REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Adwokat, doktor nauk prawnych, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Opiekun naukowy sekcji Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Studenckiej Poradni Prawnej KAAFM. Członek Polskiej Sieci Naukowej Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego „Cooperante”. Współpracuje z Kancelarią Adwokacką oraz z Kancelarią Radcy Prawnego. Redaktor w wydawnictwie Infor PL S.A. oraz twórca kilkuset tekstów prawniczych, w zakresie analiz prawnych, aktualności legislacyjnych oraz orzeczniczych, w wydawnictwie C.H. Beck Sp. z o.o. w ramach Systemu Informacji Prawnej Legalis – n.ius. Członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Klinika”. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych (publikuje monografie, komentarze i artykuły naukowe w specjalistycznych czasopismach prawniczych i opracowaniach zbiorowych). Prelegentka na konferencjach naukowych (polskich i międzynarodowych), wykładowca akademicki współpracujący z różnymi instytucjami i podmiotami prowadzący wykłady, szkolenia i webinaria.

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi w 2022 r. i komu przysługuje? Na jaki okres jest przyznawane prawo do zasiłku? Kiedy może przypadać okres pobierania zasiłku? Czy musi wyłącznie następować po ostatnim zatrudnieniu ubezpieczonego oraz po rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych, czy też może przypadać w innym termie?
Stres w pracy - czym jest, jakie są jego skutki i objawy? Jak zwalczać stres u pracowników? Jakie są obowiązki pracodawcy w przeciwdziałaniu stresowi w miejscu pracy?

REKLAMA

Zbliża się 30 września 2022 r. Czy pracodawca może przymusowo udzielić pracownikowi zaległy urlop wypoczynkowy? Czy pracownik może żądać wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Kiedy urlop się przedawnia? Czy pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu podczas okresu wypowiedzenia? Poniżej wykaz orzecznictwa w zakresie urlopu zaległego.
Co oznacza BHP w pracy? Czym są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego? Jakie są jego objawy? Ile można pracować przy komputerze i ile przysługuje przerw w pracy?

REKLAMA

Jakie są różnice pomiędzy specjalnym zasiłkiem opiekuńczym a świadczeniem pielęgnacyjnym? Które świadczenie jest wyższe i czy można pobierać je jednocześnie?
Czy świadczenie rodzinne jest świadczeniem z zakresu pomocy społecznej? Czy prawo do uzyskania świadczenia rodzinnego (przez okres pierwszych trzech miesięcy przebywania w przyjmującym państwie członkowskim UE) jest uzależnione od bycia aktywnym zawodowo i miejsca zamieszkania? Czy możliwe jest nierówne traktowanie ze względu na narodowość przy przyznawaniu świadczeń rodzinnych, pomimo swobodnego przepływu obywateli UE?
Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy? To najczęstsze wątpliwości z jakimi borykają się pracownicy.
Mobbing, hejt, dyskryminacja czy molestowanie – to coraz częściej występujące zjawiska społeczne, szczególnie w zatrudnieniu. Nie należy ich jednak mylić. Co to jest mobbing i jak można z nim walczyć? Jakie konsekwencje mogą spotkać mobbera? Jak się bronić przed mobbingiem i jakie uprawnienia ma osoba mobbingowana?
Czy w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy pracownik ma prawo do uzyskania ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop, którego nie wykorzystał? Zbliża się 30 września, czyli termin, w którym należy udzielić pracownikowi urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów, w danym roku kalendarzowym. Co jeżeli termin ten zbiegnie się z upadłością lub likwidacją pracodawcy?
Wiele osób zastanawia się czy nauczyciele rzeczywiście pracują 18 godzin tygodniowo. Ile wynosi czas pracy nauczyciela? Co wchodzi w 40 godzinny czas pracy nauczyciela? I ile trwa godzina nauczycielska? Należy pamiętać, że czym innym jest czas pracy przy tzw. tablicy, a czym innym wykonywanie czynności organizacyjnych wynikających ze statutu szkoły i czynności opiekuńczo-wychowawczych.
Jakie zaszły zmiany w Pracowniczych Programach Emerytalnych, Indywidualnych Kontach Emerytalnych oraz Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego? Czy pracodawcy będą mieli jakieś ułatwienia w prowadzeniu dobrowolnych form oszczędzania? Czy pracownicy będą mieli dodatkowe uprawnienia?
Co to jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje? Ile wynosi? Jakie dokumenty złożyć aby otrzymać świadczenie rehabilitacyjne? Poniżej najważniejsze informacje.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jak i inne uprawnione organy emerytalno – rentowe od 25 sierpnia 2022 r. do 20 września 2022 r. będą wypłacały dodatkowe świadczenie roczne, czyli tzw. 14-tkę. Ile wynosi świadczenie i kto je otrzyma? Co oznacza mechanizm złotówka za złotówkę?
Za co pracodawcy czy osobie wykonującej w jego imieniu czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych grożą kary? Jakie to są kary? I kto zajmuje się ściganiem przestępstw przeciwko prawom osób zatrudnionych?
Za naruszenie jakich obowiązków pracodawcy i praw pracowniczych można ponieść odpowiedzialność wykroczeniową? Jaka jest wysokość kar oraz mandatów oraz kto może je nakładać?
Za jakie zdarzenia pracodawca może ukarać pracownika? Czy karę wpisuje się do akt osobowych? Czy za to samo przewinienie można ukarać karą porządkową i rozwiązać z pracownikiem umowę?
Czy zdarzenie wypadku przy pracy (w drodze do pracy, z pracy) jak i wystąpienie u pracownika choroby zawodowej daje możliwość uzyskania świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)? Czy świadczenia się przedawniają?
Co to jest dodatek pielęgnacyjny, komu przysługuje, jak go uzyskać i ile wynosi?
Dnia 18 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelski (RPO) ukazała się informacja o wystąpieniu RPO do Głównego Inspektora Pracy (GIP). Chodzi o prawa członków związków zawodowych. Zdaniem RPO związkowcy powinni mieć zapewnioną ochronę ciągłości członkostwa w związku zawodowym w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskaniem statusu osoby bezrobotnej.
Pielęgniarki i położne będą miały pewne ułatwienia w wykonywaniu usług transgranicznych. Czy ratownicy medyczni i fizjoterapeuci będą musieli zdawać egzamin państwowy? I czy obywatele Ukrainy poszkodowani na wskutek działań wojennych toczących się w Ukrainie, będą mogli być leczeni w Polsce, na koszt państwa?

REKLAMA