REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piotr Soroczyński - Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Dołącz do grona ekspertów
Piotr Soroczyński - Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Statystyk - absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Ma przeszło dwudziestoletnie doświadczenia analityczne jako ekonomista lub główny ekonomista w sektorze finansowym. Pracował w Banku Handlowym w Warszawie, Banku Ochrony Środowiska, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Ma też doświadczenie w zarządzaniu. Był prezesem zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, odpowiedzialnym za analizy makroekonomiczne, zarządzanie długiem publicznym i rozwój rynku finansowego. W życiu zawodowym i prywatnym za najważniejszą uważa ciekawość świata, a w jej realizacji - jeszcze od czasów licealnych (IX LO Hoffmanowej w Warszawie) – za najporęczniejsze uznaje matematykę, geografię i historię. Muzyki słucha raczej ciężkiej.

Kontakt
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista
k: 502 503 272
e: psoroczynski@kig.pl

Jak zachowują się polscy przedsiębiorcy w czasach: wysokiej inflacji, niestabilnej waluty, zmian w Polskim Ładzie, wojny za wschodnią granicą? Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Piotr Soroczyński – główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Dane o bezrobociu rejestrowanym w końcu lutego należy uznać jako zaskakująco pozytywne. Liczba bezrobotnych spadła, a stopa bezrobocia utrzymała poziom ze stycznia. To mocno asezonowe. Luty przynosi bowiem zazwyczaj wyraźne wzrosty liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. W dodatku szacowana na podstawie danych GUS liczba pracujących była w końcu lutego o 279 tys. osób czyli 1,79% wyższa niż przed rokiem. Rynek pracy najwyraźniej absorbuje coraz więcej osób uznawanych do niedawna za trwale bezrobotne - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

REKLAMA

W zaprezentowanych przez NBP danych o podaży pieniądza widać mocne dopasowania do zmian w otoczeniu gospodarki. Osoby prywatne sięgnęły po część depozytów by podtrzymać konsumpcję i zrobić antyinflacyjne zapasy, ale również by zabezpieczyć większy zapas gotówki na niepewny czas. Jednocześnie wyraźnie zmieniły podejście do kredytów mniej biorąc nowych i chętniej spłacając stare. Przedsiębiorstwa mocniej kredytują się – być może gromadząc zapasy, a być może intensywniej finansując inwestycje. Samorządy prowadzą ostrożną politykę chcąc sprawdzić co z ich finansami zrobi rok 2022 - komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

REKLAMA