REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2006 nr 13 poz. 83

WYTYCZNE NR 4 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 19 września 2006 r.

w sprawie zasad organizacji i trybu wykonywania przez Policję zadań związanych z przejazdami uczestników imprez, uroczystości i zgromadzeń

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 z późn. zm.) postanawia się, co następuje:

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

[1] 1. W celu zapewnienia porządku publicznego na trasach przejazdu uczestników imprez, uroczystości i zgromadzeń, zwanych dalej „uczestnikami imprez”, komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji mogą organizować policyjne zabezpieczenie ich przejazdów.

2. Decyzje, o zasadności realizacji zabezpieczenia przejazdu uczestników imprez podejmuje komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji na podstawie analizy zgromadzonych w toku rozpoznania informacji dotyczących:

1) zagrożeń wynikających z rozpoznania operacyjnego oraz znanych i prognozowanych zamiarów uczestników imprez oraz potencjalnych prognoz ich zachowań, prezentowanych w środkach masowego przekazu (np. prasa, radio, telewizja, internet) itp.,

2) występujących antagonizmów pomiędzy przemieszczającymi się grupami, w tym w szczególności grupami pseudokibiców sportowych,

3) wniosków z zakresu bezpieczeństwa imprez, uroczystości i zgromadzeń wypracowanych i przyjętych w toku współpracy jednostek Policji z innymi instytucjami,

4) wcześniej zaistniałych przypadków chuligaństwa i zbiorowych naruszeń prawa w związku z przemieszczaniem uczestników imprez,

5) prognozowanych zamiarów uczestników imprez,

6) informacji dotyczących zachowań i przemieszczania uczestników imprez zgromadzonych w policyjnych bazach danych,

7) informacji przekazanych na podstawie Rozdziału 3a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych od podmiotów zobowiązanych do przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa masowych imprez sportowych.

3. Wykonywanie zadań w pociągach specjalnych organizowanych w celu przewozu uczestników imprez uzależnione jest od treści umowy zawartej pomiędzy przewoźnikiem kolejowym a usługobiorcą oraz analizy zagrożeń, jakie mogą wystąpić w czasie przemieszczania uczestników imprez, a także pisemnego wystąpienia przewoźnika do właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji o zabezpieczenie przemieszczania się uczestników imprezy i zapewnienie w pociągu odpowiedniej liczby miejsc dla policjantów.

4. Zadania związane z zabezpieczeniem przejazdu uczestników imprez, uroczystości i zgromadzeń realizuje się zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (Dz. U. z 2001 r. nr 131, poz. 1471) oraz zarządzenia nr 546 Komendanta Głównego Policji z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie sposobu pełnienia przez policjantów służby kandydackiej służby w oddziałach prewencji Policji (Dz. Urz. KGP nr 13, poz. 65).

II. ZASADY ORGANIZOWANIA ZABEZPIECZENIA PRZEJAZDÓW

1. Po podjęciu decyzji o policyjnym zabezpieczeniu przejazdu, czynności realizacyjne podejmuje jednostka właściwa dla miejsca rozpoczęcia podróży uczestników.

2. Zabezpieczenie odbywa się w szczególności poprzez: wystawienie lub wzmocnienie patroli i posterunków, wystawienie sił interwencyjnych, skierowanie policjantów z zadaniem prowadzenia obserwacji uczestników w tym sposób niejawny.

3. Patrole realizują swoje zadania na całej trasie przejazdu uczestników imprez – zarówno w trakcie przemieszczenia uczestników na miejsce imprezy, uroczystość, bądź zgromadzenia, jak i w drodze powrotnej.

4. Na trasach przejazdu uczestników imprez, szczególnie w miejscach, gdzie planowane są postoje i zatrzymania pociągów bądź autokarów, właściwe terytorialnie jednostki Policji rozmieszczająsiły i środki policyjne wynikające z prognozowanego lub występującego zagrożenia, przygotowane do podjęcia interwencji w przypadkach wystąpienia naruszeń porządku i bezpieczeństwa publicznego, jeżeli taka potrzeba wynika z analizy zagrożeń.

5. Podczas zabezpieczenia przejazdu uczestników imprez środkami kolejowego transportu publicznego, policjanci wchodzący w skład patrolu współpracują z obsługą pociągu, kolejowymi służbami porządkowymi oraz innymi podmiotami realizującymi zadania porządkowe na rzecz przewoźnika.

6. W przypadku zabezpieczenia przejazdu uczestników transportem samochodowym, kierownicy jednostek organizacyjnych Policji organizują monitorowanie przemieszczających się uczestników imprez na podległym terenie oraz współdziałają z jednostkami ościennymi. Policjanci zabezpieczający przejazd zobowiązani są do monitorowania przemieszczania pojazdów przewożących uczestników imprezy, a także w miarę możliwości do nawiązania i utrzymania kontaktu z kierującymi tymi pojazdami.

7. W przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających zorganizowanie zabezpieczenia przejazdu, który nie był zabezpieczany przez jednostkę właściwą ze względu na miejsce rozpoczęcia przemieszczania lub wzmocnienie policyjnego zabezpieczenia lub podczas powrotu, zadanie realizuje komenda wojewódzka (Stołeczna) Policji, na terenie której zaistniało zagrożenie lub stwierdzono potrzebę zorganizowania zabezpieczenia przejazdu.

8. Do służby w realizacji zabezpieczenia przejazdów uczestników imprez w pierwszej kolejności kieruje się policjantów służb prewencyjnych wyposażonych w odpowiednie do realizacji zadań uzbrojenie, wyposażenie oraz umundurowanie, a także środki łączności.

9. Jednostka Policji właściwa dla miejsca odbywania się imprezy, uroczystości, bądź zgromadzenia, zapewnia miejsce do odpoczynku oraz możliwość spożycia posiłku dla policjantów zabezpieczających przejazd.

10. Policjanci wchodzący w skład sił realizujących zadania związane z zabezpieczeniem przejazdu uczestników mogą być wykorzystani do zabezpieczania imprezy po konsultacji z komendantem wojewódzkim (Stołecznym) Policji, wystawiającym patrol.

11. Wnioski o ewentualnym wydłużeniu lub skróceniu działań wykonywanych w związku z przemieszczaniem uczestników dowódca patrolu składa do dyżurnego macierzystej komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji.

12. Decyzję o skróceniu lub wydłużeniu podejmuje dyżurny komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji właściwy ze względu na jednostkę delegującą patrol po uzyskaniu akceptacji Dyżurnego Komendy Głównej Policji.

III. WSPÓŁDZIAŁANIE POMIĘDZY JEDNOSTKAMI POLICJI PODCZAS ZABEZPIECZANIA PRZEJAZDU UCZESTNIKÓW IMPREZ

1. W zakresie wymiany informacji o przejazdach uczestników imprez oraz związanych z tym zagrożeniach, a także o podejmowanych decyzjach w sprawach dotyczących realizacji zabezpieczeń, do współdziałania zobowiązani są kierownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Policji, właściwi ze względu na trasę, przejazdu uczestników oraz miejsca odbywania się imprezy, uroczystości i zgromadzenia.

2. Współdziałanie dotyczy etapów przygotowania zabezpieczenia oraz okresu od wyjazdu uczestników na imprezę, uroczystość, bądź zgromadzenie aż do ich powrotu, jak również etapu gromadzenia informacji o zagrożeniach.

3. We współdziałaniu pomiędzy jednostkami Policji na etapach przygotowania zabezpieczenia i gromadzenia informacji o zagrożeniach, wiodącymi ogniwami są komórki właściwe ds. sztabowych komend wojewódzkich Policji (Komendy Stołecznej Policji), komend powiatowych Policji (na terenie działania Komendy Stołecznej Policji także komend rejonowych Policji) i komend miejskich Policji, a na etapie realizacji – służby dyżurne tych jednostek.

4. W przypadkach wymagających koordynacji działań na terenie kilku komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji decyzje podejmuje Dyżurny Komendy Głównej Policji.

IV. WSPÓŁPRACA POLICJI Z PRZEWOŹNIKAMI KOLEJOWYMI

Komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji dokonują uzgodnień z właściwymi przewoźnikami kolejowymi dotyczących zakresu udziału Policji w realizacji zdań związanych z ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego w środkach kolejowego transportu publicznego podczas przejazdów grup uczestników imprez, a zwłaszcza:

1) udziału kolejowych służb porządkowych w policyjnych zabezpieczeniach przejazdów,

2) współdziałania z obsługą pociągów,

3) zapewnienia możliwości wykorzystania środków łączności będących na wyposażeniu pociągów przy podejmowaniu działań prewencyjnych przez Policję,

4) przekazywania – przez właściwe służby przewoźników kolejowych na trasie przemieszczania się uczestników imprez – do dyżurnych właściwych jednostek Policji informacji i prognoz dotyczących zachowania się pasażerów, w tym wyprzedzających informacji o potrzebie podjęcia interwencji policyjnej na wskazanej stacji kolejowej.

V. ZADANIA DO REALIZACJI PRZY ZABEZPIECZENIACH PRZEJAZDÓW

1. Kierownik jednostki Policji odpowiedzialnej za zabezpieczenie przejazdu uczestników imprez zobowiązany jest do:

1) informowania właściwych jednostek Policji o zamiarach przemieszczania się uczestników imprez, szczególnie o prognozowanych zagrożeniach, czasie, sposobie przejazdu, liczebności oraz ewentualnych sympatii i antypatii klubowych,

2) przekazywania informacji o wystawieniu patrolu zabezpieczającego przejazd, poprzez właściwe służby dyżurne jednostek organizacyjnych Policji, zainteresowanym kierownikom tych jednostek oraz Dyżurnemu Komendy Głównej Policji, a także w przypadku przemieszczania się uczestników imprezy środkami kolejowymi transportu publicznego, właściwym jednostkom organizacyjnym przewoźników kolejowych. Informacja powinna zawierać w szczególności dane telefoniczno-osobowe dowódcy patrolu oraz skład liczebny i trasę przemieszczania,

3) wyznaczenia dowódcy, określenia stanu osobowego i zadań dla policjantów realizujących zadania związane z zabezpieczeniem przejazdu,

4) określenia uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania policjantów,

5) określenia taktyki i sposobu prowadzenia działań wynikających z analizy zagrożeń,

6) zapewnienia wyposażenia w środki łączności, w tym telefonu komórkowego dla dowódcy patrolu,

7) podejmowania decyzji o włączeniu w skład patrolu policjantów rejestrujących zachowania uczestników imprezy,

8) przydzielenia środków transportu,

9) zatwierdzenia planu zabezpieczenia przejazdu.

2. Dyżurni jednostek Policji właściwych dla trasy przejazdu uczestników imprez oraz miejsca organizowanej imprezy, uroczystości i zgromadzenia zobowiązani są do:

1) niezwłocznego przekazywania informacji dyżurnym właściwych jednostek Policji o przejeździe uczestników imprez, którzy mogą być źródłem potencjalnych zagrożeń, ich liczebności, zachowaniu oraz sposobie zabezpieczenia trasy przejazdu, a także innych danych, istotnych z punktu widzenia zagrożenia porządku i bezpieczeństwa,

2) utrzymywania bieżącego kontaktu z dowódcą patrolu realizującego zabezpieczenie przejazdu,

3) przekazywania wszelkich informacji związanych z naruszeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego lub mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo przemieszczających się uczestników imprez, za pośrednictwem właściwych dyżurnych jednostek organizacyjnych Policji do Dyżurnych Komendy Głównej Policji,

4) prowadzenia bieżącej konsultacji dotyczącej ewentualnego skrócenia lub wydłużenia czasu realizacji zadań przez patrole zabezpieczające przejazd uczestników imprez.

3. Zadania patrolu realizującego zabezpieczenie przejazdu:

1) monitorowanie zachowań przemieszczających się uczestników imprezy,

2) reagowanie w stosunku do osób naruszających porządek prawny,

3) nawiązanie ścisłej współpracy z obsługą środków transportu przewożących uczestników imprez,

4) zatrzymywanie osób dopuszczających się czynów karalnych,

5) przekazywanie zatrzymanych osób policjantom z jednostek Policji właściwych terytorialnie ze względu na miejsce dokonania zatrzymania, a w przypadku zatrzymania osób przemieszczających się transportem kolejowym na najbliższej stacji kolejowej, gdzie takie przekazanie jest możliwe,

6) realizacja zabezpieczenia przejazdu kończy się z chwilą przejęcia odpowiedzialności nad grupą przez policjantów jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce odbywania się imprezy. Ponowne przejęcie uczestników w celu odbycia podróży powrotnej odbywa się na podobnych zasadach.

4. Dowódca patrolu zobowiązany jest do:

1) opracowania planu zabezpieczenia z uwzględnieniem:

a) sił, środków i wyposażenia, przewidywanych do zabezpieczenia,

b) zadań dla policjantów wyznaczonych do pełnienia służby,

c) trasy i czasu przejazdu,

d) zadań i sposobu kierowania pracą zespołu rejestrującego zachowania uczestników imprez,

e) wewnętrznego systemu dowodzenia i łączności,

f) spraw organizacyjnych,

2) z chwilą przekazania uczestników imprezy jednostce Policji organizującej zabezpieczenie w miejscu organizowania imprezy, uroczystości i zgromadzenia oraz z chwilą zakończenia zabezpieczenia przejazdu uczestników imprezy w drodze powrotnej, przekazania dyżurnemu komendy wojewódzkiej Policji (Komendy Stołecznej Policji) informacji o efektach służby oraz prognozowanych zachowaniach uczestników imprez,

3) natychmiastowego poinformowania o użyciu środka przymusu bezpośredniego przez policjantów realizujących zabezpieczenie przejazdu dyżurnych komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, właściwego ze względu na miejsce użycia środka oraz dyżurnego jednostki macierzystej,

4) sporządzenia, po zakończeniu służby, notatki zawierającej informacje na temat:

a) zachowania uczestników imprez,

b) zaistniałych zdarzeń, w tym użycia środków przymusu bezpośredniego,

c) osób zatrzymanych,

d) innych wykonanych czynności, w tym także przeprowadzonych wspólnie z innymi służbami,

e) współpracy z patrolami policyjnymi na stacjach kolejowych, parkingach i innych miejscach podczas podróży uczestników imprez oraz siłami wystawionymi przez inne podmioty zabezpieczające przemieszczenie,

f) innych problemów, jakie wystąpiły podczas realizacji zadania.

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji w terminie 1 miesiąca od chwili wydania niniejszych wytycznych, uwzględniając zagrożenia związane z przemieszczaniem uczestników imprez na podległym terenie, zobowiązani są do określenia zakresu i sposobów realizacji zabezpieczeń przejazdów uczestników imprez.

2. Tracą moc Wytyczne nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 sierpnia 2002 r. w sprawie zasad organizacji i trybu wykonywania przez Policję zadań związanych z przejazdami środkami kolejowego transportu publicznego uczestników imprez, uroczystości i zgromadzeń.

[1] Preambuła w brzmieniu ustalonym przez obwieszczenie Komendanta Głównego Policji z dnia 3 października 2006 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.KGP. Nr 13, poz. 84). Zmiana weszła w życie 4 października 2006 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2006-10-04
  • Data wejścia w życie: 2006-10-04
  • Data obowiązywania: 2006-10-04
  • Dokument traci ważność: 2007-10-01

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA