REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 2
ZARZĄDZENIE NR 35
MINISTRA CYFRYZACJI1)
z dnia 31 grudnia 2024 r.
w sprawie wprowadzenia „Karty audytu wewnętrznego” w Ministerstwie Cyfryzacji
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
§ 3.
Minister Cyfryzacji: wz. D. Standerski
1) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2720).
Załącznik do zarządzenia nr 35
Ministra Cyfryzacji
z dnia 31 grudnia 2024 r.
KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Karta audytu wewnętrznego, zwana dalej „Kartą”, określa:
1) cel audytu wewnętrznego;
2) niezależność i obiektywizm audytu wewnętrznego;
3) zakres audytu wewnętrznego;
4) planowanie i sprawozdawczość z audytu wewnętrznego;
5) uprawnienia i obowiązki audytorów;
6) zarządzanie komórką audytu wewnętrznego.
§ 2. Audyt wewnętrzny w Ministerstwie Cyfryzacji, zwanym dalej „Ministerstwem”, jest prowadzony zgodnie z:
1) przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530, 1572, 1717, 1756 i 1907);
2) przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu (Dz. U. z 2018 r. poz. 506), zwanego dalej „rozporządzeniem”;
3) Międzynarodowymi standardami praktyki zawodowej audytu wewnętrznego, ogłoszonymi komunikatem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Min. Roz. i Fin. poz. 28), zwanymi dalej „Standardami”;
4) Kodeksem etyki Instytutu Audytorów Wewnętrznych;
5) wewnętrznymi procedurami.
Rozdział 2
Cel audytu wewnętrznego
§ 3. Audyt wewnętrzny jest jednym z elementów systemu kontroli zarządczej w Ministerstwie, który wspiera Ministra Cyfryzacji w realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy przez niezależną i obiektywną ocenę działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań oraz świadczenie doradztwa.
§ 4. Komórka audytu wewnętrznego zapewnia obsługę organizacyjną Komitetu Audytu, powołanego w Ministerstwie zarządzeniem ministra właściwego do spraw informatyzacji na podstawie art. 288 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zwanego dalej „Komitetem Audytu”.
Rozdział 3
Niezależność i obiektywizm audytu wewnętrznego
§ 5. Audyt wewnętrzny prowadzi, wydzielony w strukturze Biura Ministra, zwanym dalej ,,BM”, Zespół Audytu Wewnętrznego, pełniący funkcję komórki audytu wewnętrznego, o której mowa w art. 277 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 6. 1. Kierownik komórki audytu wewnętrznego podlega bezpośrednio Dyrektorowi Generalnemu Ministerstwa, zwanemu dalej ,,Dyrektorem Generalnym”, który z upoważnienia Ministra Cyfryzacji wykonuje zadania w zakresie audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
2. Komórka audytu wewnętrznego podlega Dyrektorowi BM w Ministerstwie wyłącznie w zakresie spraw organizacyjnych.
§ 7. 1. Audyt wewnętrzny jest niezależny w planowaniu, przeprowadzaniu zadań audytowych oraz formułowaniu ocen, uwag, wniosków i zaleceń wynikających z audytu wewnętrznego.
2. Zakres audytu wewnętrznego, sposób przeprowadzania audytu oraz informowanie o jego wynikach nie mogą być ograniczane. Kierownik komórki audytu wewnętrznego powiadamia Dyrektora Generalnego o wszelkich próbach ograniczania zakresu audytu wewnętrznego, wpływania na sposób przeprowadzania audytu lub informowania o jego wynikach.
§ 8. Audytor wewnętrzny nie może wykonywać zadań wykraczających poza audyt wewnętrzny, wchodzących w zakres działalności operacyjnej Ministerstwa.
§ 9. Rozwiązanie stosunku pracy ani zmiana warunków płacy i pracy kierownika komórki audytu wewnętrznego Ministerstwa nie może nastąpić bez zgody Komitetu Audytu.
§ 10. 1. W realizacji zadań audytowych audytor wewnętrzny kieruje się zasadami niezależności i obiektywizmu. Audytor wewnętrzny nie podporządkowuje ocen i zaleceń audytowych opiniom innych osób.
2. Audytor wewnętrzny nie dokonuje oceny stanu kontroli zarządczej w obszarach, za które był odpowiedzialny w roku poprzedzającym realizację zadania.
3. Audytor wewnętrzny może prowadzić czynności doradcze, o których mowa w § 12 pkt 3, także w zakresie działalności operacyjnej, za którą był uprzednio odpowiedzialny, z zastrzeżeniem, że jeżeli w związku z prowadzeniem czynności doradczej może nastąpić ograniczenie niezależności oraz obiektywizmu audytora, fakt ten ujawnia Dyrektorowi Generalnemu.
4. Audytor wewnętrzny może prowadzić zadania zapewniające, o których mowa w § 12 pkt 2, w obszarach, w których prowadził czynności doradcze, pod warunkiem że charakter doradztwa nie naruszał obiektywizmu i niezależności audytora wewnętrznego.
5. W przypadku konieczności objęcia audytem wewnętrznym obszarów działalności, nad realizacją których nadzór sprawuje Dyrektor BM w Ministerstwie, sposób realizacji tego zadania jest omawiany z Dyrektorem Generalnym, w szczególności sposób wykonywania nadzoru nad realizacją zadania audytowego.
Rozdział 4
Zakres i zadania audytu wewnętrznego
§ 11. 1. Audyt wewnętrzny, z zastrzeżeniem ust. 2, przeprowadza się na podstawie rocznego planu audytu wewnętrznego.
2. W uzasadnionych przypadkach audyt wewnętrzny przeprowadza się, w uzgodnieniu z Dyrektorem Generalnym, poza planem audytu.
3. Audyt wewnętrzny obejmuje swoim zakresem wszystkie obszary działania Ministerstwa.
4. W przypadku, gdy do przeprowadzenia audytu wewnętrznego konieczne jest dokonanie czynności w jednostce podległej Ministrowi Cyfryzacji lub przez niego nadzorowanej, Minister Cyfryzacji może upoważnić audytora wewnętrznego zatrudnionego w Ministerstwie do ich dokonania.
§ 12. Prowadzenie audytu wewnętrznego obejmuje:
1) planowanie i sprawozdawczość;
2) prowadzenie zadań zapewniających, które polegają na ocenie adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej;
3) prowadzenie czynności doradczych, które mogą polegać m.in. na doradztwie, opiniowaniu projektów wewnętrznych regulacji, szkoleniach, udziale w pracach komisji oraz zespołów zadaniowych;
4) monitorowanie wykonania realizacji zaleceń wynikających z przeprowadzonych zadań audytowych;
5) prowadzenie czynności sprawdzających mających na celu ocenę sposobu wdrożenia i skuteczności zaleceń zrealizowanych przez audytowanego.
Rozdział 5
Planowanie i sprawozdawczość
§ 13. 1. Kierownik komórki audytu wewnętrznego przygotowuje w porozumieniu z Ministrem Cyfryzacji i Dyrektorem Generalnym plan audytu wewnętrznego.
2. Plan audytu wewnętrznego jest przygotowywany w oparciu o wyniki analizy ryzyka oraz informacje z systemu zarządzania ryzykiem funkcjonującego w Ministerstwie, przy uwzględnieniu wniosków interesariuszy audytu wewnętrznego, w tym kierownictwa Ministerstwa oraz Komitetu Audytu.
3. Plan audytu wewnętrznego podpisują kierownik komórki audytu wewnętrznego oraz Dyrektor Generalny.
§ 14. W celu zapewnienia odpowiedniego zakresu audytu i minimalizacji powielania działań kierownik komórki audytu wewnętrznego współpracuje i wymienia informacje z Wydziałem w BM odpowiedzialnym za prowadzenie i koordynację kontroli w Ministerstwie.
§ 15. Kierownik komórki audytu wewnętrznego sporządza i przedkłada sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego Dyrektorowi Generalnemu.
Rozdział 6
Uprawnienia i obowiązki audytorów
§ 16. Audytor wewnętrzny ma prawo wstępu do pomieszczeń Ministerstwa oraz wglądu do wszelkich dokumentów, informacji i danych oraz do innych materiałów związanych z funkcjonowaniem Ministerstwa, w tym utrwalonych na elektronicznych nośnikach danych, jak również do sporządzania ich kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej. Uprawnienie to ma również zastosowanie w przypadku realizacji przez audytora wewnętrznego czynności, o których mowa w art. 287 ust. 2 ustawy dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 17. Dyrektorzy i pracownicy komórki audytowanej współpracują z audytorami wewnętrznymi w zakresie niezbędnym do prowadzenia audytu wewnętrznego, w tym przekazują w terminach wskazanych przez audytorów wewnętrznych informacje i materiały niezbędne do realizacji celów i zadań audytu wewnętrznego. Przekazywanie materiałów i dokumentów następuje z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
§ 18. Kierownik komórki audytu wewnętrznego w uzgodnieniu z Dyrektorem Generalnym może wystąpić o wsparcie merytoryczne lub pomoc innych pracowników Ministerstwa albo wystąpić z wnioskiem o powołanie eksperta do udziału w zadaniu audytowym.
§ 19. Jeżeli w trakcie wykonywania zadań audytowych zostaną ujawnione nieprawidłowości, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań lub audytor stwierdzi, że przyjęto poziom ryzyka, który może być nie do zaakceptowania dla Ministerstwa, kierownik audytu wewnętrznego niezwłocznie powiadamia o tym Dyrektora Generalnego.
§ 20. Audytorzy wewnętrzni są obowiązani do zachowania poufności informacji, które uzyskali w trakcie prowadzenia audytu wewnętrznego oraz do ich nieujawniania bez upoważnienia kierownika jednostki, chyba że istnieje prawny obowiązek ich ujawnienia.
Rozdział 7
Zarządzanie komórką audytu wewnętrznego
§ 21. 1. Działalnością komórki audytu wewnętrznego kieruje kierownik komórki audytu wewnętrznego.
2. W komórce audytu wewnętrznego mogą być zatrudnieni audytorzy wewnętrzni oraz inne osoby, w tym nie posiadające wymaganych uprawnień, wykonujące czynności związane z prowadzeniem audytu wewnętrznego pod nadzorem audytora wewnętrznego.
§ 22. 1. W komórce audytu wewnętrznego realizowany jest program zapewnienia i poprawy jakości, który służy ocenie działalności audytu wewnętrznego, jego wydajności i skuteczności oraz identyfikacji obszarów wymagających usprawnienia, obejmujący wszystkie aspekty działalności audytu wewnętrznego.
2. Kierownik komórki audytu wewnętrznego przekazuje w postaci elektronicznej Dyrektorowi Generalnemu oraz Komitetowi Audytu, roczną informację o realizacji programu, o którym mowa w ust. 1, wraz z rocznym sprawozdaniem z wykonania planu audytu wewnętrznego.
Rozdział 8
Postanowienia końcowe
§ 23. Kierownik audytu wewnętrznego dokonuje okresowego przeglądu Karty pod względem jej aktualności i w razie potrzeby jej zmiany, przygotowuje projekt zmiany oraz przekazuje go do dalszych uzgodnień.
§ 24. W zakresie nieuregulowanym w Karcie zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, rozporządzenia oraz Standardy.
- Data ogłoszenia: 2025-01-03
- Data wejścia w życie: 2025-01-04
- Data obowiązywania: 2025-01-04
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA