REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 44
DECYZJA NR 17
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 18 marca 2013 r.
w sprawie regulaminu przeprowadzania egzaminu dla operatorów kontroli bezpieczeństwa, o których mowa w pkt 11.2.3.1 – 11.2.3.3 załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r. ustanawiającego szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego (Dz. Urz. UE L 55 z 05.03.2010, str. 1, z późn. zm.)
Na podstawie art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2012 r. poz. 933, 951 i 1544 oraz z 2013 r. poz. 134), § 3 statutu Urzędu Lotnictwa Cywilnego stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 136 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2002 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Lotnictwa Cywilnego (M.P. Nr 55, poz. 754, z późn. zm.1)), w związku z pkt 11.3.1 lit. a załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r. ustanawiającego szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego (Dz. Urz. UE L 55 z 05.03.2010, str. 1, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) ULC – rozumie się przez to Urząd Lotnictwa Cywilnego;
2) Prezesie ULC – rozumie się przez to Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
3) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
4) rozporządzeniu (UE) nr 185/2010 – rozumie się przez to rozporządzenie Komisji (UE) nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r. ustanawiające szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego;
5) specjalistycznym szkoleniu zawodowym osób przeprowadzających kontrolę bezpieczeństwa – rozumie się przez to szkolenie obejmujące zagadnienia, o których mowa w pkt 11.2.3.1 – 11.2.3.3 rozporządzenia (UE) nr 185/2010;
6) Komisji – rozumie się przez to Komisję egzaminacyjną do spraw przeprowadzenia egzaminów dla operatorów kontroli bezpieczeństwa, o których mowa w pkt 11.2.3.1 – 11.2.3.3 rozporządzenia (UE) nr 185/2010, której skład określa załącznik nr 1 do niniejszej decyzji;
7) osobie egzaminowanej – rozumie się przez to osobę, która pozytywnie ukończyła specjalistyczne szkolenie zawodowe osób przeprowadzających kontrole bezpieczeństwa.
§ 3.
§ 4.
2. W przypadku funkcjonariuszy Straży Granicznej egzamin przeprowadza się w ośrodku szkolenia Straży Granicznej, w którym prowadzone było specjalistyczne szkolenie zawodowe osób przeprowadzających kontrolę bezpieczeństwa.
§ 5.
2. Termin egzaminu może ulec zmianie. O tym fakcie Przewodniczący Komisji informuje telefonicznie lub e-mailowo osoby zapisane na egzamin.
3. W celu przystąpienia do egzaminu osoba egzaminowana powinna zostać zapisana na wybrany termin egzaminu. Zgłoszenia przyjmowane są e-mailowo pod adresem: egzamin.okb@ulc.gov.pl.
4. Dowodem rejestracji na egzamin odbywający się w siedzibie ULC jest otrzymanie przez osobę dokonującą zgłoszenia wiadomości e-mailowej z ULC z potwierdzeniem zapisu na wyznaczony termin.
5. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 3, powinno zawierać następujące dane osoby egzaminowanej:
1) imię (imiona) i nazwisko;
2) nr PESEL;
3) adres do wysłania certyfikatu;
4) dane ośrodka szkoleniowego w którym osoba egzaminowana odbyła specjalistyczne szkolenie zawodowe osób przeprowadzających kontrolę bezpieczeństwa oraz termin tego szkolenia;
5) informację, czy będzie to pierwszy egzamin osoby egzaminowanej, czy egzamin poprawkowy, oraz określenie powtarzanej części;
6) adres poczty e-mail, na którą zostanie wysłane potwierdzenie zapisania na egzamin oraz ewentualnie numer telefonu kontaktowego.
6. Zapisy na wyznaczony termin egzaminu trwają do momentu wyczerpania miejsc i kończą się nie później niż w ostatnim dniu roboczym tygodnia poprzedzającego tydzień, w którym ma się odbyć egzamin. O liczbie miejsc na dany termin każdorazowo decyduje Przewodniczący Komisji, biorąc pod uwagę infrastrukturę miejsca, w którym będzie przeprowadzany egzamin.
7. W wyjątkowych przypadkach Przewodniczący Zespołu egzaminacyjnego może dopuścić do egzaminu osobę zgłoszoną w innym terminie niż ten, o którym mowa w ust. 6.
8. Osoba egzaminowana może zapisać się na egzamin osobiście, albo poprzez swojego przełożonego, albo poprzez ośrodek szkoleniowy.
9. Funkcjonariusze Straży Granicznej na egzamin są zapisywani przez swoich przełożonych w ośrodku szkoleniowym, w którym ukończyli specjalistyczne szkolenie zawodowe osób przeprowadzających kontrolę bezpieczeństwa.
§ 6.
2. W przypadku braku dokumentów wskazanych w ust. 1, osoba skierowana na egzamin nie może przystąpić do egzaminu.
3. Przepisów ust. 1 i 2, nie stosuje się do funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§ 7.
§ 8.
2. Test pisemny trwa 60 minut i podczas jego trwania nie są przewidziane przerwy.
§ 9.
2. W czasie egzaminu przeprowadzanego w siedzibie ULC, podczas sprawdzianu umiejętności praktycznych osobie egzaminowanej prezentowanych jest 160 obrazów bagaży kabinowych, zaopatrzenia pokładowego i zaopatrzenia portu lotniczego, w czterech sesjach po 40 obrazów każda oraz 80 obrazów bagaży rejestrowanych w dwóch sesjach po 40 obrazów każda oraz 80 obrazów ładunku i poczty w dwóch sesjach po 40 obrazów każda.
3. Po każdej serii osobie egzaminowanej przysługuje przerwa trwająca nie dłużej niż 5 minut.
4. Przerwa pomiędzy częścią dotyczącą bagażu kabinowego, zaopatrzenia pokładowego i zaopatrzenia portu lotniczego, a częścią dotyczącą bagażu rejestrowanego jest obowiązkowa i wynosi minimum 5 minut, a maksymalnie 15 minut.
5. Podczas sprawdzianu umiejętności praktycznych osoba egzaminowana dokonuje oceny obrazów pod kątem zawartości w nich przedmiotów zabronionych.
6. Osoba egzaminowana podejmuje decyzję czy bagaż kabinowy, zaopatrzenie pokładowe i zaopatrzenie portu lotniczego zawiera czy nie zawiera przedmiotów zabronionych, o których mowa w rozporządzeniu (UE) nr 185/2010, a w przypadku bagażu rejestrowanego, ładunku i poczty osoba egzaminowana podejmuje decyzję, czy zawierają, czy nie zawierają kompletnych urządzeń wybuchowych.
7. W przypadku zidentyfikowania przedmiotu zabronionego lub urządzenia wybuchowego w bagażu, zaopatrzeniu pokładowym, zaopatrzeniu portu lotniczego, ładunku lub poczcie, osoba egzaminowana wskazuje położenie tego przedmiotu na obrazie.
8. W czasie egzaminu przeprowadzanego w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, podczas sprawdzianu umiejętności praktycznych, osobie egzaminowanej jest prezentowanych 256 obrazów bagaży kabinowych w 4 sesjach po 64 obrazów każda oraz 160 obrazów bagaży rejestrowanych w 2 sesjach po 80 obrazów każda.
9. Czas wyświetlania każdego obrazu, o którym mowa w ust. 2 i ust. 8, wynosi 20 sekund w przypadku bagażu kabinowego, zaopatrzenia pokładowego, zaopatrzenia portu lotniczego oraz 15 sekund w przypadku bagażu rejestrowanego, ładunku i poczty.
§ 10.
2. Aby uzyskać pozytywny wynik z testu pisemnego osoba egzaminowana musi udzielić minimum 70% poprawnych odpowiedzi, czyli otrzymać minimum 28 punktów.
§ 11.
1) wskaźnik „ A' ” uwzględnia skuteczność wykrywania przedmiotów zabronionych w obrazach bagaży i częstotliwość nieprawidłowego zaklasyfikowania bagażu jako zawierającego przedmiot zabroniony;
2) wskaźnik „hit” stanowi stosunek prawidłowo rozpoznanych obrazów bagaży zawierających przedmioty zabronione do całkowitej liczby obrazów bagaży zawierających przedmioty zabronione;
3) wartości „ A' ” i „hit” uzyskane z części praktycznej są obliczane jako średnie tych wartości ze wszystkich ośmiu sesji części praktycznej.
§ 12.
2. W przypadku przerwania sprawdzianu umiejętności praktycznych w trakcie jego trwania, spowodowanego siłą wyższą lub innymi okolicznościami, dopuszcza się jego kontynuowanie lub powtórzenie w terminie określonym przez Przewodniczącego Zespołu egzaminacyjnego.
3. Przyczyny przerwania egzaminu odnotowuje się w protokole, o którym mowa w § 28. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do niniejszej decyzji.
§ 13.
2. W przypadku niezaliczenia którejkolwiek z części egzaminu, osobie egzaminowanej przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego.
3. Podczas egzaminu poprawkowego osoba egzaminowana przystępuje wyłącznie do nie zaliczonej części egzaminu.
4. W przypadku egzaminu poprawkowego z części pisemnej i praktycznej, osoba egzaminowana nie przystępuje do części praktycznej jeżeli uzyska negatywny wynik z części pisemnej.
5. W przypadku niezaliczenia egzaminu poprawkowego, w celu ponownego przystąpienia do egzaminu niezbędne jest powtórzenie specjalistycznego szkolenia zawodowego dla osób wykonujących kontrolę bezpieczeństwa.
§ 14.
§ 15.
2. Osoby nie posiadające dokumentu potwierdzającego ich tożsamość, w stosunku do których nie jest możliwe ustalenie pozytywnego ukończenia specjalistycznego szkolenia zawodowego osób przeprowadzających kontrolę bezpieczeństwa lub w stosunku do których nie jest możliwe ustalenie spełnienia wymogu wskazanego w art. 186b ust. 11 ustawy, nie mogą przystąpić do egzaminu.
3. Osoby egzaminowane składają swój podpis na liście obecności, potwierdzając jednocześnie zapoznanie się z decyzją. Decyzja dostępna jest na stronie internetowej ULC, oraz każdorazowo zostaje udostępniona przed egzaminem osobom przystępującym do egzaminu. Wzór listy obecności stanowi załącznik nr 3 do decyzji.
4. Przepisu ust. 1, nie stosuje się w przypadku egzaminu dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, jeśli ich tożsamość jest znana członkom Zespołu egzaminacyjnego.
§ 16.
1) informuje o organizacji i przebiegu egzaminu;
2) objaśnia przebieg pierwszej części egzaminu – testu pisemnego, z uwzględnieniem prawidłowego wypełniania arkusza odpowiedzi;
3) nakazuje wyłączenie telefonów komórkowych oraz uprzedza o konsekwencjach nieprzestrzegania § 18 decyzji.
§ 17.
2. Po podpisaniu arkusza odpowiedzi przez wszystkich zdających imieniem i nazwiskiem osoby zdającej, członkowie Zespołu egzaminacyjnego rozdają zestawy pytań egzaminacyjnych.
§ 18.
§ 19.
2. Przewodniczący Zespołu egzaminacyjnego może wykluczyć z egzaminu osoby, które podczas egzaminu korzystały z pomocy innych osób, posługiwały się niedozwolonymi materiałami (notatki, skrypty, itp.), korzystały z telefonów komórkowych lub innych urządzeń służących do komunikacji lub rejestracji dźwięku lub obrazu, pomagały innym osobom egzaminowanym lub w inny sposób zakłócały przebieg egzaminu.
3. Fakt wykluczenia z egzaminu osoby z powodów wymienionych w ust. 2, odnotowuje się w protokole z egzaminu, wskazując przyczynę i godzinę wykluczenia.
§ 20.
2. Na czas nieobecności w sali osoba egzaminowana przekazuje arkusz odpowiedzi oraz zestaw pytań egzaminacyjnych przedstawicielowi Zespołu egzaminacyjnego. Czas nieobecności w sali odnotowuje się na arkuszu odpowiedzi.
§ 21.
2. Poprawka odpowiedzi powinna być czytelna, zawierać podpis osoby egzaminowanej i nie powinna nasuwać wątpliwości co do ostatecznie udzielonej odpowiedzi.
3. Po oddaniu arkusza odpowiedzi przez osobę egzaminowaną nie zezwala się na jego zwrot w celu dokonania jakichkolwiek poprawek.
§ 22.
2. W przypadku wcześniejszego zakończenia rozwiązywania testu pisemnego, osoba egzaminowana przekazuje Zespołowi egzaminacyjnemu arkusz odpowiedzi i zestaw pytań, a następnie bezpowrotnie opuszcza salę.
§ 23.
§ 24.
§ 25.
1) objaśnia przebieg drugiej części egzaminu – sprawdzianu umiejętności praktycznych z uwzględnieniem instrukcji obsługi programu komputerowego;
2) nakazuje wyłączenie telefonów komórkowych, oraz ponownie uprzedza o konsekwencjach nieprzestrzegania § 18 decyzji.
2. Po wyjaśnieniu przebiegu drugiej części egzaminu, Przewodniczący Zespołu egzaminacyjnego zarządza rozpoczęcie egzaminu.
3. Podczas sprawdzianu umiejętności praktycznych każde stanowisko komputerowe jest wyposażone w instrukcję obsługi programu.
§ 26.
2. Po czwartej sesji bagażu kabinowego osoba egzaminowana ma obowiązek udania się na przerwę trwającą nie krócej niż 5 minut i nie dłużej niż 15 minut.
§ 27.
2. W protokole zamieszcza się następujące informacje:
1) datę, czas i miejsce egzaminu;
2) imiona i nazwiska członków Zespołu Egzaminacyjnego;
3) liczbę osób przystępujących do poszczególnych części egzaminu;
4) wyniki egzaminu poszczególnych osób, z uwzględnieniem testu pisemnego i sprawdzianu umiejętności praktycznych;
5) ewentualne uwagi dotyczące przeprowadzonego egzaminu;
6) podpisy członków Zespołu egzaminacyjnego.
3. Do protokołu dołącza się następujące dokumenty:
1) listę obecności z podpisami osób przystępujących do poszczególnych części egzaminu;
2) wypełnione arkusze odpowiedzi z testu pisemnego;
3) inne.
4. Przewodniczący Zespołu egzaminacyjnego niezwłocznie przekazuje Przewodniczącemu Komisji protokół wraz z dołączoną dokumentacją.
§ 28.
§ 29.
2. Po dokonaniu opłaty lotniczej, o której mowa w Tabeli nr 1, cześć III, pkt 3.13.9 stanowiącej załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 lutego 2013 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2013 r. stawek opłat lotniczych (M.P. z 2013 r., poz. 80) i dostarczeniu do ULC potwierdzenia tej opłaty, osoba, o której mowa w ust. 1, otrzymuje certyfikat operatora kontroli bezpieczeństwa i zostaje wpisana na prowadzoną przez Prezesa ULC listę operatorów kontroli bezpieczeństwa.
3. Certyfikat, o którym mowa w ust. 2, jest wysyłany listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres podany przez osobę egzaminowaną podczas rejestracji na egzamin.
§ 30.
2. Osoba, która nie zgadza się z oceną otrzymaną na egzaminie, ma prawo do odwołania. Odwołanie w formie pisemnej wraz ze wskazaniem przyczyn jego wniesienia kieruje się do Prezesa Urzędu.
§ 31.
1) decyzja nr 22 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 20 września 2012 r. w sprawie regulaminu przeprowadzania egzaminu dla operatorów kontroli bezpieczeństwa;
2) decyzja nr 45 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 9 listopada 2009 r. w sprawie powołania Komisji do spraw przeprowadzania egzaminów dla operatorów kontroli bezpieczeństwa;
3) decyzja nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 3 lipca 2012 r. w sprawie ogłoszenia minimalnego poziomu punktów niezbędnego do uzyskania oceny pozytywnej ze sprawdzianu umiejętności praktycznych.
§ 32.
wz. Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego |
Piotr Kasprzyk |
|
1) Zmiany zarządzenia zostały ogłoszone w M.P. z 2004 r. Nr 28, poz. 478 i Nr 49, poz. 846, z 2005 r. Nr 58, poz. 784, z 2007 r. Nr 1, poz. 8 oraz z 2011 r. Nr 93, poz. 954.
Załączniki do Decyzji nr 17
Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego
z dnia 18 marca 2013 r.
Załącznik nr 1
SKŁAD KOMISJI
DO SPRAW PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW DLA OPERATORÓW
KONTROLI BEZPIECZEŃSTWA, O KTÓRYCH MOWA W PKT 11.2.3.1 – 11.2.3.3
ZAŁĄCZNIKA DO ROZPORZĄDZENIA (UE) NR 185/2010
1) Przewodniczący – Maciej Karwaciński – Specjalista w Inspektoracie Szkolenia w zakresie ochrony lotnictwa cywilnego w Departamencie Ochrony i Ułatwień w Lotnictwie Cywilnym, zwanym dalej „LOB”;
2) Zastępca Przewodniczącego – Jacek Zalewski – p.o. Naczelnika Inspektoratu Szkolenia w zakresie Ochrony Lotnictwa Cywilnego;
3) Członkowie Komisji:
a) Adam Borkowski – Dyrektor LOB,
b) Tomasz Brudło – Specjalista – kontroler w Zespole Kontroli Bezpieczeństwa w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej Poznań – Ławica,
c) Karol Dymek – Specjalista w Inspektoracie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
d) Radosław Grudzień – Specjalista w Sekcji Bezpieczeństwa w Komunikacji w Wydziale Granicznym Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej,
e) Anna Jankowska – Specjalista w Inspektoracie Ułatwień w Lotnictwie Cywilnym w LOB,
f) Daniel Karamać – Kierownik Zespołu Kontroli Bezpieczeństwa w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej Warszawa Okęcie,
g) Przemysław Kornacki – Kierownik w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej w Łodzi,
h) Małgorzata Kotowska – Podreferendarz w Inspektoracie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
i) Michał Lebioda – Specjalista w Inspektoracie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
j) Dariusz Lewczyszyn – Młodszy asystent w Zespole Bezpieczeństwa w Komunikacji Zakładu Granicznego w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
k) Radosław Marzec – Zastępca Naczelnika Wydziału Granicznego Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej,
l) Jan Nieckula – Naczelnik Inspektoratu Kontroli Jakości Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
m) Sebastian Oleszczuk – Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej Poznań – Ławica,
n) Dariusz Pichola – Specjalista w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Staży Granicznej w Łodzi,
o) Agnieszka Potapczuk – Starszy specjalista w Wydziale Bezpieczeństwa w Komunikacji Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej,
p) Andrzej Prokopski – Zastępca Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa w Komunikacji Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej,
q) Krzysztof Przybytniak – Starszy specjalista w Zespole Kontroli Bezpieczeństwa w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej Warszawa Okęcie,
r) Żaneta Sikora – Mikiciuk – Główny Specjalista w Inspektoracie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
s) Anna Stępień – Starszy Specjalista w Inspektoracie Kontroli Jakości w zakresie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
t) Sławomir Szcześniak – Starszy specjalista w Zespole Wdrażania Systemów Kontroli Bezpieczeństwa w Grupie Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej Warszawa Okęcie,
u) Ryszard Tomiak – Naczelnik Inspektoratu Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
v) Magdalena Turek – Starszy Specjalista w Inspektoracie Kontroli Jakości w zakresie Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
w) Henryk Urbaniak – Kierownik w Zespole Bezpieczeństwa w Komunikacji Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
x) Jadwiga Żandarska – Główny Specjalista w Inspektoracie Kontroli Jakości Ochrony Lotnictwa Cywilnego w LOB,
y) Artur Żukowski – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa w Komunikacji Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej.
Załącznik nr 2
WZÓR – Protokół Komisji egzaminacyjnej do spraw przeprowadzania egzaminów dla operatorów kontroli bezpieczeństwa, o których mowa pkt 11.2.3.1 – 11.2.3.3 załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 185/2010 z przebiegu egzaminu
Załącznik nr 3
WZÓR – Lista obecności
- Data ogłoszenia: 2013-03-26
- Data wejścia w życie: 2013-03-18
- Data obowiązywania: 2013-03-18
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA