REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2018 poz. 11
ZARZĄDZENIE NR 11
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ1)
z dnia 16 kwietnia 2018 r.
w sprawie ustalenia podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Na podstawie art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Minister nadzoruje merytorycznie:
1) Gabinet Polityczny Ministra (GP);
2) Biuro Ministra (BM);
3) Biuro Prasowe (BP);
4) Departament Gospodarki Morskiej (DGM).
§ 2.
2. Minister podpisuje również pisma kierowane do: szefów organizacji oraz sądów międzynarodowych, ambasadorów oraz osób zastępujących ambasadorów, Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącego Rady Europejskiej, Przewodniczącego oraz Komisarzy Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
3. Do wyłącznej kompetencji Ministra należy:
1) akceptowanie projektów: założeń do projektów ustaw, ustaw, rozporządzeń i uchwał Rady Ministrów oraz strategii, programów i polityk, kierowanych przez Ministra do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania;
2) występowanie do Prezesa Rady Ministrów o powołanie lub odwołanie z określonych stanowisk lub funkcji;
3) powoływanie i wyznaczanie, a także odwoływanie i cofanie wyznaczenia na określone stanowiska lub funkcje, w ramach właściwości wynikającej z obowiązujących przepisów.
4. Podsekretarze Stanu, każdy w zakresie określonym niniejszym zarządzeniem, są upoważnieni, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11, do załatwiania spraw w imieniu Ministra, w tym do przyjmowania interesantów w sprawach skarg i wniosków.
5. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski podpisuje:
1) pisma kierowane do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
2) w zastępstwie Ministra rozporządzenia Ministra oraz rozporządzenia wydawane wspólnie z innymi ministrami albo w porozumieniu z innym ministrem, a także inne akty normatywne, w szczególności zarządzenia i inne akty wewnętrzne Ministra.
6. Podsekretarz Stanu Anna Moskwa podpisuje:
1) pisma kierowane do Sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
2) pisma kierowane do Sekretarza Komitetu do Spraw Europejskich w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
3) w przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 2, w zastępstwie Ministra rozporządzenia Ministra oraz rozporządzenia wydawane wspólnie z innymi ministrami albo w porozumieniu z innym ministrem, a także inne akty normatywne, w szczególności zarządzenia i inne akty wewnętrzne Ministra.
7. Podsekretarze Stanu podpisują, z upoważnienia Ministra, pisma w zakresie nadzorowanej problematyki, w szczególności:
1) kierowane do posłów do Parlamentu Europejskiego, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności obejmujące odpowiedzi na wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego, interpelacje poselskie, zapytania poselskie, indywidualne interwencje poselskie oraz pytania w sprawach bieżących, o ile odpowiedź na te ostatnie następuje w formie pisemnej, a także oświadczenia i wystąpienia senatorskie;
2) kierowane do Przewodniczących oraz Wiceprzewodniczących Komisji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) przesyłające opracowane w Ministerstwie projekty dokumentów rządowych, kierowane do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania;
4) zawierające uwagi do projektów zgłaszanych w toku uzgodnień międzyresortowych.
8. Dyrektor Generalny podpisuje, z upoważnienia Ministra, pisma w zakresie nadzorowanej problematyki, z wyłączeniem dokumentów, o których mowa w ust. 7.
9. Pisma przedkładane do podpisu Ministra są parafowane przez właściwego dyrektora komórki organizacyjnej oraz wymagają akceptacji nadzorującego daną komórkę organizacyjną Podsekretarza Stanu albo Dyrektora Generalnego.
10. Wydawanie decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń, udzielanie odpowiedzi na skargi przewidziane w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, 1370 i 2451 oraz z 2018 r. poz. 650), wnoszenie środków odwoławczych oraz innych pism procesowych w postępowaniach przed sądami administracyjnymi, powszechnymi oraz Sądem Najwyższym, a także pism przedsądowych w sprawach cywilnych i pism w postępowaniu egzekucyjnym wymaga odrębnego upoważnienia.
11. Złożenie przez Podsekretarza Stanu oświadczenia woli w imieniu Ministra wymaga uprzedniego uzyskania pełnomocnictwa w formie prawem przewidzianej.
§ 3.
2. Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny współdziałają w realizacji ustawowych zadań Ministra przez:
1) uzgadnianie podejmowanych inicjatyw;
2) wzajemne informowanie się o kluczowych zagadnieniach wchodzących w zakres ich obowiązków oraz kierunkowych rozstrzygnięciach.
3. Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny przedkładają innym członkom kierownictwa Ministerstwa dokumenty w sprawach wymagających rozstrzygnięć oraz informacje i propozycje w innych ważnych sprawach.
§ 4.
§ 5.
2. Minister Marek Gróbarczyk sprawuje nadzór nad:
1) dyrektorami urzędów morskich;
2) Izbą Morską w Gdańsku z siedzibą w Gdyni;
3) Izbą Morską w Szczecinie;
4) Odwoławczą Izbą Morską w Gdańsku z siedzibą w Gdyni;
5) Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni.
§ 6.
1) gospodarki wodnej, z wyłączeniem spraw kontroli gospodarowania wodami w stosunku do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1;
2) edukacji morskiej oraz wyższego szkolnictwa morskiego;
3) międzynarodowej współpracy w dziedzinie gospodarki morskiej, gospodarki wodnej, rybołówstwa i żeglugi śródlądowej, w szczególności związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej;
4) audytu wewnętrznego oraz kontroli prowadzonych przez komórkę kontroli Ministerstwa, z wyłączeniem kontroli wewnętrznej;
5) kontroli prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli;
6) żeglugi śródlądowej.
2. Podsekretarz Stanu Anna Moskwa w imieniu Ministra sprawuje nadzór nad:
1) Akademią Morską w Gdyni;
2) Akademią Morską w Szczecinie;
3) Biurem Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły;
4) Centralną Morską Komisją Egzaminacyjną;
5) Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie, w tym w zakresie państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących;
6) Instytutem Morskim w Gdańsku;
7) Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie;
8) Morskim Instytutem Rybackim - Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni;
9) Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w Warszawie;
10) państwową służbą hydrogeologiczną;
11) szkołami ponadpodstawowymi, które są prowadzone przez Ministra;
12) urzędami żeglugi śródlądowej.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, Podsekretarz Stanu Anna Moskwa reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodów oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
4. Podsekretarz Stanu Anna Moskwa reprezentuje Ministra w:
1) Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji;
2) Komitecie do Spraw Europejskich.
5. Podsekretarz Stanu Anna Moskwa nadzoruje merytorycznie:
1) Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego (BK);
2) Departament Edukacji Morskiej (DEM);
3) Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej (DGWiZS);
4) Departament Współpracy Międzynarodowej (DWM).
§ 7.
1) gospodarki wodnej w zakresie kontroli gospodarowania wodami w stosunku do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie;
2) obsługi prawnej w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra;
3) nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa oraz przedsiębiorstwami państwowymi funkcjonującymi w obszarze gospodarki morskiej, gospodarki wodnej, rybołówstwa oraz żeglugi śródlądowej;
4) Wspólnej Polityki Rybołówstwa, rozwoju rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury i rynku rybnego oraz Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.
2. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski odpowiada za prawidłowość wydatkowania środków zgodnie z założeniami projektów finansowanych w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich na lata 2007-2013" oraz Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020.
3. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski w imieniu Ministra sprawuje nadzór nad okręgowymi inspektorami rybołówstwa morskiego.
4. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski pełni funkcję Sekretarza do spraw Parlamentarnych.
5. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski z upoważnienia Ministra podpisuje pisma, o których mowa w § 2 ust. 7, w zakresie dotyczącym zadań Dyrektora Generalnego, o których mowa w § 8.
6. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski z upoważnienia Ministra:
1) występuje o nadanie odznaczeń państwowych;
2) nadaje i wręcza honorowe odznaki resortowe i udziela w tym zakresie dalszych pełnomocnictw;
3) podejmuje decyzje w sprawie objęcia patronatem honorowym Ministra konferencji, uroczystości oraz innych podobnych wydarzeń.
7. W sprawach, o których mowa w ust. 1-3, Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodów oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
8. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski reprezentuje Ministra w Komitecie Stałym Rady Ministrów.
9. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Nadzoru Właścicielskiego (DNW);
2) Departament Orzecznictwa i Kontroli Gospodarowania Wodami (DOK);
3) Departament Prawny (DP);
4) Departament Rybołówstwa (DR).
§ 8.
2. Ponadto Dyrektor Generalny odpowiada za:
1) nadzorowanie opracowania projektu budżetu w części 21 - Gospodarka morska, części 22 - Gospodarka wodna, części 62 - Rybołówstwo i części 69 - Żegluga śródlądowa;
2) nadzorowanie realizacji budżetu i wykonywanie zadań dysponenta w części 21 - Gospodarka morska, części 22 - Gospodarka wodna, części 62 - Rybołówstwo i części 69 - Żegluga śródlądowa oraz obsługi finansowo-księgowej;
3) nadzorowanie prac związanych z realizacją zadań ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, ministra właściwego do spraw rybołówstwa i ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej, dotyczących przygotowania materiałów do projektu ustawy budżetowej w zakresie wydatków na programy finansowane z udziałem środków europejskich oraz zmian w tych wydatkach;
4) akceptację w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej, ministra właściwego do spraw rybołówstwa i ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej wniosków o uruchomienie środków lub zapewnienie finansowania lub dofinansowania z rezerw celowych budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich na finansowanie programów oraz akceptowanie zmian klasyfikacji wydatków.
3. Dyrektor Generalny wykonuje zadania kierownika jednostki organizacyjnej określone w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. 2018 r. poz. 412 i 650).
4. Dyrektor Generalny podejmuje decyzje i zajmuje stanowisko we wszystkich sprawach związanych z realizacją w Ministerstwie zadań:
1) obronnych;
2) zarządzania kryzysowego wynikających z ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 209 i 1566).
5. Dyrektor Generalny nadzoruje merytorycznie:
1) Biuro Administracyjne (BA);
2) Biuro Budżetowo-Finansowe (BBF);
3) Biuro Dyrektora Generalnego (BDG);
4) Biuro Obrony i Ochrony Informacji Niejawnych (BOIN).
§ 9.
1) realizacja powierzonych przez Ministra zadań, dotyczących współdziałania z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych;
2) dokonywanie, na polecenie Ministra, oceny merytorycznej i formalnej materiałów przedkładanych Ministrowi.
2. Szczegółowe zadania w Gabinecie Politycznym Ministra ustala Minister.
§ 10.
2. W przypadku jednoczesnej nieobecności Ministra oraz Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego, Ministra zastępuje, w tym podpisuje pisma, o których mowa w § 2 ust. 1-3, Podsekretarz Stanu Anna Moskwa.
3. W przypadkach nieobecności Podsekretarzy Stanu zastępstwa odbywają się według następujących zasad:
1) Podsekretarza Stanu Annę Moskwę w czasie nieobecności zastępuje Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski - z wyjątkiem spraw gospodarki wodnej w zakresie określonym w § 6 ust. 1 pkt 1;
2) Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego w czasie nieobecności zastępuje Podsekretarz Stanu Anna Moskwa - z wyjątkiem spraw gospodarki wodnej w zakresie określonym w § 7 ust. 1 pkt 1.
4. W przypadku wyłączenia od udziału w postępowaniu Podsekretarza Stanu, z przyczyn, o których mowa w art. 24 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), decyzje administracyjne oraz postanowienia w imieniu Ministra może wydać Podsekretarz Stanu zastępujący wyłączonego Podsekretarza Stanu, zgodnie z porządkiem zastępstw określonym w ust. 3.
5. O nieobecności Ministra, Podsekretarzy Stanu i Dyrektora Generalnego oraz osobach zastępujących, Biuro Ministra zawiadamia niezwłocznie członków kierownictwa Ministerstwa i podległe nieobecnej osobie komórki organizacyjne.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
§ 14.
MINISTER |
I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ |
M. GRÓBARCZYK |
1) Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, gospodarka wodna, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 2324 oraz z 2018 r. poz. 100).
- Data ogłoszenia: 2018-04-17
- Data wejścia w życie: 2018-04-17
- Data obowiązywania: 2020-06-17
- ZARZĄDZENIE NR 47 MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 28 grudnia 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- ZARZĄDZENIE NR 25 MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 12 lipca 2019 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- ZARZĄDZENIE NR 28 MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 30 września 2019 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
- ZARZĄDZENIE NR 23 MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 10 czerwca 2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia podziału zadań kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA