REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Dołącz do grona ekspertów
TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Kontakt:

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

ul. Nowy Świat 60/8
00-357 Warszawa
tel.: +48 531 743 741
www.taxeokomorniczak.pl

Czy brak certyfikatu rezydencji podatkowej w momencie wypłaty należności pozbawia prawa do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku u źródła bądź zaniechania poboru podatku? Takie wątpliwość powziął wnioskodawca interpretacji indywidualnej z 9 lutego 2023 r. Co odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej?
Polska spółka nabyła towar od irańskiego kontrahenta, na potwierdzenie czego sprzedawca wystawił fakturę. Transport realizowany był z magazynu dostawcy bezpośrednio do siedziby nabywcy, przy czym towar został wprowadzony na terytorium Unii Europejskiej w Czechach, w ramach procedury celnej 42. Jako że towar został dopuszczony do obrotu na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Spółka powzięła wątpliwość w kwestii prawidłowego rozliczenia przeprowadzonej transakcji zakupu na gruncie VAT. 

REKLAMA

Ostatni rok to spore zmiany w zakresie opodatkowania najmu, a przy tym pojawiające się wątpliwości u podmiotów profesjonalnie zajmujących się taką formą działalności. Podatnicy mają m.in. wątpliwość, czy zwracane przez najemców pieniądze z tytułu opłaty za media, są przychodem podatkowym podlegającym opodatkowaniu.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym od 1 stycznia 2023 r. definicja opodatkowanego akcyzą płynu do papierosów elektronicznych uległa zmianie. Każdy roztwór, który ze względu na skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych będzie klasyfikowany jako płyn do papierosów elektronicznych.

REKLAMA

Częstą praktyką w restauracjach oraz barach jest pozostawianie przez klientów napiwków obsługującym ich pracownikom (np. kelnerom). Jak rozliczyć te napiwki na gruncie przepisów dot. VAT?
Czy skorygowanie błędnie dokonanych rozliczeń w zakresie mechanizmu podzielonej płatności nie będzie pozbawiało podatnika prawa do zaliczenia takich wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów?
Przedsiębiorcy, którzy otrzymali decyzję o umorzeniu subwencji PFR powinni sprawdzić, czy nadal posiadają status małego podatnika w podatku dochodowym (PIT lub CIT).
Od 13 lutego 2023 r. wprowadzone zostaną doniosłe zmiany polegające na rozpoczęciu stosowania dokumentów e-SAD. Warto wiedzieć, że nowe przepisy i wymogi nie będą obejmować wszystkich wyrobów akcyzowych dostarczanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo. Dokumenty e-SAD stosować należy dla przemieszczeń wewnątrzwspólnotowych wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym realizowanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Podmiot będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia od całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży produkowanych towarów wraz z półproduktami oraz elementami dodatkowymi, które są przez niego nabywane od podmiotów zewnętrznych przy uzyskanej decyzji o wsparciu dla nowej inwestycji. Takie stanowisko zostało ostatecznie potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.662.2021.8.PC.
Kaucja w formie depozytu pieniężnego jest często używanym instrumentem zabezpieczającym wykonanie zobowiązań w relacjach między przedsiębiorcami. Niestety ustawa o VAT nie odnosi się bezpośrednio do opodatkowania kaucji. Z tego też powodu warto wyinterpretować z ustawy czy kaucja jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Metanol, a właściwie alkohol metylowy to związek chemiczny wykorzystywany na szeroką skalę w różnego rodzaju procesach produkcyjnych. Dzięki posiadanym właściwościom rozpuszczalnika stosuje się go w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a także przy wyrobie tworzyw sztucznych, tkanin syntetycznych, barwników, farb czy lakierów. W ostatnim czasie zyskał na popularności, gdyż dzięki swoim właściwościom możliwe jest jego wykorzystania przy produkcji paliw samochodowych. W artykule odpowiemy na pytanie, kiedy wykorzystanie metanolu syntetycznego o kodzie CN 2905 11 00 nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.
Od 1 stycznia 2023 wejdą w życie przepisy, które zmieniają moment, w którym płatnik będzie ujmował składki ZUS w kosztach uzyskania przychodów. Od 2023 roku składki ZUS w części finansowanej przez płatnika, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów. Natomiast w razie uchybienia tym terminom, ww. składki ZUS będą stanowić koszty podatkowe w miesiącu ich opłacenia do ZUS. Nie będzie mieć już znaczenia moment wypłaty wynagrodzenia, jeżeli zostanie to dokonane terminowo.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem, że podatnik posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Uzyskanie takich dowodów jest konieczne, co do zasady, przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT.
Wielu przedsiębiorców decyduje się na posiadanie samochodów osobowych w prowadzonej działalności. Samochody te są udostępnianie pracownikom w celu wykonywania przez nich obowiązków służbowych. Zdarza się również, że pracownicy wykorzystują takie samochody do celów prywatnych. W związku z powyższymi sytuacjami powstaje pytanie odnośnie potencjalnego pojawienia się przychodu po ich stronie.
Faktura jest jednym z najpopularniejszych dokumentów stosowanych w obrocie gospodarczym. Nie tylko potwierdza przeprowadzoną pomiędzy sprzedającym a kupującym transakcję (sprzedaż towarów lub usług) ale również umożliwia jej ujęcie w księgach rachunkowych. Prawidłowo wystawiona stanowi podstawę do rozliczenia podatku VAT, w tym odliczenia podatku naliczonego. W artykule odpowiemy na pytanie co zrobić, jeżeli po wystawieniu faktury okaże się, że błędnie zostały w jej treści wykazane dane nabywcy – czy i kiedy taką pomyłkę będzie mógł poprawić sam nabywca.
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180), to kolejna próba "naprawy" Polskiego Ładu. Jedna z wprowadzanych zmian dotyczy podatku minimalnego. Co to oznacza dla podatników? Odroczenie poboru podatku o kolejny rok (do końca 2023 roku), powoduje, że faktyczna zapłata podatku będzie wymagana w marcu 2025 roku. Warto zauważyć, że samo odroczenie terminu, to nie jedyne zmiany jakie przyniosła nowelizacja.
W przypadku spełniania warunków celowości wydatków ponoszonych przez podatnika na rzecz klubu sportowego w związku z umową sponsoringową, spółka ta będzie mogła zastosować ulgę, o której mowa w art. 18ee ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Fakt prowadzenia klubu sportowego w formie spółki akcyjnej nie będzie stał na przeszkodzie do zastosowania takiej ulgi oraz brak jest konieczności prowadzenia szczegółowej analizy wydatkowania środków, które są pozyskiwane przez klub sportowy w ramach tej współpracy. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 października 2022 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.40.2022.2.KW.
Wartość niespłaconych zobowiązań wynikających z umów pożyczek wobec pożyczkodawcy, pozostających w spółce na dzień zakończenia likwidacji i wykreślenia tej spółki z rejestru przedsiębiorców KRS nie będzie stanowić dla niej przychodu podatkowego, powodującego powstanie obowiązku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 października 2022 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.111.2022.1.RK.
Czy podatnik, który w wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa wykorzystuje wyroby gazowe do wytwarzania ciepła jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy?
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym ma zastosowanie stawka VAT 8%. W praktyce obniżoną stawkę VAT po przekroczeniu limitów powierzchni użytkowej stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania.

REKLAMA