REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 18

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)

z dnia 22 lutego 2021 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:

§ 1

. 1. Powołuje się Zespół do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce, zwany dalej "Zespołem".

2. Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw energii.

§ 2.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący - Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorujący wdrażanie narzędzi wsparcia odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz redukcji ubóstwa energetycznego;

2) Wiceprzewodniczący - Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska;

3) członkowie - przedstawiciele:

a) ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,

b) ministra właściwego do spraw gospodarki,

c) ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,

d) ministra właściwego do spraw budżetu,

e) ministra właściwego do spraw finansów publicznych,

f) ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,

g) ministra właściwego do spraw energii,

h) Głównego Urzędu Statystycznego,

i) Urzędu Regulacji Energetyki,

j) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;

4) Sekretarz wyznaczony przez Przewodniczącego spośród pracowników Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

2. Podmioty wskazane w ust. 1 pkt 3 lit. a-f oraz h-j pisemnie wyznaczają do składu Zespołu po jednym przedstawicielu, wyrażając tym samym zgodę na ich udział w pracach Zespołu.

3. Minister właściwy do spraw energii pisemnie wyznacza do składu Zespołu dziesięciu przedstawicieli.

4. W pracach Zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także zaproszone przez Przewodniczącego, z jego inicjatywy lub na wniosek Wiceprzewodniczącego lub innego członka Zespołu, osoby niewchodzące w skład Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu, w szczególności przedstawiciele:

1) instytucji naukowych i organizacji pozarządowych prowadzących badania naukowe lub działalność w zakresie objętym pracami Zespołu;

2) przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność w zakresie objętym pracami Zespołu;

3) komórek organizacyjnych Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz organów administracji rządowej i samorządowej.

§ 3.

Osobom wchodzącym w skład Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 4, nie przysługują diety, zwrot kosztów dojazdów oraz wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.

§ 4.

Do zadań Zespołu należy wypracowanie koncepcji mechanizmu wsparcia odbiorcy wrażliwego, wskazanie definicji ubóstwa energetycznego oraz ocena instrumentów przyczyniających się do zniwelowania zjawiska ubóstwa energetycznego, a w szczególności:

1) analiza funkcjonowania obecnego systemu wsparcia odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i paliw gazowych;

2) ocena wypracowanej definicji ubóstwa energetycznego w Polsce oraz instrumentów przyczyniających się do zniwelowania zjawiska ubóstwa energetycznego z uwzględnieniem podziału na instrumenty wpływające na dochód gospodarstwa domowego oraz instrumenty potencjalnie zmniejszające wydatki gospodarstw domowych na energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe w Polsce;

3) określenie kierunków działań z zakresu polityki publicznej, mających na celu ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego przy uwzględnieniu:

a) przesłanek wynikających z polityki energetycznej państwa,

b) konieczności przeciwdziałania i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza,

c) zapewnienia potrzeb bytowych odbiorców w gospodarstwach domowych w zakresie ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia i zasilania urządzeń elektrycznych najbardziej efektywnymi metodami, dla poszczególnych przypadków;

4) opracowanie propozycji zmian przyczyniających się do skutecznego wsparcia odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i paliw gazowych oraz stworzenie nowych bądź modyfikacji istniejących instrumentów przyczyniających się do redukcji ubóstwa energetycznego wraz z oceną ich skutków i kosztów, i z uwzględnieniem ewentualnych nakładów finansowych na niezbędne modyfikacje istniejących instrumentów;

5) przygotowanie propozycji założeń programów edukacyjnych w zakresie poprawy świadomości energetycznej społeczeństwa.

§ 5.

1. Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym.

2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub w innym miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego.

3. Przewodniczący może zdecydować, że posiedzenie Zespołu odbędzie się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, które powinny zapewnić:

1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;

2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą osobom biorącym udział w posiedzeniu Zespołu wypowiadanie się w toku obrad.

4. O terminie i trybie posiedzenia Zespołu powiadamia się:

1) nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia albo

2) w najszybszym możliwym terminie, jeżeli posiedzenie zwoływane jest w wyniku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia wymagającego niezwłocznego podjęcia prac przez Zespół.

5. Wymiana materiałów, dokumentów i powiadomień prowadzona jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

6. Z posiedzenia Zespołu Sekretarz sporządza protokół, który podpisuje Sekretarz oraz Przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności Wiceprzewodniczący.

7. Podpisany protokół jest przekazywany członkom Zespołu, którzy brali udział w posiedzeniu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w celu zgłoszenia ewentualnych uwag.

8. Niezgłoszenie uwag do przekazanego protokołu w terminie 7 dni od daty jego przekazania jest uznawane za akceptację protokołu w przekazanym brzmieniu.

§ 6.

1.Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:

1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;

2) opracowanie harmonogramu prac Zespołu i przedłożenie go do akceptacji ministra właściwego do spraw energii;

3) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;

4) przydzielanie członkom Zespołu zadań;

5) planowanie i koordynacja prac Zespołu;

6) zapewnienie skutecznego przepływu informacji pomiędzy członkami Zespołu;

7) podpisywanie protokołów z posiedzeń Zespołu.

2. W przypadku nieobecności Przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje Wiceprzewodniczący.

3. Przewodniczący może powoływać, z własnej inicjatywy albo na wniosek Wiceprzewodniczącego lub innego członka Zespołu, grupy i zespoły robocze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu, do realizacji poszczególnych zadań należących do zakresu działania Zespołu.

4. Wniosek o włączenie do prac Zespołu osób, o których mowa w ust. 3, przedkładany jest w formie pisemnej Przewodniczącemu.

§ 7.

1. W terminie do dnia 31 grudnia 2021 r. Przewodniczący przedstawi ministrowi właściwemu do spraw energii do akceptacji efekty prac Zespołu, określone w § 4.

2. Efekty prac Zespołu, określone w § 4, przyjmowane są przez Zespół w formie uchwał podejmowanych w formie konsensusu.

3. W przypadku niemożności osiągnięcia konsensusu, uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

§ 8.

1. Obsługę organizacyjno-biurową prac Zespołu zapewnia Departament Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

2. Koszty związane z obsługą, o której mowa w ust. 1, pokrywa się z budżetu państwa, z części budżetowej będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw energii.

§ 9.

Zespół ulega rozwiązaniu z dniem akceptacji przez ministra właściwego do spraw energii efektów prac Zespołu, określonych w § 4.

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER KLIMATU
I ŚRODOWISKA

Michał Kurtyka


1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-02-23
  • Data wejścia w życie: 2021-02-24
  • Data obowiązywania: 2021-02-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA