REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2023 poz. 19
ZARZĄDZENIE NR 19
GENERALNEGO DYREKTORA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
z dnia 28 lipca 2023 r.
w sprawie opracowania planu działań ratowniczych dla dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 645, 760 i 1113) i § 5 ust. 2 pkt 1 załącznika do zarządzenia Nr 27 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Dz. Urz. GDDKiA poz. 27 oraz z 2023 r. poz. 8 i 11), zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) wytyczne i zasady opracowania, zatwierdzania i aktualizacji Planu działań ratowniczych dla dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zwanego dalej „Planem działań ratowniczych";
2) zadania realizowane przez komórki organizacyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zwanej dalej „GDDKiA", związane z obowiązywaniem Planu działań ratowniczych;
3) współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz innymi podmiotami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w organizowaniu przez nie szkoleń i ćwiczeń sprawdzających na drogach krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
§ 2.
§ 3.
2. Za opracowanie Planu działań ratowniczych odpowiada właściwy Dyrektor Oddziału GDDKiA.
§ 4.
2. Szczegółowy sposób opracowywania Planu działań ratowniczych określają wytyczne w sprawie zasad i sposobu opracowania Planu działań ratowniczych podczas przygotowania i realizacji inwestycji drogowych, które stanowią załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. Plan działań ratowniczych jest zatwierdzany przez właściwego Dyrektora Oddziału GDDKiA.
4. Po zatwierdzeniu Planu działań ratowniczych, sporządza się jego kopie w wersji elektronicznej oraz rozsyła po jednym egzemplarzu do:
1) właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej;
2) właściwego komendanta wojewódzkiego Policji;
3) właściwego wojewody sprawującego nadzór nad jednostkami Państwowego Ratownictwa Medycznego;
4) dyrektora komórki organizacyjnej właściwej w sprawach zarządzania kryzysowego w Centrali GDDKiA;
5) właściwego podmiotu, z którym zawarto umowę na utrzymanie dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
§ 5.
2. W przypadku zmian w Planie działań ratowniczych mających wpływ na przebieg działań ratowniczych, w szczególności w przypadku prowadzenia inwestycji drogowych dotyczących przebudowy drogi lub remontu drogi, przeprowadza się jego aktualizację.
3. Wprowadzane zmiany w Planie działań ratowniczych, o których mowa w ust. 2, wymagają uzgodnienia i zatwierdzenia w trybie określonym w § 4 ust. 2-3.
§ 6.
2. Kierownicy komórek organizacyjnych Centrali GDDKiA obowiązani są do współpracy z dyrektorem komórki organizacyjnej właściwej w sprawach zarządzania kryzysowego w Centrali GDDKiA w zakresie przedsięwzięć wynikających z przygotowania Planu działań ratowniczych.
§ 7.
§ 8.
2. Aktualizacja Planów działań ratowniczych, o których mowa w ust. 1, następuje zgodnie z § 5.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
P.O. GENERALNY DYREKTOR
DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
Tomasz Żuchowski
Załączniki do zarządzenia Nr 19
Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad
z dnia 28 lipca 2023 r.
Załącznik nr 1
WZÓR RAMOWY PLAN DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH DLA DRÓG KRAJOWYCH ZARZĄDZANYCH PRZEZ GENERALNEGO DYREKTORA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
Załącznik nr 2
WYTYCZNE W SPRAWIE ZASAD I SPOSOBU OPRACOWANIA PLANU DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH PODCZAS PRZYGOTOWANIA I REALIZACJI INWESTYCJI DROGOWYCH
I. Postanowienia ogólne
1. Wytyczne określają zasady i sposób opracowania Planu działań ratowniczych podczas przygotowania i realizacji inwestycji drogowych, zwanego dalej „Planem".
2. Wytyczne uszczegóławiają sposób postępowania uczestników procesu realizacji inwestycji drogowych w zakresie uwzględnienia wymagań związanych z opracowaniem Planu.
II. Wykaz aktów prawnych i dokumenty odniesienia
1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 645 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz.U. poz. 1518).
3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2021 r. w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. 2021 r. poz. 1722).
4. Wzór Ramowego Planu działań ratowniczych dla dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
III. Zasady i sposób opracowania oraz uzgadniania Planu działań ratowniczych dla nowobudowanych odcinków dróg
1. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego i przygotowania do prowadzenia działań ratowniczych, w tym warunki bezpieczeństwa oraz podjęcia działań przez jednostki ochrony przeciwpożarowej powinny być analizowane i uzgodnione z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej na etapie projektowania, tzn. przed uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wynikiem ww. działań jest opracowanie przez Wykonawcę umowy na projektowanie założeń dotyczących warunków bezpieczeństwa pożarowego i przygotowania do prowadzenia działań ratowniczych, zwanych dalej „Założeniami".
2. Założenia stanowią podstawę do opracowania Planu.
3. Właściwy Dyrektor Oddziału GDDKiA zleca Wykonawcy umowy w sprawie zamówienia publicznego typu „Projektuj i Buduj" opracowanie Planu i przekazuje Wykonawcy dane do części operacyjnej Planu. Plan opracowywany jest równolegle z projektem budowlanym drogi.
4. Plan składa się z części budowlano technicznej, części graficznej i części operacyjnej.
5. Plan powinien być zwięzły, a informacje w nim zawarte syntetyczne i czytelne. W celu zwiększenia przejrzystości dokumentu stosuje się tabele, schematy, rysunki, listy i opisy.
6. Organem właściwym do uzgodnienia Planu w zakresie zasad i organizacji prowadzenia działań ratowniczych przez podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, jest z właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
7. Podczas odbioru końcowego inwestycji - poprawność wykonania Planu sprawdzana jest przez komisje odbiorową.
8. Właściwy Dyrektor Oddziału GDDKiA odbiera od Wykonawcy opracowany i uzgodniony Plan.
IV. Opracowanie Planu dla dróg krajowych i odcinków dróg krajowych nieposiadających Planów
1. W przypadku, gdy istniejąca droga lub odcinek drogi krajowej nie posiada Planu, właściwy Dyrektor Oddziału GDDKiA zleca jego opracowanie odrębnemu Wykonawcy, wyłonionemu w odrębnym postępowaniu zamówieniowym, od postępowania wskazanego w części III ust. 3.
2. Opracowanie Założeń do Planu nie jest wymagane.
- Data ogłoszenia: 2023-07-31
- Data wejścia w życie: 2023-08-01
- Data obowiązywania: 2023-08-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA