REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 4
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 10 stycznia 2025 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska
Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 oraz z 2024 r. poz. 834, 1222, 1473, 1572 i 1907) w związku z § 2 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 r. w sprawie określenia organów administracji rządowej, które utworzą centra zarządzania kryzysowego, oraz sposobu ich funkcjonowania (Dz. U. z 2022 r. poz. 2067) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) w § 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) jednostkach organizacyjnych - rozumie się przez to:
a) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
b) wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
c) Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe,
d) Biuro Nasiennictwa Leśnego,
e) Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej,
f) Centralny Azyl dla Zwierząt,
g) instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Klimatu i Środowiska,
h) parki narodowe,
i) szkoły leśne, dla których organem prowadzącym jest Minister Klimatu i Środowiska;”;
2) § 4 otrzymuje brzmienie:
„§ 4. 1. Pracą Centrum kieruje Kierujący Centrum, który podlega bezpośrednio dyrektorowi komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego.
2. Dyrektor Generalny Ministerstwa Klimatu i Środowiska wyznacza Kierującego Centrum oraz pracowników Centrum na wniosek dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego.”;
3) § 7 otrzymuje brzmienie:
„§ 7. 1. Centrum realizuje zadania w następujących trybach pracy:
1) tryb pracy dla sytuacji zwyczajnych;
2) tryb pracy dla sytuacji kryzysowych;
3) tryb pracy w przypadku uruchomienia stałego dyżuru.
2. Tryb pracy dla sytuacji zwyczajnych polega na pełnieniu dyżuru w Centrum siedem dni w tygodniu w systemie dwunastogodzinnym przez pracowników Centrum lub wyznaczonych pracowników komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego, z zastrzeżeniem, że w dni wolne od pracy oraz inne dni wyznaczone przez dyrektora tej komórki dyżur może być pełniony w formie zdalnej poza siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
3. Tryb pracy dla sytuacji kryzysowych polega na pełnieniu dyżuru w Centrum siedem dni w tygodniu w systemie dwunastogodzinnym przez pracowników Centrum lub wyznaczonych pracowników komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego.
4. Tryb pracy w przypadku uruchomienia stałego dyżuru polega na pełnieniu całodobowego dyżuru siedem dni w tygodniu przez osoby wyznaczone do pełnienia tego dyżuru przez Dyrektora Generalnego na podstawie zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 maja 2024 r. w sprawie systemu stałych dyżurów (Dz. Urz. Min. Klim. i Środ. poz. 34), we współpracy z pracownikami Centrum.
5. Decyzję o przejściu na tryb pracy dla sytuacji kryzysowych podejmuje Minister Klimatu i Środowiska na wniosek dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego.”;
4) w § 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Jednostki organizacyjne oraz organy podległe lub nadzorowane są obowiązane do przekazywania do Centrum wszelkich niezbędnych informacji, w trybie określonym w załączniku do zarządzenia.”;
5) § 9 otrzymuje brzmienie:
„§ 9. 1. Dyrektor Generalny Ministerstwa Klimatu i Środowiska zapewnia odpowiednie warunki do działania Centrum.
2. W przypadku braku możliwości podjęcia lub wykonywania zadań przez Centrum, zadania Centrum wykonują pracownicy komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego.
3. W przypadku braku możliwości podjęcia lub wykonywania zadań Centrum przez pracowników komórki organizacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska właściwej w zakresie zarządzania kryzysowego, zadania Centrum wykonują pracownicy innych komórek organizacyjnych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wchodzący w skład zespołu stałego dyżuru Ministra Klimatu i Środowiska.”;
6) uchyla się § 10 i § 11;
7) załącznik do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
MINISTER KLIMATU I ŚRODOWISKA
Paulina Hennig-Kloska
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działami administracji rządowej - energia, klimat i środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. z dnia 2023 r. poz. 2726).
Załącznik do zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska
z dnia 10 stycznia 2025 r. (poz. 4)
TRYB PRZEKAZYWANIA INFORMACJI DO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA
I. Punkty kontaktowe
1. W celu zapewnienia sprawnej wymiany informacji pomiędzy Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska, zwanego dalej „Centrum”, a jednostkami organizacyjnymi oraz urzędami obsługującymi organy podległe lub nadzorowane komunikacja odbywa się przez punkty kontaktowe utworzone w jednostkach organizacyjnych oraz urzędach obsługujących organy podległe lub nadzorowane za pomocą dostępnych środków łączności, czyli poczty elektronicznej, telefonii komórkowej, telefonii stacjonarnej lub telefonii satelitarnej.
2. Punkt kontaktowy utworzony w jednostce organizacyjnej oraz w urzędzie obsługującym organ podległy lub nadzorowany funkcjonuje w dwóch trybach:
1) zwyczajnym - w godzinach pracy ustalonych dla danej jednostki organizacyjnej oraz urzędu obsługującego organy podległe lub nadzorowane;
2) całodobowym (w zakresie obiegu informacji) - przy wprowadzonym stopniu alarmowym lub stopniu alarmowym CRP oraz w sytuacjach kryzysowych.
3. System telefonii satelitarnej jest utrzymywany jako alternatywny system komunikacji w:
1) Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;
2) Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska;
3) Państwowej Agencji Atomistyki;
4) Dyrekcji Generalnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych;
5) Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska;
6) Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym;
7) Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym;
8) Instytucie Energetyki - Państwowym Instytucie Badawczym.
II. System meldunkowy
1. Monitoring zagrożeń realizowany jest w oparciu o:
1) raport dzienny;
2) raport doraźny.
2. Głównymi kanałami łączności między Ministerstwem Klimatu i Środowiska a jednostkami organizacyjnymi i urzędami obsługującymi organy podległe lub nadzorowane oraz podmiotami zewnętrznymi są poczta elektroniczna i kontakt telefoniczny. Raporty dzienne i doraźne przekazywane przez punkty kontaktowe za pośrednictwem poczty elektronicznej są opracowywane na podstawie wzoru określonego w załączniku do zarządzenia. W przypadku braku dostępności poczty elektronicznej informacje określone we wzorze raportu przekazywane są telefonicznie.
3. W przypadku wprowadzenia stopni alarmowych lub stopni alarmowych CRP jednostki organizacyjne i urzędy obsługujące organy podległe lub nadzorowane są obowiązane do przekazywania dodatkowych raportów o stanie realizacji zadań w terminie wyznaczonym przez Kierującego Centrum na podstawie zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 5 grudnia 2024 r. w sprawie realizacji przedsięwzięć w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP (Dz. Urz. Min. Klim. i Środ. poz. 83).
4. W ramach systemu meldunkowego jednostki organizacyjne i urzędy obsługujące organy podległe lub nadzorowane są obowiązane do przesyłania do Centrum (za pośrednictwem poczty elektronicznej) raportu dziennego raz na dobę, do godziny 14:00, obejmującego ostatnie 24 godziny oraz prognozy wystąpienia zdarzeń potencjalnie kryzysowych na dzień wysyłania raportu albo informacji o braku prognozowanych zdarzeń potencjalnie kryzysowych, w dniach pracy ustalonych dla danej jednostki organizacyjnej lub urzędu obsługującego organy podległe lub nadzorowane.
5. Z obowiązku przekazywania raportu dziennego zwolnione są:
1) parki narodowe;
2) szkoły leśne, dla których organem prowadzącym jest Minister Klimatu i Środowiska;
3) wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej;
4) Centralny Azyl dla Zwierząt;
5) instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Klimatu i Środowiska;
6) Biuro Nasiennictwa Leśnego;
7) Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
6. Jednostki organizacyjne i urzędy obsługujące organy podległe lub nadzorowane przekazują do Centrum (za pośrednictwem poczty elektronicznej) raport doraźny w przypadku wystąpienia zdarzenia kryzysowego lub zdarzenia mającego znamiona sytuacji kryzysowej. Raport doraźny należy przekazać niezwłocznie po podjęciu przez jednostkę organizacyjną lub urząd obsługujący organ podległy lub nadzorowany informacji o wystąpieniu zdarzenia kryzysowego lub zdarzenia mającego znamiona sytuacji kryzysowej, niezależnie od przekazania raportu dziennego. Następnie informacje zawarte w raporcie doraźnym należy umieścić w raporcie dziennym.
7. W przypadku wysłania raportu doraźnego po przekazaniu raportu dziennego informacje w nim zawarte należy uwzględnić w kolejnym raporcie dziennym. Raport doraźny należy sporządzić na wzorze raportu określonego w załączniku do zarządzenia.
WZÓR RAPORTU
- Data ogłoszenia: 2025-01-10
- Data wejścia w życie: 2025-01-11
- Data obowiązywania: 2025-01-11
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA