REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 6
ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 16 stycznia 2017 r.
w sprawie systemu kierowania w Ministerstwie Środowiska oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska
Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1534) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1) organizację oraz tryb przygotowania i sposób funkcjonowania systemu kierowania w Ministerstwie Środowiska oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska, organizowanego na potrzeby kierowania bezpieczeństwem narodowym, zwanego dalej „systemem kierowania”;
2) organy administracji rządowej oraz kierowników jednostek organizacyjnych, zobowiązanych do przygotowania stanowisk kierowania;
3) zadania związane z przygotowaniem stanowisk kierowania;
4) zadania związane z przemieszczeniem do zapasowego miejsca pracy;
5) zakresy odpowiedzialności osób funkcyjnych w Ministerstwie Środowiska za przygotowanie głównego stanowiska kierowania Ministra Środowiska.
§ 2.
1) stanowisku kierowania – rozumie się przez to obiekty wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem oraz obsługującymi je pracownikami, przygotowanymi do realizacji zadań w systemie kierowania Ministra Środowiska w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego w czasie pokoju i w czasie wojny;
2) stanowisku kierowania w stałej siedzibie – rozumie się przez to stanowisko kierowania zorganizowane w obiekcie będącym stałą siedzibą danej jednostki organizacyjnej;
3) stanowisku kierowania w zapasowym miejscu pracy – rozumie się przez to stanowisko kierowania daną jednostką organizacyjną zorganizowane w obiekcie niebędącym siedzibą stałą lub udostępnionym jednostce organizacyjnej na podstawie umowy cywilnoprawnej, lub przydzielonym jej w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony.
2. Użyte w zarządzeniu skróty oznaczają:
1) „Minister” – Ministra Środowiska;
2) „Ministerstwo” – Ministerstwo Środowiska;
3) jednostki organizacyjne – jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska;
4) „SK-S” – stanowisko kierowania w stałej siedzibie;
5) „SK-ZMP” – stanowisko kierowania w zapasowym miejscu pracy.
§ 3.
1) monitorowanie źródeł, rodzajów, kierunków i skali zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego właściwych dla działów administracji rządowej kierowanych przez Ministra;
2) współuczestniczenie w kierowaniu obroną Rzeczypospolitej Polskiej;
3) zapobieganie powstawaniu i usuwanie zagrożeń, o których mowa w pkt 1, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
4) przeciwdziałanie skutkom zagrożeń, o których mowa w pkt 1, w tym powstałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Przygotowanie systemu kierowania w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych obejmuje planowanie, organizowanie i realizowanie przedsięwzięć zapewniających Ministrowi i kierownikom jednostek organizacyjnych wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym w obsługujących ich urzędach i jednostkach organizacyjnych w czasie pokoju, w przypadku wewnętrznego lub zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, w szczególności wystąpienia działań terrorystycznych, a także w czasie wojny.
3. Przedsięwzięcia, o których mowa w ust. 2, obejmują:
1) przygotowanie Ministra, kierowników jednostek organizacyjnych i obsługujących ich urzędów i jednostek organizacyjnych do funkcjonowania w systemie kierowania;
2) wykonywanie planów operacyjnych i programów obronnych sporządzanych przez Ministra i kierowników jednostek organizacyjnych;
3) przygotowanie infrastruktury umożliwiającej funkcjonowanie systemu kierowania w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych.
4. W przygotowaniu systemu kierowania w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych uwzględnia się również przedsięwzięcia wynikające z zawartych umów międzynarodowych z zakresu działów administracji rządowej kierowanych przez Ministra.
§ 4.
1) główne stanowisko kierowania Ministra;
2) główne stanowiska kierowania centralnych organów administracji rządowej oraz organów administracji niezespolonej;
3) stanowiska kierowania jednostek organizacyjnych.
2. W skład stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, wchodzą, z zastrzeżeniem ust. 7, następujące zespoły:
1) zespół kierowania,
2) zespół analizy i oceny,
3) zespół koordynacji,
4) zespół zabezpieczenia
– realizujące zadania związane z funkcjonowaniem stanowisk kierowania, złożone z wyznaczonych pracowników komórek organizacyjnych Ministerstwa i jednostek organizacyjnych.
3. Zespół kierowania, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, zapewnia bieżące kierowanie Ministerstwem lub jednostką organizacyjną w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
4. Zespół analizy i oceny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, prowadzi analizy dotyczące możliwości rozwoju sytuacji kryzysowej oraz przewidywania skutków działań, a także dokonywania ocen szans realizacji zadań, które będą podstawą do wypracowania strategii działania i podejmowania decyzji w zakresie kierowania bezpieczeństwem narodowym zgodnie z właściwością Ministra.
5. Zespół koordynacji, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, wykonuje zadania związane z synchronizacją działań realizowanych na stanowisku kierowania.
6. Zespół zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, zapewnia funkcjonowanie stanowisk kierowania, stwarza odpowiednie warunki i właściwą organizację pracy, zapewnia ochronę oraz zabezpieczenie materiałowo-techniczne, medyczne, transportowe, łączności telefonicznej i teleinformatycznej stanowisk kierowania.
7. Kierownik jednostki organizacyjnej może, po uprzednim uzgodnieniu z Ministrem, zorganizować funkcjonowanie stanowisk kierowania w kierowanej przez siebie jednostce organizacyjnej w innym składzie niż wskazany w ust. 2, w szczególności może łączyć zespoły, o których mowa w ust. 2.
8. Zadania zespołów wchodzących w skład stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, opracowują kierownicy jednostek organizacyjnych.
§ 5.
1) główne stanowisko kierowania Ministra w stałej siedzibie Ministerstwa;
2) główne stanowisko kierowania Ministra w zapasowym miejscu pracy.
2. Zadania związane z kierowaniem Ministerstwem oraz jednostkami podległymi lub nadzorowanymi Minister realizuje przy pomocy sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, Szefa Gabinetu Politycznego Ministra, Dyrektora Generalnego oraz dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa.
3. Szczegółową strukturę organizacyjną stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, i zadania zespołów wchodzących w skład stanowisk kierowania Ministra opracowuje kierujący komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych w Ministerstwie we współpracy z kierownikami komórek organizacyjnych Ministerstwa.
§ 6.
1) Generalny Inspektor Ochrony Środowiska;
2) Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska;
3) Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej;
4) Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
2. Główne stanowisko kierowania w stałej siedzibie i zapasowym miejscu pracy uzgodnionym z właściwym wojewodą organizują:
1) Dyrektor Generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”;
2) Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa;
3) Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego;
4) Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego;
5) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku;
6) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach;
7) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie;
8) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu;
9) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie;
10) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Wrocławiu;
11) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie;
2. Stanowiska kierowania organizują:
1) Dyrektor Biura Nasiennictwa Leśnego;
2) Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
3) Dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych;
4) Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego;
5) Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego;
6) Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego;
7) Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego;
8) Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego;
9) Dyrektor Drawieńskiego Parku Narodowego;
10) Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego;
11) Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego;
12) Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego;
13) Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego;
14) Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego;
15) Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego;
16) Dyrektor Parku Narodowego „Bory Tucholskie”;
17) Dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych;
18) Dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”;
19) Dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego;
20) Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego;
21) Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego;
22) Dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego;
23) Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego;
24) Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego;
25) Dyrektor Wielkopolskiego Parku Narodowego;
26) Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego;
27) Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego.
4. Kierownicy jednostek organizacyjnych organizują stanowiska kierowania jednostek organizacyjnych w oparciu o przydzielone w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony pomieszczenia w obiektach budowlanych lub wydzielone i przystosowane pomieszczenia będących w ich władaniu, z wykorzystaniem infrastruktury, urządzeń i sprzętu będącego na wyposażeniu tej jednostki.
5. Obsadę stanowisk kierowania ustalają kierownicy jednostek organizacyjnych, stosownie do przyjętej struktury organizacyjnej, wielkości jednostki organizacyjnej, zasięgu jej działania oraz liczby i sposobu realizacji zadań operacyjnych.
7. Kierownicy jednostek organizacyjnych wymienionych w ust. 3 mogą przygotować stanowiska kierowania w zapasowych miejscach pracy w obiektach będących w ich władaniu.
8. Szkoły leśne prowadzone przez Ministra realizują zadania dotyczące kierowania bezpieczeństwem narodowym w dotychczasowych strukturach.
§ 7.
1) określeniu obiektów stanowiących siedziby stanowisk kierowania;
2) opracowaniu dokumentacji organizacyjnej i operacyjnej funkcjonowania stanowisk kierowania;
3) zapewnieniu łączności telefonicznej i dostępu do sieci informatycznych na stanowiskach kierowania;
4) wyposażeniu stanowisk kierowania w sprzęt biurowy i kwaterunkowy;
5) zapewnieniu warunków organizacyjnych do uruchomienia stałych dyżurów na stanowiskach kierowania;
6) przygotowaniu systemu powiadamiania i alarmowania na stanowiskach kierowania w ramach powszechnego systemu ostrzegania o zagrożeniach;
7) przygotowaniu ukryć na potrzeby ochrony pracowników stanowiących obsady stanowisk kierowania przed oddziaływaniem środków rażenia ogniowego;
8) zapewnieniu sił i środków technicznych do prowadzenia akcji ratowniczych w ramach powszechnej obrony cywilnej na stanowiskach kierowania;
9) wyposażeniu obiektów stanowisk kierowania w zapasowe źródła energii elektrycznej oraz ujęcia wody, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury użytkowej;
10) zapewnieniu ochrony fizycznej osób i mienia w obiektach stanowisk kierowania;
11) zapewnieniu warunków organizacyjnych do przetwarzania informacji niejawnych stosownie do realizowanych zadań obronnych na stanowiskach kierowania oraz ochrony tych informacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1167);
12) zapewnieniu należytego utrzymania obiektów stanowisk kierowania oraz urządzeń technicznych stanowiących ich wyposażenie.
2. Przygotowanie do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy polega na:
1) występowaniu do właściwych terytorialnie organów administracji z wnioskami w sprawie przeznaczenia na rzecz obrony obiektów planowanych do wykorzystania jako zapasowe miejsca pracy;
2) opracowaniu planów przemieszczenia Ministra, centralnych i niezespolonych organów administracji oraz kierowników jednostek organizacyjnych do SK-ZMP;
3) występowaniu do właściwych organów administracji z wnioskami w sprawie nałożenia świadczeń rzeczowych i osobistych dotyczących środków transportowych wraz z kierowcami na potrzeby przemieszczenia do SK-ZMP Ministra, centralnych i niezespolonych organów administracji oraz kierowników jednostek organizacyjnych, wraz z obsługującymi ich urzędami i jednostkami organizacyjnymi;
4) opracowaniu:
a) regulaminów organizacyjnych,
b) regulaminów pracy stanowisk kierowania
– Ministerstwa i jednostek organizacyjnych do funkcjonowania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
5) przystosowaniu organizacyjnym i funkcjonalnym SK-ZMP obejmującym w szczególności:
a) zorganizowanie przejęcia we władanie oraz administrowanie obiektami SK-ZMP,
b) zorganizowanie warunków do zapewnienia zabezpieczenia logistycznego w SK-ZMP, w tym żywienia pracowników,
c) zorganizowanie warunków do zapewnienia odpoczynku pracownikom wykonującym zadania w systemie dyżurów całodobowych w SK-ZMP,
d) zorganizowanie pierwszej pomocy medycznej dla pracowników jednostki organizacyjnej wykonujących zadania w SK-ZMP,
e) zapewnienie przewozów osób i mienia pomiędzy SK-S i SK-ZMP.
§ 8.
2. Zadania z zakresu przygotowania stanowiska kierowania Ministra realizują:
1) Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego w Ministerstwie, który odpowiada za sprawy związane z przygotowaniem i utrzymaniem funkcjonowania stanowisk kierowania oraz realizuje w szczególności zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 3, 4, 7–10 i 12 oraz w ust. 2 pkt 4 i 5 – w zakresie dotyczącym Ministerstwa;
2) Zastępca dyrektora Biura Ministra w Ministerstwie, który odpowiada za planowanie przemieszczenia Ministra i Ministerstwa do SK-ZMP oraz realizuje w szczególności zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 1, 2 oraz w ust. 2 pkt 1–3;
3) Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie, który odpowiada za ochronę informacji niejawnych oraz koordynuje i wykonuje zadanie określone w § 7 ust. 1 w pkt 11;
4) Naczelnik Wydziału ds. Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Biura Ministra w Ministerstwie, który odpowiada za utrzymanie gotowości obronnej w podległych Ministrowi działach administracji rządowej i tworzenie warunków organizacyjnych do realizacji zadań operacyjnych oraz w szczególności realizuje zadania określone w § 7 ust. 1 pkt 5 i 6.
§ 9.
2. Przemieszczeniem kadry kierowniczej i wyznaczonych pracowników Ministerstwa do zapasowego miejsca pracy kieruje Dyrektor Generalny Ministerstwa.
2. Przemieszczeniu podlegają wszystkie komórki organizacyjne Ministerstwa.
3. Skład osobowy przemieszczanych komórek organizacyjnych określają ich kierownicy zgodnie z limitem ustalonym w kartach realizacji zadań operacyjnych.
4. Osoby wyznaczone do przemieszczenia i realizacji zadań w SK-ZMP powinny legitymować się ważnym poświadczeniem bezpieczeństwa lub upoważnieniem do przetwarzania informacji niejawnych oraz ważnym zaświadczeniem stwierdzającym przeszkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych.
5. Przygotowanie pracowników do realizacji zadań w systemie kierowania Ministra należy planować i realizować w ramach szkolenia obronnego.
6. Zabezpieczenie środków finansowych na realizację przemieszczenia i funkcjonowanie Ministerstwa w SK-ZMP zapewnia Dyrektor Generalny Ministerstwa.
§ 10.
§ 11.
MINISTER ŚRODOWISKA |
Jan Szyszko |
|
1) Minister Środowiska kieruje działami administracji rządowej – gospodarka wodna oraz środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2015 r. poz. 1904 oraz 2095).
- Data ogłoszenia: 2017-01-16
- Data wejścia w życie: 2017-01-17
- Data obowiązywania: 2017-06-24
- Dokument traci ważność: 2018-10-18
- ZARZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 29 marca 20017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie systemu kierowania w Ministerstwie Środowiska oraz w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Środowiska
- ZARZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 21 kwietnia 2017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie systemu kierowania w działach administracji rządowej gospodarka wodna i środowisko
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA