REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 23
ZARZĄDZENIE NR 20
MINISTRA CYFRYZACJI 1)
z dnia 30 grudnia 2021 r.
w sprawie zasad udzielania, rozliczania i nadzoru nad wykonaniem dotacji celowych udzielanych przez Ministra Cyfryzacji z Funduszu Szerokopasmowego
Na podstawie art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
§ 2.
1) BBF - należy przez to rozumieć Biuro Budżetowo-Finansowe Kancelarii;
2) beneficjencie - należy przez to rozumieć podmiot, z którym ma zostać lub została zawarta umowa o udzielenie dotacji ze środków Funduszu na realizację zadania albo zadań w formule projektu;
3) dniach roboczych - należy przez to rozumieć dni od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w Rzeczypospolitej Polskiej;
4) dotacji - należy przez to rozumieć dotację celową w rozumieniu art. 127 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.2)), udzielane przez Ministra ze środków Funduszu;
5) DP - należy przez to rozumieć Departament Prawny Kancelarii;
6) DT - należy przez to rozumieć Departament Telekomunikacji Kancelarii;
7) Funduszu - należy przez to rozumieć Fundusz Szerokopasmowy, o którym mowa w art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych;
8) IOD - należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną do pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych Kancelarii;
9) Kancelarii - należy przez to rozumieć Kancelarię Prezesa Rady Ministrów obsługującą Ministra Cyfryzacji;
10) KOP - należy przez to rozumieć Komisję Oceny Projektów, o której mowa w § 6;
11) Ministrze - należy przez to rozumieć Ministra Cyfryzacji lub działającego na podstawie jego upoważnienia sekretarza stanu w Kancelarii;
12) naborze - należy przez to rozumieć nabór wniosków o udzielenie wsparcia, o którym mowa w art. 16a ust. 5 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych;
13) ogłoszeniu - należy przez to rozumieć ogłoszenie, o którym mowa w § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Cyfryzacji z dnia 13 kwietnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia ze środków Funduszu Szerokopasmowego (Dz. U. poz. 837);
14) sprawozdaniu - należy przez to rozumieć sprawozdanie beneficjenta z realizacji zadania albo zadań w formule projektu, na które otrzymał dotację ze środków Funduszu, określające rzeczowe efekty realizacji zadania albo zadań w formule projektu oraz rozliczenie wydatków poniesionych ze środków udzielonej dotacji;
15) umowie - należy przez to rozumieć umowę dotacji celowej, o której mowa w art. 150 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zawartą z beneficjentem zgodnie ze wzorem określonym w ogłoszeniu;
16) wniosku - należy przez to rozumieć wniosek beneficjenta o udzielenie dotacji celowej złożony w naborze, zgodny ze wzorem określonym w ogłoszeniu, określający zadanie albo zadania planowane do realizacji w formule projektu, planowane efekty rzeczowe oraz kwotę dotacji, o której udzielenie ubiega się beneficjent.
Rozdział 2
Organizacja naboru
§ 3.
1) DP - pod względem formalnoprawnym;
2) BBF - pod względem formalno-rachunkowym oraz zgodności z planem finansowym Funduszu;
3) IOD - pod względem zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych.
2. DP, BBF i IOD mogą zgłosić uwagi do przekazanego projektu ogłoszenia w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania projektu.
3. DT przekazuje do DP, BBF lub IOD stanowisko odnośnie uwag, w tym poprawiony projekt ogłoszenia w zakresie w jakim uwagi zostały uwzględnione, w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania uwag.
4. W przypadku ponownych uwag zgłaszanych przez DP, BBF i IOD ust. 2 i 3 stosuje się.
5. Uzgodniony projekt ogłoszenia podlega akceptacji przez DT, DP, BBF i IOD.
§ 4.
2. Projekt ogłoszenia zatwierdzony przez Ministra stanowi podstawę ogłoszenia i prowadzenia naboru.
3. Akceptując projekt ogłoszenia, BBF dokonuje zabezpieczenia środków w planie finansowym Funduszu w wysokości określonej w ogłoszeniu.
Rozdział 3
Nabór
§ 5.
2. Przez prowadzenie naboru rozumie się w szczególności:
1) podanie ogłoszenia do publicznej wiadomości na stronie internetowej urzędu obsługującego Ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra;
2) obsługę zapytań wnioskodawców i udzielanie wyjaśnień co do treści ogłoszenia;
3) rejestrowanie wniosków;
4) obsługę KOP;
5) informowanie wnioskodawców o dokonanych ocenach wniosków;
6) obsługę procesu zawierania umów z beneficjentami;
7) wykonywanie innych czynności o charakterze materialno-technicznym określonych w ogłoszeniu.
3. W zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, 2, 5 i 7, komórki organizacyjne Kancelarii współdziałają z DT w zakresie swojej właściwości.
§ 6.
2. KOP składa się z co najmniej 4 członków (sekretarza, zastępcy sekretarza oraz co najmniej dwóch pozostałych członków KOP).
3. Do KOP powołuje się pracowników DT.
4. Do KOP można powołać pracowników innych komórek organizacyjnych Kancelarii oraz osoby nie będące pracownikami Kancelarii, w zakresie w jakim ich udział w pracach KOP jest niezbędny ze względu na przedmiot naboru oraz treść wniosków.
5. Do zadań KOP należy:
1) dokonanie oceny wniosków zgodnie z wymaganiami określonymi w ogłoszeniu;
2) przygotowanie dla Ministra listy wniosków rekomendowanych do udzielenia dotacji oraz listy wniosków ocenionych negatywnie;
3) ponowna ocena negatywnie ocenionych wniosków, co do których wniesiono wniosek o ponowną ocenę wniosku.
6. Wnioski oceniane są przez co najmniej dwóch członków KOP. W przypadku, o którym mowa w ust. 5 pkt 3, wnioski oceniane są przez członków KOP, którzy nie brali udziału w ocenie wniosku.
7. Sekretarz, a w przypadku jego nieobecności zastępca sekretarza:
1) organizuje prace KOP, w tym przydziela członkom KOP wnioski do oceny;
2) udziela członkom KOP wyjaśnień co do treści ogłoszenia oraz niniejszego zarządzenia i zapewnia ich spójne stosowanie;
3) rozstrzyga o ocenie wniosku w przypadku rozbieżnych ocen członków KOP.
§ 7.
2. Zatwierdzenie przez Ministra list, o których mowa w ust. 1, stanowi dla DT podstawę poinformowania wnioskodawców o uzyskanych ocenach złożonych wniosków oraz wezwania beneficjentów do przesłania podpisanych, kwalifikowanym podpisem elektronicznym, umów.
3. Listy, o których mowa w ust 1, DT udostępnia do wiadomości BBF oraz publikuje na stronie internetowej urzędu obsługującego Ministra oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra.
Rozdział 4
Zawarcie umowy
§ 8.
2. W przypadku stwierdzenia uchybień w zakresie, o którym mowa w ust. 1, DT informuje o tym beneficjenta, wskazując uchybienia wymagające skorygowania oraz termin doręczenia prawidłowej umowy, nie dłuższy niż 3 dni robocze od dnia doręczenia informacji.
3. DT przekazuje do DP zweryfikowaną umowę, o której mowa w ust. 1, celem potwierdzenia jej poprawności pod kątem sposobu oznaczenia beneficjenta w komparycji umowy oraz przedstawionych przez niego dokumentów potwierdzających reprezentację.
4. DP dokonuje weryfikacji, o której mowa w ust. 3, w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania umowy. W przypadku stwierdzenia uchybień formalnych DP informuje o nich DT celem wezwania beneficjenta do ich skorygowania.
5. Najpóźniej w terminie, o którym mowa w ust. 4, DP przekazuje do BBF umowę zweryfikowaną w zakresie, o którym mowa w ust. 3, celem zabezpieczenia środków w planie finansowym Funduszu oraz potwierdzenia w zakresie wstępnej kontroli, o której mowa w art. 54 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. DP informuje DT przekazaniu umowy do BBF.
6. BBF dokonuje czynności, o których mowa w ust. 5, w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania umowy i w tym samym terminie przekazuje umowę do DT.
§ 9.
2. W imieniu Ministra umowa może być podpisana przez dyrektora lub zastępcę dyrektora DT, działającego na podstawie upoważnienia Ministra.
§ 10.
2. BBF prowadzi rejestr zawartych umów.
Rozdział 5
Wypłata środków beneficjentom
§ 11.
2. DT w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o wypłatę środków dokonuje jego weryfikacji pod kątem zgodności z umową.
3. W przypadku stwierdzenia uchybień we wniosku o wypłatę środków, DT informuje o tym beneficjenta, wskazując uchybienia wymagające skorygowania oraz termin doręczenia prawidłowego wniosku o wypłatę środków, nie dłuższy niż 3 dni robocze od dnia doręczenia informacji.
4. DT przekazuje do BBF zweryfikowany wniosek o wypłatę środków celem dokonania wypłaty.
5. BBF dokonuje wypłaty środków beneficjentowi w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku o wypłatę środków.
Rozdział 6
Kontrola i nadzór nad realizacją umowy oraz rozliczenie dotacji
§ 12
2. Przedmiotem kontroli i nadzoru jest w szczególności prawidłowość wykorzystania udzielonej dotacji, a także ocena relacji między wysokością wykorzystanej dotacji, a stopniem realizacji zadania albo zadań realizowanych w formule projektu, określonych w umowie.
§ 13.
1) stanu realizacji umowy;
2) efektywności, rzetelności i jakości realizacji umowy;
3) prawidłowości wykorzystania środków Funduszu otrzymanych na realizację umowy;
4) prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.
2. Rozliczenie dotacji odbywa się na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniu przedłożonym przez beneficjenta, według wzoru i w terminie określonym w umowie.
3. DT dokonuje kontroli i oceny realizacji zadania albo zadań realizowanych w formule projektu pod względem merytorycznym, w terminie 5 dni roboczych od dnia przedłożenia sprawozdania przez beneficjenta.
4. W przypadku stwierdzenia przez DT uchybień w sprawozdaniu lub stwierdzenia nieprawidłowości wymagających uzgodnienia i wyjaśnień z beneficjentem, DT występuje do beneficjenta o usunięcie stwierdzonych uchybień, wyjaśnienie wątpliwości lub złożenie korekty sprawozdania, wskazując termin nie dłuższy niż 3 dni robocze od dnia doręczenia wystąpienia. DT przekazuje do BBF kopię wystąpienia do beneficjenta oraz odpowiedź beneficjenta.
5. Kontrola i ocena merytoryczna sprawozdania polega w szczególności na sprawdzeniu zgodności poniesionych wydatków z umową oraz osiągnięcia założonego celu.
6. DT w następnym dniu roboczym po dokonaniu kontroli i oceny merytorycznej, o której mowa w ust. 3, przekazuje sprawozdanie wraz z oceną do BBF.
7. BBF dokonuje oceny sprawozdania pod względem finansowym w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania sprawozdania i przekazuje ocenę do DT.
8. Ocena pod względem finansowym polega na sprawdzeniu pod względem rachunkowym, zatwierdzonych zgodnie z ust. 5 przez DT wydatków poniesionych zgodnie z umową dotacji.
9. BBF w przypadku stwierdzenia w sprawozdaniu nieprawidłowości wymagających wyjaśnień z beneficjentem, przekazuje do DT niezwłocznie informację, nie później jednak niż w terminie, o którym mowa w ust. 7.
10. Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 9, DT niezwłocznie wzywa beneficjenta do złożenia wyjaśnień lub korekty sprawozdania, określając termin nie dłuższy niż 3 dni robocze od dnia doręczenia wezwania.
11. BBF w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania od DT złożonych przez beneficjenta wyjaśnień lub korekty sprawozdania, przekazuje DT ocenę dotyczącą skorygowanego sprawozdania.
§ 14.
2. DT, w terminie 2 dni roboczych, licząc od dnia zatwierdzenia sprawozdania w zakresie rzeczowym i finansowym przez Ministra, informuje o tym beneficjenta oraz BBF.
Rozdział 7
Przepis końcowy
§ 15
Minister Cyfryzacji: wz. J.Cieszyński
1) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1716).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1236, 1535, 1773, 1927, 1981, 2054 i 2270.
- Data ogłoszenia: 2021-12-30
- Data wejścia w życie: 2021-12-31
- Data obowiązywania: 2022-04-30
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA