REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 43
ZARZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)
z dnia 31 października 2024 r.
w sprawie ustalenia podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Na podstawie art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Minister nadzoruje merytorycznie:
1) Gabinet Polityczny Ministra;
2) Departament Koordynacji Krajowego Planu Odbudowy;
3) Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego;
4) Departament Prawny;
5) Departament Programów Ponadregionalnych;
6) Departament Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej;
7) Departament Strategii;
8) Biuro Ministra;
9) Biuro Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
3. Minister podejmuje decyzje i zajmuje stanowisko w sprawach związanych z wdrażaniem i realizacją „Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”.
4. Minister realizuje zadania wynikające z nadzoru nad:
1) działalnością Krajowego Zasobu Nieruchomości;
2) Wydziałem Polityki Regionalnej i Spójności w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.
§ 2.
2. Do wyłącznej kompetencji Ministra należy:
1) kierowanie projektów założeń do projektów ustaw, ustaw, rozporządzeń i uchwał Rady Ministrów oraz projektów strategii, programów i polityk pod obrady Rady Ministrów;
2) występowanie do Prezesa Rady Ministrów o powołanie lub odwołanie z określonych stanowisk lub funkcji;
3) powoływanie i wyznaczanie, a także odwoływanie i cofanie wyznaczenia na określone stanowiska lub funkcje, w ramach właściwości wynikającej z obowiązujących przepisów oraz sprawowanie nadzoru organizacyjnego nad organami i jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi;
4) tworzenie, łączenie, podział i likwidacja jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych.
3. Minister może upoważnić Sekretarzy Stanu lub Podsekretarzy Stanu do wykonywania w jego imieniu określonych czynności, o których mowa w ust. 2.
4. Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu realizują zadania w zakresie powierzonych kompetencji określone dla działu administracji rządowej - rozwój regionalny w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1370).
5. Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu, każdy w zakresie określonym zarządzeniem, są upoważnieni, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12, do załatwiania spraw w imieniu Ministra, w tym do przyjmowania interesantów w sprawach skarg i wniosków.
6. Sekretarz Stanu Jan Szyszko, a w czasie jego nieobecności Sekretarz Stanu Jacek Karnowski, podpisuje, w zastępstwie Ministra, akty wykonawcze do ustaw, zarządzenia Ministra, wytyczne, komunikaty oraz obwieszczenia.
7. Sekretarz Stanu Jan Szyszko podpisuje pisma kierowane do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów i Sekretarza Komitetu do Spraw Europejskich w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia tych Komitetów oraz rozpatrywanych przez te Komitety, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń tych Komitetów wraz z wnioskami o ich sprostowanie.
8. Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski podpisuje pisma kierowane do Sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie.
9. Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny podpisują, z upoważnienia Ministra, pisma w zakresie nadzorowanej problematyki, a w szczególności:
1) do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przesyłające opracowane w Ministerstwie stanowiska Rządu do poselskich projektów ustaw, po ich rozpatrzeniu przez Radę Ministrów;
2) do Sekretarza Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
3) przesyłające opracowane w Ministerstwie projekty dokumentów rządowych, kierowane do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania;
4) zawierające uwagi do projektów zgłaszanych w toku uzgodnień;
5) odpowiedzi na interpelacje, interwencje, zapytania i wystąpienia poselskie, oświadczenia i wystąpienia senatorskie oraz na wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego skierowane do Ministra;
6) do posłów i senatorów, w sprawach zgłaszanych skarg i interwencji.
10. Pisma, o których mowa w ust. 1 i 9, powinny być przygotowane z wykorzystaniem wzoru formularza Ministra i zaakceptowane przez kierującego właściwą merytorycznie komórką organizacyjną, a przedkładane do podpisu Ministra - zaakceptowane również przez nadzorującego członka kierownictwa Ministerstwa.
11. Wydawanie decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń, udzielanie odpowiedzi na skargi przewidziane w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935), wnoszenie środków odwoławczych oraz innych pism procesowych w postępowaniach przed sądami administracyjnymi, powszechnymi oraz Sądem Najwyższym, a także pism przedsądowych w sprawach cywilnych i pism w postępowaniu egzekucyjnym wymaga odrębnego upoważnienia albo pełnomocnictwa.
12. Złożenie przez Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu lub Dyrektora Generalnego oświadczenia woli w imieniu Ministra wymaga uprzedniego uzyskania upoważnienia albo pełnomocnictwa w formie prawem przewidzianej.
§ 3.
2. Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny współdziałają w realizacji ustawowych zadań Ministra przez:
1) uzgadnianie podejmowanych inicjatyw;
2) wzajemne informowanie się o kluczowych zagadnieniach wchodzących w zakres ich obowiązków oraz kierunkowych rozstrzygnięciach.
3. Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny przedkładają kierownictwu Ministerstwa dokumenty w sprawach wymagających rozstrzygnięć oraz informacje i propozycje w innych ważnych sprawach.
4. Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu w zakresie swojej właściwości odpowiadają za monitorowanie realizacji zadań określonych w art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324 i 862), w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818) oraz w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079), dotyczących wydawania wytycznych.
5. Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny w zakresie swojej właściwości realizują zadania określone w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju wynikające z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zwanego dalej „KPO”, w zakresie określonym odrębnymi upoważnieniami albo pełnomocnictwami.
6. Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu w zakresie swojej właściwości dokonują kontroli zgodności z polityką Rady Ministrów aktów prawa miejscowego.
7. Sekretarze Stanu i Podsekretarze Stanu w zakresie swojej właściwości realizują zadania:
1) wynikające z nadzoru Ministra nad jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi lub przez niego nadzorowanymi, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3;
2) związane z wykonywaniem kompetencji kierownika zamawiającego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320);
3) związane z wypełnianiem obowiązków przypisanych instytucji zarządzającej po zamknięciu programu operacyjnego.
8. Sekretarze Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny wykonują powierzone im zadania przy pomocy kierujących komórkami organizacyjnymi.
§ 4.
1) koordynacji wdrażania funduszy polityki spójności w Polsce;
2) nadzoru nad koordynacją zadań służących zapewnieniu centralnego systemu teleinformatycznego wspierającego realizację programów finansowanych ze środków europejskich;
3) koordynacji prac nad zagadnieniami pomocy publicznej;
4) prowadzenia polityki informacyjnej Ministerstwa i koordynacji kontaktów z mediami;
5) koordynacji i nadzoru nad Siecią Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich;
6) realizacji, w tym osiągnięcia wydatkowania środków, zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2014-2020 w sektorze transportu, instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 w sektorze transportu wraz z komponentem Mobilność Wojskowa, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 oraz programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027;
7) nadzoru nad realizacją zadań związanych z koordynacją współpracy z inicjatywą JASPERS.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, Sekretarz Stanu Jan Szyszko reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Europejskiej, województw oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
3. Sekretarz Stanu Jan Szyszko reprezentuje Ministra w:
1) Stałym Komitecie Rady Ministrów;
2) Komitecie do Spraw Europejskich;
3) Zespole do spraw Programowania Prac Rządu.
4. Sekretarz Stanu Jan Szyszko nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej;
2) Departament Programów Infrastrukturalnych;
3) Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju;
4) Departament Promocji Funduszy Europejskich;
5) Biuro Komunikacji.
5. Sekretarz Stanu Jan Szyszko w imieniu Ministra sprawuje nadzór merytoryczny nad:
1) działalnością Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości;
2) Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości;
3) realizacją zadań Centrum Projektów Europejskich w zakresie Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
§ 5.
1) koordynacji wdrażania 16 regionalnych programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz 16 regionalnych programów w perspektywie finansowej 2021-2027;
2) koordynacji prac Ministerstwa w związku z realizacją programów i inicjatyw Komisji Europejskiej i innych podmiotów skierowanych do samorządów;
3) koordynacji wdrażania pobrexitowej rezerwy dostosowawczej;
4) nadzoru nad realizacją zadań związanych z Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, Sekretarz Stanu Jacek Karnowski reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Europejskiej, województw oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
3. Sekretarz Stanu Jacek Karnowski reprezentuje Ministra w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
4. Sekretarz Stanu Jacek Karnowski nadzoruje merytorycznie Departament Programów Regionalnych.
§ 6.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Europejskiej, województw oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
3. Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski reprezentuje Ministra w Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.
4. Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Programów Pomocowych;
2) Departament Rozwoju Cyfrowego;
3) Departament Współpracy Terytorialnej.
5. Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski w imieniu Ministra sprawuje nadzór merytoryczny nad:
1) Instytutem Rozwoju Miast i Regionów;
2) realizacją zadań Centrum Projektów Europejskich, z zastrzeżeniem § 4 ust. 5 pkt 3.
§ 7.
1) nadzoru nad realizacją zadań związanych z zapewnieniem funkcjonowania Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus;
2) nadzoru nad realizacją zadań wynikających z wdrażania ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r. poz. 1411);
3) realizacji, w tym osiągnięcia wydatkowania środków, zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 oraz Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, Podsekretarz Stanu Monika Sikora reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Komisji Europejskiej, województw oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
3. Podsekretarz Stanu Monika Sikora nadzoruje merytorycznie Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.
§ 8.
2. Dyrektor Generalny, z upoważnienia Ministra, podejmuje decyzje i zajmuje stanowisko w sprawach:
1) desygnacji w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020;
2) związanych z pełnieniem funkcji Instytucji do spraw Nieprawidłowości oraz funkcji Instytucji Certyfikującej dla programu „Rozwój lokalny”, w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021;
3) realizacji zadań w ramach KPO związanych z wnioskami o płatność do Komisji Europejskiej oraz koordynacji systemu kontroli i audytu;
4) prowadzenia kontroli Ministra działającego jako państwo członkowskie w perspektywie finansowej 2021-2027, służących:
a) zapewnieniu zgodności realizacji programów z przepisami unijnymi i krajowymi, w tym z ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 oraz Umową Partnerstwa,
b) stwierdzeniu, czy nieprawidłowość wystąpiła na skutek działania lub zaniechania ze strony właściwej instytucji;
5) prowadzenia kontroli Ministra pełniącego funkcję podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie wkładem finansowym z pobrexitowej rezerwy dostosowawczej.
3. Dyrektor Generalny odpowiada za nadzorowanie:
1) spraw związanych z budową, rozwojem, utrzymaniem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w Ministerstwie;
2) spraw dotyczących kontroli w dziale administracji rządowej - rozwój regionalny;
3) realizacji zadań dysponenta części budżetowej 34 - Rozwój regionalny oraz realizacji zadań dysponenta trzeciego stopnia;
4) spraw Ministra w zakresie finansowania z budżetu programów operacyjnych i programów realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i bezzwrotnej pomocy państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz finansowania KPO;
5) spraw dotyczących zarządzania kryzysowego, obronności, bezpieczeństwa państwa i ochrony informacji niejawnych.
4. Dyrektor Generalny nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Budżetu;
2) Departament Informatyki;
3) Departament Kontroli;
4) Departament Zgodności Rozliczeń Środków Europejskich;
5) Biuro Administracyjne;
6) Biuro Dyrektora Generalnego;
7) Biuro Polityki Bezpieczeństwa;
8) Biuro Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
§ 9.
1) realizacja zadań dotyczących współdziałania z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych, powierzonych przez Ministra;
2) dokonywanie, na polecenie Ministra, oceny merytorycznej i formalnej materiałów przedkładanych Ministrowi.
2. Szczegółowe zadania Gabinetu Politycznego Ministra ustala Minister.
§ 10.
2. W przypadku jednoczesnej nieobecności Ministra oraz Sekretarza Stanu Jana Szyszko, Ministra zastępuje, w tym podpisuje pisma, o których mowa w § 2 ust. 1, Sekretarz Stanu Jacek Karnowski, a w przypadku również jego nieobecności Podsekretarz Stanu Konrad Wojnarowski.
3. Sekretarza Stanu Jana Szyszko zastępuje Minister.
4. Sekretarza Stanu Jacka Karnowskiego zastępuje Sekretarz Stanu Jan Szyszko.
5. Podsekretarza Stanu Konrada Wojnarowskiego zastępuje Sekretarz Stanu Jacek Karnowski.
6. Podsekretarza Stanu Monikę Sikorę zastępuje Sekretarz Stanu Jan Szyszko.
7. W czasie nieobecności Dyrektora Generalnego zadania, o których mowa w § 8 ust. 2, nadzoruje bezpośrednio Minister.
8. Minister może ustalić inny porządek zastępstw.
9. O nieobecności Ministra, Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu i Dyrektora Generalnego oraz osobach zastępujących, Biuro Ministra zawiadamia niezwłocznie członków kierownictwa Ministerstwa.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
§ 14.
MINISTER FUNDUSZY
I POLITYKI REGIONALNEJ
1) Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 2711).
- Data ogłoszenia: 2024-10-31
- Data wejścia w życie: 2024-11-01
- Data obowiązywania: 2025-01-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA