REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2018 poz. 127
ZARZĄDZENIE NR 16
DYREKTORA GENERALNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 13 czerwca 2018 r.
w sprawie gospodarowania mieniem Wyższego Urzędu Górniczego
Na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1889 i 2203 oraz z 2018 r. poz. 106) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
§ 3.
1) podstawowych środków trwałych,
2) pozostałych środków trwałych w rozumieniu przepisów w sprawie gospodarki finansowej oraz rachunkowości w WUG,
3) pozostałych środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza kwoty 1000 zł brutto
- stanowiących składniki rzeczowe majątku ruchomego, zwanych dalej "środkami trwałymi", stosuje się system informatyczny QUORUM, dostarczony przez QNT Systemy Informatyczne z siedzibą w Zabrzu, zwany dalej "systemem informatycznym".
§ 4.
1) ewidencjonowane w systemie informatycznym;
2) oznakowywane etykietami generowanymi w systemie informatycznym, zwanymi dalej "etykietami".
2. Etykiety zawierają co najmniej:
1) kod kreskowy;
2) numer ewidencyjny środka trwałego;
3) nazwę środka trwałego;
4) skrót nazwy urzędu górniczego;
5) nazwę kartoteki będącej elementem systemu informatycznego, w której środek trwały został zaewidencjonowany.
§ 5.
2. Unika się naklejania etykiet na miejsca, które są narażone na:
1) częste dotykanie;
2) bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi;
3) mechaniczne uszkodzenia.
3. Etykiety są naklejane:
1) w przypadku mebli oraz innego sprzętu o dużych gabarytach - po prawej stronie, w miejscu dostępnym do odczytu czytnikiem kodów kreskowych;
2) w przypadku komputerów stacjonarnych oraz innego stacjonarnego sprzętu komputerowego - z przodu lub z boku obudowy po prawej stronie;
3) w przypadku sprzętu pomiarowego oraz przenośnego sprzętu komputerowego - obok tabliczek znamionowych w miejscu najbardziej dostępnym, będącym jednocześnie miejscem, w którym etykieta nie będzie narażona na uszkodzenie i nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu sprzętu.
4. Jeżeli oznakowanie określonej grupy środków trwałych, niezależnie od przyczyny, jest utrudnione, w szczególności:
1) miejsce do oznakowania jest niedostępne albo trudno dostępne lub
2) powierzchnia, która może być wykorzystana do naklejenia etykiety, jest zbyt mała
- dla tej grupy zakłada się w każdym urzędzie górniczym odrębną kartotekę do zbiorczego naklejania etykiet.
5. Jeżeli oznakowanie danego środka trwałego jest niemożliwe, dopuszcza się oznakowanie tego środka przez naklejenie etykiety na oryginalnym opakowaniu.
§ 6.
§ 7.
2. Dopuszcza się prowadzenie dodatkowej ewidencji środków trwałych przez pracowników wyznaczonych na podstawie ust. 1.
§ 8.
2. Dyrektorzy oraz naczelnicy, o których mowa w ust. 1:
1) wyznaczają w kierowanych przez siebie komórkach, wydziałach albo urzędach osoby odpowiedzialne za należyte zabezpieczenie, w tym przed utratą lub zniszczeniem, środków trwałych użytkowanych w tych komórkach, wydziałach albo urzędach;
2) określają takie formy nadzoru nad środkami trwałymi, które będą skutecznie służyć należytemu zabezpieczeniu, w tym przed utratą lub zniszczeniem, środków trwałych użytkowanych w tych komórkach, wydziałach albo urzędach.
3. Osoby zajmujące stanowiska niewchodzące w skład komórek organizacyjnych albo samodzielnych wydziałów w WUG:
1) sprawują nadzór nad środkami trwałymi użytkowanymi na tych stanowiskach, przez bieżącą kontrolę ich stanu ilościowego i jakościowego;
2) są odpowiedzialne za należyte zabezpieczenie, w tym przed utratą lub zniszczeniem, środków trwałych użytkowanych na zajmowanych przez siebie stanowiskach.
§ 9.
2. Aktualny wykaz sprzętu biurowego, który został powierzony pracownikowi do użytku indywidualnego w związku z zajmowanym stanowiskiem, jest przechowywany w module "Środki Trwałe", będącym elementem systemu informatycznego.
3. Zwrot przez pracownika sprzętu biurowego powierzonego do użytku indywidualnego w związku z zajmowanym stanowiskiem:
1) jest dokonywany w trybie określonym w ust. 1, gdy ustanie potrzeba jego użytkowania przez tego pracownika;
2) jest potwierdzany przez pracownika wyznaczonego na podstawie § 7 ust. 1 na karcie obiegowej pracownika, który zaprzestał użytkowania tego sprzętu.
§ 10.
2. Za właściwą eksploatację i ochronę przed utratą lub zniszczeniem środków trwałych znajdujących się w pomieszczeniach ogólnego przeznaczenia odpowiedzialność ponoszą:
1) w przypadku budynków biurowych WUG - Dyrektor Generalny WUG;
2) w przypadku siedzib OUG oraz SUG - dyrektorzy tych urzędów górniczych.
3. Za właściwą eksploatację i ochronę przed utratą lub zniszczeniem środków trwałych niepowierzonych innym pracownikom urzędów górniczych odpowiedzialność ponoszą:
1) w przypadku środków użytkowanych w WUG - Dyrektor Generalny WUG;
2) w przypadku środków użytkowanych w OUG albo SUG - dyrektorzy tych urzędów górniczych.
§ 11.
1) w WUG - osoby sprawujące nadzór, o którym mowa w § 8 ust. 1 albo ust. 3 pkt 1, występują z wnioskiem do Biura Administracyjno-Gospodarczego w WUG albo Samodzielnego Wydziału Informatyzacji w WUG, według ich właściwości, o podjęcie niezbędnych czynności w celu usunięcia zagrożenia dla tych środków;
2) w OUG oraz SUG - dyrektorzy tych urzędów górniczych podejmują niezbędne czynności w celu usunięcia zagrożenia dla tych środków;
3) powierzonych pracownikowi do użytku indywidualnego w związku z zajmowanym stanowiskiem - pracownik ten jest obowiązany zgłosić ten fakt bezpośredniemu przełożonemu.
§ 12.
2. Spis inwentarza:
1) określa:
a) numer pomieszczenia,
b) rodzaj środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczenia,
c) ilość środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczenia,
d) numery inwentarzowe poszczególnych środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczenia;
2) jest opatrywany:
a) pieczęcią urzędu górniczego,
b) podpisami pracowników, których stanowiska pracy znajdują się w danym pomieszczeniu;
3) jest wywieszany w pomieszczeniu w widocznym miejscu.
3. Zmiany w stanie wyposażenia danego pomieszczenia:
1) mogą nastąpić za wiedzą właściwego dyrektora albo naczelnika, o których mowa w § 8 ust. 1;
2) są każdorazowo odnotowywane w spisie inwentarza.
4. Dokonywanie niezgodnie z przepisami ust. 3 przeniesień między pomieszczeniami środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczeń jest niedopuszczalne.
5. Pracownicy, którzy dokonali niezgodnie z przepisami ust. 3 przeniesień między pomieszczeniami środków trwałych stanowiących wyposażenie pomieszczeń, ponoszą odpowiedzialność za związaną z tymi przeniesieniami utratę lub zniszczenie tych środków.
6. W przypadku zmian personalnych na stanowiskach pracy znajdujących się w danym pomieszczeniu pracownik, o którym mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 albo ust. 3, jest obowiązany zapewnić opatrzenie spisu inwentarza podpisami pracowników, których stanowiska pracy znajdują się aktualnie w tym pomieszczeniu.
7. Opatrzenie podpisami, o którym mowa w ust. 6, jest dokonywane nie później niż w terminie 10 dni roboczych od dnia zaistnienia zmian personalnych, o których mowa w tym przepisie.
8. Nadzór nad przestrzeganiem wymagań dotyczących spisu inwentarza sprawuje pracownik wyznaczony na podstawie § 7 ust. 1.
§ 13.
1) ustalić okoliczności tego faktu;
2) przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia przyczyny lub osoby winnej utraty lub zniszczenia środka trwałego;
3) przedstawić dyrektorowi albo naczelnikowi, o których mowa w § 8 ust. 1, a w przypadku pracownika, o którym mowa w § 8 ust. 3 - Dyrektorowi Generalnemu WUG, wnioski w przedmiocie wyegzekwowania odpowiedzialności materialnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, 1000 i 1076).
§ 14.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1, z dniem przekazania pracownikowi, któremu powierzono sprzęt biurowy do użytku indywidualnego w związku z zajmowanym stanowiskiem, staje się integralną częścią protokołu zdawczo-odbiorczego, którym powierzono ten sprzęt.
§ 15.
§ 16.
Dyrektor Generalny Wyższego Urzędu Górniczego: Justyna Pikiewicz
- Data ogłoszenia: 2018-06-13
- Data wejścia w życie: 2018-07-01
- Data obowiązywania: 2019-05-01
- Dokument traci ważność: 2019-05-23
- ZARZĄDZENIE NR 20 DYREKTORA GENERALNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 31 sierpnia 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie gospodarowania mieniem Wyższego Urzędu Górniczego
- ZARZĄDZENIE NR 2 DYREKTORA GENERALNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 29 kwietnia 2019 r. zmieniające zarządzenie w sprawie gospodarowania mieniem Wyższego Urzędu Górniczego
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA