REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 240
Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa
DECYZJA NR 193/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 11 grudnia 2017 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852, z 2014 r. poz. 932 oraz z 2016 r. poz. 2138) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych – ustala się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
§ 3.
§ 4.
Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz
Załączniki do decyzji Nr 193/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 1 grudnia, (poz. 240)
Załącznik Nr 1
Załącznik Nr 2
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH
1. Odznaka pamiątkowa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, zwana dalej „odznaką”, jest zewnętrznym znakiem więzi żołnierzy, pracowników i osób szczególnie zasłużonych z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, zwaną dalej „WSOSP” lub „Uczelnią”. Posiadanie odznaki pamiątkowej jest wyrazem uhonorowania i stanowi widoczny znak przynależności do społeczności wojskowej kultywującej najlepsze tradycje żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Odznaka wykonana jest z metalu, barwy oksydowanego srebra, ma kształt okrągłej tarczy na której umieszczony jest stylizowany wizerunek orła z mieczem w dziobie unoszącego się nad gniazdem orląt. W górnej części Odznaki umieszczony jest napis „SZKOŁA ORLĄT”, natomiast w dolnej „1925 DĘBLIN”. Napisy wykonane są czcionką koloru złotego.
3. Decyzje o przydzieleniu odznaki podejmuje Komisja do spraw Odznaki Pamiątkowej WSOSP, zwana dalej „Komisją”.
4. Rektor-Komendant WSOSP powołuje ośmioosobową Komisję w składzie:
1) przewodniczący: Prorektor ds. Wojskowych;
2) sekretarz: przedstawiciel Wydziału Wychowawczego;
3) członkowie:
a) Szef Pionu Ogólnego,
b) Dziekan Wydziału Lotnictwa,
c) Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki,
d) Kanclerz,
e) mąż zaufania korpusu oficerów,
f) mąż zaufania korpusu podoficerów.
5. Aktualny skład Komisji jest ogłoszony w rozkazie dziennym Rektora-Komendanta WSOSP.
6. Do zadań Komisji należy:
1) przyjmowanie i opiniowanie wniosków o nadanie odznaki lub pozbawienie prawa do jej posiadania;
2) przedkładanie wniosków, o których mowa w ust. 1, Rektorowi-Komendantowi WSOSP;
3) przygotowywanie odznak i legitymacji oraz organizacja i prowadzenie uroczystości wręczania odznak.
7. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) Rektorowi-Komendantowi WSOSP z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom, po co najmniej trzyletniej nienagannej służbie w strukturach WSOSP oraz pracownikom zatrudnionym w Uczelni po przepracowaniu w sposób nienaganny co najmniej pięciu lat;
3) innym osobom i instytucjom, szczególnie zasłużonym dla rozwoju i kształtowania pozytywnego wizerunku WSOSP w społeczeństwie.
8. Odznakę nadaje Rektor-Komendant WSOSP na pisemny wniosek Komisji, a fakt nadania lub pozbawienia prawa do jej posiadania podlega ogłoszeniu w rozkazie dziennym Rektora-Komendanta WSOSP.
9. Wnioski o nadanie odznaki wraz z uzasadnieniem w przypadku określonym w ust. 7 pkt 2, składają drogą służbową przełożeni żołnierzy zawodowych i pracowników Uczelni do Przewodniczącego Komisji.
10. W przypadku określonym ust. 7 pkt 3 inicjatywa wnioskowania o przyznanie odznaki przysługuje Rektorowi-Komendantowi WSOSP oraz Komisji.
11. Decyzja w sprawie nadania oznaki podejmowana jest w trakcie posiedzenia Komisji. Pisemna opinia Komisji wraz z wnioskiem przełożonego o nadanie odznaki oraz protokołem z posiedzenia Komisji przekazywana jest Rektorowi-Komendantowi WSOSP.
12. Dla zapewnienia ważności decyzji Komisji, w trakcie głosowania wymagana jest obecność co najmniej połowy członków Komisji wymienionych w ust. 4 pkt 3, obecność osób wymienionych w ust. 4 pkt 1 i 2 jest obowiązkowa. Wyniki głosowania odnotowuje się w protokole z posiedzenia Komisji. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego.
13. Odpowiedzialnym za prowadzenie dokumentacji z prac Komisji oraz ewidencji nadanych i wręczonych odznak jest sekretarz Komisji.
14. Odznakę wręcza Rektor-Komendant WSOSP lub jego przedstawiciel na uroczystej zbiórce z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla Uczelni okolicznościach, zgodnie z zasadami określonymi w ceremoniale wojskowym. Odznakę nadaną Rektorowi-Komendantowi WSOSP wręcza Przewodniczący Komisji. Odznaka może być również wręczona w inny miejscu niż Uczelnia, w szczególności w siedzibie instytucji, której została nadana.
15. Odznaka jest numerowana i nadawana imiennie. Niedopuszczalne jest przekazywanie jej innym osobom, darowanie lub sprzedaż osobom trzecim celem wykorzystania w działalności służbowej lub pracy.
16. Wraz z odznaką wyróżnieni otrzymują imienną legitymację, zawierającą kolejny numer, opatrzoną pieczęcią WSOSP i podpisem Rektora-Komendanta WSOSP.
17. Legitymację do odznaki nadanej Rektorowi-Komendantowi WSOSP podpisuje Przewodniczący Komisji.
18. Prawo noszenia odznaki posiada wyłącznie osoba której ją nadano. Odznakę nosi się zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Odznakę można również nosić przypiętą do klapy marynarki lub innego oficjalnego ubioru okolicznościowego.
19. Z tytułu posiadania odznaki nie przysługują jakiekolwiek dodatkowe prawa ani przywileje.
20. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej. Ponadto w uzasadnionych przypadkach prawo do posiadania odznaki mogą utracić żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
21. Decyzję o pozbawieniu prawa do noszenia odznaki podejmuje Rektor-Komendant z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii Komisji albo na jej wniosek.
22. Tryb pozbawiania prawa do posiadania odznaki określają również odpowiednie zapisy regulaminu dotyczące nadawania i wręczania odznaki.
23. Osobie lub instytucji, którym odebrano prawa posiadania odznaki przekazuje się pisemnie decyzję Komisji wraz z żądaniem zwrotu odznaki.
24. Od decyzji przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja Ministra Obrony Narodowej jest ostateczna.
25. Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego.
26. Zakupu odznaki dokonuje się z wydatków bieżących WSOSP, a koszty wykonania matrycy oraz kolejnych egzemplarzy odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2017-12-13
- Data wejścia w życie: 2017-12-13
- Data obowiązywania: 2021-02-22
- DECYZJA NR 105/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 lipca 2019 r. zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych
- DECYZJA NR 19/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 22 lutego 2021 r. zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Lotniczej Akademii Wojskowej
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA