REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 26 poz. 110
KOMUNIKAT NR
52
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 25 sierpnia 2010 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego Nr 542/09
Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 35, poz. 225), w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC z 2006 r. Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1. Wypadek lotniczy, który wydarzył się w dniu 20 lipca 2009 r., na szybowcu SZD-48-3 Jantar St 3, pilotowanym przez pilota szybowcowego, lat 20, klasyfikuję do kategorii:
„Czynnik środowiskowy”
w grupie przyczynowej: „Inne – E8”.
2. Opis okoliczności wypadku:
Pilot wystartował z lotniska Michałków na szybowcu do konkurencji obszarowej w ramach Szybowcowych Mistrzostw Juniorów. Dolatując do pierwszej strefy Koźmin, pilot ocenił, że ma zbyt małą wysokość, więc z wysokości 700 m, „cofnął” się nad lotnisko. Tam nabrał wysokości i dokonał drugiego nalotu na taśmę startową. Ponownie zaliczył strefę Koźmin i wykonał lot w kierunku drugiej strefy Grabów, którą również zaliczył. Na skutek zaniku noszeń, pilot podjął decyzję o przerwaniu lotu i lądowaniu w terenie przygodnym. Będąc na wysokości 498 m AMSL, pilot wybrał pole lądowania i krążąc nad nim, w słabym noszeniu, dokonał jego przeglądu. Wykonał odpowiedni manewr i podszedł do lądowania znad lasu, na otwartych hamulcach. Lądowanie przebiegło normalnie, ale pod koniec dobiegu, szybowiec wpadł do głębokiego, zarośniętego rowu melioracyjnego niewidocznego z powietrza, który wcześniej pilot ocenił, jako polną drogę. Koło podwozia uderzyło w przeciwległą ścianę, co spowodowało wybicie szybowca w górę, przeskoczenie rowu i zatrzymanie się na polu za rowem. Po wyjściu z szybowca i ocenie uszkodzeń pilot telefonicznie powiadomił dyrektora zawodów.
3. Przyczyna wypadku:
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, zwana dalej „PKBWL”, ustaliła, że przyczyną wypadku lotniczego było wtoczenie się szybowca w słabo widoczny z powietrza rów melioracyjny, biegnący w poprzek drogi pola wybranego do lądowania szybowca.
Okolicznościami sprzyjającymi zaistnieniu zdarzenia były:
– lądowanie pod słońce,
– niewidoczny z powietrza rów melioracyjny biegnący w poprzek drogi lądowania szybowca.
Komentarz:
PKBWL doszła do wniosku, że można rozpatrywać dwa scenariusze do zdarzenia:
a) pilot mógł podchodzić na zwiększonej prędkości, skutkiem czego szybowiec niósł się długo przed przyziemieniem, skracając tym samym drogę dobiegu,
b) przyczyną zdarzenia mogła być rozgrzana słońcem powierzchnia ziemi powodująca, że szybowiec długo niósł się nad łanem pszenicy, co doprowadziło do skrócenia przestrzeni możliwego dobiegu.
4. Zalecenia profilaktyczne PKBWL:
PKBWL nie zaproponowała zaleceń profilaktycznych
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Grzegorz Kruszyński
- Data ogłoszenia: 2010-12-29
- Data wejścia w życie: 2010-12-29
- Data obowiązywania: 2010-12-29
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA