REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 218
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 27 października 2017 r.
w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej wyodrębnionych komórek organizacyjnych, w których funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze oraz sposobu postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez te komórki
Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1506 i 1948 oraz z 2017 r. 1086) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej wyodrębnionych komórek organizacyjnych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i urzędów celno-skarbowych, w których funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2) sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórek wymienionych w pkt 1.
§ 2.
1) archiwum – archiwum wyodrębnione komórek organizacyjnych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i urzędów celno-skarbowych, w których funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2) dyrektor archiwum – kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w której funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze, właściwej w sprawach archiwum wyodrębnionego lub osoba przez niego upoważniona do wykonywania tych zadań;
3) archiwista – funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej albo pracownik Krajowej Administracji Skarbowej, realizujący zadania archiwum;
4) komórka wewnętrzna – wydział, wydział terenowy, zespół, wieloosobowe lub jednoosobowe stanowisko pracy, wchodzące w skład wyodrębnionej komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w której funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
5) komórka terenowa – komórka organizacyjna urzędu celno-skarbowego, w której funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
6) jrwa – jednolity rzeczowy wykaz akt, stanowiący załącznik do zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania czynności kancelaryjnych oraz zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i urzędów celno-skarbowych, w których funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze (Dz. Urz. Min. Roz. i Fin. poz. 45);
7) klasyfikacja rzeczowa – system podziału i układu dokumentów według grup rzeczowych ustalonych w jrwa;
8) kwalifikacja archiwalna – przyporządkowanie dokumentacji do odpowiedniej kategorii archiwalnej określającej okres jej przechowywania, na podstawie jrwa.
Rozdział 2
Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej
§ 3.
1) przeprowadzenie oceny dokumentacji niearchiwalnej podlegającej brakowaniu;
2) sprawdzenie poprawności kwalifikacji archiwalnej i klasyfikacji rzeczowej dokumentacji niearchiwalnej zgodnie z jrwa;
3) sporządzenie spisu dokumentacji niearchiwalnej przeznaczonej do zniszczenia, zwanego dalej „spisem”, oraz protokołu oceny tej dokumentacji, zwanego dalej „protokołem”.
2. Czynności brakowania dokumentacji niearchiwalnej dokonuje komisja powołana przez dyrektora archiwum.
3. W skład komisji wchodzi archiwista oraz odpowiednio jeden albo dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej albo pracowników komórki wewnętrznej albo komórki terenowej, której dokumentacja podlega brakowaniu.
4. Po sprawdzeniu przydatności dokumentacji niearchiwalnej oraz poprawności klasyfikacji rzeczowej i kwalifikacji archiwalnej, komisja może zaproponować wydłużenie okresu przechowywania brakowanej dokumentacji niearchiwalnej.
5. Spis i protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach według wzorów stanowiących odpowiednio załącznik nr 1 i 2 do zarządzenia.
6. Komisja przekazuje spis odpowiednio kierownikowi komórki wewnętrznej albo komórki terenowej, której dokumentację wybrakowano do akceptacji, a następnie wraz z protokołem do zatwierdzenia dyrektorowi archiwum.
7. Jeden egzemplarz spisu i protokołu przechowuje się w komórce, której dokumentacja podlegała brakowaniu, drugi przekazuje się do archiwum.
§ 4.
2. Ekspertyzę archiwalną przeprowadza komisja powołana przez dyrektora archiwum.
3. W skład komisji wchodzi archiwista oraz dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej lub pracowników komórki wewnętrznej albo komórki terenowej, w której dokumentację wytworzono albo do której dokumentacja wpłynęła.
4. Po przeprowadzeniu ekspertyzy archiwalnej dokumentacji oznaczonej symbolem „BE” komisja może wnieść o zakwalifikowanie dokumentacji do kategorii „A”, utrzymanie albo przedłużenie dotychczasowego okresu jej przechowywania bądź jej wybrakowanie.
5. Po zakończeniu ekspertyzy archiwalnej komisja sporządza, w dwóch egzemplarzach, protokół oceny dokumentacji niearchiwalnej kat. BE. Protokół podlega zatwierdzeniu przez dyrektora archiwum.
6. Jeden egzemplarz protokołu przechowuje się w komórce wewnętrznej albo komórce terenowej, której dokumentacja podlegała ekspertyzie archiwalnej, drugi przechowuje się w archiwum.
7. Wzór protokołu oceny dokumentacji niearchiwalnej kat. BE sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§ 5.
§ 6.
2. Przekazanie do fizycznego zniszczenia wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej organizuje komórka, której akta wybrakowano albo archiwista.
3. Fizycznego zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się w sposób uniemożliwiający odtworzenie jej treści, niezwłocznie po otrzymaniu zgody, o której mowa w § 5. Potwierdzenie zniszczenia, z datą i czytelnym podpisem osoby nadzorującej zniszczenie, załącza się do zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej.
§ 7.
2. Ewidencja dotycząca wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej jest przechowywana w archiwum odrębnie i stanowi materiał archiwalny.
§ 8.
2. Do procedury brakowania dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem „Bc” przepis § 3 stosuje się odpowiednio.
3. Fizycznego zniszczenia dokumentacji niearchiwalnej oznaczonej symbolem „Bc” dokonuje się w komórce wewnętrznej albo komórce terenowej, w sposób uniemożliwiający odtworzenie jej treści, niezwłocznie po otrzymaniu zgody, o której mowa w § 5.
Rozdział 3
Sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności komórki organizacyjnej
§ 9.
2. Dokumentacja niearchiwalna, której okres przechowywania upłynął podlega brakowaniu w sposób określony w zarządzeniu.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 10.
Minister Rozwoju i Finansów: wz. W. Janczyk
|
1) Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
Załączniki do zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 27 października 2017 r. (poz. 218)
Załącznik nr 1
SPIS DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ KATEGORII PRZEZNACZONEJ DO ZNISZCZENIA
Załącznik nr 2
PROTOKÓŁ OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ
Załącznik nr 3
PROTOKÓŁ OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ KAT. BE
Załącznik nr 4
ZGODA NA BRAKOWANIE DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ
- Data ogłoszenia: 2017-11-08
- Data wejścia w życie: 2017-10-27
- Data obowiązywania: 2023-07-08
- Z mocą od: 2017-03-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA