REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 65

OBWIESZCZENIE
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 26 września 2017 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1523) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 39), z uwzględnianiem zmian wprowadzonych:

1) zarządzeniem nr 13 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 czerwca 2001 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 97);

2) zarządzeniem nr 716 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 grudnia 2003 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP z 2004 r. poz. 1);

3) zarządzeniem nr 306 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 r. (nieogłoszone w Dz. Urz. KGP);

4) zarządzeniem nr 671 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 czerwca 2008 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 82);

5) zarządzeniem nr 33 Komendanta Głównego Policji z dnia 6 października 2014 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 78);

6) obwieszczeniem Komendanta Głównego Policji z dnia 28 sierpnia 2017 r. o sprostowaniu błędów (Dz. Urz. KGP poz. 62).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity zarządzenia nie obejmuje:

1) § 30 i 31 zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 39), które stanowią:

„§ 30. Zezwolenia na prowadzenie służbowego sprzętu transportowego wydane policjantom i pracownikom wydziałów terenowych biur KGP przez komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji zachowują ważność do upływu terminu na jaki zostały wydane.

§ 31. Wzory druków określone w załącznikach nr 1–3, 6 i 9 do zarządzenia, można zastępować do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej niż przez 1 rok od wejścia w życie zarządzenia, dotychczasowymi wzorami druków, uwzględniając zmiany wynikające z przepisów zarządzenia.”;

2) § 2 i 3 zarządzenia nr 13 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 czerwca 2001 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 97), które stanowią:

„§ 2. 1. Zezwolenie wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowuje moc do upływu terminu jego ważności.

2. Ilekroć przepisy mówią o upoważnieniu do prowadzenia służbowego sprzętu transportowego należy przez to rozumieć także zezwolenie, o którym mowa w ust. 1.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.”;

3) § 2 i 3 zarządzenia nr 716 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 grudnia 2003 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP z 2004 r. poz. 1), które stanowią:

„§ 2. Przepisów § 1 w zakresie dotyczącym zaświadczenia nie stosuje się do policjantów i pracowników Policji, jeżeli posiadają ważne świadectwa kwalifikacji.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.”;

4) § 2 zarządzenia nr 306 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 r. (nieogłoszone w Dz. Urz. KGP), który stanowi:

„§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.”.

5) § 2 i 3 zarządzenia nr 671 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 czerwca 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 82), które stanowią:

„§ 2. Upoważnienia i zaświadczenia wydane kierującym pojazdem uprzywilejowanym, według wzoru określonego w załączniku nr 9 do zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji, w zakresie zaświadczenia, zachowują ważność do czasu na jaki zostały wydane.

§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.”;

6) § 2 zarządzenia nr 33 Komendanta Głównego Policji z dnia 9 października 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 78); który stanowi:

„§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 9 października 2014 r.”.

 

Komendant Główny Policji
z upoważnienia
Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji
nadinsp. Andrzej Szymczyk

 

Załącznik 1. [Zarządzenie nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji]

Załącznik do obwieszczenia Komendanta Głównego Policji
z dnia 26 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE NR 7
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 26 maja 2000 r.

w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji

Na podstawie art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2016 r. poz. 1782, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zarządzenie określa:

1) zasady przyznawania sprzętu transportowego w Policji, przewidzianego normami określonymi w odrębnych przepisach;

2) zasady użytkowania sprzętu transportowego w Policji do celów służbowych;

3) zasady użytkowania sprzętu transportowego Policji do celów niesłużbowych, sposób naliczania odpłatności oraz stawki odpłatności.

§ 2.2) Komendant Główny Policji lub upoważniona przez niego osoba przyznaje sprzęt transportowy komórkom organizacyjnym Komendy Głównej Policji i ich terenowym wydziałom, komendom wojewódzkim (Stołecznej) Policji, Centralnemu Biuru Śledczemu Policji, Wyższej Szkole Policji i szkołom policyjnym, z uwzględnieniem norm ustalonych dla poszczególnych jednostek i komórek organizacyjnych Policji.

§ 3. Sprzęt transportowy przyznany komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji oraz zakupiony w ramach posiadanych środków finansowych komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji przyznaje podległym jednostkom i komórkom organizacyjnym.

§ 3a.3) Sprzęt transportowy przyznany Centralnemu Biuru Śledczemu Policji Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji przyznaje podległym komórkom organizacyjnym.

§ 4.4) 1. Służbowy samochód osobowy z kierowcą jest używany, z prawem wyłącznego dysponowania, przez Komendanta Głównego Policji oraz jego zastępców.

2. Ze służbowego samochodu osobowego z kierowcą do celów służbowych, oraz dojazdu do miejsca pracy i powrotu do miejsca zamieszkania, korzystają:

1) komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji;

2) komendant Wyższej Szkoły Policji;

3) komendant szkoły policyjnej;

5) 5) Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji.

3. Dojazdy, o których mowa w ust. 2, na trasie miejsce garażowania – miejsce zamieszkania – miejsce pracy lub odwrotnie, przekraczające 50 km w jedną stronę wymagają pisemnej zgody Komendanta Głównego Policji.

4. Przepisów ust. 2 nie stosuje się do osób, którym przyznano limit kilometrów na używanie do celów służbowych pojazdu nie będącego własnością pracodawcy, zwanego dalej „pojazdem prywatnym” albo pojazdu użyczonego.

§ 5.6) Zadania dotyczące planowania, zaopatrywania, użytkowania, zbywania i kontroli oraz związane z tym dokumentowanie wykonują jednostki i komórki organizacyjne Policji, zwane dalej „jednostkami prowadzącymi gospodarkę transportową”, którymi są:

1) Biuro Logistyki Policji KGP – w odniesieniu do sprzętu transportowego użytkowanego w komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Policji oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, w tym terenowych komórkach organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji znajdujących się na terenie działania Komendanta Stołecznego Policji;

2) komendy wojewódzkie (Stołeczna) Policji – w odniesieniu do sprzętu transportowego użytkowanego w:

a) komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji i jednostkach podległych,

b) komendach powiatowych (miejskich) Policji i jednostkach podległych w zakresie niezastrzeżonym do kompetencji komend powiatowych (miejskich) Policji,

c) wydziałach terenowych biur KGP w zakresie niezastrzeżonym do kompetencji innych jednostek Policji lub komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji,

d) terenowych komórkach organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji znajdujących się na terenie działania komendantów wojewódzkich Policji w zakresie niezastrzeżonym do kompetencji innych jednostek Policji lub komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji;

3) Wyższa Szkoła Policji i szkoły policyjne – w odniesieniu do sprzętu transportowego użytkowanego w tych jednostkach.

§ 6. Jednostka prowadząca gospodarkę transportową:

1) przygotowuje sprzęt transportowy do użytkowania, w szczególności:

a) rejestruje sprzęt transportowy do użytkowania i dokonuje wpisów w skorowidzu numerów rejestracyjnych sprzętu transportowego, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia,

b) wystawia dowód techniczny sprzętu transportowego Policji, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia,

c) oznakowuje i wyposaża pojazd uprzywilejowany w ruchu oraz oznacza pojazd numerami taktycznymi;

2) określa sposób dokonywania przeglądów stanu utrzymania sprzętu transportowego i zaplecza obsługowo-naprawczego jednostek i komórek organizacyjnych, dla których prowadzi gospodarkę transportową;

3) informuje dyrektora Biura Logistyki Policji KGP o zdarzeniu:

a) w wyniku którego szacunkowe straty w służbowym sprzęcie transportowym przekraczają kwotę ustaloną corocznie przez to biuro, lub

b) gdy uczestniczył w nim służbowy sprzęt transportowy:

– kierownika jednostki Policji lub jego zastępcy,

– kierowany przez policjanta lub pracownika Policji, a skutkiem wypadku są ofiary śmiertelne lub obrażenia ciała,

– kierowany przez policjanta lub pracownika Policji będącego pod wpływem alkoholu;

4) zbywa sprzęt transportowy zbędny w jednostkach i komórkach organizacyjnych, dla których gospodarkę tę prowadzi;

5) przekazuje do Biura Logistyki Policji KGP, zgodnie z jego wnioskiem, informacje dotyczące eksploatowanego sprzętu transportowego.

§ 7. Opłaty z tytułu zobowiązań podatkowych i ubezpieczeń komunikacyjnych są dokonywane zgodnie z przepisami określającymi podział środków budżetowych.

§ 8. 1. Sprzęt transportowy jednostki lub komórki organizacyjnej Policji, zwanej dalej Jednostką użytkującą”, jest używany na obszarze jej działania.

2. Wyjazdy sprzętem transportowym poza obszar działania jednostki użytkującej są dopuszczalne:

1) gdy wynika to z grafiku służby lub specyfiki wykonywanych zadań w szczególności takich, jak: pościg, obserwacja podejrzanego, przewóz zatrzymanego, tankowanie, obsługa sprzętu w najbliższej stacji;

2) w przypadku wspierania działań służbowych innej jednostki;

3) indywidualnie, za pisemną zgodą kierownika jednostki użytkującej, na podstawie zamówienia na przydzielenie sprzętu transportowego, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.

§ 9. 1. Sprzęt transportowy przechowuje się na terenie obiektów Policji.

2. Kierownik jednostki użytkującej może wyrazić pisemną zgodę na przechowywanie sprzętu transportowego poza terenem określonym w ust. 1, jeżeli spełnione są warunki należytego zabezpieczenia sprzętu.

3. Warunki przechowywania sprzętu transportowego w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową.

§ 10. 1. Jednostka użytkująca:

1) prowadzi ewidencję sprzętu transportowego w księdze ewidencji indywidualnej sprzętu transportowego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia;

2) prowadzi ewidencję użycia sprzętu transportowego w książce dyspozytora, której wzór stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia;

3) zapewnia sprawność użytkową sprzętu transportowego, w szczególności jego bieżącą obsługę, przeglądy i naprawy, badania techniczne, oraz zaopatrzenie w części zamienne, materiały pędne i smary;

4) wystawia i przechowuje miesięczną książkę kontroli pracy sprzętu transportowego, której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia;

5) przechowuje wszelką dokumentację dotyczącą sprzętu transportowego, a w szczególności: dowody rejestracyjne, karty pojazdów, książki gwarancyjne i dowody techniczne sprzętu transportowego, dowody wydania lub przyjęcia, protokoły zdawczo-odbiorcze;

6) dokumentuje eksploatację sprzętu transportowego oraz sporządza i przekazuje do jednostki prowadzącej gospodarkę transportową:

a) meldunek o wypadku lub kolizji, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia, w terminie do 5 dni od ich zaistnienia,

b) informacje o eksploatowanym sprzęcie transportowym w zakresie określonym przez jednostkę prowadzącą gospodarkę transportową,

c) propozycje dotyczące wycofania z użytkowania sprzętu transportowego;

7) prowadzi ewidencję wypadków i kolizji w książce ewidencji wypadków i kolizji dotyczących służbowego sprzętu transportowego, której wzór stanowi załącznik nr 8 do zarządzenia.

2. Zadania określone w ust. 1 pkt 1 i 4–7 nie dotyczą:

1) komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, z wyjątkiem Biura Logistyki Policji KGP;

2) komisariatów Policji, z wyjątkiem komisariatów Policji podległych Komendzie Stołecznej Policji;

3)7) komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, w tym terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji znajdujących się na terenie działania Komendanta Stołecznego Policji, dla których wymienione zadania wykonuje Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji;

4)7) terenowych komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, znajdujących się na terenie działania komendantów wojewódzkich Policji, dla których wymienione zadania wykonują właściwe terytorialnie jednostki Policji prowadzące gospodarkę transportową.

§ 11. 1. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służbowymi można przemieszczać sprzęt transportowy między jednostkami użytkującymi oraz jednostkami prowadzącymi gospodarkę transportową.

2. O przemieszczeniu sprzętu transportowego decyduje:

1) Komendant Główny Policji w odniesieniu do sprzętu transportowego jednostek prowadzących gospodarkę transportową i wydziałów terenowych biur KGP;

2) dyrektor Biura Logistyki Policji KGP – na zgodny wniosek kierowników jednostek prowadzących gospodarkę transportową lub wniosek dyrektora biura KGP, które posiada wyodrębnione organizacyjnie wydziały terenowe;

3) kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową w odniesieniu do sprzętu transportowego jednostek użytkujących jemu podległych;

4)8) Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji – w odniesieniu do sprzętu transportowego podległych komórek organizacyjnych.

§ 12. (uchylony)9)

§ 13. (uchylony)10)

§ 14. (uchylony)10)

§ 15. (uchylony)9)

§ 16. 1.11) Policjantowi i pracownikowi Policji może być użyczony do celów służbowych nieoznakowany samochód osobowy po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Policji albo nieoznakowany motocykl o pojemności silnika do 200 ccm.

2. Umowę użyczenia pojazdu, o którym mowa w ust. 1, zawiera z policjantem lub pracownikiem Policji, z zastrzeżeniem ust. 3, kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową. Wzór umowy użyczenie pojazdu do celów służbowych stanowi załącznik nr 11 do zarządzenia.

3. Umowę użyczenia motocykla użytkowanego przez komendę powiatową (miejską) Policji lub jednostkę jej podległą zawiera komendant powiatowy (miejski) Policji.

4. Umowa użyczenia pojazdu może być zawarta z policjantem lub pracownikiem Policji, któremu przyznano limit przebiegu kilometrów najazdy lokalne nie mniejszy niż 250 km miesięcznie. Wysokość limitu ustala się według zasad, na jakich określa się wysokość limitu na używanie do celów służbowych pojazdu prywatnego.

5. Pojazd, o którym mowa w ust. 1, może być wykorzystywany do celów prywatnych na warunkach określonych w umowie.

§ 17. (uchylony)9)

§18. 1. Nieoznakowany służbowy sprzęt transportowy ogólnego przeznaczenia z kierowcą może być udostępniony do celów nie służbowych policjantom i pracownikom Policji oraz innym osobom fizycznym lub prawnym, nieodpłatnie, za częściową lub pełną odpłatnością.

2.12) Sprzęt, o którym mowa w ust. 1, może być udostępniony policjantom i pracownikom Policji bez kierowcy.

3. Udostępnienie służbowego sprzętu transportowego następuje na podstawie wniosku o udostępnienie sprzętu transportowego, którego wzór stanowi załącznik nr 12 do zarządzenia.

§ 19. O udostępnieniu służbowego sprzętu transportowego do celów nie służbowych decyduje kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową lub osoba pisemnie przez niego upoważniona, z zastrzeżeniem przypadków określonych w § 17 i § 20 ust. 2.

§ 20. 1. Nieodpłatnie służbowy sprzęt transportowy może być użyty do:

1) przewozu urządzeń domowych policjantów i pracowników Policji przeniesionych służbowo do innej miejscowości;

2) praktycznej nauki jazdy lub doskonalenia techniki jazdy na kursach organizowanych przez jednostki organizacyjne Policji dla policjantów i pracowników Policji;

3) zbiorowego przewozu dzieci policjantów i pracowników Policji do sanatoriów i ośrodków leczniczych oraz na kolonie i obozy organizowane przez jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych i administracji;

4) przewozu dzieci policjantów i pracowników Policji na wycieczki na koloniach i obozach organizowanych przez jednostki resortu spraw wewnętrznych i administracji;

5) udzielania pomocy w przypadkach losowych policjantom i pracownikom Policji, emerytom i rencistom Policji;

6) przewozu policjantów i pracowników Policji do miejsca zatrudnienia w obiektach o charakterze specjalnym oraz jednostkach oddalonych od aglomeracji miejskich pozbawionych środków komunikacji publicznej.

2. Za zgodą Komendanta Głównego Policji służbowy sprzęt transportowy może być użyty nieodpłatnie w celu udzielenia doraźnej pomocy instytucjom i organizacjom społecznym oraz charytatywnym.

3. Koszt użycia służbowego sprzętu transportowego ponosi:

1) jednostka organizacyjna, do której policjant lub pracownik Policji został przeniesiony – w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1;

2) jednostka udostępniająca sprzęt – w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2–6 i ust. 2.

§ 21. 1. Za częściową odpłatnością służbowy sprzęt transportowy może być użyty do:

1) dowożenia policjantów i pracowników Policji do miejsca zatrudnienia i z powrotem pojazdami przeznaczonymi do przewozu osób, innymi niż osobowe, z wykorzystaniem co najmniej 50% miejsc siedzących, jeżeli brak jest połączeń środkami komunikacji publicznej gwarantujących dojazd do miejsca zatrudnienia w określonych godzinach;

2) przewozu uczestników wycieczek organizowanych w szkołach i przedszkolach, nad którymi jednostka Policji sprawuje patronat, oraz wycieczek dla policjantów i pracowników Policji, a także zrzeszonych w kołach emerytów, rencistów Policji i ich rodzin;

3) celów określonych w § 20 ust. 1, gdy nie podjęto decyzji o nieodpłatnym użyciu sprzętu;

4) innych celów niż wymienione w pkt 1–3 przez policjantów i pracowników Policji, emerytów i rencistów Policji.

2. Koszt użycia służbowego sprzętu transportowego, w przypadkach określonych w ust. 1, pomniejszony o wpływy z opłat wniesionych przez osoby korzystające ze sprzętu, ponosi jednostka udostępniająca sprzęt.

§ 22. Częściową odpłatność za użycie sprzętu transportowego ustala się w wysokości stanowiącej co najmniej:

1) 25% stawki odpłatności – w przypadkach określonych w § 21 ust. 1 pkt 1 i 2;

2) równowartość faktycznie zużytego paliwa – w przypadkach określonych w § 21 ust. 1 pkt 3;

3) 50% stawki odpłatności – w przypadkach określonych w § 21 ust. 1 pkt 4.

§ 23. Jeżeli, w przypadkach określonych w § 20 ust. 1 pkt 2–6 i § 21 ust. 1 użycie służbowego sprzętu transportowego następuje na rzecz lub wspólnie z inną jednostką Policji albo inną jednostką podporządkowaną, podległą lub nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, kierownicy jednostek udostępniających sprzęt transportowy i korzystających z niego ustalają sposób pokrywania kosztów użycia sprzętu.

§ 24. Za pełną odpłatnością sprzęt transportowy może być udostępniony osobom fizycznym i prawnym.

§ 25. Minimalne stawki odpłatności za używanie do celów nie służbowych samochodu osobowego, mikrobusu (furgonu, osobowego terenowego i pochodnego), samochodu ciężarowego i pochodnego, autobusu, oraz za godzinę pracy kierowcy, określa tabela stanowiąca załącznik nr 13 do zarządzenia.

§ 26. Kierownik jednostki prowadzącej gospodarkę transportową ustala obowiązujące w jednostce Policji stawki oraz datę ich wprowadzenia, zgodnie z następującymi zasadami:

1) na sprzęt transportowy, o którym mowa w § 25, nie niższe od stawek minimalnych ustalonych na ten sprzęt;

2) na sprzęt transportowy, na który nie została ustalona minimalna stawka odpłatności na poziomie lokalnych stawek rynkowych.

§ 27. W przypadku użycia przez policjanta lub pracownika Policji służbowego sprzętu transportowego bez zgody przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby albo do celów innych, niż te, na które sprzęt był mu udostępniony, stosuje się stawki odpłatności, o których mowa w § 26 powiększone o 100%.

§ 28. 1. Na wysokość odpłatności za użycie sprzętu transportowego składają się stawki minimalnej odpłatności z tytułu:

1) rzeczywistego przebiegu kilometrów, nie mniej jednak, niż minimalna ilość określona w poz. nr 4 tabeli, o której mowa w § 25, za udostępnienie sprzętu jednorazowo i czasu pracy sprzętu, oraz

2) liczby godzin pracy kierowcy.

2. Za udostępnienie służbowego sprzętu transportowego z przyczepą odpłatność zwiększa się o 10%.

3. Czas pracy sprzętu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, oblicza się następująco:

1) do 24 godzin na dobę jako pełną stawkę minimalną;

2) po przekroczeniu 24 godzin o więcej niż 30 minut jako kolejną stawkę minimalną.

4. Czas pracy kierowcy liczy się od wyjazdu sprzętu z miejsca stałego garażowania do jego powrotu – do 1 godziny jako pełną godzinę, a po przekroczeniu 1 godziny o 30 i więcej minut jako kolejną pełną godzinę.

§ 29. W przypadku użycia służbowego sprzętu transportowego do wyjazdu niesłużbowego za granicę opłaty związane z tym wyjazdem, w szczególności ubezpieczenie, badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu międzynarodowego, zezwolenie na wyjazd za granicę, pokrywa w pełnej wysokości wnioskujący o udostępnienie tego sprzętu.

§ 30–31. (pominięte)13)

§ 32. Traci moc zarządzenie nr 24/97 Komendanta Głównego Policji z dnia 8 września 1997 r. w sprawie szczegółowych warunków używania służbowego sprzętu transportowego do celów nie służbowych oraz zasad i stawek odpłatności za jego używanie, zmienione zarządzeniem nr 26 Komendanta Głównego Policji z dnia 13 listopada 1998 r.

§ 33. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z wyjątkiem § 4 ust. 1–3, który obowiązuje od dnia 2 grudnia 1999 r.

Załączniki do zarządzenia nr 7 Komendanta Głównego Policji
z dnia 26 maja 2000 r.

Załącznik nr 1

SKOROWIDZ NUMERÓW REJESTRACYJNYCH SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 2

DOWÓD TECHNICZNY SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO POLICJI

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 3

ZAMÓWIENIE NA PRZYDZIELENIE SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 4

KSIĘGA EWIDENCJI IDYWIDUALNEJ SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 5

KSIĄŻKA DYSPOZYTORA

infoRgrafika

Załącznik nr 6

KSIĄŻKA KONTROLI PRACY

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 7

MELDUNEK O WYPADKU/KOLIZJI

infoRgrafika

Załącznik nr 8

KSIĄŻKA EWIDENCJI WYPADKÓW I KOLIZJI DOTYCZĄCYCH SŁUŻBOWEGO SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 9

(uchylony)14)

Załącznik nr 10

(uchylony)14)

Załącznik nr 11

UMOWA UŻYCZENIA POJAZDU DO CELÓW SŁUŻBOWYCH

infoRgrafika

Załącznik nr 12

WZÓR – WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE SPRZĘTU TRANSPORTOWEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 13

MINIMALNE STAWKI ODPŁATNOŚCI
za używanie służbowego sprzętu transportowego do celów niesłużbowych

Lp.

Rodzaj pojazdu samochodowego

Stawka

za 1 godz. pracy kierowcy

za 1 km przebiegu

(zł)

minimalna jednorazowa/dobowa

min. przebieg (km)

min. stawka (zł)

(zł)

1

2

3

4

5

6

1.

Samochód osobowy

1,20

50

60,00

9,00

2.

Mikrobus furgon i pochodne* osobowy terenowy

1,50

50

75,00

9,50

3.

Ciężarowy i pochodne*

3,00

20

60,00

10,20

4.

Autobus

3,00

30

90,00

10,60

 

* pojazd pochodny oznacza pojazd na podwoziu samochodu bazowego

 

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1948 i 1955 oraz z 2017 r. poz. 60, 244, 708, 768, 1086 i 1321.

2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 33 Komendanta Głównego Policji z dnia 6 października 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania sprzętu transportowego w Policji (Dz. Urz. KGP poz. 78), które weszło w życie z dniem 9 października 2014 r.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.

4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 306 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 r. (nieogłoszone w Dz. Urz. KGP), które weszło w życie z dniem 26 marca 2008 r.

5) Dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.

7) Dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.

8) Dodany przez § 1 pkt 6 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 2.

9) Przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 671 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 czerwca 2008 r. (Dz. Urz. KGP poz. 82), które weszło w życie z dniem 30 czerwca 2008 r.

10) Przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 13 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 czerwca 2001 r. (Dz. Urz. KGP poz. 97), które weszło w życie z dniem 27 czerwca 2001 r.

11) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.

12) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.

13) Zamieszczone w obwieszczeniu.

14) Przez § 1 pkt 4 zarządzenia, o którym mowa w odnośniku 9.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-10-16
  • Data wejścia w życie: 2017-10-16
  • Data obowiązywania: 2023-08-10

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA