REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 68
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 20 września 2024 r.
w sprawie Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz.U. 2024 poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) wypracowywanie systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, w tym wdrażających koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym, w perspektywie krótko- i długoterminowej;
2) wypracowywanie rozwiązań w zakresie usprawnienia selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
3) wypracowywanie rozwiązań, które umożliwią osiąganie wymaganych przepisami Unii Europejskiej poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu;
4) wypracowywanie rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania i usprawnienia gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnym;
5) wypracowywanie rozwiązań w zakresie systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), w tym analiza możliwości objęcia systemem ROP kolejnych grup produktów;
6) wypracowywanie rozwiązań wspierających zapobieganie powstawaniu odpadów, w tym odpadów żywności oraz tekstyliów, w szczególności rozwiązań wspierających ponowne użycie produktów.
§ 3.
1) Przewodniczący Zespołu doradczego - członek kierownictwa urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu nadzorujący merytorycznie komórkę organizacyjną tego urzędu właściwą do spraw gospodarki odpadami;
2) Zastępca Przewodniczącego Zespołu doradczego - kierujący komórką organizacyjną urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu właściwą do spraw gospodarki odpadami;
3) sekretarz Zespołu doradczego - pracownik komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu właściwej w zakresie gospodarki odpadami wyznaczony przez Zastępcę Przewodniczącego Zespołu doradczego;
4) członkowie - po jednym przedstawicielu:
a) Fundacji „Pro Terra” Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju,
b) Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
c) Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych,
d) Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO,
e) Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego,
f) Izby Branży Komunalnej,
g) Konfederacji Lewiatan,
h) Krajowej Izby Gospodarczej,
i) Krajowej Izby Gospodarki Odpadami,
j) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
k) Polskiej Izby Gospodarki Odpadami,
l) Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste,
m) Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych - Związek Pracodawców,
n) Reloop Platform,
o) Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
p) Stowarzyszenia Polski Recykling,
q) UNEP/GRID-Warszawa,
r) Unii Metropolii Polskich,
s) Unii Miasteczek Polskich,
t) Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,
u) Związku Miast Polskich,
v) Związku Samorządów Polskich,
w) Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Podmioty wskazane w ust. 1 pkt 4 pisemnie wyznaczają swoich przedstawicieli do udziału w pracach Zespołu doradczego, wyrażając tym samym zgodę na ich udział w pracach Zespołu doradczego. Członkowie Zespołu doradczego, o których mowa w ust. 1 pkt 4, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu doradczego.
3. Członkowie Zespołu doradczego, o których mowa w ust. 1 pkt 4, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, mogą być zastępowani w pracach Zespołu doradczego przez upoważnionych przedstawicieli wyznaczonych przez podmioty wskazane w ust. 1 pkt 4. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. W pracach Zespołu doradczego, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu doradczego, z jego inicjatywy lub na wniosek Zastępcy Przewodniczącego Zespołu doradczego lub członka Zespołu doradczego, osoby niewchodzące w skład Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu doradczego.
5. Wniosek o zaproszenie do udziału w pracach Zespołu doradczego osób, o których mowa w ust. 4, przedkładany jest do Przewodniczącego Zespołu doradczego w formie pisemnej.
§ 4.
1) zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom Zespołu doradczego;
2) monitorowanie i kontrolowanie postępu prac Zespołu doradczego;
3) powierzanie członkom Zespołu doradczego, zgodnie z ich właściwością merytoryczną, wykonania określonych prac służących realizacji zadań Zespołu doradczego.
2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu doradczego posiedzeniom Zespołu doradczego przewodniczy Zastępca Przewodniczącego Zespołu doradczego.
3. Celem usprawnienia organizacji wykonywanych zadań, Przewodniczący Zespołu doradczego może powoływać, z własnej inicjatywy lub na wniosek Zastępcy Przewodniczącego Zespołu doradczego lub członka Zespołu doradczego, zespoły robocze złożone z osób wchodzących w skład Zespołu doradczego lub osób, o których mowa w § 3 ust. 4, wyznaczając okres, na jaki zostały powołane, zadania, skład osobowy i osobę kierującą spośród osób wchodzących w skład Zespołu doradczego.
§ 5.
§ 6.
2. Posiedzenia Zespołu doradczego odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu lub w innym miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego Zespołu doradczego, lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
3. Zespół doradczy może podejmować rozstrzygnięcia w trybie obiegowym, za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Poczynione ustalenia są włączane do protokołu z kolejnego posiedzenia Zespołu doradczego.
§ 7.
2. Z posiedzenia Zespołu doradczego sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu doradczego, a w przypadku jego nieobecności - Zastępca Przewodniczącego Zespołu doradczego, oraz sekretarz Zespołu doradczego. Protokół jest przekazywany do wiadomości pozostałym osobom wchodzącym w skład Zespołu doradczego oraz ministrowi właściwemu do spraw klimatu.
3. Wymiana materiałów, dokumentów i powiadomień jest prowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§ 8.
2. Koszty związane z wykonywaniem zadań przez członków Zespołu doradczego są ponoszone przez delegujące ich podmioty.
§ 9.
2. Koszty związane z obsługą, o której mowa w ust. 1, są pokrywane ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw klimatu.
§ 10.
§ 11.
MINISTER KLIMATU I ŚRODOWISKA
Paulina Hennig-Kloska
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej klimat na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (poz. 2726).
- Data ogłoszenia: 2024-09-24
- Data wejścia w życie: 2024-09-25
- Data obowiązywania: 2024-09-25
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA