REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 128

Departament Prawny

DECYZJA NR 233/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 15 lipca 2016 r.

w sprawie organizacji Wojskowej Służby Prawnej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852 oraz z 2014 r. poz. 932), art. 82 Protokołu dodatkowego do Konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r., dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych (Protokół I), sporządzonego w Genewie dnia 8 czerwca 1977 r. (Dz. U. z 1992 r. poz. 175 oraz z 2015 r. poz. 1056) oraz § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), ustala się, co następuje:

§ 1.

Użyte w decyzji określenia oznaczają:

1) jednostka – komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną, o których mowa w pkt I i II lit. A załącznika do obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (M. P. poz. 346), z wyłączeniem Agencji Mienia Wojskowego;

2) kierownik – dowódcę, dyrektora, szefa oraz komendanta-rektora.

§ 2.

W jednostkach tworzy się Wojskową Służbą Prawną.

§ 3.

Nadzór nad Wojskową Służbą Prawną sprawuje Minister Obrony Narodowej.

§ 4.

Szefem Wojskowej Służby Prawnej jest Dyrektor Departamentu Prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

§ 5.

1. Szef Wojskowej Służby Prawnej może wyznaczyć żołnierza zawodowego lub członka korpusu służby cywilnej, wpisanego na listę radców prawnych lub adwokatów, na Zastępcę Szefa Wojskowej Służby Prawnej.

2. Zastępca Szefa Wojskowej Służby Prawnej wykonuje zadania powierzone przez Szefa Wojskowej Służby Prawnej, z wyjątkiem spraw, o których mowa w § 10, 11, 19 i 20.

§ 6.

W skład Wojskowej Służby Prawnej wchodzą osoby pełniące służbę lub zatrudnione w ramach stosunku pracy, na stanowiskach w obsłudze prawnej, zwane dalej „doradcami prawnymi”.

§ 7.

Podstawowymi zadaniami Wojskowej Służby Prawnej jest prawna ochrona interesów resortu obrony narodowej oraz wspieranie kierowników w wykonywaniu zadań służbowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

§ 8.

Zadania, o których mowa w § 7, realizowane są, w szczególności przez:

1) udzielanie porad prawnych;

2) sporządzanie opinii prawnych;

3) sporządzanie pism procesowych;

4) sprawowanie zastępstwa procesowego;

5) inicjowanie i dokonywanie ocen skuteczności funkcjonowania prawa oraz opracowywanie informacji i wniosków wynikających z tych ocen;

6) ocenę prawną wniosków i postulatów, dotyczących propozycji zmiany, uchylenia lub wydania nowych aktów prawnych;

7) inicjowanie i koordynowanie procesu legislacyjnego nad projektami aktów mających charakter źródeł prawa powszechnie obowiązującego i prawa wewnętrznego;

8) zapewnianie obsługi prawnej w rozumieniu art. 82 Protokołu dodatkowego do Konwencji genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r., dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych (Protokół I), sporządzonego w Genewie dnia 8 czerwca 1977 r.;

9) udział w negocjowaniu i opracowywaniu projektów umów z partnerami zagranicznymi, o których mowa w przepisach w sprawie działalności legislacyjnej w resorcie obrony narodowej;

10) ochronę interesów jednostek w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych;

11) badanie zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych i przedstawianie wniosków co do sposobu ich załatwienia;

12) informowanie o stwierdzonych przypadkach naruszeń prawa i skutkach tych naruszeń;

13) popularyzowanie prawa, w tym zwłaszcza „Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych”.

§ 9.

Świadczenie pomocy prawnej w jednostkach powinni realizować doradcy prawni pełniący służbę wojskową lub zatrudnieni w tych jednostkach w ramach stosunku pracy.

§ 10.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Szef Wojskowej Służby Prawnej może wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczenie obsługi prawnej z podmiotami uprawnionymi do świadczenia pomocy prawnej na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 233) lub ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 r. poz. 615, 1064, 1224, 1255 i 1311).

§ 11.

1. Wysokość wynagrodzenia za usługi świadczone przez podmioty, o których mowa w § 10, nie powinna przekraczać średniego poziomu wynagrodzenia etatowego doradcy prawnego żołnierza zawodowego pełniącego służbę w resorcie obrony narodowej.

2. Dyrektor Departamentu Kadr, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, informuje Szefa Wojskowej Służby Prawnej o poziomie średniego wynagrodzenia, za rok poprzedni, etatowego doradcy prawnego żołnierza zawodowego pełniącego służbę w resorcie obrony narodowej.

3. W uzasadnionych przypadkach Szef Wojskowej Służby Prawnej może wyrazić zgodę na odstąpienie od zasady, o której mowa w ust. 1.

§ 12.

Przedstawicielami Wojskowej Służby Prawnej są:

1) Szef Wojskowej Służby Prawnej;

2) Zastępca Szefa Wojskowej Służby Prawnej;

2) szefowie komórek prawnych w jednostkach;

3) doradcy prawni pełniący służbę wojskową lub zatrudnieni w ramach stosunku pracy na samodzielnych stanowiskach albo w komórkach prawnych.

§ 13.

Przedstawiciele Wojskowej Służby Prawnej podlegają bezpośrednio:

1) Szef Wojskowej Służby Prawnej – Ministrowi Obrony Narodowej;

2) szefowie komórek prawnych oraz doradcy prawni pełniący służbę wojskową albo zatrudnieni w ramach stosunku pracy na samodzielnych stanowiskach – kierownikom jednostek, w których pełnią służbę wojskową albo są zatrudnieni w ramach stosunku pracy

3) doradca prawny – kierownikowi albo szefowi komórki prawnej.

§ 14.

Do zadań Szefa Wojskowej Służby Prawnej należy w szczególności:

1) inicjowanie, po uzyskaniu opinii kierownika, procedur wyznaczania lub zwalniania doradców prawnych ze stanowisk służbowych;

2) nadzór w zakresie organizacji Wojskowej Służby Prawnej;

3) opiniowanie jakości świadczonej obsługi prawnej w jednostkach;

4) wydawanie wytycznych w sprawach obejmujących swoim zakresem działalność Wojskowej Służby Prawnej;

5) współdziałanie w doskonaleniu zawodowym doradców prawnych;

6) zlecanie szefom komórek prawnych i doradcom prawnym na samodzielnych stanowiskach prowadzenia spraw w postępowaniu sądowym, administracyjnym i przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz dokonywania innych czynności z zakresu pomocy prawnej.

§ 15.

Szef Wojskowej Służby Prawnej może występować do właściwego kierownika jednostki o wszczęcie działań zmierzających do wyeliminowania niewłaściwie świadczonej obsługi prawnej. Kierownik jednostki zobowiązany jest do podjęcia odpowiednich działań oraz do pisemnego poinformowania Szefa Wojskowej Służby Prawnej o efekcie podjętych działań.

§ 16.

Do zadań szefa komórki prawnej należy w szczególności:

1) inicjowanie, po uzyskaniu opinii kierownika, procedur wyznaczania lub zwalniania doradców prawnych ze stanowisk służbowych we własnej komórce i w podległych – w strukturze dowodzenia wojsk – jednostkach;

2) koordynowanie działalności obsługi prawnej w jednostkach podległych właściwym kierownikom;

3) opiniowanie jakości świadczonej obsługi prawnej w jednostkach podległych właściwym kierownikom;

4) organizowanie, z własnej inicjatywy oraz na polecenie kierownika lub na wniosek Szefa Wojskowej Służby Prawnej, szkolenia doradców prawnych.

§ 17.

Do zadań doradcy prawnego należy w szczególności:

1) opiniowanie pod względem prawnym prawidłowości wykonywania czynności w obsługiwanych jednostkach;

2) informowanie kierowników obsługiwanych jednostek o:

a) zmianach w obowiązującym stanie prawnym w zakresie działania tych jednostek,

b) stwierdzonych przypadkach naruszenia prawa i skutkach tych naruszeń.

§ 18.

Doradcy prawnemu nie poleca się wykonywania zadań wykraczających poza zakres, o którym mowa w § 7 i 8, z wyjątkiem obowiązku uczestnictwa w szkoleniach i ćwiczeniach oraz uzgadniania dokumentów innych niż normatywne, których charakter wymaga udziału tego doradcy.

§ 19.

Wniosek w sprawie utworzenia, likwidacji lub zmiany w etacie komórki prawnej oraz wniosek w sprawie utworzenia lub likwidacji stanowiska doradcy prawnego wymaga zgody Szefa Wojskowej Służby Prawnej.

§ 20.

Wniosek w sprawie wyznaczenia lub zwolnienia ze stanowiska w Wojskowej Służbie Prawnej wymaga pozytywnej opinii Szefa Wojskowej Służby Prawnej.

§ 21.

Kierownicy są zobowiązani do zapewnienia warunków umożliwiających wykonywanie obsługi prawnej w podległych jednostkach, w sposób określony przepisami ustaw oraz decyzji, a w szczególności do:

1) upoważnienia doradców prawnych do stałego i bezpośredniego komunikowania się z kierownikami;

2) umożliwienia doradcom prawnym stałego dostępu do będącego na wyposażeniu jednostek sprzętu informatycznego oraz oprogramowania, w szczególności zapewniającego dostęp do programów informacji prawnych;

3) umożliwienia doradcom prawnym udziału w szkoleniach, o ile nie będzie to kolidowało z właściwym zapewnieniem obsługi prawnej jednostki.

§ 22.

Prawa i obowiązki doradców prawnych pełniących służbę wojskową lub zatrudnionych na stanowiskach radców prawnych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.

§ 23.

1. Do umów o świadczenie obsługi prawnej z podmiotami uprawnionymi do świadczenia pomocy prawnej na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych lub ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze zawartych przed dniem wejścia w życie decyzji zastosowanie mają dotychczasowe przepisy.

2. Aneksowanie umów, o których mowa w ust. 1, wymaga zgody, o której mowa w § 10.

§ 24.

Traci moc decyzja Nr 419/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 października 2006 r. w sprawie organizacji służby obsługi prawnej w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w niektórych jednostkach organizacyjnych przez niego nadzorowanych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 255 i 271 oraz z 2007 r. poz. 154 i 253).

§ 25.

Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-07-20
  • Data wejścia w życie: 2016-07-20
  • Data obowiązywania: 2024-10-22

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA