REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 31
Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa
DECYZJA NR 36/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lutego 2017 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki okolicznościowej Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych
Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852, z 2014 r. poz. 932 oraz z 2016 r. poz. 2138), w związku z § 34 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych – ustala się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
§ 3.
§ 4.
Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz
Załączniki do decyzji Nr 36/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 10 lutego 2017 r. (poz. 31)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ KOLEGIUM DZIEKANÓW KORPUSU SZEREGOWYCH ZAWODOWYCH
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ KOLEGIUM DZIEKANÓW KORPUSU SZEREGOWYCH ZAWODOWYCH
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI OKOLICZNOŚCIOWEJ KOLEGIUM DZIEKANÓW KORPUSU SZEREGOWYCH ZAWODOWYCH
1. Odznaka okolicznościowa, zwana dalej „odznaką”, Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych zwanego dalej „Kolegium”, jest zewnętrznym znakiem więzi żołnierzy i osób szczególnie zasłużonych dla korpusu podoficerów.
2. Odznaka, ma kształt krzyża maltańskiego, którego ramiona oplecione są wieńcem laurowym i pokryte granatową emalią z obramowaniem barwy oksydowanego srebra. W centralnej części krzyża, na czerwonym polu znajduje się orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej. Na lewym i prawym ramieniu krzyża umieszczone są białe litery „KS” – skrót nazwy Korpus Szeregowych.
3. Prawo do odznaki przysługuje:
1) przewodniczącemu Kolegium i Dziekanom z dniem wyboru;
2) mężom zaufania korpusu podoficerów na wniosek członka kolegium, zgodnie z decyzją Komisji do Spraw Odznaki Okolicznościowej Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych, zwanej dalej „Komisją”;
3) na wniosek członka kolegium, zgodnie z decyzją Komisji innym osobom fizycznym i prawnym, stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla środowiska szeregowych.
4. Odznakę nadaje Przewodniczący Kolegium Dziekanów.
5. Kolegium w drodze uchwały powołuje 3-osobową Komisję: przewodniczącego i dwóch członków spośród Dziekanów Korpusu Szeregowych.
6. Imienny skład Komisji oraz wszelkie zmiany w jej składzie ogłasza się w rozkazie dziennym Biura Organów Przedstawicielskich.
7. Do obowiązków Komisji należy:
1) przyjmowanie i opiniowanie wniosków o nadanie odznaki lub pozbawienie prawa do jej posiadania;
2) przygotowywanie odznak i legitymacji oraz prowadzenie ich ewidencji.
8. Decyzję o nadaniu odznaki podejmuje Komisja zwykłą większością głosów.
9. Dla ważności posiedzeń Komisji zwoływanych w celu rozpatrzenia wniosków, wymagana jest obecność co najmniej 2/3 składu Komisji.
10. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego.
11. Prawo do posiadania odznaki tracą żołnierze skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. Ponadto prawo do odznaki w uzasadnionych przypadkach tracą żołnierze ukarani za przewinienia dyscyplinarne.
12. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Przewodniczący Kolegium na wniosek Komisji. Od decyzji Przewodniczącego Kolegium przysługuje prawo odwołania na piśmie do Ministra Obrony Narodowej w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja Ministra Obrony Narodowej jest ostateczna.
13. Zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
14. Posiadaczom odznaki nie przysługują jakiekolwiek prawa czy przywileje z tytułu jej posiadania.
15. Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego. Zakupu odznaki dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.
16. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2017-02-13
- Data wejścia w życie: 2017-02-28
- Data obowiązywania: 2017-02-28
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA