REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 72
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 31 sierpnia 2021 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw określenia sposobu ustalania bezpiecznej odległości od zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw klimatu.
§ 2.
1) przewodniczący - Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw klimatu, nadzorujący działanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska;
2) wiceprzewodniczący - dyrektor komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu właściwej do spraw z zakresu nadzoru nad Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska;
3) członkowie - przedstawiciele:
a) ministra właściwego do spraw klimatu,
b) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
c) ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
d) Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
4) sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego pracownik komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu właściwej do spraw z zakresu nadzoru nad Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.
2. Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 3, pisemnie wyznaczają maksymalnie trzech przedstawicieli do składu Zespołu, wyrażając tym samym zgodę na ich udział w pracach Zespołu.
3. W pracach Zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także zaproszone przez przewodniczącego, z jego inicjatywy lub na wniosek wiceprzewodniczącego lub innego członka Zespołu, osoby niewchodzące w skład Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu, w szczególności przedstawiciele:
1) instytucji naukowych i organizacji pozarządowych prowadzących badania lub działalność w zakresie objętym pracami Zespołu;
2) zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej;
3) komórek organizacyjnych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu, organów administracji rządowej i samorządowej, a także jednostek przez nie nadzorowanych.
4. Wniosek o włączenie do prac Zespołu osób, o których mowa w ust. 3, przedkładany jest w formie pisemnej przewodniczącemu.
§ 3.
§ 4.
1) analizę i weryfikację rozwiązań wypracowanych w ramach dotychczasowych prac nad projektem rozporządzenia w sprawie ustalania bezpiecznej odległości od zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej;
2) przegląd oraz analizę regulacji prawnych z zakresu prawa krajowego oraz prawa Unii Europejskiej, mogących mieć wpływ na projektowane rozwiązania legislacyjne;
3) opracowanie rekomendacji dotyczących projektu rozporządzenia, o którym mowa w pkt 1, z uwzględnieniem planowanej metodyki, rodzajów poważnych awarii, parametrów granicznych oddziaływania ich skutków oraz konieczności zapewnienia wysokiego poziomu ochrony ludzi i środowiska;
4) wskazanie ewentualnych potrzeb zmian legislacyjnych, wykraczających poza projektowane rozporządzenie, mających na celu prawidłowe i efektywne wdrożenie rozwiązań z zakresu ustalania bezpiecznych odległości od zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej;
5) opracowanie opinii w zakresie oceny skutków i kosztów rekomendowanych regulacji i rozwiązań.
§ 5.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu lub w innym miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego.
3. Przewodniczący może zdecydować, że posiedzenie Zespołu odbędzie się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, które powinny zapewnić:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) możliwość wypowiadania się i porozumiewania osób biorących udział w posiedzeniu Zespołu w czasie rzeczywistym w toku obrad.
4. O terminie i trybie posiedzenia Zespołu powiadamia się członków Zespołu nie później niż na 7 dni roboczych przed planowanym terminem posiedzenia.
5. Wymiana materiałów, dokumentów i powiadomień prowadzona jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
6. Z posiedzenia Zespołu sekretarz sporządza protokół, który podpisuje sekretarz oraz przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności - wiceprzewodniczący.
7. Podpisany protokół jest przekazywany za pomocą środków komunikacji elektronicznej do wiadomości pozostałym członkom Zespołu.
§ 6.
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;
3) planowanie i koordynowanie prac Zespołu, w tym ustalanie i aktualizowanie harmonogramu jego prac, terminów i porządku obrad kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez innych członków Zespołu;
4) zapewnienie skutecznego przepływu informacji pomiędzy członkami Zespołu;
5) przedkładanie ministrowi właściwemu do spraw klimatu efektów prac Zespołu, o których mowa w § 4, w terminach wynikających z harmonogramu, o którym mowa w pkt 3.
2. W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wiceprzewodniczący.
3. Przewodniczący może powoływać, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego członka Zespołu, grupy i zespoły robocze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu, do realizacji poszczególnych zadań należących do zakresu działania Zespołu.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, przedkładany jest w formie pisemnej przewodniczącemu.
§ 7.
2. Uzgodnienie stanowiska na posiedzeniu następuje w przypadku niezgłoszenia sprzeciwu do stanowiska przedstawionego przez przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - przez wiceprzewodniczącego.
3. W przypadku braku możliwości uzgodnienia stanowiska, uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów z udziałem co najmniej połowy składu Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - wiceprzewodniczącego.
4. Rozstrzygnięcia Zespołu mogą być również podejmowane korespondencyjnie (w trybie obiegowym) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. O zamiarze podjęcia rozstrzygnięcia korespondencyjnie decyduje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek innego członka Zespołu.
5. W przypadku trybu obiegowego uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów członków Zespołu, którzy przesłali swój głos do sekretarza za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - wiceprzewodniczącego i zakomunikowanym przez sekretarza w wiadomości skierowanej do członków Zespołu. Uchwałę uważa się za podjętą pod warunkiem, że swoje głosy przesłała co najmniej połowa członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów „za” i „przeciw” rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - wiceprzewodniczącego.
6. Sekretarz nie posiada prawa głosu.
§ 8.
2. Koszty związane z obsługą, o której mowa w ust. 1, pokrywa się ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw klimatu.
§ 9.
§ 10.
2. Zespół ulega rozwiązaniu z dniem akceptacji przez ministra właściwego do spraw klimatu sprawozdania końcowego, o którym mowa w ust. 1.
§ 11.
MINISTER KLIMATU
I ŚRODOWISKA
Michał Kurtyka
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).
- Data ogłoszenia: 2021-08-31
- Data wejścia w życie: 2021-09-01
- Data obowiązywania: 2021-09-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA