REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2008 nr 1 poz. 17
Decyzja nr
105
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 16 kwietnia 2008 r.
w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
Na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) oraz w zw. z § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 roku w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa (Dz. U. Nr 116, poz. 784, z późn. zm.) postanawia się, co następuje:
§ 1.
1. Decyzja określa przedmiot wydatków oraz zasady i sposób podziału środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „Komendą Główną”, na cele reprezentacyjne i okolicznościowe.
2. Część środków, o których mowa w ust. 1, przeznacza się niżej wymienionym kierownikom jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej:
1) Komendantowi Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie;
2) Komendantowi Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie;
3) Komendantowi Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu;
4) Komendantowi Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy;
5) Dyrektorowi Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach;
zwanych dalej „jednostkami uprawnionymi”.
3. Sposób podziału środków budżetowych, o których mowa w ust. 1, przeznaczonych dla Komendy Głównej i jednostek uprawnionych, określa załącznik do niniejszej decyzji.
§ 2.
Wydatkami reprezentacyjnymi w rozumieniu decyzji są wydatki związane z reprezentowaniem Komendy Głównej lub jednostek uprawnionych, w związku z realizacją zadań służbowych, do których zalicza się w szczególności:
1) podejmowanie przez Komendanta Głównego lub jego zastępców oraz kierowników jednostek uprawnionych lub ich zastępców, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przybyłych na ich zaproszenie, delegacji zagranicznych:
a) niższej rangi,
b) wyższej rangi, w których przewodniczącym delegacji jest osoba w randze nie niższej niż odpowiednio Zastępca Komendanta Głównego lub zastępca kierownika jednostki uprawnionej;
2) koszty poczęstunków z okazji:
a) świąt państwowych, kościelnych oraz świąt jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Komendanta Głównego (za wyjątkiem poczęstunków organizowanych w jednostkach prowadzących żywienie dla osób skoszarowanych, na podstawie przepisów dotyczących należności żywnościowych),
b) oficjalnych wizyt przedstawicieli organów administracji publicznej i hierarchii kościelnej oraz narad i odpraw służbowych kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej;
3) zakup artykułów spożywczych na realizację zadań służbowych przez kierownictwo Komendy Głównej i jednostek uprawnionych;
4) zakup drobnych upominków i koszty usług dokonywanych na podstawie indywidualnych decyzji Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej, w granicy posiadanych na ten cel środków budżetowych, których jednorazowa wartość nie powoduje obowiązku podatkowego, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14. poz. 176 z późn. zm.) i określoną ustawowo wartością nieodpłatnego świadczenia, otrzymanego od świadczeniodawcy, w związku z jego promocją lub reklamą.
§ 3.
1. Wydatki, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a, obliczane są wg następujących zasad:
1) środki przeznaczone na spotkanie powitalne/pożegnalne:
KS = Ls x Z x 5
gdzie:
KS – szacunkowe koszty spotkania powitalnego/pożegnalnego,
Ls – liczba osób biorących udział w spotkaniu (obliczana w następujący sposób: Ls = liczba członków delegacji zagranicznej + po jednej osobie towarzyszącej dla osoby z delegacji zagranicznej + opiekun delegacji + tłumacz),
Z – norma regulowana decyzją nr 15/05 Dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego MSWiA i Dyrektora Departamentu Finansów MSWiA z dnia 5 lipca 2005 r. w sprawie określenia wartości pieniężnych norm wyżywienia oraz sposobu ich stosowania dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu, zwaną dalej „decyzją nr 15/05”;
2) środki przeznaczone na wyżywienie:
KW = Ld x Z x 5 x D
gdzie:
KW – szacunkowe koszty przeznaczone na wyżywienie,
Ld – liczba osób biorących udział w spotkaniu (obliczana w następujący sposób: Ld = liczba członków delegacji zagranicznej + opiekun delegacji + tłumacz),
Z – norma regulowana decyzją nr 15/05.
D – liczba dni, w których delegacja zagraniczna przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3) pozostałe świadczenia (opłaty za usługi turystyczne, zakwaterowanie, przejazdy, upominki, tłumaczenia oraz inne uzasadnione wydatki zatwierdzone przez Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej) do wysokości poniesionych kosztów.
2. Wydatki, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. b, obliczane są według następujących zasad:
1) środki przeznaczone na spotkanie powitalne/pożegnalne:
KS = Ls x Z x 5 x 2
KS – szacunkowe koszty spotkania powitalnego/pożegnalnego,
Ls – liczba osób biorących udział w spotkaniu (obliczana w następujący sposób: Ls = liczba członków delegacji zagranicznej + po jednej osobie towarzyszącej dla osoby z delegacji zagranicznej + opiekun delegacji + tłumacz),
Z – norma regulowana decyzją nr 15/05;
2) środki przeznaczone na wyżywienie:
KW = Ld x Z x 5 x D x 2
KW – szacunkowe koszty przeznaczone na wyżywienie,
Ld – liczba osób biorących udział w spotkaniu (obliczana w następujący sposób: Ld = liczba członków delegacji zagranicznej + opiekun delegacji + tłumacz),
Z – norma regulowana decyzją nr 15/05,
D – ilość dni, w których delegacja zagraniczna przebywa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej;
3) pozostałe świadczenia (opłaty za usługi turystyczne, zakwaterowanie, przejazdy, upominki, tłumaczenia oraz inne uzasadnione wydatki zatwierdzone przez Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej) do wysokości poniesionych kosztów.
3. W uzasadnionych przypadkach Komendant Główny lub kierownik jednostki uprawnionej może wyrazić zgodę na poniesienie wydatków w wysokości wyższej niż obliczona zgodnie z zasadami określonymi w § 3 ust. 1 i 2.
§ 4.
1. Wydatkami okolicznościowymi w rozumieniu niniejszej decyzji są wydatki związane z organizowaniem przez Komendę Główną i jednostki uprawnione uroczystości, spotkań, obchodów itp. związanych z funkcjonowaniem Państwowej Straży Pożarnej, do których zalicza się w szczególności:
1) zakup kwiatów (wieńców, wiązanek), zniczy w związku z udziałem kierownictwa Komendy Głównej lub jednostek uprawnionych w okolicznościowych uroczystościach;
2) koszty związane z obchodami świąt państwowych i kościelnych, Dnia Strażaka, uroczystości z okazji jubileuszy oraz wręczenia sztandaru jednostkom organizacyjnym Państwowej Straży Pożarnej;
3) poczęstunki z udziałem przedstawicieli Komendy Głównej lub jednostek uprawnionych i osób zaproszonych, z okazji mianowania na wyższy stopień, wręczenia medali, odznaczeń oraz pożegnań osób odchodzących ze służby lub pracy, a także innych jubileuszy, rocznic i uroczystości uznanych za ważne w życiu służbowym lub osobistym tych osób;
4) koszty związane z organizowaniem narad, posiedzeń zespołów problemowych, posiedzeń organów kolegialnych, rad naukowych, kapituł, powołanych decyzją Komendanta Głównego lub wyznaczonych przez kierownika jednostki uprawnionej.
2. Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie mogą przekroczyć 80% dziennej diety z tytułu podróży służbowej na terenie kraju, na jednego uczestnika.
3. Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 4, nie mogą przekroczyć 50% dziennej diety z tytułu podróży służbowej na terenie kraju na jednego uczestnika, z tym, że w uzasadnionych przypadkach Komendant Główny lub kierownik jednostki uprawnionej może wyrazić zgodę na zwiększenie tego limitu. Zarówno wniosek wraz z uzasadnieniem o jednorazowe zwiększenie limitu, jak i zgoda Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej, powinny mieć formę pisemną.
§ 5.
1. Wydatki, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i b, dokonywane są na podstawie wniosku o przyznanie środków finansowych na przyjęcie delegacji zagranicznej, zaakceptowanego odpowiednio przez Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej.
2. Wydatki, o których mowa w § 2 i 4, ponoszone są w ramach środków przeznaczonych na wydatki bieżące i zaliczane do właściwych pozycji klasyfikacji budżetowej.
3. Rozliczanie wydatków, o których mowa w § 2 i 4, powinno zawierać określenie przedsięwzięcia, liczbę jego uczestników oraz stwierdzenie udziału w nim kierownictwa lub przedstawicieli Komendy Głównej lub jednostki uprawnionej.
4. Wydatki, o których mowa w § 4, dokonywane są na podstawie decyzji Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej.
§ 6.
Wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe każdorazowo dokonywane są z uwzględnieniem wymogu celowości, oszczędności i gospodarności, w wysokości dostosowanej do niezbędnych potrzeb.
§ 7.
Traci moc decyzja nr 98 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe.
§ 8.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
Komendant Główny |
Państwowej Straży Pożarnej |
nadbryg. Wiesław LEŚNIAKIEWICZ |
Załącznik do decyzji nr 105
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej
Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
Limit środków budżetowych na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe w podziale na Komendę Główną i jednostki uprawnione w 2008 roku
1. Limit środków budżetowych na cele reprezentacyjne i okolicznościowe dla Komendy Głównej i jednostek uprawnionych ustala się w tabeli 1, w wysokości:
Tabela 1 | ||||
Lp. | Jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej | Wydatki reprezentacyjne | Wydatki okolicz- | |
ogółem | w tym na przyjęcia gości zagranicznych | |||
1. | Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej | 176 856 | 120 000 | 40 000 |
2. | Centralna Szkoła PSP w Częstochowie | 5 500 | - | 4 000 |
3. | Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie | 5 500 | - | 4 000 |
4. | Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu | 5 500 | - | 4 000 |
5. | Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy | 5 500 | - | 2 000 |
6. | Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach | 2 500 | - | 3 500 |
Razem | 201 356 | 120 000 | 57 500 |
2. Limit wydatków reprezentacyjnych na cele określone w § 2 pkt 3 dla kierownictwa Komendy Głównej ustala się w tabeli 2, w wysokości:
Tabela 2 | ||||
Lp. | Stanowisko | Liczba osób | Limit miesięczny na osobę | Limit roczny |
1. | Komendant Główny PSP | 1 | 720 | 8 640 |
2. | Zastępca Komendanta Głównego PSP | 3 | 300 | 10 800 |
3. | Dyrektor Biura/Pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych | 11 | 100 | 13 200 |
4. | Zastępca Dyrektora Biura/Główny Księgowy | 13 | 60 | 9 360 |
Razem* | 42 000 |
* Kwota zawiera się w limicie środków finansowych określonych w tabeli 1 załącznika.
3. Limit wydatków reprezentacyjnych na cele określone w § 2 pkt 3 dla kierownictwa jednostek uprawnionych ustala się w tabeli 3, w wysokości:
Tabela 3 | ||||
Lp. | Stanowisko | Liczba osób | Limit miesięczny na osobę | Limit roczny |
1 | Komendant Centralnej Szkoły PSP | 4 | 140 | 6 720 |
2 | Zastępcy Komendantów: Centralnej Szkoły PSP (2) | 7 | 50 | 4 200 |
3 | Dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa | 1 | 100 | 1 200 |
|
|
| Razem* | 12 120 |
* Kwota zawiera się w limicie środków finansowych określonych w tabeli 1 załącznika.
4. Limit wydatków reprezentacyjnych na realizację usług określonych w § 2 pkt 2 decyzji ustala się w wysokości do 60 zł na osobę. W uzasadnionych przypadkach Komendant Główny lub kierownik jednostki uprawnionej może wyrazić zgodę na zwiększenie limitu. Zarówno wniosek wraz z uzasadnieniem o jednorazowe zwiększenie limitu, jak i zgoda Komendanta Głównego lub kierownika jednostki uprawnionej, powinny mieć formę pisemną.
- Data ogłoszenia: 2008-06-30
- Data wejścia w życie: 2008-04-16
- Data obowiązywania: 2012-04-05
- Dokument traci ważność: 2012-12-21
- DECYZJA NR 8 KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ z dnia 27 stycznia 2010 r. zmieniająca decyzję w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
- DECYZJA NR 17 z dnia 28 marca 2011 r. zmieniająca decyzję w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
- DECYZJA NR 54 KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ z dnia 7 grudnia 2011 r. zmieniająca decyzję w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
- DECYZJA NR 14 KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ z dnia 5 kwietnia 2012 r. zmieniająca decyzję w sprawie środków budżetowych przeznaczonych dla Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA