REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2008 nr 9 poz. 96
KOMUNIKAT NR 16 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 2 lipca 2008 r.
na podstawie § 31.2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225),
dotyczy wypadku lotniczego Nr 163/07, który wydarzył się w dniu 13 maja 2007 r. w Gotartowicach, na spadochronie Fury, na którym pierwszy skok w życiu wykonywał mężczyzna lat 20.
1. Opis okoliczności wypadku.
Uczeń-skoczek wykonywał swój pierwszy w życiu skok. Przed skokiem, wraz z innymi uczniami, uczeń-skoczek został przygotowany do skoków przez instruktora szkolącego. Uczestniczył w zajęciach naziemnych w zakresie: opuszczania pokładu samolotu, rozplanowania skoku i miejsca lądowania, a także powtórzenia zasad postępowania w sytuacjach awaryjnych. Spadochron został ułożony i przygotowany do skoku przez instruktora, a uczeń-skoczek był wyposażony w radiotelefon. Skok od momentu otwarcia przebiegał prawidłowo. Po otwarciu spadochronu uczeń-skoczek rozpoczął manewrowanie spadochronem. Przeleciał nad obszarem lotniska i na wysokości około 400 m kontynuował lot nad lasem. Gdy był na wysokości 100 m instruktor zauważył, że uczeń-skoczek ustawił się dokładnie pod wiatr z zamiarem lądowania. Mimo wyposażenia ucznia-skoczka w radiotelefon, instruktor nie był w stanie przekazywać instrukcji drogą radiową ze względu na przypadkowe włączenie przycisku nadawania przez taśmę piersiową uprzęży spadochronu. Lądowanie ucznia-skoczka odbyło się w lesie, na drzewach, których wysokość wynosiła około 12 -15 m. W wyniku „zgaszenia" czaszy spadochronu w czasie „przechodzenia" przez korony drzew, uczeń-skoczek zderzył się z ziemią ze zwiększoną prędkością opadania, doznając poważnych obrażeń.
2. Przyczyna wypadku.
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ustaliła, że przyczyną wypadku lotniczego było niezastosowanie się ucznia-skoczka do wcześniej ustalonego planu wykonania skoku i opuszczenie wyznaczonego obszaru, wskutek czego doszło do lądowania na drzewach poza terenem lotniska.
Okolicznością sprzyjającą zaistnieniu wypadku był brak doświadczenia ucznia-skoczka.
3. Zalecenia profilaktyczne PKBWL.
Komisja nie wystosowała zaleceń profilaktycznych uznając działanie instruktora, polegające na ścięciu wystającego przycisku nadawania na radiotelefonie za wystarczające, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Na podstawie powyższych działań profilaktycznych zaleca się, aby instruktorzy skoków spadochronowych sprawdzili czy podobna sytuacja, ograniczająca komunikacje pomiędzy uczniem-skoczkiem a instruktorem, może zaistnieć podczas nadzorowanych przez nich skoków.
4. Zgodnie z załącznikiem do zarządzenia Nr 14 Prezesa ULC z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia kwalifikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych zdarzenie klasyfikuje do kategorii:
Czynnik ludzki
w grupie przyczynowej „Brak kwalifikacji - H2"
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński
- Data ogłoszenia: 2008-08-01
- Data wejścia w życie: 2008-08-01
- Data obowiązywania: 2008-08-01
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA