REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 22
ZARZĄDZENIE NR 21
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ1)
z dnia 26 września 2016 r.
w sprawie ustalenia podziału pracy w kierownictwie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Na podstawie art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§ 1.
2. Minister nadzoruje merytorycznie:
1) Gabinet Polityczny Ministra (GP);
2) Biuro Ministra (BM);
3) Biuro Prasowe (BP);
4) Departament Nadzoru Właścicielskiego (DNW);
5) Departament Rybołówstwa (DR).
§ 2.
2. Minister podpisuje również pisma kierowane do: szefów organizacji oraz sądów międzynarodowych, ambasadorów oraz osób zastępujących ambasadorów, Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącego Rady Europejskiej, Przewodniczącego oraz Komisarzy Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
3. Do wyłącznej kompetencji Ministra należy:
1) akceptowanie projektów: założeń do projektów ustaw, ustaw, rozporządzeń i uchwał Rady Ministrów oraz strategii, programów i polityk, kierowanych przez Ministra do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania;
2) występowanie do Prezesa Rady Ministrów o powołanie lub odwołanie z określonych stanowisk lub funkcji;
3) powoływanie i wyznaczanie, a także odwoływanie i cofanie wyznaczenia na określone stanowiska lub funkcje, w ramach właściwości wynikającej z obowiązujących przepisów.
4. Sekretarz Stanu i Podsekretarze Stanu, każdy w zakresie określonym niniejszym zarządzeniem, są upoważnieni, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10, do załatwiania spraw w imieniu Ministra, w tym do przyjmowania interesantów w sprawach skarg i wniosków.
5. Sekretarz Stanu Jerzy Materna podpisuje:
1) pisma kierowane do Sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
2) w zastępstwie Ministra akty wykonawcze do ustaw, komunikaty, obwieszczenia oraz inne akty normatywne.
6. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski podpisuje:
1) pisma kierowane do Sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie;
2) pisma kierowane do Sekretarza Komitetu do Spraw Europejskich w sprawach dokumentów rządowych wnoszonych na posiedzenia Komitetu oraz rozpatrywanych przez Komitet, a także w sprawach zastrzeżeń do treści protokołów z posiedzeń Komitetu wraz z wnioskami o ich sprostowanie.
7. Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny podpisują, z upoważnienia Ministra, pisma w zakresie nadzorowanej problematyki, w szczególności:
1) kierowane do posłów do Parlamentu Europejskiego, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności obejmujące odpowiedzi na wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego, interpelacje poselskie, zapytania poselskie, indywidualne interwencje poselskie oraz pytania w sprawach bieżących, o ile odpowiedź na te ostatnie następuje w formie pisemnej, a także oświadczenia i wystąpienia senatorskie;
2) kierowane do Przewodniczących oraz Wiceprzewodniczących Komisji Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) przesyłające opracowane w Ministerstwie projekty dokumentów rządowych, kierowane do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania;
4) zawierające uwagi do projektów zgłaszanych w toku uzgodnień międzyresortowych.
8. Pisma przedkładane do podpisu Ministra są parafowane przez właściwego dyrektora komórki organizacyjnej oraz wymagają akceptacji nadzorującego daną komórkę organizacyjną Sekretarza Stanu, Podsekretarza Stanu albo Dyrektora Generalnego.
9. Wydawanie decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń, udzielanie odpowiedzi na skargi przewidziane w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, 846 i 966), wnoszenie środków odwoławczych oraz innych pism procesowych w postępowaniach przed sądami administracyjnymi, powszechnymi oraz Sądem Najwyższym, a także pism przedsądowych w sprawach cywilnych i pism w postępowaniu egzekucyjnym wymaga odrębnego upoważnienia.
10. Złożenie przez Sekretarza Stanu lub Podsekretarzy Stanu oświadczenia woli w imieniu Ministra wymaga uprzedniego uzyskania pełnomocnictwa w formie prawem przewidzianej.
§ 3.
2. Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny współdziałają w realizacji ustawowych zadań Ministra przez:
1) uzgadnianie podejmowanych inicjatyw;
2) wzajemne informowanie się o kluczowych zagadnieniach wchodzących w zakres ich obowiązków oraz kierunkowych rozstrzygnięciach.
3. Sekretarz Stanu, Podsekretarze Stanu i Dyrektor Generalny przedkładają kierownictwu Ministerstwa dokumenty w sprawach wymagających rozstrzygnięć oraz informacje i propozycje w innych ważnych sprawach.
§ 4.
§ 5.
1) dotyczących Wspólnej Polityki Rybołówstwa, rozwoju rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego, akwakultury i rynku rybnego. Odpowiada za prawidłowość wydatkowania środków zgodnie z założeniami projektów finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich na lata 2007–2013 oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014–2020;
2) nadzoru właścicielskiego nad spółkami skarbu państwa oraz przedsiębiorstwami państwowymi funkcjonującymi w obszarze gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa.
2. Minister Marek Gróbarczyk sprawuje nadzór nad:
1) Instytutem Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie;
2) Morskim Instytutem Rybackim – Państwowym Instytutem Badawczym w Gdyni;
3) Okręgowymi Inspektorami Rybołówstwa Morskiego.
§ 6.
2. Sekretarz Stanu Jerzy Materna w imieniu Ministra sprawuje nadzór nad Dyrektorami Urzędów Żeglugi Śródlądowej.
3. Sekretarz Stanu Jerzy Materna pełni funkcję Sekretarza do spraw Parlamentarnych.
4. W sprawach, o których mowa w ust. 1–3 i 5, Podsekretarz Stanu Jerzy Materna reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodów oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
5. Sekretarz Stanu Jerzy Materna reprezentuje Ministra w Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.
6. Sekretarz Stanu Jerzy Materna nadzoruje merytorycznie Departament Żeglugi Śródlądowej (DZS).
§ 7.
1) gospodarki morskiej;
2) edukacji morskiej oraz wyższego szkolnictwa morskiego.
2. Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki w imieniu Ministra sprawuje nadzór nad:
1) Dyrektorami Urzędów Morskich;
2) Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni;
3) Izbą Morską w Gdańsku z siedzibą w Gdyni;
4) Izbą Morską w Szczecinie;
5) Odwoławczą Izbą Morską w Gdańsku z siedzibą w Gdyni:
6) Akademią Morską w Gdyni;
7) Akademią Morską w Szczecinie;
8) Instytutem Morskim w Gdańsku.
3. Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki wykonuje zadania Ministra w stosunku do Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich.
4. W sprawach, o których mowa w ust. 1–3 Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodów oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
5. Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Edukacji Morskiej (DEM);
2) Departament Gospodarki Morskiej (DGM).
§ 8.
1) obsługi prawnej w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra;
2) prowadzenia polityki międzynarodowej w obszarze gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej oraz rybołówstwa;
3) audytu oraz kontroli w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra.
2. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski z upoważnienia Ministra:
1) występuje o nadanie odznaczeń państwowych;
2) nadaje i wręcza honorowe odznaki resortowe i udziela w tym zakresie dalszych pełnomocnictw.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 1–2 Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski reprezentuje Ministra wobec podmiotów zewnętrznych, w szczególności Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wojewodów oraz partnerów społecznych i gospodarczych.
4. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski reprezentuje Ministra w:
1) Komitecie Stałym Rady Ministrów;
2) Komitecie do Spraw Europejskich.
5. Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski nadzoruje merytorycznie:
1) Departament Prawny (DP);
2) Departament Współpracy Międzynarodowej (DWM);
3) Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego (BK).
§ 9.
2. Ponadto Dyrektor Generalny odpowiada za:
1) nadzorowanie opracowania projektu budżetu w części: 21 – Gospodarka morska, 62 – Rybołówstwo i 69 – Żegluga śródlądowa;
2) nadzorowanie realizacji budżetu dysponenta części 21 – Gospodarka morska, 62 – Rybołówstwo i 69 – Żegluga śródlądowa oraz obsługi finansowo-księgowej;
3) nadzorowanie prac związanych z realizacją zadań ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, rybołówstwa i żeglugi śródlądowej, dotyczących przygotowania materiałów do projektu ustawy budżetowej w zakresie wydatków na programy finansowane z udziałem środków europejskich oraz zmian w tych wydatkach;
4) akceptację w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, rybołówstwa i żeglugi śródlądowej wniosków o uruchomienie środków/zapewnienie finansowania lub dofinansowania z rezerw celowych budżetu państwa oraz budżetu środków europejskich na finansowanie programów oraz akceptowanie zmian klasyfikacji wydatków.
3. Dyrektor Generalny wykonuje zadania kierownika jednostki organizacyjnej określone w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167).
4. Dyrektor Generalny podejmuje decyzje i zajmuje stanowisko we wszystkich sprawach związanych z realizacją w Ministerstwie zadań:
1) obronnych;
2) zarządzania kryzysowego wynikających z ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1166, z 2015 r. poz. 1485 oraz z 2016 r. poz. 266, 904 i 1250).
5. Dyrektor Generalny nadzoruje merytorycznie Biuro Dyrektora Generalnego (BDG).
§ 10.
1) realizacja zadań, powierzonych przez Ministra, dotyczących współdziałania z organami władzy ustawodawczej, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji społecznych;
2) dokonywanie, na polecenie Ministra, oceny merytorycznej i formalnej materiałów przedkładanych Ministrowi.
2. Szczegółowe zadania w Gabinecie Politycznym Ministra ustala Minister.
§ 11.
2. W przypadku jednoczesnej nieobecności Ministra oraz Sekretarza Stanu Jerzego Materny, Ministra zastępuje, w tym podpisuje pisma, o których mowa w § 2 ust. 1–3, Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki.
3. W przypadku jednoczesnej nieobecności Ministra, Sekretarza Stanu Jerzego Materny oraz Podsekretarza Stanu Pawła Brzezickiego, Ministra zastępuje, w tym podpisuje pisma, o których mowa w § 2 ust. 1–3, Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski.
4. W przypadkach nieobecności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu zastępstwa – w ramach przyznanych im atrybucji – odbywają się według następujących zasad:
1) Sekretarza Stanu Jerzego Maternę w czasie nieobecności zastępuje Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki, a w razie jego nieobecności – Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski;
2) Podsekretarza Stanu Pawła Brzezickiego w czasie nieobecności zastępuje Sekretarz Stanu Jerzy Materna, a w razie jego nieobecności – Podsekretarz Stanu Grzegorz Witkowski;
3) Podsekretarza Stanu Grzegorza Witkowskiego w czasie nieobecności zastępuje Sekretarz Stanu Jerzy Materna, a w razie jego nieobecności – Podsekretarz Stanu Paweł Brzezicki.
5. W przypadku jednoczesnej nieobecności osób zastępujących wymienionych w ust. 4, decyzję o zastępstwie czasowym podejmuje Minister.
6. O nieobecności Ministra, Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu, Dyrektora Generalnego oraz osobach zastępujących Biuro Ministra zawiadamia niezwłocznie członków kierownictwa Ministerstwa.
§ 12.
§ 13.
§ 14.
Minister Gospodarki Morskiej |
M. Gróbarczyk |
|
1) Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej – gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).
- Data ogłoszenia: 2016-09-27
- Data wejścia w życie: 2016-09-26
- Data obowiązywania: 2016-09-26
- Dokument traci ważność: 2017-05-17
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA