REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 93
KOMUNIKAT NR 90
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 1 lutego 2017 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego nr 2810/2016
Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 27 października 2016 r. paralotni SNAKE XX z napędem, klasyfikuję do kategorii:
„Czynnik ludzki”
w grupie przyczynowej: „H2 – Brak kwalifikacji”.
2. Opis okoliczności wypadku lotniczego:
Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych, zwanej dalej „PKBWL”, do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. PKBWL stwierdziła, że paralotnia została wyprodukowana w kwietniu 2015 r. oraz posiada Kartę Paralotni z datą dopuszczenia do lotów do 06.04.2017 r. PKBWL stwierdziła, że stan techniczny skrzydła po wypadku był bardzo dobry, a pilot był w ciągłym treningu. W dniu 27.10.2016 r. około godziny 16:30 po przybyciu na łąkę w rejonie północnego węzła komunikacyjnego obwodnicy miasta Dębica, dwóch pilotów paralotni wystartowało do lotu. Po około 40 min. ze względu na odczuwane zimno wylądowali, aby się ogrzać. Około godziny 17:20 jeden z pilotów ponownie wystartował i zaraz po starcie rozpoczął serię zakrętów z dużym przechyleniem wykonywanych na wysokości około 20 m nad miejscem startu. Po około 1 min lotu, na wysokości około 7 m pilot wprowadził PPG w kolejny zakręt ze znacznym przechyleniem. W trakcie wykonywania zakrętu, po około 380, pilot paralotni na zaciągniętych sterówkach od stabilizatora wdeptuje belkę systemu „speed”, dodatkowo prawa połowa skrzydła paralotni wleciała w obszar turbulentnego powietrza powstałego za PPG w trakcie zakrętu i uległa podwinięciu. Doprowadziło to do zdarzenia się PPG z ziemią w trakcie rotacji w prawo. Świadkowie wypadku zadzwonili pod numer alarmowy i powiadomili służby o zdarzeniu. Jako pierwsza na miejscu wypadku pojawiła się policja, następnie dwie jednostki straży pożarnej, a po około 30 min. pogotowie ratunkowe, które zabrało pilota do szpitala w Dębicy. Pilota przebadano na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem 0,00 mg/l.
3. Przyczyna wypadku lotniczego:
Podwinięcie się połowy skrzydła paralotni w momencie wykonywania zakrętu ze znacznym przechyleniem na małej wysokości, związane z wdepnięciem belki speed systemu w momencie kiedy zaciągnięta była sterówka i gdy skrzydło paralotni wleciało w obszar turbulencji pozostawionej przez nią w trakcie wykonywania tego zakrętu.
Okoliczności sprzyjające zaistnieniu zdarzenia:
Niewielkie doświadczenie pilota w lotach na skrzydle SNAKE XX – był to jego czwarty lot na tym skrzydle. Pobieżne zapoznanie się pilota z treścią „Podręcznika użytkownika skrzydła SNAKE XX”.
4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL dotyczące bezpieczeństwa:
PKBWL po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.
Komentarz PKBWL:
Na pierwszej stronie w „Podręczniku użytkownika” producent zwraca uwagę, aby przed pierwszym użyciem skrzydła zapoznać się dokładnie z treścią tego podręcznika. Na tej samej stronie producent zwraca uwagę na to, że wraz ze wzrostem prędkości pojawia się efekt „wywracania” profilu w momencie zaginania krawędzi spływu w dół (zaciąganie sterówek). Efekt ten może powodować dynamiczne podwinięcia szczególnie przy prędkościach maksymalnych. PKBWL zwraca uwagę na to, żeby przy zakupie skrzydła brać pod uwagę własne umiejętności (nie kupować skrzydła na wyrost) i to jak często latamy, aby latanie było przyjemnością, a nie stresem.
wz. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego |
Maciej Kozłowski |
- Data ogłoszenia: 2017-02-03
- Data wejścia w życie: 2017-02-03
- Data obowiązywania: 2017-02-03
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA