REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2004 nr 6 poz. 26
ZARZĄDZENIE NR 308 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 5 kwietnia 2004 r.
w sprawie określenia procedury typowania i selekcji kandydatów na analityków kryminalnych w Policji
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.1) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Typowanie kandydatów na analityków kryminalnych, zwanych dalej „kandydatami”, prowadzą w jednostkach Policji komórki organizacyjne do spraw kadr i szkolenia, w porozumieniu z komórkami organizacyjnymi do spraw analizy kryminalnej, według następujących kryteriów:
1) co najmniej trzyletni staż służby w Policji, związanej z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych;
2) znajomość obsługi komputera w zakresie posługiwania się edytorem tekstu oraz arkuszem kalkulacyjnym.
2. Kandydaci wytypowani w sposób określony w ust. 1 są poddawani selekcji pod kątem posiadania predyspozycji do pracy analitycznej. Selekcja polega na:
1) rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem,
2) poddaniu kandydata odpowiednio profilowanemu testowi psychologicznemu,
3) poddaniu kandydata sprawdzianowi umiejętności.
3. Typowanie i selekcja, o których mowa w ust. 1 i 2, ma na celu wybranie policjantów kierowanych na szkolenie z zakresu analizy kryminalnej, realizowane na podstawie odpowiednich programów określonych odrębnymi przepisami Komendanta Głównego Policji.
§ 2
1. Selekcję kandydatów prowadzi Komisja Selekcyjna.
2. W skład Komisji Selekcyjnej powołuje się:
1) podinsp. Waldemara Ignaczaka, starszego wykładowcę w Zakładzie Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie;
2) podinsp. Grzegorza Mazieja, eksperta w Wydziale XXI Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji;
3) kom. Marka Ślizaka, eksperta w Zespole Analizy Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy;
4) kom. Krystiana Wojciechowskiego, kierownika Sekcji Analizy Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku;
5) podkom. Adama Mateńko, eksperta w Zespole Analizy Kryminalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
3. Do pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Selekcyjnej wyznacza się podinsp. Waldemara Ignaczaka.
4. Upoważnia się dyrektora Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji do dokonywania zmian w składzie Komisji Selekcyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji oraz właściwymi przełożonymi policjantów powoływanych do Komisji Selekcyjnej.
§ 3
1. Komisja Selekcyjna może wykonywać swoje zadania w składzie nie mniejszym niż trzyosobowy.
2. W razie nieobecności przewodniczącego pracami Komisji Selekcyjnej kieruje członek Komisji wyznaczony przez przewodniczącego.
3. Decyzje w zakresie kompetencji Komisji Selekcyjnej są podejmowane większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Komisji lub członka Komisji kierującego jej pracami w trybie określonym w ust. 2.
§ 4
1. Komisja Selekcyjna dokumentuje swoje prace protokołami zawierającymi syntetyczny opis przebiegu procedury selekcji. Protokoły te są przechowywane w Zakładzie Ogólnozawodowym Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
2. Protokoły, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności wykaz kandydatów wytypowanych do selekcji i poddanych selekcji ze wskazaniem wyników wszystkich etapów selekcji.
3. Na podstawie protokołów, o których mowa w ust. 1, Komisja Selekcyjna sporządza wykaz kandydatów zakwalifikowanych do skierowania na szkolenie. Wykaz ten przekazuje się do Zakładu Ogólnozawodowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz do Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Analizy Kryminalnej Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.
§ 5
1. Komisja Selekcyjna przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, wyłącznie z kandydatami wytypowanymi w trybie określonym w § 1 ust. 1.
2. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie orientacji co do posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz uwarunkowań motywacyjnych kandydata do wykonywania zadań analityka kryminalnego.
3. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza się w formie zadawania ukierunkowanych pytań i wysłuchiwania odpowiedzi udzielanych przez kandydata.
4. Jeżeli Komisja Selekcyjna uzna wynik rozmowy kwalifikacyjnej za pozytywny, kieruje kandydata na test psychologiczny. O uznaniu wyniku rozmowy kwalifikacyjnej za negatywny Komisja Selekcyjna zawiadamia kandydata oraz typującą kandydata komórkę organizacyjną do spraw kadr i szkolenia, a także uczestniczącą w typowaniu komórkę organizacyjną do spraw analizy kryminalnej.
§ 6
1. Test psychologiczny, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, jest oparty na procedurach diagnostycznych właściwych dla metody MultiSelect i ma na celu określenie poziomu zdolności intelektualnych oraz cech osobowości kandydata, istotnych przy prowadzeniu analizy kryminalnej.
2. Przeprowadzenie testu psychologicznego dokumentuje się określeniem wyniku testu oraz ogólną opinią psychologiczną, którą można udostępnić wyłącznie kandydatowi, na jego wniosek. Wynik testu określa się formułą o następującym, alternatywnym, brzmieniu:
1) „Kandydat wykazuje niezbędne predyspozycje do wykonywania zadań analityka kryminalnego”;
2) „Kandydat nie wykazuje niezbędnych predyspozycji do wykonywania zadań analityka kryminalnego”.
3. Wynik testu psychologicznego udostępnia się Komisji Selekcyjnej oraz bezpośredniemu przełożonemu kandydata, a także kandydatowi – na jego wniosek.
4. Do przeprowadzania testów psychologicznych kandydatów oraz przechowywania wyników testów i ogólnych opinii psychologicznych wyznacza się psychologów pracowni psychologicznej Zakładu Ogólnozawodowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Kierownik Zakładu Ogólnozawodowego na bieżąco przekazuje przewodniczącemu Komisji Selekcyjnej wykazy kandydatów z wynikami testów.
§ 7
1. Sprawdzian umiejętności, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 3, polega na praktycznej weryfikacji poziomu predyspozycji analitycznych kandydata przez wykonanie określonych przez Komisję Selekcyjną zadań z zakresu analizy intuicyjnej oraz znajomości obsługi komputera.
2. Sprawdzianowi umiejętności poddaje się wyłącznie tych kandydatów, którzy uzyskali wyniki testów psychologicznych zakończone formułą określoną w § 6 ust. 2 pkt 1.
3. Negatywny wynik sprawdzianu umiejętności kończy procedurę selekcji kandydata. O wyniku sprawdzianu Komisja Selekcyjna zawiadamia kandydata oraz jego bezpośredniego przełożonego.
§ 8
1. Określanie, koordynowanie i nadzorowanie realizacji terminów rozpoczęcia procedury typowania i selekcji kandydatów zleca się Zespołowi Koordynacyjnemu do Spraw Analizy Kryminalnej Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.
2. Nadzorowanie przeprowadzania testów psychologicznych w Zakładzie Ogólnozawodowym Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zleca się Zespołowi Psychologa Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.
3. Zapewnienie warunków niezbędnych do pracy Komisji Selekcyjnej oraz przeprowadzania testów psychologicznych zleca się Komendantowi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
§ 9
1. Kandydat, którego udział w selekcji zakończył się wynikiem negatywnym, może być ponownie objęty procedurą typowania i selekcji nie wcześniej niż po upływie roku.
2. Policjanci, którzy przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia uzyskali pozytywny wynik testu psychologicznego badającego predyspozycje do wykonywania zadań analityka kryminalnego, nie podlegają typowaniu i przed skierowaniem na szkolenie są poddawani rozmowie kwalifikacyjnej oraz sprawdzianowi umiejętności. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 10
Uzyskanie pozytywnego rezultatu procedury typowania i selekcji nie stanowi podstawy do mianowania kandydata na stanowisko służbowe w komórce organizacyjnej do spraw analizy kryminalnej. Mianowanie następuje na zasadach i w trybie określonym w odpowiednich przepisach ustawy o Policji i rozporządzeń wykonawczych do ustawy o Policji.
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Komendant Główny Policji
nadinsp. Leszek Szreder
|
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r.: Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130 poz. 1188 i 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609, Nr 192, poz. 1873 i Nr 210, poz. 2036.
- Data ogłoszenia: 2004-04-22
- Data wejścia w życie: 2004-04-05
- Data obowiązywania: 2004-07-29
- Dokument traci ważność: 2005-08-29
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA