REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 1

ZARZĄDZENIE NR 1
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 13 stycznia 2012 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 roku o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 roku, Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) oraz w uzgodnieniu z Ministrem Sprawiedliwości zarządza się, co następuje:

§ 1.

Powołuje się Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy Ministra Spraw Zagranicznych.

§ 2.

Zadaniem Zespołu jest wyłonienie kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zwanego dalej „Sędzią”.

§ 3.

W skład Zespołu wchodzą:

1) podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za sprawy prawne i traktatowe – jako przewodniczący Zespołu;

2) przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości w randze, co najmniej podsekretarza stanu;

3) dyrektor albo zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych;

4) dyrektor albo zastępca dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych;

5) Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;

6) osoba wskazana przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;

7) Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka albo jego Zastępca – jako sekretarz Zespołu bez prawa głosu.

§ 4.

Członkowie Zespołu oceniają pod względem formalnym i merytorycznym kwalifikacje kandydatów na stanowisko Sędziego bezstronnie, według własnego przekonania, na podstawie rzetelnej analizy zgłoszonych kandydatur.

§ 5.

1. Minister Spraw Zagranicznych ogłasza, w co najmniej dwóch dziennikach ogólnopolskich oraz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozpoczęcie procedury wyłaniania kandydatów na Sędziego.

2. W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, Minister Spraw Zagranicznych wskazuje wymagania formalne, jakie powinni spełniać kandydaci na Sędziego oraz termin składania zgłoszeń.

3. Kandydaci obowiązani są złożyć oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

§ 6.

Zespół, na podstawie regulaminu stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia, dokonuje wyłonienia trzech kandydatów na stanowisko Sędziego oraz dodatkowo dwóch kandydatów rezerwowych na wypadek, gdyby którykolwiek z trzech wyłonionych kandydatów nie mógł ubiegać się o sprawowanie urzędu Sędziego.

§ 7.

1. Minister Spraw Zagranicznych przedstawia listę trzech kandydatów wyłonionych przez Zespół Doradczemu Panelowi Ekspertów do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka3), zapoznaje się z jego opinią i w razie potrzeby uwzględnia jego uwagi wskazując kandydata z listy rezerwowej.

2. Minister Spraw Zagranicznych informuje Prezesa Rady Ministrów o wynikach prac Zespołu.

3. Minister Spraw Zagranicznych przesyła listę kandydatów Sekretarzowi Generalnemu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

4. Lista kandydatów, o której mowa w ust. 3, zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5. Nazwiska kandydatów na listach, o których mowa w ust. 1–3, umieszczane są w porządku alfabetycznym.

§ 8.

1. Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament ds. Postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

2. Koszty związane z działalnością Zespołu pokrywane są ze środków przydzielonych do dyspozycji komórki organizacyjnej właściwej w sprawach postępowań przed Międzynarodowymi Organami Ochrony Praw Człowieka.

§ 9.

Traci moc zarządzenie Nr 20 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 9 października 2009 roku w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na funkcję Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 5, poz. 72).

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 stycznia 2012 roku.

Minister Spraw Zagranicznych: R. Sikorski

 

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej – członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz sprawy zagraniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1492).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 oraz Nr 161, poz. 1277, z 2010 r. Nr 57, poz. 354 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 676 i Nr 185, poz. 1092.

3) Panel utworzony Rezolucją Komitetu Ministrów CM/Res(2010)26 w sprawie powołania Doradczego Panelu Ekspertów do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – Advisory Panel of Experts on Candidates for Election as Judge to the European Court of Human Rights.

Załącznik 1. [Oświadczenie kandydata]

Załącznik Nr 1 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 13.01.2012 r.

Oświadczenie kandydata

infoRgrafika

Załącznik 2. [Regulamin Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu]

Załącznik Nr 2 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 13.01.2012 r.

Regulamin
Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

§ 1. 1. Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie nie później niż w 14 dniu od upływu terminu składania zgłoszeń przez kandydatów na urząd Sędziego.

2. Członkowie Zespołu po zapoznaniu się z listą nadesłanych kandydatur składają oświadczenie na piśmie co do istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności wobec któregoś z kandydatów, według wzoru określonego niżej.

3. W czasie pierwszego posiedzenia Zespół bada nadesłane kandydatury pod względem formalnym.

4. W przypadku powstania wątpliwości co do spełnienia przez kandydata określonych wymagań, bądź braków w przesłanej dokumentacji, Zespół wzywa go do przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia braków w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem pominięcia kandydata w przypadku nieuzupełnienia dokumentacji.

5. Kandydatów spełniających wymagania formalne zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną.

6. Termin rozmów kwalifikacyjnych członkowie Zespołu ustalają w czasie posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, z uwzględnieniem okoliczności, o których mowa w ust. 4.

§ 2. 1. W czasie rozmów kwalifikacyjnych członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kandydatów, o których mowa w § 1 ust. 5, mając na względzie wymagania sprawowania urzędu sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazane w art. 21 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, jak również:

1) znajomość zagadnień związanych z ochroną praw człowieka;

2) rozległość wiedzy prawniczej, w tym zwłaszcza w zakresie prawa polskiego, i doświadczenie związane z jego praktycznym stosowaniem;

3) dorobek naukowy kandydata.

2. Pytania kierowane do kandydatów mogą być zadawane w językach urzędowych Rady Europy.

3. Zespół obraduje na posiedzeniach zamkniętych. Nieobecność któregokolwiek z członków Zespołu nie wstrzymuje jego prac. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, w którym zawarta jest informacja o terminie posiedzenia, składzie Zespołu, rozpatrywanych kandydaturach oraz podjętych decyzjach.

4. Lista trzech kandydatów oraz dwóch kandydatów rezerwowych, w najwyższym stopniu spełniających wymagania, o których mowa w ust. 1, zostaje ustalona przez członków Zespołu w drodze uzgodnienia stanowisk.

5. W przypadku braku porozumienia Przewodniczący Zespołu zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.

6. W uzgodnieniu stanowisk albo głosowaniu nie bierze udziału członek Zespołu, który złożył oświadczenie co do istnienia okoliczności wywołującej uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności wobec któregoś z kandydatów. W przypadku złożenia takiego oświadczenia przez Przewodniczącego na czas jego nieobecności zastępuje go wskazany przez niego członek Zespołu z prawem głosu rozstrzygającego, o którym mowa w ust. 5.

7. W przypadku, gdyby którykolwiek z trzech wyłonionych kandydatów nie mógł ubiegać się o urząd Sędziego Zespół wyłania kandydata spośród dwóch kandydatów rezerwowych w sposób wskazany w ust. 4 i 5.

§ 3. Na liście wyłonionych kandydatów musi znajdować się przynajmniej jeden przedstawiciel każdej płci, chyba że w wyjątkowych okolicznościach byłoby to niemożliwe.

§ 4. O dokonanym wyborze Przewodniczący Zespołu informuje Ministra Spraw Zagranicznych.

Wzór oświadczenia o braku konfliktu interesów

infoRgrafika

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA