REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 14

ZARZĄDZENIE NR 5
KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

z dnia 26 czerwca 2013 r.

w sprawie w sprawie sposobu przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Zarządzenie określa sposób przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwanej dalej „inspekcją”, oceniającej zdolność do reagowania na nagłe zagrożenie oraz stopień przygotowania podmiotu krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do podejmowania działań ratowniczych.

§ 2.

Inspekcję zarządzają:

1) Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – wobec podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, których siły i środki tworzą centralny odwód operacyjny,

2) właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – wobec podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze województwa,

3) właściwy komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej – wobec ochotniczych straży pożarnych na obszarze powiatu, pod względem przygotowania do działań ratowniczych

– zwani dalej „zarządzającymi inspekcję”.

§ 3.

Inspekcję przeprowadza zespół inspekcyjny powoływany przez zarządzającego inspekcję.

§ 4.

1. W skład zespołu inspekcyjnego powoływanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wchodzą oficerowie pełniący służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Skład zespołu może zostać uzupełniony o dowódców kompanii i batalionów centralnego odwodu operacyjnego, a także oficerów lub koordynatorów ratownictwa medycznego z komend wojewódzkich i szkół Państwowej Straży Pożarnej.

2. Zespołowi inspekcyjnemu przewodniczy oficer z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej posiadający doświadczenie praktyczne w kierowaniu akcją ratowniczą, wskazany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

§ 5.

1. W skład zespołu inspekcyjnego powoływanego przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wchodzą oficerowie i aspiranci pełniący służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Skład zespołu może zostać uzupełniony o dowódców kompanii odwodu operacyjnego na obszarze województwa, a także oficerów lub koordynatorów ratownictwa medycznego z właściwych terytorialnie komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej.

2. Zespołowi inspekcyjnemu przewodniczy oficer z komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej posiadający doświadczenie praktyczne w kierowaniu akcją ratowniczą wskazany przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

§ 6.

1. W skład zespołu inspekcyjnego powoływanego przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej wchodzą oficerowie i aspiranci pełniący służbę w komendzie powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej. Skład zespołu może zostać uzupełniony o oficerów, aspirantów i koordynatorów ratownictwa medycznego powoływanych w porozumieniu z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej lub komendantami pozostałych szkół Państwowej Straży Pożarnej.

2. Zespołowi inspekcyjnemu przewodniczy oficer lub aspirant z komendy powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej posiadający doświadczenie praktyczne w kierowaniu akcją ratowniczą, wskazany przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.

§ 7.

Składy zespołów inspekcyjnych mogą być w razie potrzeby uzupełniane o ekspertów do spraw prognozowania zagrożeń i specjalistów do spraw ratownictwa lub inne osoby, które posiadają wiedzę i doświadczenie przydatne do przeprowadzenia inspekcji.

§ 8.

Inspekcję przeprowadza się na podstawie planów i wytycznych do inspekcji, sporządzanych przez zarządzającego inspekcję.

§ 9.

Przewodniczący zespołu inspekcyjnego powiadamia stanowisko kierowania właściwego komendanta Państwowej Straży Pożarnej o rozpoczęciu inspekcji.

§ 10.

1. Inspekcji zarządzanej przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej podlegają w szczególności następujące elementy gotowości operacyjnej:

1) alarmowanie – mające na celu sprawdzenie czasu dysponowania siłami i środkami, liczonego od momentu powiadomienia (zaalarmowania) o zdarzeniu do momentu wyjazdu (rozpoczęcia interwencji) zadysponowanych sił i środków z miejsca ich stacjonowania;

2) gotowość ratowników – mająca na celu sprawdzenie liczby ratowników oraz ich przygotowania do prowadzenia działań ratowniczych, wraz z ich wyposażeniem w indywidualne środki ochrony osobistej;

3) gotowość pojazdów, sprzętu silnikowego i sprzętu ratowniczego – mająca na celu sprawdzenie rzetelności obsługi codziennej, stanu oznakowania operacyjnego oraz przewożonego wyposażenia, a także wymaganych przepisami dokumentów;

4) gotowość działania urządzeń i systemów łączności – mająca na celu sprawdzenie sprawności i stanu wyposażenia podmiotu poddanego inspekcji oraz umiejętności jego obsługi i funkcjonowania w czasie działań ratowniczych;

5) prawidłowość prowadzenia książki podziału bojowego, rozkazów dziennych i ich zgodności z danymi w Bazie Sił i Środków w programie SWD-ST;

6) uprawnienia w zakresie kwalifikacji ratowniczych i uprawnienia do obsługi sprzętu ratowniczego.

2. Inspekcja zarządzana przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej obejmuje w szczególności:

1) elementy gotowości operacyjnej określone w ust. 1;

2) działanie urządzeń i systemów łączności – mające na celu sprawdzenie stanu wyposażenia stanowiska kierowania lub punktu dyspozytorskiego oraz umiejętności obsługi urządzeń łączności;

3) umiejętność korzystania z planów ratowniczych oraz innej dokumentacji i bazy danych operacyjnych niezbędnych podczas organizowania, prowadzenia i koordynowania działań ratowniczych;

4) współdziałanie dyspozytorów i dyżurnych operacyjnych z dyspozytorami innych służb i podmiotów ratowniczych, w tym zintegrowanych zadaniami w ramach centrum powiadamiania ratunkowego i telefonu alarmowego;

5) aktualizację planów ratowniczych oraz baz danych operacyjnych niezbędnych podczas organizowania, prowadzenia i koordynowania działań ratowniczych.

3. Inspekcja zarządzana przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej obejmuje elementy gotowości operacyjnej określone w ust. 2.

§ 11.

W podmiotach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego innych, niż jednostki ochrony przeciwpożarowej, mogą być sprawdzane elementy gotowości operacyjnej ujęte w umowie cywilnoprawnej o włączeniu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

§ 12.

1. W ramach inspekcji przeprowadza się praktyczne lub aplikacyjne ćwiczenia ratownicze mające na celu sprawdzenie poziomu przygotowania ratowników i dowódców oraz pojazdów i sprzętu ratowniczego do realizowania działań ratowniczych w zakresie wynikającym z obowiązujących procedur ratowniczych, ujętych w planach ratowniczych.

2. Praktyczne ćwiczenie ratownicze powinno zawierać elementy uwzględniające stan wyszkolenia i wyposażenia oraz gotowości do realizowania zadań w poszczególnych dziedzinach ratownictwa.

3. Aplikacyjne lub praktyczne ćwiczenie ratownicze dla dyspozytorów i dyżurnych operacyjnych mają na celu sprawdzenie również:

1) przygotowania dyspozytorów i dyżurnych operacyjnych do przyjmowania informacji o nagłym zagrożeniu;

2) kwalifikacji i selekcji zgłoszeń o powstałych zdarzeniach nagłych oraz nagłego zagrożenia życia, zdrowia, środowiska lub mienia;

3) dysponowania sił i środków;

4) wspomagania i koordynacji działań ratowniczych na podstawie decyzji lub rozkazów kierującego działaniem ratowniczym;

5) informowania przełożonych i organów administracji publicznej o rodzajach zagrożenia, prognozie ich rozwoju oraz skali i miejscu zdarzenia;

6) uruchamiania procedur zwiększania stanu osobowego stanowiska kierowania lub podwyższania gotowości operacyjnej podmiotów poddanych inspekcji, według obowiązujących procedur ratowniczych.

4. W ramach inspekcji mogą zostać również sprawdzone wiadomości teoretyczne ratowników, dowódców oraz dyspozytorów i dyżurnych operacyjnych.

§ 13.

Przewodniczy zespołu inspekcyjnego może zarządzić przerwanie inspekcji w przypadku zadysponowania podmiotu ratowniczego do działań ratowniczych oraz jej kontynuowanie po ustaniu przeszkody.

§ 14.

Przebieg inspekcji jest dokumentowany w sposób określony w § 15, natomiast ćwiczenia praktyczne mogą być dodatkowo dokumentowane z wykorzystaniem technik filmowania i nagrywania.

§ 15.

1. Z przeprowadzonej inspekcji, zespół inspekcyjny sporządza protokół, którego jeden egzemplarz pozostawia w podmiocie poddanym inspekcji, a drugi przekazuje zarządzającemu inspekcję.

2. Protokół inspekcji zawiera:

1) datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia inspekcji, nazwę podmiotu poddanego inspekcji, nazwę podmiotu zarządzającego inspekcję i skład zespołu inspekcyjnego;

2) wyszczególnienie elementów inspekcji;

3) stwierdzone nieprawidłowości oraz wykaz popełnionych błędów podczas inspekcji, w przypadku gdy wystąpiły podczas inspekcji wraz z wnioskami z przeprowadzonej inspekcji;

4) ocenę końcową inspekcji.

3. Protokół inspekcji podpisują kierownik podmiotu poddanego inspekcji lub jego przedstawiciel oraz członkowie zespołu inspekcyjnego.

4. Kierownik podmiotu poddanego inspekcji jest zobowiązany do podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości wskazanych w protokole.

5. Zarządzający inspekcję po zapoznaniu się z protokołem z inspekcji, może sporządzić wystąpienie poinspekcyjne z wnioskami i zaleceniami, które przekazuje kierownikowi podmiotu poddanego inspekcji.

6. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może sporządzić wystąpienie poinspekcyjne skierowane do właściwego terenowo komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli w protokole poinspekcyjnym zostały stwierdzone poważne uchybienia wymagające natychmiastowej poprawy.

7. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sporządza raz na pół roku pismo z podsumowaniem zbiorczym uchybień mających charakter ogólny, powtarzający się lub stanowiący problem systemowy i przekazuje je do komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej i szkół Państwowej Straży Pożarnej.

§ 16

. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej

gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz

 

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97, z 2010 r. Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228, Nr 238, poz. 1578 i Nr 239, poz. 1589 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 677, Nr 171, poz. 1016 i Nr 207, poz. 1230 oraz z 2012 r. poz. 664.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2013-06-26
  • Data wejścia w życie: 2013-07-11
  • Data obowiązywania: 2013-07-11
  • Dokument traci ważność: 2018-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA