REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 8
DECYZJA Nr 7/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 stycznia 2025 r.
w sprawie wprowadzenia znaku specjalnego Służby Weterynaryjnej Wojska Polskiego
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438 oraz z 2024 r. poz. 1222) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z § 34 pkt 6 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1073), po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Ministerstwa Obrony Narodowej, ustala się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) wzór znaku określony w załącznikach nr 1 i 2;
2) wzór legitymacji stwierdzającej nadanie znaku określony w załącznikach nr 3 i 4.
§ 3.
§ 4.
Minister Obrony Narodowej: wz. P. Bejda
Załączniki do decyzji Nr 7/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 2 stycznia 2025 r. (poz. 8)
Załącznik nr 1
WZÓR ZŁOTEGO ZNAKU SPECJALNEGO SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO
Załącznik nr 2
WZÓR SREBRNEGO ZNAKU SPECJALNEGO SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO
Załącznik nr 3
WZÓR LEGITYMACJI ZŁOTEGO ZNAKU SPECJALNEGO SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO
Załącznik nr 4
WZÓR LEGITYMACJI SREBRNEGO ZNAKU SPECJALNEGO SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO
Załącznik nr 5
REGULAMIN ZNAKU SPECJALNEGO SŁUŻBY WETERYNARYJNEJ WOJSKA POLSKIEGO
1. Znak specjalny, zwany dalej „znakiem”, Służby Weterynaryjnej Wojska Polskiego, zwanej dalej „SWWP”, jest formą uhonorowania żołnierzy - wojskowych lekarzy weterynarii za wykonywane obowiązki służbowe bądź podkreślenia szczególnych osiągnięć w obszarze rozwoju służby weterynaryjnej.
2. Znak nadawany jest w dwóch wzorach:
1) złotym;
2) srebrnym.
3. Wzór złotego znaku ma kształt owalu, o wymiarach 35x50 mm, barwy wiśniowej z zieloną bordiurą wykończoną złotym paskiem i złotym obramowaniem. Użyte kolory wiśniowy i zielony nawiązują do historycznych barw służb weterynaryjnych. W dolnej części znaku znajdują się złote liście laurowe, odnoszące się do elementu odznak honorowych Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii. W centrum znaku umieszczono oznakę korpusu osobowego służby weterynaryjnej, przedstawiającą złoty wizerunek miecza z okalającym go złotym wężem Eskulapa.
4. Wzór srebrnego znaku ma kształt owalu, o wymiarach 35x50 mm, barwy wiśniowej z zieloną bordiurą wykończoną srebrnym paskiem i srebrnym obramowaniem. Użyte kolory wiśniowy i zielony nawiązują do historycznych barw służb weterynaryjnych. W dolnej części znaku znajdują się srebrne liście laurowe, odnoszące się do elementu odznak honorowych Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii. W centrum znaku umieszczono oznakę korpusu osobowego służby weterynaryjnej, przedstawiającą srebrny wizerunek miecza z okalającym go srebrnym wężem Eskulapa.
5. Prawo do otrzymania znaku wzoru złotego przysługuje żołnierzom - wojskowym lekarzom weterynarii po przesłużeniu w SWWP co najmniej 12 lat.
6. Prawo do otrzymania znaku wzoru srebrnego przysługuje:
1) Szefowi Służby Weterynaryjnej - Inspektorowi Weterynaryjnemu Wojska Polskiego, zwanemu dalej „Szefem - Inspektorem", z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom - wojskowym lekarzom weterynarii po przesłużeniu w SWWP co najmniej 3 lat.
7. Nadanie znaku wzoru złotego może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania znaku wzoru srebrnego.
8. Znak nadaje Szef - Inspektor na podstawie opinii Komisji, o której mowa w pkt 11, a fakt nadania znaku potwierdza się w decyzji dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw zdrowia, zwanego dalej „Dyrektorem komórki organizacyjnej MON”.
9. Znak nadaje się imiennie wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie znaku, zwaną dalej „legitymacją”, i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
10. Z tytułu nadania znaku nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
11. Szef - Inspektor powołuje 6-osobową Komisję w składzie:
1) przewodniczący - zastępca Szefa - Inspektora;
2) zastępca Komendanta Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej, zwanego dalej „WOMP”, w Modlinie;
3) zastępca Komendanta WOMP w Gdyni;
4) zastępca Komendanta WOMP w Bydgoszczy;
5) zastępca Komendanta WOMP we Wrocławiu;
6) zastępca Komendanta WOMP w Krakowie.
12. Imienny skład oraz wszelkie zmiany w składzie Komisji ogłasza się w decyzji Dyrektora komórki organizacyjnej MON.
13. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie prawa do znaków;
2) prowadzenie dokumentacji oraz ewidencji nadanych znaków;
3) wnioskowanie o pozbawienie prawa do odznaki.
14. Dla ważności posiedzeń Komisji wymagana jest obecność co najmniej połowy jej członków.
15. Opinie Komisji o nadaniu znaku zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Treść opinii lub wniosków w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia, podpisanym przez wszystkich obecnych członków Komisji, który przedstawia się Szefowi - Inspektorowi.
16. Z wnioskiem o nadanie znaków występują bezpośredni przełożeni żołnierzy - wojskowych lekarzy weterynarii, o których mowa w pkt 5 i 6, drogą służbową do przewodniczącego Komisji.
17. Znak wraz z legitymacją wręcza się podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby i pracy okolicznościach, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego.
18. Zasady noszenia znaku określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
19. Prawo do posiadania znaku mogą utracić żołnierze skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek.
20. Decyzję o pozbawieniu prawa do znaku podejmuje Szef - Inspektor z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji.
21. Od decyzji, o której mowa w pkt 20, przysługuje prawo do wniesienia odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do znaku. Decyzja wyższego przełożonego jest ostateczna.
22. Wizerunek znaku może być umieszczany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących SWWP, za zgodą Szefa - Inspektora.
23. Pierwsze egzemplarze znaków przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego, a ich zakupu dokonuje się z wydatków bieżących właściwej jednostki budżetowej.
24. Zakupu pozostałych znaków dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.
- Data ogłoszenia: 2025-01-03
- Data wejścia w życie: 2025-01-03
- Data obowiązywania: 2025-01-03
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA