REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 43
DECYZJA Nr 36/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 marca 2025 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej „Medal Biura Konwentu Dziekanów”
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2023 r. poz. 76), art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438 oraz z 2024 r. poz. 1222) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) wzór odznaki określony w załączniku nr 1;
2) wzór legitymacji odznaki określony w załączniku nr 2;
3) wzór wniosku o nadanie odznaki określony w załączniku nr 3.
§ 3.
§ 4.
Minister Obrony Narodowej: z up. S. Wziątek
Załączniki do decyzji Nr 36/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 25 marca 2025 r. (poz. 43)
Załącznik nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL BIURA KONWENTU DZIEKANÓW”
Załącznik nr 2
WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL BIURA KONWENTU DZIEKANÓW”
Załącznik nr 3
WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL BIURA KONWENTU DZIEKANÓW”
Załącznik nr 4
REGULAMIN ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ „MEDAL BIURA KONWENTU DZIEKANÓW”
1. Odznaka okolicznościowa „Medal Biura Konwentu Dziekanów”, zwana dalej „odznaką”, wprowadzona z okazji 30. rocznicy powstania organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych, jest formą uhonorowania osób zasłużonych w działalności na rzecz warunków służby wojskowej, praw i godności żołnierzy. Odznaka stanowi symbol więzi łączącej osoby, które wniosły znaczący wkład w poprawę warunków służby żołnierzy, podejmowały inicjatywę prawną i walczyły o godność żołnierza. Nadanie odznaki jest zewnętrzną formą wyróżnienia stanowiącego wyraz uznania dla działalności na rzecz obrony praw i godności żołnierzy.
2. Odznakę stanowi koło o średnicy 36 mm w kolorze srebrzystym. Na awersie pośrodku umieszczono wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej barwy oksydowanego srebra z koroną, dziobem i szponami barwy złotej. Nad orłem znajduje się napis „W OBRONIE PRAW I GODNOŚCI ŻOŁNIERZY” barwy czarnej. Na rewersie pośrodku umieszczono miniatury znaków trzech konwentów: Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, Konwentu Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych. Na obwodzie rewersu znajduje się napis „ORGANY PRZEDSTAWICIELSKIE ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH” barwy czarnej. Odznaka zawieszona jest na wstążce szerokości 40 mm z pionowymi pasami w kolorach: jasnoniebieskim - symbolizującym zgromadzenia organów przedstawicielskich Sił Powietrznych, czarnym - symbolizującym zgromadzenia organów przedstawicielskich Wojsk Specjalnych, oliwkowym - symbolizującym zgromadzenia organów przedstawicielskich Wojsk Obrony Terytorialnej, jasnozielonym - symbolizującym zgromadzenia organów przedstawicielskich Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojsk Lądowych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz granatowym - symbolizującym zgromadzenia organów przedstawicielskich Marynarki Wojennej, każdy o szerokości 8 mm.
3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Dyrektorowi Biura Konwentu Dziekanów - Przewodniczącemu Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, zwanemu dalej „Dyrektorem - Przewodniczącym”, dziekanom korpusu oficerów zawodowych, zwanych dalej „dziekanami”, z dniem wyboru;
2) Przewodniczącemu Konwentu Dziekanów Korpusu Podoficerów Zawodowych, zwanemu dalej „Przewodniczącym Konwentu Podoficerów”, dziekanom korpusu podoficerów zawodowych, zwanych dalej „dziekanami”, z dniem wyboru;
3) Przewodniczącemu Konwentu Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, zwanemu dalej „Przewodniczącym Konwentu Szeregowych”, dziekanom korpusu szeregowych zawodowych zwanych dalej „dziekanami”, z dniem wyboru;
4) mężom zaufania korpusu oficerów zawodowych, mężom zaufania korpusu podoficerów zawodowych oraz mężom zaufania korpusu szeregowych zawodowych po pełnieniu funkcji męża zaufania przez okres co najmniej dwóch lat;
5) innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych, na wniosek Komisji, o której mowa w pkt 8, lub Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.
4. Odznakę nadaje Dyrektor - Przewodniczący.
5. W przypadku osób określonych w pkt 3 ppkt 5 wniosek o nadanie odznaki może złożyć Dyrektor - Przewodniczący lub każdy dziekan.
6. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie odznaki, zwaną dalej „legitymacją”, i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
7. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
8. Dyrektor - Przewodniczący powołuje Komisję w składzie:
1) przewodniczący - Przewodniczący Konwentu Podoficerów;
2) sekretarz - Przewodniczący Konwentu Szeregowych;
3) Zastępca Przewodniczącego Konwentu Oficerów;
4) Zastępca Przewodniczącego Konwentu Podoficerów;
5) Zastępca Przewodniczącego Konwentu Szeregowych;
6) przedstawiciel pracowników Biura Konwentu Dziekanów.
9. Imienny skład oraz wszelkie zmiany w składzie Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym Dyrektora - Przewodniczącego.
10. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie prawa do odznaki;
2) prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji nadanych odznak;
3) wnioskowanie o nadanie prawa do odznaki osobom, o których mowa w pkt 3 ppkt 5;
4) wnioskowanie o pozbawienie prawa do odznaki.
11. Dla ważności posiedzeń Komisji wymagana jest obecność 4/6 jej członków.
12. Opinie Komisji o nadaniu lub wnioski, o których mowa w pkt 10 ppkt 3 i 4, zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Treść opinii i wniosków w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia, podpisanym przez wszystkich obecnych członków Komisji, który przedstawia się Dyrektorowi - Przewodniczącemu.
13. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się z okazji rocznicy powstania organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych, świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby i pracy okolicznościach.
14. Odznakę wręcza Dyrektor - Przewodniczący lub wyznaczeni przez niego przedstawiciele w tym: Zastępca Przewodniczącego Konwentu Oficerów, Przewodniczący Konwentu Podoficerów, Zastępca Przewodniczącego Konwentu Podoficerów, Przewodniczący Konwentu Szeregowych, Zastępca Przewodniczącego Konwentu Szeregowych, dowódcy jednostek wojskowych w asyście męża zaufania danego korpusu zawodowego.
15. Odznakę nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych oraz medalach resortowych. Zamiast odznaki można nosić baretkę.
16. Prawo do posiadania odznaki tracą żołnierze i inne osoby, o których mowa w pkt 3 ppkt 5, skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek. W uzasadnionych przypadkach prawa do odznaki mogą być pozbawieni żołnierze prawomocnie ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
17. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Dyrektor - Przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji.
18. Od decyzji, o której mowa w pkt 17, przysługuje prawo do wniesienia odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja wyższego przełożonego jest ostateczna.
19. Fakt pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym Dyrektora - Przewodniczącego.
20. Wizerunek odznaki może być umieszczany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzacyjnych organy przedstawicielskie żołnierzy zawodowych, za zgodą Dyrektora - Przewodniczącego.
21. Koszty wykonania matrycy i pozostałych odznak mogą być finansowane z limitu wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych naliczonych na stanowisko etatowe Dyrektora - Przewodniczącego.
- Data ogłoszenia: 2025-03-27
- Data wejścia w życie: 2025-03-27
- Data obowiązywania: 2025-03-27
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA