REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 31

DECYZJA NR 128
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 5 kwietnia 2013 r.

w sprawie prowadzenia zbioru danych ALERT

Tekst pierwotny

Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie przetwarzania informacji przez Policję (Dz. U. z 2013 r. poz. 8) postanawia się, co następuje:

§ 1.

Decyzja określa:

1) zakres informacyjny, rzeczowy i terytorialny zbioru danych ALERT;

2) wewnętrzną strukturę, właściwości i przeznaczenie zbioru danych ALERT;

3) procedury przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT, dostosowane do rodzaju wykonywanych zadań służbowych i ustawowych celów przetwarzania;

4) procedury nadawania, zmiany i cofania uprawnień do przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT oraz osoby upoważnione do takiego działania w imieniu Komendanta Głównego Policji.

§ 2.

Użyte w decyzji określenia i skróty oznaczają:

1) CBŚ KGP – Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji;

2) dokument źródłowy – dokument zawierający informacje wprowadzane do zbioru danych ALERT;

3) WWK CBŚ KGP – Wydział Wywiadu Kryminalnego CBŚ KGP;

4) rozporządzenie – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie przetwarzania informacji przez Policję;

5) zarządzenie – zarządzenie nr pf-634 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie metod i form wykonywania przez Policję czynności operacyjno-rozpoznawczych, zmienione zarządzeniem nr pf-1292 z dnia 19 grudnia 2008 r. i zarządzeniem nr pf-671 z dnia 7 czerwca 2011 r.

§ 3.

1. Zbiór danych ALERT prowadzi się od dnia 12 listopada 2009 r.1) w systemie teleinformatycznym, w WWK CBŚ KGP.

2. Zbiór danych ALERT jest prowadzony w celu:

1) wykorzystywania zgromadzonych informacji podczas realizacji czynności operacyjno-rozpoznawczych ukierunkowanych na rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz rozpoznawanie zagrożeń terrorystycznych;

2) koordynacji czynności służbowych wykonywanych przez policjantów pełniących służbę w CBŚ KGP;

3) uzyskiwania danych do prowadzenia analizy kryminalnej w sposób określony odrębnymi przepisami.

3. Do przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT stosuje się system teleinformatyczny opatrzony świadectwem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego, wydanym w trybie określonym w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

§ 4.

1. W zbiorze danych ALERT gromadzi się i przetwarza uzyskane podczas wykonywania czynności służbowych przez policjantów pełniących służbę w CBŚ KGP, na terytorium całego kraju i za granicą, informacje zawarte w następujących dokumentach źródłowych:

1) określonych w § 15, 17 i 19 zarządzenia decyzji o wszczęciu, przejęciu, przekazaniu lub zakończeniu rozpoznania operacyjnego;

2) określonych w § 25, 28 i 31 zarządzenia decyzji o wszczęciu, przejęciu, przekazaniu lub zakończeniu rozpracowania operacyjnego;

3) określonych w § 27 zarządzenia planów i aneksów do planów rozpracowań operacyjnych;

4) meldunków z realizacji sprawy operacyjnej/w postępowaniu przygotowawczym, sporządzanych według wzoru określonego w załączniku nr 1 do decyzji, zwanych dalej „meldunkami”;

5) informacji dotyczących zdarzeń i osób mających związek z czynami noszących znamiona terroryzmu lub dokonanymi z użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych;

6) informacji uzyskanych w ramach międzynarodowej współpracy policyjnej prowadzonej przez CBŚ KGP;

7) innych dokumentów wytworzonych w CBŚ KGP i zawierających dane uznane za przydatne do realizacji celów, o których mowa w § 3 ust. 4.

2. Przetwarzanie informacji w zbiorze danych ALERT odbywa się z zastosowaniem sposobów określonych w § 15 i 16 rozporządzenia.

3. Podawane w dokumentach źródłowych dane dotyczące krajowych osób fizycznych i podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinny zawierać informacje identyfikacyjne w postaci numerów PESEL, NIP, KRS lub REGON.

4. Podawane w dokumentach źródłowych dane dotyczące zagranicznych osób fizycznych i prawnych powinny zawierać informacje identyfikacyjne, zawierające w przypadku osób fizycznych, co najmniej imię, nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo i narodowość, a w przypadku osób prawnych, co najmniej nazwę, adres siedziby i rodzaj prowadzonej działalności.

§ 5.

1. Meldunek sporządza się w formie pisemnej w jednym egzemplarzu oraz w formie elektronicznej. Opis zawarty w meldunku powinien być zwięzły, zrozumiały i spójny, odnoszący się wyłącznie do działań związanych z przeprowadzoną realizacją.

2. Meldunek powinien być sprawdzony pod względem formalnym i merytorycznym przez właściwego kierownika komórki organizacyjnej CBŚ KGP.

3. Po sprawdzeniu, o którym mowa w ust. 2, meldunek w formie pisemnej przechowuje się w teczce prowadzonej sprawy operacyjnej, a meldunek w formie elektronicznej przesyła pocztą elektroniczną na adres Zespołu Całodobowej Obsługi Zdarzeń WWK CBŚ KGP – w terminie do 3 dni po realizacji sprawy operacyjnej/w postępowaniu przygotowawczym.

§ 6.

1. Nazwy zawierających meldunki plików w formacie Word zapisuje się podczas przesyłania pocztą elektroniczną według schematu „data sporządzenia meldunku, spacja, kryptonim sprawy operacyjnej, numer RSD”.

2. Stosuje się następujące sposoby zapisywania nazw plików, o których mowa w ust. 1 (podano przykładową datę sporządzenia, kryptonim i numery RSD):

1) „2013–01–26 DYWAN 44–02” – meldunek dotyczący jednoczesnej realizacji sprawy operacyjnej i w postępowaniu przygotowawczym;

2) „2013–01–26 DYWAN 03–04” – meldunek dotyczący realizacji w tej samej sprawie operacyjnej z kolejnym wszczętym postępowaniem przygotowawczym;

3) „2013–01–26 19–03” – meldunek dotyczący realizacji w postępowaniu przygotowawczym;

4) „2013–01–26 DYWAN” – meldunek dotyczący realizacji w sprawie operacyjnej, której materiały przekazano do innej jednostki organizacyjnej Policji;

5) „2013–01–26” – realizacja informacji bez sprawy operacyjnej, materiały przekazano do innej jednostki organizacyjnej Policji.

§ 7.

Dyżurny Zespołu Całodobowej Obsługi Zdarzeń WWK CBŚ KGP po otrzymaniu z komórki organizacyjnej CBŚ KGP meldunku w formie elektronicznej przesyła go pocztą elektroniczną do:

1) WWK CBŚ KGP – w celu rejestracji w zbiorze danych ALERT;

2) właściwej rzeczowo ze względu na informacje zawarte w dokumentach źródłowych jednej z następujących komórek organizacyjnych CBŚ KGP:

a) Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej;

b) Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej;

c) Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej;

d) Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru.

§ 8.

1. Policjant sporządzający dokument źródłowy jest odpowiedzialny za rzetelne i kompletne podanie uzyskanych informacji w tym dokumencie.

2. Policjanci CBŚ KGP są obowiązani niezwłocznie po wykonaniu czynności służbowych sporządzać dokumenty źródłowe i przekazywać w celu rejestracji w zbiorze danych ALERT.

3. Dokument źródłowy przed przesłaniem do rejestracji w zbiorze danych ALERT powinien być sprawdzony pod względem formalnym i merytorycznym oraz zatwierdzony przez bezpośredniego przełożonego policjanta, który dokument sporządził.

4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do meldunków z realizacji sprawy operacyjnej/w postępowaniu przygotowawczym.

§ 9.

1. Dokument źródłowy zwraca się bez rejestracji, jeżeli został sporządzony niezgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych, wypełniony nieprawidłowo lub nieczytelnie albo informacje zawarte w dokumencie są powszechnie znane lub nieprzydatne do realizacji celów, o których mowa w § 3 ust. 2.

2. Informacje wprowadzone do zbioru danych ALERT mogą być modyfikowane w celu poprawienia omyłki pisarskiej, po konsultacji z wytwórcą dokumentu źródłowego.

§ 10.

1. Informacje zgromadzone w zbiorze danych ALERT podlegają weryfikacji w sposób określony w § 32, 33 i 36 rozporządzenia.

2. Informacje uznane w wyniku weryfikacji za nieprzydatne lub zbędne do realizacji celów, o których mowa w § 3 ust. 2, usuwa się ze zbioru danych ALERT w sposób określony w § 34, 36 i 37 rozporządzenia.

§ 11.

1. Policjanci i pracownicy CBŚ KGP korzystają z informacji przetwarzanych w zbiorze danych ALERT w zakresie niezbędnym do realizacji zadań służbowych i zgodnie z posiadanymi uprawnieniami.

2. Policjanci CBŚ KGP nieuprawnieni do bezpośredniego dostępu do informacji przetwarzanych w zbiorze danych ALERT, mogą korzystać z tych informacji za zgodą naczelnika WWK CBŚ KGP, udzieloną na pisemny wniosek właściwego kierownika komórki organizacyjnej CBŚ KGP.

3. Policjanci pełniący służbę poza CBŚ KGP mogą korzystać z informacji przetwarzanych w zbiorze danych ALERT w ramach prowadzonych spraw dotyczących zwalczania przestępczości zorganizowanej, za zgodą dyrektora CBŚ KGP udzieloną na pisemny wniosek właściwego kierownika jednostki organizacyjnej Policji lub kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji i w zakresie określonym przez dyrektora CBŚ KGP.

4. Informacje przetwarzane w zbiorze danych ALERT mogą być udostępniane podmiotom pozapolicyjnym uprawnionym do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach.

§ 12.

1. Wniosek o dokonanie sprawdzenia, typowania lub analizy w zbiorze danych ALERT powinien zawierać:

1) znak sprawy lub liczbę dziennika;

2) imię i nazwisko, identyfikator kadrowy, numer telefonu policjanta lub pracownika sporządzającego wniosek;

3) dane jednostki lub komórki organizacyjnej Policji albo podmiotu, wnoszącego o udostępnienie informacji;

4) wskazanie informacji wnioskowanych do udostępnienia;

5) powód sprawdzenia, typowania lub analizy.

2. W przypadkach niecierpiących zwłoki informacje ze zbioru danych ALERT, w tym dane osobowe, mogą być udostępnione uprawnionemu policjantowi na podstawie ustnego wniosku zawierającego dane, o których mowa w ust. 1. Ustny wniosek potwierdza się wnioskiem pisemnym tak szybko, jak to jest możliwe w danych okolicznościach.

§ 13.

1. Udostępnienie informacji ze zbioru danych ALERT jest rejestrowane.

2. Odpowiedzi na wniosek, o którym mowa w § 12 ust. 1, udziela się w formie pisma kierowanego do wnioskującego.

§ 14.

1. Upoważnia się dyrektora CBŚ do wykonywania czynności wchodzących w zakres funkcji administratora zbioru danych ALERT oraz administratora danych osobowych przetwarzanych w tym zbiorze.

2. Upoważnia się dyrektora CBŚ KGP i jego zastępców do wykonywania w imieniu Komendanta Głównego Policji następujących zadań:

1) nadawania, zmiany lub cofania uprawnień do przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT przez policjantów lub pracowników CBŚ KGP;

2) udostępniania informacji ze zbioru danych ALERT w przypadkach, o których mowa w § 11 ust. 3 i 4;

3) wyznaczania komisji do usunięcia danych osobowych ze zbioru danych ALERT.

3. Uprawnienia, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nadaje się, zmienia lub cofa w zakresie odpowiednim do wykonywanych indywidualnych zadań służbowych, na wniosek właściwego kierownika komórki organizacyjnej CBŚ KGP, opiniowany przez naczelnika WWK CBŚ KGP pod względem technicznych i organizacyjnych możliwości realizacji.

4. W przypadku zmiany zakresu zadań służbowych policjanta lub pracownika CBŚ KGP uprawnionego do przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT dokonuje się odpowiedniej zmiany lub cofnięcia uprawnień do przetwarzania.

5. Wzór wniosku o nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT stanowi załącznik nr 2 do decyzji.

§ 15.

Do zadań naczelnika WWK CBŚ KGP należy:

1) przekazywanie dokumentów źródłowych do właściwej komórki organizacyjnej CBŚ KGP:

a) po rejestracji w zbiorze danych ALERT,

b) bez rejestracji w zbiorze ALERT w przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 1;

2) udostępniania informacji ze zbioru danych ALERT w przypadkach, o których mowa w § 11 ust. 2;

3) nadzorowanie przetwarzania informacji w zbiorze danych ALERT.

§ 16.

Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

Komendant Główny Policji

nadinsp. Marek Działoszyński

 

 

1) Zbiór danych ALERT został utworzony decyzją nr 187 Dyrektora Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji z dnia 12 listopada 2009 r. w sprawie prowadzenia wewnętrznego zbioru informacji w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji, jako wewnętrzny zbiór informacji w rozumieniu § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 września 2007 r. w sprawie przetwarzania przez Policję informacji o osobach (Dz. U. Nr 170, poz. 1203). Decyzja ta z dniem 5 kwietnia 2013 r. traci moc obowiązującą z mocy prawa, na podstawie § 38 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie przetwarzania informacji przez Policję.

Załącznik 1. [MELDUNEK Z REALIZACJI SPRAWY OPERACYJNEJ/W POSTĘPOWANIU PRZYGOTOWAWCZYM]

Załączniki do decyzji nr 128 Komendanta Głównego Policji
z dnia 5 kwietnia 2013 r.

Załącznik nr 1

MELDUNEK
z realizacji sprawy operacyjnej/w postępowaniu przygotowawczym
1)

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2. [WNIOSEK O NADANIE, ZMIANĘ LUB COFNIĘCIE UPRAWNIEŃ DO PRZETWARZANIA INFORMACJI I UŻYTKOWANIA ZBIORU DANYCH ALERT]

Załącznik nr 2

Wniosek
o nadanie, zmianę lub cofnięcie* uprawnień do przetwarzania informacji i użytkowania zbioru danych ALERT

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2013-04-06
  • Data wejścia w życie: 2013-04-05
  • Data obowiązywania: 2014-04-11
  • Dokument traci ważność: 2014-10-09

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA