REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 4 poz. 48
ZARZĄDZENIE Nr 28
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 27 sierpnia 2010 r.
w sprawie Księgi Standardów Estetyki i Identyfikacji Wizualnej Służby Zagranicznej
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 z późn. zm.2)), zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1
1. W trosce o spójny i nowoczesny wizerunek oraz estetykę służby zagranicznej tworzy się Księgę Standardów Estetyki i Identyfikacji Wizualnej Służby Zagranicznej, zwaną dalej „Księgą Standardów Estetyki”.
2. Księga Standardów Estetyki stanowi zbiór zasad, norm i wytycznych dotyczących identyfikacji wizualnej, działalności inwestycyjnej, architektury, wyposażenia i aranżacji wnętrz, mediów elektronicznych, korporacyjnych, wydawnictw oraz oprawy estetycznej przedsięwzięć realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki zagraniczne.
3. Księga Standardów Estetyki obowiązuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w placówkach zagranicznych. Osoby podejmujące działania obejmujące albo mające wpływ na estetykę i identyfikację wizualną służby zagranicznej obowiązane są do przestrzegania uregulowań wynikających z Księgi Standardów Estetyki.
4. Redaktorem Księgi Standardów Estetyki odpowiedzialnym za jej prowadzenie, aktualizację, rozwój jest opiekun marki, którym jest wyznaczony przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej członek służby zagranicznej wykonujący obowiązki w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach dyplomacji publicznej.
5. Księgę Standardów Estetyki zatwierdza Minister Spraw Zagranicznych na wniosek Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej po zasięgnięciu opinii Grupy Doradczej do spraw Spójnej Polityki Estetyki i Identyfikacji Wizualnej, o której mowa w § 4.
Rozdział 2
Zespół do spraw estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej
§ 2
1. Tworzy się Zespół do spraw estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej, zwany dalej „zespołem”, którego zadaniem jest wspólne dążenie do integrowania działań, które w swoich konsekwencjach tworzą wizerunek polskiej służby zagranicznej, a które wyrażają się w działalności inwestycyjnej, wyposażeniu wnętrz, architekturze, wydawnictwach czy oprawie estetycznej przedsięwzięć.
2. Do zadań zespołu należy:
1) zapewnienie wymiany informacji na temat realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i placówki zagraniczne projektów mających wpływ na estetykę i identyfikację wizualną służby zagranicznej;
2) określanie obszarów, w których powinny zostać opracowane wytyczne kierunkowe dla estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej;
3) określanie priorytetów polityki estetyki i identyfikacji wizualnej oraz standardów estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej;
4) przedkładanie projektów aktualizacji Księgi Standardów Estetyki;
5) proponowanie kandydatur ekspertów zewnętrznych w zakresie identyfikacji wizualnej, architektury, wystroju wnętrz i sztuki użytkowej.
3. W skład zespołu wchodzą:
1) dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach dyplomacji publicznej;
2) dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach zarządzania informacją;
3) dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach infrastruktury;
4) dyrektor Protokołu Dyplomatycznego;
5) dyrektor Zarządu Obsługi;
6) opiekun marki.
4. Przewodniczącym zespołu jest dyrektor komórki organizacyjnej właściwej w sprawach dyplomacji publicznej. Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej może wziąć udział w posiedzeniu zespołu, w takim przypadku przejmuje prawa i obowiązki przewodniczącego.
5. Obsługę prac zespołu zapewnia komórka organizacyjna właściwa w sprawach dyplomacji publicznej.
6. Zespół może podejmować współpracę z uznanymi ekspertami w dziedzinie wizualizacji i korzystać z ich bezstronnej opinii w kreowaniu spójnego i świadomego wizerunku służby zagranicznej.
§ 3
1. Zespół działa na podstawie zatwierdzonego przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej planu i harmonogramu prac na lata 2010–2012.
2. Posiedzenia zespołu odbywają się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
3. Przewodniczący zespołu odpowiada za przygotowanie agendy spotkań i wyznacza komórki organizacyjne, które przygotowują tematy do dyskusji.
4. Po każdym posiedzeniu zespołu sporządzany jest protokół zatwierdzany przez przewodniczącego zespołu.
5. Przewodniczący zespołu może zapraszać do udziału w pracach z głosem doradczym przedstawicieli innych komórek organizacyjnych, urzędów, instytucji czy organizacji oraz innych ekspertów w dziedzinie wizualizacji.
6. Dyrektorzy komórek organizacyjnych oraz kierownicy placówek zagranicznych mogą zwracać się do zespołu z wnioskiem o wydanie opinii w sprawach należących do właściwości zespołu.
Rozdział 3
Grupa Doradcza do spraw Spójnej Polityki Estetyki i Identyfikacji Wizualnej
§ 4
1. Tworzy się Grupę Doradczą do spraw Spójnej Polityki Estetyki i Identyfikacji Wizualnej, zwaną dalej „Grupą doradczą”.
2. Zadaniem Grupy doradczej jest wypracowywanie wytycznych dla polityki estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej w formie wniosków z dyskusji oraz indywidualnych lub wspólnych ekspertyz zlecanych w drodze odrębnych przepisów.
3. Grupa doradcza składa się z niezależnych ekspertów o uznanym autorytecie. Osoby wchodzące w skład Grupy doradczej powoływane są i odwoływane przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej na wniosek zespołu.
4. Osoby wchodzące w skład Grupy doradczej nie mogą występować jako eksperci lub doradcy w fazie planowania i realizacji inwestycji lub zakupów po stronie oferentów biorących udział w procedurach udzielania zamówień publicznych prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych lub placówki zagraniczne w zakresie estetyki i identyfikacji wizualnej służby zagranicznej.
5. Osoby wchodzące w skład Grupy doradczej z tytułu bycia członkiem Grupy doradczej nie pobierają wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Osobom wchodzącym w skład Grupy doradczej może być zlecane wykonywanie ekspertyz, o których mowa w ust. 2.
7. Członkom Grupy doradczej przysługuje zwrot poniesionych i udokumentowanych kosztów podróży oraz innych kosztów związanych z udziałem w posiedzeniach Grupy doradczej.
Rozdział 4
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 6
1. Do projektów inwestycyjnych, architektonicznych, aranżacyjnych i innych wszczętych i niezakończonych w dniu wejścia zarządzenia w życie przepisy zarządzenia stosuje się w takim zakresie, w jakim nie opóźni to ustalonych harmonogramów realizacji tych projektów.
2. Do czasu zatwierdzenia Księgi Standardów Estetyki zespół ustala tymczasowe wytyczne w zakresie estetyki i identyfikacji wizualnej, które zatwierdza każdorazowo Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej.
3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Minister Spraw Zagranicznych |
Radosław Sikorski |
|
1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej: sprawy zagraniczne oraz członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 220, poz. 1725).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354.
- Data ogłoszenia: 2010-12-03
- Data wejścia w życie: 2010-08-27
- Data obowiązywania: 2011-01-10
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA