REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 23
ZARZĄDZENIE Nr 22
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 14 sierpnia 2012 r.
w sprawie niektórych obowiązków jednostek podległych i nadzorowanych w ramach kontroli zarządczej
Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz.U. z 2012 r. poz. 392) oraz art. 70 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)), zwanej dalej „ustawą o finansach publicznych”, zarządza się, co następuje:
§ 1.
Zarządzenie określa niektóre obowiązki jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zwanego dalej „Ministrem”, w ramach kontroli zarządczej, funkcjonującej w działach administracji rządowej: praca, zabezpieczenie społeczne i rodzina.
§ 2.
1. Zobowiązuje się:
1) Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
2) Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
3) Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
4) Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy
– do sporządzania planu działalności i sprawozdania z jego wykonania i składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.
2. Zobowiązuje się:
1) Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich,
2) Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego,
3) Główną Bibliotekę Pracy i Zabezpieczenia Społecznego,
4) Zakład Wydawniczo-Poligraficzny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
– do składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.
§ 3.
Plan działalności i sprawozdanie z jego wykonania kierujący jednostkami wymienionymi w § 2 ust. 1 sporządzają zgodnie z zasadami oraz na wzorach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 września 2010 r. w sprawie planu działalności i sprawozdania z jego wykonania (Dz.U. Nr 187, poz. 1254) i przekazują je – za pośrednictwem nadzorującego daną jednostkę sekretarza stanu lub podsekretarza stanu – Ministrowi odpowiednio w terminach:
1) plan działalności na rok następny – do dnia 30 września każdego roku;
2) sprawozdanie z wykonania planu działalności za rok poprzedni – do dnia 15 marca każdego roku.
§ 4.
Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok, kierujący jednostkami wymienionymi w § 2 sporządzają zgodnie z przepisami w sprawie ustalenia wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej i przekazują Ministrowi – w terminie do dnia 15 marca każdego roku za pośrednictwem sekretarza stanu lub podsekretarza stanu nadzorującego jednostkę.
§ 5.
Składane przez kierujących jednostkami wymienionymi w § 2 oświadczenia o stanie kontroli zarządczej są opiniowane przez Komitet Audytu działający przy Ministrze.
§ 6.
Zobowiązuje się:
1) Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy,
2) Główną Bibliotekę Pracy i Zabezpieczenia Społecznego,
3) Zakład Wydawniczo-Poligraficzny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
4) Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”,
5) Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich
– do składania dokumentacji planistycznej i sprawozdawczej, związanej z planowaniem i realizacją wydatków inwestycyjnych o charakterze budowlanym, w tym przeprowadzaniem corocznej oceny stopnia realizacji założonych celów, do Biura Administracyjnego, w trybie i w terminach wskazanych przez Biuro Administracyjne. Podczas realizacji niniejszego zadania Biuro Administracyjne współpracuje z komórką organizacyjną Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zwanego dalej „Ministerstwem”, pełniącą nadzór nad daną jednostką oraz Biurem Budżetu i Finansów.
§ 7.
Jednostki podległe i nadzorowane przekazują w terminach wskazanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa dokumenty planistyczne i sprawozdawcze sporządzane na podstawie odrębnych przepisów w terminach i formie wskazanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa:
1) do Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz – Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego;
2) do Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego – Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego;
3) do Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego – Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zakresie umów międzynarodowych;
4) do Departamentu Rynku Pracy – Ochotnicze Hufce Pracy;
5) do Departamentu Ubezpieczeń Społecznych:
a) Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zakresie prawa krajowego,
b) Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych;
6) do Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego – Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich;
7) do Biura Administracyjnego – Zakład Wydawniczo-Poligraficzny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej;
8) do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
§ 8.
W ramach obowiązków informacyjnych związanych ze sporządzaniem oświadczenia o stanie kontroli zarządczej w działach administracji rządowej – praca, zabezpieczenie społeczne, rodzina – jednostki podległe i nadzorowane zaliczane do sektora finansów publicznych przekazują w terminie do dnia 15 marca każdego roku, do Stanowiska do Spraw Audytu Wewnętrznego Ministerstwa za rok poprzedni:
1) zbiorczy wynik identyfikacji ryzyka, ze wskazaniem procedury, według której identyfikacja została wykonana;
2) zbiorczy wynik samooceny kontroli zarządczej, ze wskazaniem procedury, według której samoocena została wykonana.
§ 9.
W ramach obowiązków związanych z zapewnieniem w działach administracji rządowej – praca, zabezpieczenie społeczne, rodzina – działań zgodnych z prawem, efektywnych, oszczędnych i terminowych, wszystkie jednostki podległe i nadzorowane przekazują w formie i terminach wskazanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa, o których mowa w § 7:
1) wyniki ocen zewnętrznych (kontroli zewnętrznych, inspekcji, audytów zewnętrznych, auditów wg norm PN ISO), a także informacje o stanie wdrożenia i wykonania zaleceń pokontrolnych;
2) wyniki ocen wewnętrznych (kontroli wewnętrznych, inspekcji, przeglądów, auditów wewnętrznych wg norm PN ISO);
3) wyniki audytów wewnętrznych do Stanowiska do Spraw Audytu Wewnętrznego.
§ 10.
W ramach obowiązków związanych z przyjmowaniem i rozpatrywaniem skarg i wniosków, wszystkie jednostki podległe i nadzorowane składają informacje o stanie i sposobie rozpatrywania skarg i wniosków do Biura Kontroli, w trybie i w terminach wskazanych przez Biuro Kontroli.
§ 11.
Traci moc zarządzenie nr 27 Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie niektórych obowiązków jednostek podległych i nadzorowanych w ramach kontroli zarządczej.
§ 12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
MINISTER |
Władysław Kosiniak-Kamysz |
|
1) Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działami administracji rządowej – praca, zabezpieczenie społeczne, rodzina na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz.U. Nr 248, poz. 1485).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 185, poz. 1092, Nr 201, poz. 1183, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429 i Nr 291, poz. 1707.
- Data ogłoszenia: 2012-08-16
- Data wejścia w życie: 2012-08-16
- Data obowiązywania: 2013-03-13
- Dokument traci ważność: 2013-12-24
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA