REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 61

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU1)

z dnia 10 sierpnia 2021 r.

w sprawie utworzenia Zespołu Zarządzania kryzysowego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 2b i 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Na potrzeby realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz działu kultura fizyczna w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zwanym dalej „Ministerstwem”, tworzy się Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwany dalej „Zespołem”.

§ 2.

W zakresie wykonywania zadań Zespół współdziała z:

1) Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 26 kwietna 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, zwanej dalej „ustawą”;

2) zespołami zarządzania kryzysowego utworzonymi przez innych ministrów i kierowników urzędów centralnych oraz ich rzecznikami prasowymi;

3) innymi organami wymienionymi w ustawie.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu - Dyrektor Generalny Ministerstwa;

2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu - Dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa;

3) Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych;

4) Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa:

a) Departamentu Dziedzictwa Kulturowego,

b) Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych,

c) Departamentu Finansowego,

d) Departamentu Infrastruktury Sportu,

e) Departamentu Mecenatu Państwa,

f) Departamentu Nadzoru Właścicielskiego,

g) Departamentu Nadzoru w Sporcie,

h) Departamentu Narodowych Instytucji Kultury,

i) Departamentu Ochrony Zabytków,

j) Departamentu Sportu dla Wszystkich,

k) Departamentu Sportu Wyczynowego,

l) Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej,

m) Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów,

n) Departamentu Współpracy z Zagranicą,

o) Biura Dyrektora Generalnego,

p) Centrum Informacyjnego.

2. Funkcję sekretarza Zespołu pełni Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego.

§ 4.

1. Osoby wchodzące w skład Zespołu uczestniczą w jego pracach osobiście.

2. Skład Zespołu na posiedzenia określa Przewodniczący Zespołu w zależności od potrzeb i charakteru rozpatrywanej problematyki.

3. W posiedzeniach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu.

4. W pracach Zespołu związanych z przetwarzaniem informacji niejawnych mogą brać udział wyłącznie osoby posiadające odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych, wydane na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.

§ 5.

1. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Zespołu może powoływać grupy zadaniowe, w skład których będą wchodzić w szczególności specjaliści z komórek organizacyjnych Ministerstwa lub organów i jednostek organizacyjnych podległych, nadzorowanych lub współprowadzonych przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zwanego dalej „Ministrem”.

2. Przewodniczący Zespołu powołując grupę zadaniową, określa jej skład, zakres zadań i terminy ich wykonania.

3. Wyniki prac grup zadaniowych, przedstawiane są Przewodniczącemu Zespołu w czasie posiedzeń Zespołu.

§ 6.

Miejscem pracy Zespołu jest siedziba Ministerstwa lub inne miejsce wyznaczone przez Przewodniczącego Zespołu.

§ 7.

1. Zespół pracuje na posiedzeniach zwyczajnych lub nadzwyczajnych.

2. Posiedzenia zwyczajne odbywają się w celu wykonania ustawowych zadań Zespołu, o których mowa w art. 12 ust. 2c ustawy, oraz zadań zawartych w zatwierdzonych przez uprawnione organy dokumentach z zakresu zarządzania kryzysowego.

3. Posiedzenia nadzwyczajne:

1) zwołuje się w przypadku:

a) wprowadzenia trzeciego lub wyższego stopnia alarmowego, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796 oraz z 2021 r. poz. 464 i 815), wprowadzenia stanu nadzwyczajnego lub wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa,

b) zaistnienia sytuacji kryzysowej w obszarze właściwości Ministra, lub obszarze, który przez powiązania finansowe, systemowe, informatyczne, organizacyjne lub inne może mieć wpływ na obszar właściwości Ministra,

c) zaistnienia sytuacji kryzysowej w funkcjonowaniu urzędu obsługującego Ministra;

2) można zwołać w szczególności w przypadku:

a) możliwości zaistnienia sytuacji kryzysowej, o której mowa w pkt 1 lit. b,

b) wprowadzenia niższego niż trzeci stopień alarmowy o których mowa w pkt 1 lit. a lub wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa,

c) zorganizowania przez uprawniony organ ćwiczeń, treningów lub szkoleń.

4. Minister może w każdym czasie zwołać posiedzenie Zespołu, wyznaczając jednocześnie osobę spośród członków Zespołu, która będzie prowadzić posiedzenie.

§ 8.

1. Zespół podejmuje decyzje kolegialnie, w drodze uzgodnienia stanowisk.

2. W przypadku istotnej różnicy zdań, Przewodniczący Zespołu może zarządzić głosowanie, w którym decyzje zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustalonego na posiedzenie składu Zespołu. W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego Zespołu jest decydujący.

3. Członek Zespołu może zgłosić zdanie odrębne z uzasadnieniem.

§ 9.

1. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół zawierający zestawienie rozstrzygnięć podjętych na posiedzeniu, z uwzględnieniem wyników głosowań i zgłoszonych zdań odrębnych oraz z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych. Protokół podpisuje Przewodniczący Zespołu albo prowadzący posiedzenie Zastępca Przewodniczącego Zespołu oraz sekretarz Zespołu.

2. Do protokołu dołącza się listę obecności osób biorących udział w posiedzeniu Zespołu oraz, w razie potrzeby, inne dokumenty.

3. Sekretarz Zespołu niezwłocznie doręcza protokół wszystkim członkom Zespołu biorącym udział w posiedzeniu Zespołu. Członek Zespołu może zgłosić do Przewodniczącego Zespołu, za pośrednictwem sekretarza Zespołu, zastrzeżenia do treści protokołu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia protokołu. Sprostowanie oczywistych omyłek pisarskich protokołu może nastąpić w każdym czasie.

§ 10.

1. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy:

1) kierowanie pracami Zespołu i nadzór nad nimi oraz reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;

2) zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu;

3) określanie zadań do wykonania przez członków Zespołu i osoby, o których mowa w § 4 ust. 3, oraz trybu ich wykonywania;

4) przedstawianie Ministrowi do akceptacji dokumentów opracowanych i uzgodnionych przez Zespół, w tym propozycji działań prowadzących do ograniczenia lub likwidacji skutków sytuacji kryzysowej;

5) informowanie Ministra o aktualnej sytuacji kryzysowej.

2. Przewodniczący Zespołu, może zarządzić wprowadzenie dyżurów całodobowych dla poszczególnych członków Zespołu, w przypadku:

1) zaistnienia sytuacji kryzysowej;

2) wprowadzenia stopnia alarmowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych;

3) wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa.

3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu, jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego Zespołu.

4. Przewodniczący Zespołu może zarządzić natychmiastowe stawiennictwo poszczególnych członków Zespołu na posiedzenie Zespołu.

§ 11.

Do zadań sekretarza Zespołu należy:

1) prowadzenie i gromadzenie dokumentacji prac Zespołu;

2) sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu;

3) wykonywanie innych zadań zleconych przez Przewodniczącego Zespołu.

§ 12.

Do zadań Dyrektora Centrum Informacyjnego, jako członka Zespołu należy:

1) wyjaśnianie działań i inicjatyw podejmowanych przez Ministra oraz Zespół w sprawach związanych z zarządzaniem kryzysowym, w szczególności wydawanie oświadczeń i publiczne prezentowanie działań Ministra oraz Zespołu;

2) udzielanie odpowiedzi na publikacje prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne, a także materiały rozpowszechniane w innych środkach masowego przekazu, dotyczące działalności Ministra oraz Zespołu w sprawach związanych z zarządzaniem kryzysowym, w tym zwłaszcza udzielanie odpowiedzi na krytykę i interwencję prasową;

3) przekazywanie komunikatów dotyczących sytuacji kryzysowej do opublikowania w środkach masowego przekazu, na zasadach określonych art. 34 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 1914);

4) przygotowanie, we współpracy z Dyrektorem Biura Dyrektora Generalnego, głównych założeń dotyczących komunikowania w sytuacji kryzysowej, w tym określenie głównych przekazów, ich częstotliwości, narzędzi i osób komunikujących;

5) współpraca z Rzecznikiem Prasowym Rządu, Rzecznikiem Prasowym Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz rzecznikami prasowymi innych jednostek zaangażowanych w rozwiązanie sytuacji kryzysowej.

§ 13.

1. Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy w trybie obiegowym.

2. W przypadku rozpatrywania sprawy w trybie obiegowym termin zgłaszania przez członków Zespołu uwag do dokumentów nie powinien być krótszy niż 5 dni, a termin akceptacji dokumentów uwzględniających zgłoszone przez członków Zespołu uwagi - nie krótszy niż 3 dni.

3. W sytuacji kryzysowej lub innych uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Zespołu może skrócić terminy, o których mowa w ust. 2.

4. Niezgłoszenie przez członka Zespołu uwag do dokumentu w wyznaczonych terminach traktuje się jako akceptację tego dokumentu.

5. W przypadku nieuzgodnienia dokumentu w trybie obiegowym, sprawa jest rozpatrywana na posiedzeniu Zespołu.

6. Sekretarz Zespołu, na najbliższym posiedzeniu Zespołu, przedstawia członkom Zespołu wykaz dokumentów uzgodnionych w trybie obiegowym.

§ 14.

Przewodniczący Zespołu może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zlecać rzeczoznawcom, ekspertom lub innym podmiotom wykonanie opracowań, analiz, prognoz, ekspertyz, opinii, koncepcji rozwiązań programowych, systemowych i organizacyjnych lub innych czynności, w celu skutecznej realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

§ 15.

Obsługę prac Zespołu zapewnia Biuro Dyrektora Generalnego.

§ 16.

Traci moc zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 czerwca 2013 r. w sprawie powołania Zespołu Zarządzania Kryzysowego (Dz. Urz. MKiDN poz. 24, z 2016 r. poz. 49 oraz z 2018 r. poz. 2) oraz zarządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 maja 2016 r. w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki (Dz. Urz. MSiT poz. 11).

§ 17.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: P. Gliński


1) Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego i kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (Dz. U. z 2021 r. poz. 970).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-08-10
  • Data wejścia w życie: 2021-08-10
  • Data obowiązywania: 2021-08-10
  • Dokument traci ważność: 2022-05-17
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA