iPersonel
Dołącz do grona ekspertów
Zmiana systemu kadrowo-płacowego to złożony i pracochłonny proces. Nie ulega jednak wątpliwości, że pracownicy działów HR marzą o tym, aby nowy system kadrowo-płacowy został wdrożony szybko i sprawnie. Aby marzenie stało się rzeczywistością, należy pamiętać o kilku aspektach.
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Czy chroni przed zwolnieniem z pracy? W jakich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim? Wyjaśniamy poniżej.
REKLAMA
Z treści artykułu dowiesz się:
● Komu przysługuje urlop rodzicielski?
● Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?
● Czy urlop rodzicielski można podzielić na części?
Wyjaśniamy poniżej.
Niższe podatki dla emerytów i rencistów
25.07.2022
Od 1 lipca 2022 roku obowiązują nowe zasady podatkowe. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych została zmniejszona z 17% na 12%. Nowa wysokość składki dotyczyć będzie wszystkich przychodów uzyskanych w 2022 roku.
REKLAMA
Urlop rodzicielski dedykowany jest osobom, które zakończyły urlop macierzyński i w dalszym ciągu chcą sprawować opiekę nad małym dzieckiem. Oczywistym jest fakt, że urlop rodzicielski nie trwa wiecznie, a potrzeba sprawowania opieki nad małym dzieckiem nie ustaje. Jakie możliwości ma w takim przypadku pracownica?
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac.
Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło cieszą się dużą popularnością i są dość powszechnie stosowane. Obie są umowami cywilnoprawnymi, a więc podlegają uregulowaniom Kodeksu cywilnego.
L4 w ciąży – co warto wiedzieć?
25.05.2022
L4 w ciąży jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Wynika to oczywiście z rozmaitych dolegliwości towarzyszących ciężarnym pracownicom. Dolegliwości te mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić wykonywanie zawodu.
Nadgodziny przed godzinami pracy
02.05.2022
Nadgodziny przed godzinami pracy – czy coś takiego w ogóle jest możliwe? Kiedy możemy o nich mówić i jak je rozliczać?
Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2022 roku
19.04.2022
Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2022 roku wynosi 20 lub 26 dni. Długość urlopu wypoczynkowego zależy od okresu zatrudnienia i lat nauki. Jak wymiar urlopu określa Kodeks pracy?
Zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracownika z niepełnosprawnością w 2022 roku?
Jakie są korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością?
Zwolnienie dyscyplinarne - powody, przykłady
16.02.2022
Zwolnienie dyscyplinarne czyli tzw. dyscyplinarka powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę. Jakie mogą być powody takiego zwolnienia? Oto przykłady.
Od 1 lutego 2022 roku rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy kto i jak może go uzyskać.
Samochód służbowy do celów prywatnych 2022
28.01.2022
Samochód służbowy do celów prywatnych w 2022 roku - jak rozliczyć? Nowy Polski Ład zmienia sposób rozliczania ryczałtu. Od 2022 roku ryczałt określany jest na podstawie mocy samochodu.
E-akta osobowe cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Pozwalają ograniczyć ilość dokumentów papierowych oraz zaoszczędzić miejsce konieczne dla ich bezpiecznego przechowywania. Wielu pracodawców zastanawia się, czy digitalizacja akt osobowych ma sens.
Urlop na żądanie - fakty i mity
20.12.2021
Urlop na żądanie - jakie są fakty i mity na temat tego rodzaju urlopu? Czy pracodawca musi udzielić urlopu na żądanie? Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok? Czy urlop na żądanie łączy się z urlopem wypoczynkowym?
Świadectwo pracy - 5 najczęstszych błędów
15.12.2021
Świadectwo pracy to dokument, który pracownik otrzymuje po rozwiązaniu umowy o pracę. Oto 5 najczęstszych błędów w świadectwie pracy.
HR w chmurze – 5 mitów
22.11.2021
Wokół HR w chmurze pojawiło się wiele mitów. Warto je sprostować i dać innym szansę na wdrożenie nowych możliwości w firmie. Jakie przekonania są nieprawidłowe i wymagają sprostowania? Wyjaśniamy poniżej.
Umowa SLA - usługi w chmurze
04.11.2021
Umowa SLA na usługi w chmurze może być sposobem na zapewnienie nieprzerwanej pracy programu kadrowo-płacowego. Service Level Agreement określa bowiem poziom oraz warunki świadczenia usług IT.