REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 34

DECYZJA NR 175
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ

z dnia 8 grudnia 2021 r.

w sprawie procedury dokonywania ustaleń w zakresie istnienia negatywnych przesłanek dla ochrony lotnictwa cywilnego

Tekst pierwotny

W związku z art. 189d ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z 2020 poz. 1970 oraz z 2021 r. poz. 784, 847 i 1898) ustala się, co następuje:

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1.

Decyzja określa:

1) sposób realizacji przez oddziały Straży Granicznej procedury dokonywania ustaleń w zakresie istnienia negatywnych przesłanek dla ochrony lotnictwa cywilnego, zwaną dalej „procedurą Opiniowania PL", realizowaną na podstawie ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z 2020 poz. 1970 oraz z 2021 r. poz. 784, 847 i 1898), zwanej dalej „ustawą";

2) tryb przyznawania i cofania podmiotom sprawdzającym uprawnień do aplikacji WNP-SG, o której mowa w art. 189d ust. 4 ustawy;

3) tryb blokowania kont dostępowych podmiotom sprawdzającym, w związku z brakiem realizacji obowiązku wynikającego z art. 189f ust. 6 ustawy.

§ 2.

1. Procedura Opiniowania PL realizowana jest przez oddziały Straży Granicznej, które w obszarze swojego terytorialnego zasięgu działania mają siedziby podmiotów sprawdzających, o których mowa w ustawie.

2. Zadania związane z bezpośrednią realizacją procedury Opiniowanie PL wykonują komórki organizacyjne komendy oddziału Straży Granicznej, którym w ramach zakresu zadań przypisano realizację procedury Opiniowanie PL.

3. Nadzór merytoryczny nad realizacją procedury Opiniowanie PL w oddziałach Straży Granicznej, sprawuje Dyrektor Zarządu Operacyjno-Śledczy Komendy Głównej Straży Granicznej, zwany dalej „Dyrektorem".

Rozdział 2

Przyznawanie i cofanie uprawnień do aplikacji WNP-SG

§ 3.

1. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, w przypadku uzyskania od podmiotu sprawdzającego:

1) imiennych upoważnień pracowników tego podmiotu, do składania w jego imieniu wniosku o sprawdzenie, upoważnionych na podstawie art. 189d ust. 5 ustawy;

2) wniosków o nadanie pracownikom tego podmiotu, uprawnień do dostępu do aplikacji WNP-SG podmiotowi sprawdzającemu lub osobie przez niego upoważnionej, zgodnie z art. 189d ust. 6 ustawy

- po zweryfikowaniu zgodności danych zawartych w upoważnieniu z danymi zawartymi we wniosku o nadanie uprawnień, przekazuje takie wnioski do Dyrektora, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych, od dnia ich otrzymania.

2. W przypadku gdy nie ma przeciwwskazań do nadania uprawnień, Dyrektor nadaje takie uprawnienia w ciągu 10 dni roboczych, a następnie informuje o tym fakcie właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej lub osobę przez niego upoważnioną.

3. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, informuje o nadanych uprawnieniach podmiot sprawdzający.

4. Dyrektor prowadzi w postaci elektronicznej rejestr nadanych uprawnień do aplikacji WNP-SG.

§ 4.

1. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, w przypadku uzyskania od podmiotu sprawdzającego wniosku o cofniecie nadanych jego pracownikowi uprawnień do dostępu do aplikacji WNP-SG, przekazuje taki wniosek do Dyrektora, nie później niż w ciągu 5 dni roboczych od ich otrzymania.

2. Dyrektor cofa uprawnienia do aplikacji WNP-SG, w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, a następnie informuje o tym fakcie właściwego komendanta oddziału Straży Granicznej lub osobę przez niego upoważnioną.

3. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, informuje podmiot sprawdzający o cofniętych uprawnieniach.

Rozdział 3

Rejestr Opiniowanie PL

§ 5.

1. Procedura Opiniowanie PL realizowana jest przy wykorzystaniu rejestru dedykowanemu procedurze Opiniowanie PL, zwanego dalej „Rejestrem", wprowadzonego do użytkowania w systemie Straży Granicznej, w którym gromadzi się i przetwarza dane uzyskane w ramach czynności operacyjno-śledczych, w module P- EWIDA.

2. W ramach Rejestru funkcjonują następujące rodzaje uprawnień:

1) prowadzący opiniowanie - funkcjonariusz lub pracownik oddziału Straży Granicznej realizujący procedurę Opiniowanie PL;

2) zatwierdzający opiniowanie - funkcjonariusz lub pracownik oddziału Straży Granicznej zatwierdzający w systemie sprawy związane z procedurą Opiniowanie PL;

3) nadzorujący opiniowanie - funkcjonariusz lub pracownik Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, sprawujący nadzór nad realizacją procedury Opiniowanie PL.

§ 6.

1. Złożenie przez podmiot sprawdzający wniosku w postaci elektronicznej za pośrednictwem aplikacji dostępowej WNP-SG, inicjuje automatycznie sprawę w Rejestrze, na podstawie danych osoby sprawdzanej.

2. Przydzielenie sprawy w Rejestrze konkretnemu oddziałowi Straży Granicznej realizowane jest automatycznie, za pośrednictwem aplikacji dostępowej WNP-SG.

3. Zatwierdzenie sprawy i nadanie jej numeru ewidencyjnego następuje automatycznie, poprzez przekazanie przez zatwierdzającego opiniowanie sprawy prowadzącemu opiniowanie.

4. Założenie sprawy w Rejestrze, w trybie innym niż określony w ust. 1, realizowane jest przez prowadzącego opiniowanie, na zasadach określonych dla tego Rejestru, przez algorytm modułu P-EWIDA.

5. Dokumentacja gromadzona w ramach Rejestru generowana jest automatycznie, wykorzystując w tym celu moduł P-EWIDA lub dołączana jest do materiałów sprawy.

§ 7.

1. Sprawa założona w Rejestrze, podlega systemowemu automatycznemu jej wznowieniu, w celu realizacji powtórnych ustaleń, o których mowa w art. 189f ust. 1 ustawy, realizowanych cyklicznie do czasu ważności informacji, o której mowa w art. 189e ust. 11 ustawy.

2. Automatycznego wznowienia, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku zakończania sprawy, a osoba w ramach tej sprawy nie podlega cyklicznemu dokonywaniu ustaleń.

3. Zakończenie sprawy w ramach procedury Opiniowanie PL następuje w przypadku:

1) udzielenia informacji o istnieniu negatywnych przesłanek;

2) upływu ważności udzielonej przez komendanta oddziału Straży Granicznej informacji o braku negatywnych przesłanek;

3) aktualizacji, o której mowa w art. 189f ust. 6 ustawy;

4) wysłania błędnego wniosku.

4. Błędy lub pomyłki, które wystąpią w momencie zgłoszenia lub gromadzenia w module P-EWIDA danych związanych z procedurą Opiniowanie PL, mogą być usunięte lub poprawione zgodnie z przepisami regulującymi prowadzenie ewidencji operacyjnej w Straży Granicznej.

Rozdział 4

Dokonywanie ustaleń

§ 8.

1. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, w celu dokonania ustaleń w ramach procedury Opiniowanie PL, dokonuje sprawdzeń osób w służbach lub instytucjach, a w szczególności: w Straży Granicznej, w Policji, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w Agencji Wywiadu, w Służbie Wywiadu Wojskowego, w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w Krajowej Administracji Skarbowej, w Żandarmerii Wojskowej, w Krajowym Rejestrze Karnym Ministerstwa Sprawiedliwości, a w przypadku wystąpienia takiej potrzeby również w organach prokuratury i sądach.

2. Sprawdzenia, o których mowa w ust. 1, dokonywane w ramach procedury Opiniowanie PL, realizowane są przy wykorzystaniu modułu sprawdzeń P-EWIDA albo w innej formie elektronicznej lub papierowej, w zależności od wymogów organu lub instytucji, w których dokonuje się sprawdzeń.

3. Sprawdzenia w ramach procedury Opiniowanie PL realizowane są wyłącznie do danej sprawy w ramach przedmiotowej procedury i mają swoje odzwierciedlenie w dokumentacji elektronicznej lub papierowej.

4. Każda osoba rejestrowana w ramach procedury Opiniowanie PL, powinna być zweryfikowana pod kątem występowania potencjalnych duplikatów w systemie P-EWIDA.

5. Sprawdzenia, o których mowa w ust. 1, realizowane są również w ramach powtórnych ustaleń, które komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona dokonuje na podstawie art. 189f ust. 1 ustawy.

6. Uzyskanie w ramach sprawdzeń, o których mowa w ust. 1 i 5, informacji o rejestracji osoby sprawdzanej, wymaga dodatkowej weryfikacji i rozszerzenia wiedzy na temat danej rejestracji, w szczególności w zakresie:

1) rodzaju i aktualności czynności, których rejestracja dotyczy;

2) rodzaju przestępstwa lub zagrożenia, którego rejestracja dotyczy;

3) ewentualnego zakończenia czynności, których rejestracja dotyczy.

7. Dodatkowa weryfikacja lub rozszerzenie wiedzy o rejestracji nie jest wymagane w przypadku gdy:

1) uzyskany wynik sprawdzeń, o których mowa w ust. 1 i 5, zawiera na tyle szerokie informacje i nie budzące wątpliwości, które pozwalają na określenie zakresu, o którym mowa w ust. 6;

2) stwierdzone przestępstwo nie należy do katalogu negatywnych przesłanek określonych w art. 189e ust. 1 ustawy;

3) służba lub instytucja, do której skierowano wniosek o sprawdzenie, udzieliła w ramach procedury Opiniowanie PL, jednoznacznej odpowiedzi o istnieniu negatywnych przesłanek lub ich braku;

4) uzyskane w ramach sprawdzeń informacje są tożsame ze sprawdzeniami z poprzednich okresów sprawdzeń wobec danej osoby i udało się te informacje w poprzednich okresach zweryfikować i rozszerzyć na tyle, aby móc sformułować informacje na temat istnienia negatywnych przesłanek lub ich braku, a jednocześnie wynik tych czynności ma swoje odzwierciedlenie w notatce służbowej, o której mowa w ust. 9.

8. Przypadek, o którym mowa w ust. 7 pkt 4, może być również zastosowany wobec notatek służbowych innego oddziału Straży Granicznej, realizującego procedurę Opiniowanie PL wobec tej samej osoby.

9. Informacja o każdej rejestracji oraz każdy wynik rozszerzenia wiedzy na temat takiej rejestracji jest dokumentowany w notatce służbowej, wzór której Dyrektor określi w ramach modułu P-EWIDA.

10. W przypadku wystąpienia konieczności przedłużenia okresu dokonywania ustaleń w ramach procedury Opiniowanie PL, komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona informuje o tym fakcie właściwy podmiot sprawdzający, zgodnie z art. 189e ust. 3 ustawy, korzystając w tym celu ze wzoru powiadomienia o przedłużeniu, którego wzór Dyrektor określi w ramach modułu P-EWIDA.

Rozdział 5

Informacja na temat istnienia negatywnych przesłanek lub ich braku

§ 9.

1. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona udziela podmiotowi sprawdzającemu informacji na temat istnienia negatywnych przesłanek albo informacji o ich braku, korzystając w tym celu z druku odpowiedzi, którego wzór Dyrektor określi w ramach modułu P-EWIDA.

2. O istnieniu negatywnych przesłanek informuje się w przypadku, gdy służba lub instytucja, w której dokonano sprawdzenie, udzieliła, w ramach procedury Opiniowanie PL, jednoznacznej odpowiedzi o istnieniu negatywnych przesłanek albo spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

1) stwierdzona rejestracja dotyczy przestępstwa lub zagrożenia, określonego w katalogu przesłanek, o którym mowa w art. 189e ust. 1 ustawy;

2) stwierdzona rejestracja dotyczy aktualnie prowadzonego postępowania karnego, a osoba sprawdzana posiada status podejrzanego lub oskarżonego, albo została skazana w postępowaniu karnym.

3. W przypadku uzyskania informacji o rejestracji dokumentującej inne czynności służb niż postępowanie karne, w ramach których osoba pozostaje w zainteresowaniu tych służb, informacja o istnieniu negatywnych przesłanek może być sformułowana jedynie po przeprowadzonej konsultacji oraz uzyskaniu pisemnego stanowiska prowadzącego sprawę lub przedstawiciela danej służby, w zakresie możliwości lub zasadności sformułowania informacji o istnieniu takich przesłanek w konkretnym przypadku.

4. W przypadku zatarcia skazania albo umorzenia postępowania przygotowawczego lub sądowego, w tym warunkowego jego umorzenia, nie udziela się informacji o istnieniu negatywnej przesłanki, wobec konkretnej rejestracji.

5. Przed sformułowaniem informacji o istnieniu negatywnych przesłanek, szczególnie w przypadku gdy sprawa, realizowana w ramach procedury Opiniowanie PL, została przedłużona, koniecznym jest dokonanie powtórnych sprawdzeń w systemie P-EWIDA, pod kątem występowania tej osoby w procedurze Opiniowanie PL w innej sprawie, również w innym oddziale Straży Granicznej, jako rejestracja czynna.

Rozdział 6

Koordynacja informacji o istnieniu negatywnych przesłanek

§ 10.

1. W przypadku udzielenia informacji podmiotowi sprawdzającemu o istnieniu negatywnych przesłanek wobec osoby sprawdzanej, komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, zobowiązana jest powiadomić o tym fakcie innych komendantów oddziałów Straży Granicznej, którzy w ramach swojej procedury Opiniowanie PL mają zarejestrowaną również tę osobę, jako czynną rejestrację.

2. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona powiadamia o sformułowaniu informacji o negatywnych przesłankach, korzystając w tym celu z powiadomienia, którego wzór Dyrektor, określi w ramach modułu P-EWIDA.

3. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, w przypadku otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 2, sporządza notatkę służbową oraz formułuje, w związku z art. 189e ust. 9 ustawy, informację o istnieniu negatywnych przesłanek.

4. Powiadomienie oraz sporządzaną na jego podstawie notatkę służbową dołącza się do materiałów sprawy.

5. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, informację o której mowa w ust. 3, przesyła właściwemu podmiotowi sprawdzającemu, dokonując jednocześnie zmian w module P- EWIDA, poprzez zakończenie sprawy oraz określając odpowiedni charakter zainteresowania osoby sprawdzanej.

Rozdział 7

Blokowanie konta do aplikacji dostępowej WNP-SG

§ 11.

1. W przypadku stwierdzenia braku realizacji przez podmiot sprawdzający, w wyznaczonym terminie, obowiązku wynikającego z art. 189f ust. 6 ustawy, komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, podejmuje działania zmierzające do ustalenia powodu braku przesłania takiej informacji albo potwierdzenia faktu i daty jej wysłania.

2. W przypadku gdy podjęte działania, o których mowa w ust. 1, nie dały efektu, lub podmiot sprawdzający po raz kolejny dopuszcza się niezrealizowania ustawowego obowiązku, komendant oddziału Straży Granicznej może wystąpić do Dyrektora z wnioskiem o zablokowanie możliwości składania wniosków o sprawdzenie przez ten podmiot.

3. Dyrektor, po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 2, dokonuje na podstawie art. 189f ust. 7 ustawy, zablokowania możliwości składania wniosków za pośrednictwem aplikacji WNP-SG poprzez czasowe blokowanie uprawnień wszystkich kont dostępowych do tej aplikacji, które zostały nadane podmiotowi sprawdzającemu.

4. Komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, o dokonanej czasowej blokadzie uprawień do aplikacji WNP-SG informuje podmiot sprawdzający, którego taka blokada dotyczy oraz zgodnie z art. 189f ust. 7 ustawy wstrzymuje udzielanie informacji wobec wniosków o sprawdzenie złożonych przez ten podmiot.

5. W przypadku zrealizowania przez podmiot sprawdzający zaległego obowiązku wynikającego z art. 189f ust. 6 ustawy, komendant oddziału Straży Granicznej lub osoba przez niego upoważniona, informuje o tym fakcie Dyrektora, który na jej podstawie dokonuje aktywacji zablokowanych uprawnień do aplikacji WNP-SG dla danego podmiotu.

Rozdział 8

Archiwizacja.

§ 12.

1. Archiwizacja systemowa spraw w module P-EWIDA, prowadzonych w związku z procedurą Opiniowanie PL, dokonywana będzie przez komórkę właściwą do spraw ewidencji wydziału operacyjno-śledczego komendy oddziału Straży Granicznej, na podstawie spisu spraw zakończonych i podlegających archiwizacji.

2. Dokumentacja papierowa, zgromadzona w związku z realizacją procedury Opiniowanie PL, podlega brakowaniu albo archiwizacji zgodnie z decyzją nr 166 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie wprowadzenia jednolitego rzeczowego wykazu akt w Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 58) oraz z zarządzeniem nr 93 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej w Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 56 z późn. zm.), a także z decyzją nr 167 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 59).

3. Dane osobowe przetwarzane w module P-EWIDA, zgromadzone w związku z realizacją procedury Opiniowanie PL, podlegają ochronie na zasadach przewidzianych dla modułu P-EWIDA oraz podlegają automatycznej anonimizacji po upływie 10 lat od zakończenia sprawy.

4. Anonimizacja danych, o której mowa w ust. 3, polega na oznaczeniu danych w systemie w sposób uniemożliwiający uzyskanie informacji o osobie, w przypadku sprawdzeń.

5. Anonimizacji nie stosuje się wobec danych osobowych ponownie zarejestrowanych w związku z realizacją procedury Opiniowanie PL.

Rozdział 9

Przepisy przejściowe i końcowe.

§ 13.

Wytyczne, polecenia lub zalecenia, dotychczas wydane pisemnie przez Komendanta Głównego Straży Granicznej lub Dyrektora w zakresie realizacji ustawowego obowiązku dokonywania ustaleń w zakresie istnienia negatywnych przesłanek, dokonywanych w związku z art. 188a ustawy, tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszej decyzji.

§ 14.

Decyzja wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2021 r., z wyjątkiem § 1-4, które stosuje się od dnia 15 listopada 2021 r.


Komendant Główny Straży Granicznej
wz
. gen. bryg. SG Jacek BAJGER

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-12-09
  • Data wejścia w życie: 2021-12-31
  • Data obowiązywania: 2021-12-31
  • Dokument traci ważność: 2023-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA