REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2022 poz. 5

ZARZĄDZENIE NR 5
MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 20 stycznia 2022 r.

w sprawie przyznania nagrody Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dla najlepszych wniosków konkursowych zgłaszanych w ramach "Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy" oraz powołania Komisji Konkursowej do ich oceny

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 oraz art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Nagroda Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zwana dalej "nagrodą", jest przyznawana najlepszym wnioskom konkursowym zgłaszanym w ramach "Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy", zwanego dalej "Konkursem".

2. Konkurs jest ogłaszany corocznie przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zwanego dalej "Ministrem", w pierwszym kwartale roku, a nagroda i wyróżnienie są wręczane nie później niż do końca tego samego roku.

3. Celem Konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz opracowania i upowszechniania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki:

1) ograniczania narażenia na najczęściej występujące w środowisku pracy czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, w tym przede wszystkim czynniki rakotwórcze;

2) możliwości psychofizycznych pracowników, w tym osób starszych oraz osób niepełnosprawnych.

4. Przedmiotem Konkursu są rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne oraz przedsięwzięcia edukacyjne i upowszechniające tematykę bezpieczeństwa i ochrony człowieka w środowisku pracy, a także opracowania naukowe, których zastosowanie umożliwi poprawę warunków pracy.

5. Konkurs jest realizowany w trzech kategoriach:

1) Kategoria A - rozwiązania techniczne i technologiczne;

2) Kategoria B - prace naukowo-badawcze;

3) Kategoria C - przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne.

§ 2.

Konkurs może być współorganizowany przez:

1) ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa;

2) ministra właściwego do spraw gospodarki;

3) ministra właściwego do spraw energii;

4) ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;

5) ministra właściwego do spraw rolnictwa;

6) ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki;

7) ministra właściwego do spraw transportu;

8) ministra właściwego do spraw środowiska;

9) ministra właściwego do spraw zdrowia;

10) Głównego Inspektora Pracy;

11) Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

12) Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;

13) Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego;

14) Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego;

15) Prezesa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej;

16) Prezydenta Konfederacji Lewiatan;

17) Prezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej;

18) Prezesa Business Centre Club;

19) Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego;

20) Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców;

21) Przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich;

22) Przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność";

23) Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych;

24) Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych;

25) Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

§ 3.

1. Sekretariat Konkursu jest prowadzony przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, zwany dalej "CIOP-PIB", który jest uprawniony do reprezentowania Ministra we wszystkich sprawach związanych z organizacją i przeprowadzeniem Konkursu.

2. Sekretariatem Konkursu kieruje Dyrektor CIOP-PIB.

§ 4.

1. Do oceny wniosków konkursowych, zwanych dalej "wnioskami", powołuje się działającą przy Sekretariacie Konkursu Komisję Konkursową, zwaną dalej "Komisją".

2. Przewodniczącym Komisji jest Dyrektor CIOP-PIB.

3. W skład Komisji wchodzą eksperci zgłaszani corocznie do Sekretariatu Konkursu przez Ministra oraz współorganizatorów. Skład Komisji ustala Dyrektor CIOP-PIB.

4. Liczba członków Komisji nie może być większa niż 25 osób.

5. Przewodniczący Komisji może dodatkowo zapraszać do opiniowania poszczególnych wniosków również innych, wybranych przez siebie specjalistów z dziedzin odpowiadających tematyce tych wniosków.

§ 5.

1. Wnioski są przekazywane członkom Komisji do zaopiniowania nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.

2. Komisja dokonuje oceny wniosków podczas posiedzenia na podstawie opinii ekspertów. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenie Komisji w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania członkom Komisji do zaopiniowania wniosków.

3. Komisja, po dokonaniu oceny wniosków, ustala propozycje przyznania autorom najlepszych z nich nagród oraz wyróżnień.

4. Sekretariat Konkursu przekazuje do Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, zwanego dalej "Ministerstwem", sprawozdanie z prac Komisji zawierające propozycje przyznania nagród oraz wyróżnień w celu uzyskania akceptacji Ministra.

§ 6.

1. Za wyróżniające się rozwiązania konkursowe poprawiające warunki pracy i skuteczność ich wdrażania przyznaje się nagrody w formie pieniężnej.

2. W każdej kategorii mogą być przyznawane trzy rodzaje nagród:

1) I stopnia;

2) II stopnia;

3) III stopnia.

3. Wysokość i liczba nagród zależy od wysokości środków będących w dyspozycji w danej edycji Konkursu.

4. Do nagród są dołączane dyplomy dla autorów i statuetki dla instytucji lub przedsiębiorstw, które autorzy reprezentują.

5. Minister, oprócz nagród, może przyznawać także wyróżnienia w formie dyplomów.

6. Minister ma możliwość wyróżniania przedsiębiorstw lub instytucji biorących udział w Konkursie statuetkami specjalnymi z informacją: "Za szczególną aktywność w opracowywaniu rozwiązań poprawiających warunki pracy" lub "Za szczególną aktywność we wspieraniu idei Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy".

§ 7.

1. Wydatki na organizację Konkursu oraz na nagrody są dofinansowywane ze środków budżetu państwa część 31 - Praca, której dysponentem jest Minister.

2. Środki na wydatki, o których mowa w ust. 1, są przekazywane do CIOP-PIB na zasadach i w wysokości określonych w porozumieniu, regulującym współpracę przy realizacji danej edycji Konkursu zawartym pomiędzy Ministerstwem a CIOP-PIB.

3. Dodatkowe środki na organizację Konkursu oraz na nagrody, o których mowa w ust. 1, Sekretariat Konkursu może pozyskiwać

4. również z innych źródeł.

5. Nagrody są wypłacane przez Sekretariat Konkursu po akceptacji przez Ministra propozycji, o których mowa w § 5 ust. 4.

§ 8.

1. Szczegółowe zasady oraz tryb organizacji Konkursu określa "Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy" przygotowywany przez Sekretariat Konkursu i zaakceptowany przez Ministra, który jest zamieszczany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa wraz z informacją o rozpoczęciu danej edycji Konkursu.

2. Regulamin Konkursu określa w szczególności warunki Konkursu, zasady jego organizacji oraz oceny wniosków konkursowych, jak też wzory formularzy zgłoszeń do udziału w konkursie.

§ 9.

Traci moc zarządzenie nr 11 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 marca 2018 r. w sprawie przyznania nagrody Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla najlepszych wniosków konkursowych zgłaszanych w ramach "Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy" oraz powołania Komisji Konkursowej do ich oceny (Dz. Urz. Min. Rodz. Prac. i Pol. Społ. poz. 11).

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER RODZINY
I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Marlena Maląg

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2022-01-24
  • Data wejścia w życie: 2022-01-25
  • Data obowiązywania: 2022-01-25
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA