REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 3
ZARZĄDZENIE NR 3
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII1)
z dnia 18 stycznia 2024 r.
w sprawie powołania Grupy roboczej do spraw BIM
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1
2. Grupa robocza jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, zwanego dalej „Ministrem”.
§ 2
1) Przewodniczący Grupy roboczej, zwany dalej „Przewodniczącym”;
2) Zastępca Przewodniczącego Grupy roboczej, zwany dalej „Zastępcą Przewodniczącego”;
3) Sekretarz Grupy roboczej, zwany dalej „Sekretarzem”;
4) pozostali członkowie Grupy roboczej, w liczbie do 15 osób.
2. Minister powołuje i odwołuje Przewodniczącego oraz Zastępcę Przewodniczącego. Pozostałych członków Grupy roboczej powołuje Przewodniczący.
3. Członkowie Grupy roboczej wybierają spośród siebie Sekretarza.
4. Przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek Ministra lub Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji, zwanego dalej „Dyrektorem Departamentu”, zaprasza do udziału w pracach Grupy roboczej z głosem doradczym, osoby niebędące jej członkami, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w pracach Grupy roboczej oraz w przypadku, gdy jest to niezbędne do realizacji jej zadań.
5. Członkostwo w Grupie roboczej wygasa w przypadku:
1) odwołania członka Grupy roboczej;
2) pisemnej rezygnacji członka Grupy roboczej;
3) śmierci członka Grupy roboczej.
6. Pisemna rezygnacja z członkostwa w Grupie roboczej jest skuteczna z chwilą powiadomienia o tym na piśmie Przewodniczącego, a w przypadku Przewodniczącego - Sekretarza.
§ 3
1) zapewnienie wsparcia Ministrowi w działaniach związanych z wdrażaniem BIM w Polsce;
2) prowadzenie prac związanych z wypracowaniem rozwiązań pozwalających na wdrożenie BIM w Polsce uwzględnionych w Strategii wdrażania BIM w Polsce, w szczególności dotyczących:
a) opracowania dokumentów wykonawczych do Strategii wdrażania BIM w Polsce, w szczególności wytycznych dla administracji publicznej i nadzoru budowlanego dotyczących wykorzystania technologii BIM,
b) przygotowania propozycji niezbędnych ram prawnych pozwalających na wdrożenie BIM w Polsce,
c) zdefiniowania potrzeb w zakresie działań mających na celu popularyzację i promowanie korzyści wynikające z wykorzystania metodyki BIM oraz platformy pomocy,
d) prowadzenia współpracy międzynarodowej w zakresie działań prowadzonych przez Grupę roboczą.
§ 4
1) planuje i koordynuje pracę Grupy roboczej, w tym koordynuje opracowywanie opinii, ekspertyz, projektów dokumentów i rozstrzygnięć, niezbędnych do realizacji zadań Grupy roboczej oraz zapewnienia wsparcia Ministrowi w działaniach związanych z wdrażaniem BIM w Polsce;
2) ustala termin kolejnych posiedzeń Grupy roboczej, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez pozostałych członków Grupy roboczej;
3) określa porządek obrad posiedzenia Grupy roboczej;
4) zwołuje posiedzenia Grupy roboczej i im przewodniczy;
5) przydziela zadania członkom Grupy roboczej;
6) przedstawia Grupie roboczej informacje i dokumenty dotyczące planowanych do rozpatrzenia spraw;
7) reprezentuje Grupę roboczą na zewnątrz;
8) informuje Ministra, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu, o bieżącej działalności Grupy roboczej i raz na sześć miesięcy przekazuje Ministrowi w tym trybie raport z realizacji zadań Grupy roboczej, o którym mowa w § 11;
9) przedstawia Ministrowi, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu, końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Grupy roboczej, o którym mowa w § 11.
10) wykonuje inne czynności wynikające z zakresu zadań Grupy roboczej.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego pracami Grupy roboczej kieruje Zastępca Przewodniczącego, któremu przysługują prawa i obowiązki Przewodniczącego.
3. Do zadań Sekretarza należy:
1) organizowanie posiedzeń Grupy roboczej;
2) sporządzanie protokołów z posiedzeń Grupy roboczej;
3) zapewnianie wymiany projektów dokumentów, opinii, ekspertyz, informacji lub innych rozstrzygnięć pomiędzy członkami Grupy roboczej, także w trybie obiegowym, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
§ 5
2. Posiedzenia Grupy roboczej zwołuje Przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek Ministra albo Dyrektora Departamentu.
3. Przewodniczący zawiadamia członków Grupy roboczej oraz Dyrektora Departamentu o planowanym terminie posiedzenia Grupy roboczej co najmniej trzy dni przed terminem posiedzenia. Zawiadomienie może być dokonywane za pośrednictwem poczty elektronicznej.
4. W uzasadnionych przypadkach członka Grupy roboczej może zastępować na posiedzeniu Grupy roboczej inna osoba, której przysługują prawa i obowiązki członka Grupy roboczej, wskazana przez organ, którego zastępowany członek Grupy roboczej jest przedstawicielem.
§ 6
2. Rozstrzygnięcia zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Grupy roboczej. W przypadku równej liczby głosów, rozstrzyga głos Przewodniczącego.
3. W uzasadnionych przypadkach Grupa robocza może podejmować rozstrzygnięcia w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk, przy użyciu poczty elektronicznej, przy czym termin do zajęcia stanowiska nie może być krótszy niż trzy dni. Przepis ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
4. Wyniki rozstrzygnięć, o których mowa w ust. 3, Przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu Grupy roboczej.
§ 7
2. Sekretarz przekazuje protokół członkom Grupy roboczej.
§ 8.
2. Podgrupy tworzy i znosi Przewodniczący.
3. Tworząc podgrupę Przewodniczący określa jej skład osobowy i wskazuje, spośród osób w składzie Grupy roboczej, koordynatora prac tej podgrupy oraz zakres realizowanych przez nią zadań.
4. W skład podgrupy mogą wchodzić również osoby zaproszone przez Przewodniczącego lub Ministra, niebędące członkami Grupy roboczej, jeżeli jest to niezbędne do realizacji zadań Grupy roboczej.
5. Posiedzenie podgrupy zwołuje jej koordynator o czym zawiadamia członków podgrupy i Sekretarza co najmniej 3 dni przed terminem posiedzenia.
6. Koordynator przedstawia Grupie roboczej wyniki prac podgrupy w formie protokołu z posiedzenia w terminie nie później niż 14 dni od posiedzenia.
§ 9.
2. Członkom Grupy roboczej oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 4 i § 8 ust. 4, przysługuje zwrot kosztów podróży w związku z udziałem w posiedzeniach Grupy roboczej lub podgrupy, odbywanej środkiem komunikacji zbiorowej, na podstawie dołączonych do rozliczeń biletów. Zwrot kosztów podróży odbywanej transportem kolejowym przysługuje w wysokości ceny biletu drugiej klasy.
3. W przypadku odbycia podroży samochodem, zwrot następuje na podstawie oświadczenia akceptowanego przez Przewodniczącego, w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201, z późn. zm.2)).
4. Zwrot kosztów noclegu następuje na podstawie imiennego rachunku, w wysokości nie wyższej niż 300 zł za jedną dobę hotelową.
5. Zwrot kosztów podróży lub kosztów noclegu następuje w przypadku, gdy miejsce zamieszkania członków Grupy roboczej lub osób, o których mowa w § 2 ust. 4 i § 8 ust. 4, znajduje się poza miejscowością, w której odbywają się posiedzenia Grupy roboczej.
§ 10
§ 11.
2. O zakończeniu prac Grupy roboczej decyduje Przewodniczący lub Minister.
3. Raport z działań Grupy roboczej zawiera:
1) imię i nazwisko osoby sporządzającej i zatwierdzającej raport oraz okres objęty raportem;
2) opis przebiegu aktualnie prowadzonych prac Grupy roboczej w odniesieniu do nałożonych zadań.
4. Końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Grupy roboczej zawiera:
1) imię i nazwisko osoby sporządzającej i zatwierdzającej sprawozdanie oraz okres objęty sprawozdaniem;
2) określenie liczby i dat posiedzeń, które miały miejsce w okresie sprawozdawczym;
3) opis przebiegu prac Grupy roboczej;
4) wnioski z prac Grupy roboczej;
5. Do sprawozdania z realizacji zadań Grupy roboczej dołącza się kopie protokołów z posiedzeń lub innych istotnych wypracowanych przez Grupę roboczą dokumentów.
§ 12
§ 13.
§ 14.
1) znosi się Grupę roboczą;
2) traci moc zarządzenie.
§ 15
MINISTER ROZWOJU I TECHNOLOGII
KRZYSZTOF HETMAN
1) Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 2721).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 760, 919, 1123, 1193, 1195, 1523 i 1720).
- Data ogłoszenia: 2024-01-19
- Data wejścia w życie: 2024-01-20
- Data obowiązywania: 2024-01-20
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA