REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 47
ZARZĄDZENIE NR 21
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 21 czerwca 2021 r.
w sprawie szczegółowych warunków odbywania doskonalenia zawodowego dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360, 956, 1610, 2112 i 2320) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) szkolenia strzeleckiego oraz sprawdzianów ze szkolenia strzeleckiego;
2) taktyki i technik interwencji, z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz sprawności fizycznej.
§ 2.
Rozdział 2
Organizowanie i zasady prowadzenia lokalnego doskonalenia zawodowego oraz warunki i tryb jego odbywania
§ 3.
2. Prowadzenie lokalnego doskonalenia zawodowego w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”, zwanym dalej „BOA”, oraz samodzielnych pododdziałach kontrterrorystycznych Policji, zwanych dalej „SPKP”, powierza się dowódcy BOA lub dowódcy SPKP.
3. Prowadzącego lokalne doskonalenie zawodowe w BOA i SPKP wyznaczają odpowiednio dowódca BOA lub dowódca SPKP.
§ 4.
§ 5.
1) taktykę kontrterrorystyczną;
2) taktykę specjalną;
3) szkolenie strzeleckie;
4) użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego;
5) działania minersko-pirotechniczne;
6) działania w środowisku narażonym na wpływ czynnika biologicznego, chemicznego, promieniowania jonizującego lub nuklearnego;
7) działania wysokościowe i wsparcie działań ratowniczych, w tym z wykorzystaniem statków powietrznych;
8) taktykę i techniki interwencji, w tym walki w bliskim kontakcie;
9) medycynę ratunkową i medycynę taktyczną;
10) wykorzystanie środków transportu specjalnego, w tym statków powietrznych, urządzeń pływających przeznaczonych lub używanych do żeglugi morskiej lub na śródlądowych drogach wodnych, sprzętu do prowadzenia prac podwodnych i innych środków transportu niezbędnych do realizacji zadań;
11) negocjacje policyjne, w tym negocjacje kontrterrorystyczne;
12) użycie lub wykorzystanie psów do działań bojowych;
13) obserwację specjalną, w tym z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych;
14) maskowanie działań;
15) prace podwodne;
16) działania na akwenach i ratownictwo wodne;
17) sprawność fizyczną;
18) szkolenie narciarskie;
19) szkolenie spadochronowe;
20) pokonywanie zamknięć i innych przeszkód budowlanych, w tym z wykorzystaniem materiałów wybuchowych;
21) taktykę i technikę działania na obszarach przygotowania do działań bojowych oraz wsparcia działań ratowniczych;
22) elementy psychologii.
§ 6.
2. Programy lokalnego doskonalenia zawodowego zawierają w szczególności:
1) założenia organizacyjno-programowe, w tym: temat, cel doskonalenia, jego formę, warunki i czas realizacji;
2) zakres tematyczny wraz z zagadnieniami do realizacji, środki dydaktyczne oraz, jeżeli będzie to niezbędne, warunki bezpieczeństwa przy realizacji zajęć.
§ 7.
2. Plan lokalnego doskonalenia zawodowego BOA opracowuje dowódca BOA w terminie do dnia 1 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym prowadzone jest doskonalenie.
3. Plan lokalnego doskonalenia zawodowego SPKP opracowuje komendant wojewódzki (Komendant Stołeczny) Policji, w uzgodnieniu z dowódcą BOA, w terminie do dnia 1 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym prowadzone jest doskonalenie.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
Rozdział 3
Zasady prowadzenia lokalnego doskonalenia zawodowego oraz sprawdzianu z zakresu szkolenia strzeleckiego
§ 11.
2. Uprawnienia prowadzącego strzelanie oraz liczbę prowadzących i uczestników zajęć określają przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji (Dz. U. poz. 1375 oraz z 2020 r. poz. 1263).
3. Szkolenie strzeleckie dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji może być organizowane lub prowadzone przez podmiot pozapolicyjny, zapewniający warunki bezpieczeństwa określone w przepisach rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2.
§ 12.
2. Sprawdzian ze szkolenia strzeleckiego przeprowadza się w okresie od dnia 1 marca do dnia 30 listopada w danym roku kalendarzowym.
§ 13.
2. W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzi co najmniej dwóch policjantów służby kontrterrorystycznej Policji, z których przynajmniej jeden posiada uprawnienia określone w przepisach rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji.
3. W trakcie sprawdzianu zapewnia się opiekę medyczną co najmniej ratownika.
§ 14.
1) aktualnego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny służby;
2) ważnego orzeczenia lekarskiego z badań profilaktycznych, w którym nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku.
§ 15.
§ 16.
§ 17.
2. Zakres, szczegółowe warunki, tryb przeprowadzania sprawdzianów ze szkolenia strzeleckiego, z uwzględnieniem norm wyników dla funkcjonariuszy służby kontrterrorystycznej Policji realizujących działania bojowe, wsparcie działań bojowych w BOA i SPKP oraz dla pozostałych funkcjonariuszy pełniących służbę w BOA i SPKP, określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§ 18. 1. Prowadzącego lokalne doskonalenie zawodowe z taktyki i technik interwencji, z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz sprawności fizycznej w BOA i SPKP wyznaczają odpowiednio dowódca BOA lub dowódca SPKP.
2. Uprawnienia prowadzącego lokalne doskonalenie zawodowe określają przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji.
3. Zajęcia w zakresie taktyki i technik interwencji, z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz sprawności fizycznej dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji mogą być organizowane lub prowadzone przez podmiot pozapolicyjny, zapewniający warunki bezpieczeństwa określone w przepisach rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2.
Rozdział 4
Zasady prowadzenia lokalnego doskonalenia zawodowego z taktyki i technik interwencji, z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz sprawności fizycznej dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji
§ 19.
§ 20. 1. Nadzór nad realizacją lokalnego doskonalenia zawodowego dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji sprawuje dowódca BOA.
2. Dowódca BOA może wyznaczyć policjanta - obserwatora z BOA do uczestniczenia podczas przeprowadzania sprawdzianów ze szkolenia strzeleckiego oraz realizacji lokalnego doskonalenia zawodowego.
Rozdział 5
Nadzór nad realizacją lokalnego doskonalenia zawodowego dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji
§ 21.
§ 22.
§ 23.
§ 24.
Komendant Główny Policji
gen. insp. Jarosław SZYMCZYK
1) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. poz. 1644, z 2008 r. poz. 1116, z 2010 r. poz. 1381, z 2012 r. poz. 899, z 2014 r. poz. 1312, z 2015 r. poz. 593, z 2016 r. poz. 209, z 2019 r. poz. 462 oraz z 2021 r. poz. 647.
Załączniki do zarządzenia nr 21
Komendanta Głównego Policji
z dnia 21 czerwca 2021 r.
Załącznik nr 1
ZAKRES, SZCZEGÓŁOWE WARUNKI, TRYB PRZPROWADZENIA LOKALNEGO DOSKONALENIA ZAWODOWEGO ZE SZKOLENIA STRZELECKIEGO DLA POLICJANTÓW SŁUŻBY KONTRTERRORYSTYCZNEJ REALIZUJĄCYCH DZIAŁANIA BOJOWE, WSPARCIE DZIAŁAŃ BOJOWYCH W BOA I SPKP ORAZ DLA POZOSTAŁYCH FUNKCJONARIUSZY PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W BOA I SPKP
Załącznik nr 2
SPRAWDZIAN ZE SZKOLENIA STRZELECKIEGO Z UWZGLĘDNIENIEM NORM DLA FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY KONTRTERRORYSTYCZNEJ POLICJI REALIZUJĄCYCH DZIAŁANIA BOJOWE, WSPARCIE DZIAŁAŃ BOJOWYCH W BOA I SPKP ORAZ DLA POZOSTAŁYCH FUNKCJONARIUSZY PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W BOA I SPKP
Załącznik nr 3
INSTRUKCJA W SPRAWIE ORGANIZACJI LOKALNEGO DOSKONALENIA ZAWODOWEGO Z TAKTYKI I TECHNIK INTERWENCJI, Z UŻYCIEM ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO, SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA POLICJANTÓW SŁUŻBY KONTRTERRORYSTYCZNEJ POLICJI REALIZUJĄCYCH DZIAŁANIA BOJOWE, WSPARCIE DZIAŁAŃ BOJOWYCH W BOA I SPKP ORAZ DLA POZOSTAŁYCH FUNKCJONARIUSZY PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W BOA I SPKP
- Data ogłoszenia: 2021-06-29
- Data wejścia w życie: 2021-07-14
- Data obowiązywania: 2021-07-14
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA