REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 53
Służba Wywiadu Wojskowego
ZARZĄDZENIE NR 10/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 kwietnia 2016 r.
w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej oraz sposobu postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez Służbę Wywiadu Wojskowego
Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1446) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1.
1) tryb brakowania w Służbie Wywiadu Wojskowego, zwanej dalej „SWW”, dokumentacji niearchiwalnej;
2) sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez SWW.
2. Kategorie archiwalne i sposób ich oznaczania regulują przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
3. Jednolity rzeczowy wykaz akt określają przepisy wydane na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
§ 2.
1) archiwum SWW – archiwum wyodrębnione SWW;
2) brakowanie – ocenę przydatności dokumentacji niearchiwalnej dokonywaną po upływie okresu jej przechowywania wynikającego z jednolitego rzeczowego wykazu akt SWW z uwzględnieniem okresu przechowywania wynikającego z odrębnych przepisów oraz po uznaniu przez jednostkę organizacyjną SWW, że dokumentacja niearchiwalną utraciła dla niej znaczenie, w tym wartość dowodową;
3) dokumentacja – dokumenty, bez względu na ich wartość archiwalną i sposób wytworzenia, wytworzone przez Wojskowe Służby Informacyjne albo SWW oraz dokumenty, które wpłynęły do Wojskowych Służb Informacyjnych albo SWW;
4) dokumentacja niearchiwalna – dokumentację inną, niż materiały archiwalne;
5) funkcjonariusz SWW – funkcjonariusza SWW, żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe w SWW albo pracownika SWW.
6) jednostka organizacyjna – jednostkę organizacyjną, o której mowa w statucie SWW, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 maja 2008 r. w sprawie nadania statutu Służbie Wywiadu Wojskowego (M. P. Nr 44, poz. 385, z 2009 r. Nr 6, poz. 65 oraz z 2012 r. poz. 481);
7) komórka organizacyjna – wydział, samodzielną sekcję, zespół, samodzielne stanowisko lub inną komórkę wewnętrzną wchodząca w skład jednostki organizacyjnej;
8) materiały archiwalne – dokumentację stanowiącą materiał archiwalny w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach;
9) ustawa – ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Rozdział 2
Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej
§ 3. 2. Brakowania dokumentacji niearchiwalnej kategorii „B” oznaczonej symbolem „Bc” można dokonać w jednostce organizacyjnej bezpośrednio po utracie przez tę dokumentację przydatności praktycznej dla SWW, bez przekazywania jej do archiwum SWW. 3. Brakowaniu nie podlega dokumentacja niearchiwalna niezbędna do prac bieżących w jednostce organizacyjnej, zwłaszcza konieczna do zachowania dla celów kontrolnych i dowodowych, w sprawach mających być przedmiotem postępowania sądowego lub dyscyplinarnego. 4. Brakowania dokumentacji niearchiwalnej kategorii „B” z dodaniem cyfry arabskiej, nie przekazanej do archiwum SWW, można dokonać w jednostce organizacyjnej po upływie określonego przez cyfrę arabską okresu przechowywania i bezpośrednio po utracie przez tę dokumentację przydatności praktycznej dla SWW. 5. W przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej kategorii „B” oznaczonej symbolem „B” z dodaniem cyfry arabskiej, znajdującej się w archiwum SWW, w sytuacji zaistnienia wątpliwości czy dokumentacja ta jest niezbędna do prac bieżących w rozumieniu ust. 3, dyrektor Biura Ewidencji i Archiwum SWW zasięga opinii kierownika jednostki organizacyjnej, która przekazała dokumentację niearchiwalną do archiwum SWW. 6. W przypadku wydania przez kierownika jednostki organizacyjnej, która przekazała dokumentację niearchiwalną do archiwum SWW, opinii, zgodnie z którą dokumentacja ta jest niezbędna do prac bieżących w rozumieniu ust. 3, dokumentacja ta nie podlega brakowaniu. W pozostałych przypadkach decyzję o brakowaniu dokumentacji niearchiwalnej podejmuje dyrektor Biura Ewidencji i Archiwum SWW.
§ 4.
2. Po przeprowadzeniu ekspertyzy archiwalnej można:
1) wydłużyć okres przechowywania dokumentacji;
2) zakwalifikować dokumentację do kategorii „A”;
3) utrzymać dotychczasowy okres jej przechowywania.
3. W celu przeprowadzenia ekspertyzy, o której mowa w ust. 1, dyrektor Biura Ewidencji i Archiwum SWW powołuje komisję składającą się z co najmniej jednego funkcjonariusza archiwum SWW oraz dwóch funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej, dla której ekspertyza ma być przeprowadzona.
4. Komisja, po wykonaniu czynności, sporządza w jednym egzemplarzu protokół oceny dokumentacji niearchiwalnej, którego wzór określa załącznik nr 1.
5. Protokół podlega zatwierdzeniu przez Szefa SWW i jest przechowywany w Biurze Ewidencji i Archiwum SWW.
§ 5.
2. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej dokonuje się przez:
1) przeprowadzenie oceny dokumentacji niearchiwalnej wytypowanej do brakowania;
2) sporządzenie spisu oraz protokołu.
3. Spis i protokół sporządza się według wzoru, określonego w załączniku nr 2, w:
1) dwóch egzemplarzach – dla dokumentów brakowanych w jednostkach organizacyjnych, w tym jeden egzemplarz dla jednostki organizacyjnej brakującej dokumenty i drugi dla archiwum SWW;
2) jednym egzemplarzu – dla dokumentacji brakowanej w archiwum SWW.
4. Do spisu dołącza się szczegółowy wykaz dokumentów podlegających brakowaniu z podaniem numeru ewidencyjnego dokumentu, daty wytworzenia i ilości stron.
§ 6.
1) wyznaczeni przez dyrektora Biura Ewidencji i Archiwum SWW funkcjonariusze archiwum SWW – w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej znajdującej się w archiwum SWW;
2) co najmniej jeden wyznaczony przez dyrektora Biura Ewidencji i Archiwum SWW funkcjonariusz archiwum SWW oraz co najmniej dwóch funkcjonariuszy wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej, której dokumentacja niearchiwalna jest brakowana – w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej znajdującej się w jednostce organizacyjnej.
2. Komisję, o której mowa w:
1) ust. 1 pkt 1 – powołuje dyrektor Biura Ewidencji i Archiwum SWW;
2) ust. 1 pkt 2 – powołuje kierownik jednostki organizacyjnej, której dokumentacja niearchiwalna jest brakowana.
3. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej kategorii „B” oznaczonej symbolem „BE” z dodaniem cyfr arabskich poprzedza się ekspertyzą archiwalną, o której mowa w § 4 ust. 1.
§ 7.
2. Zezwolenie sporządza się w:
1) dwóch egzemplarzach – w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej w jednostce organizacyjnej, w tym jeden egzemplarz dla jednostki organizacyjnej brakującej dokumenty i drugi dla archiwum SWW;
2) jednym egzemplarzu – w przypadku brakowania dokumentacji niearchiwalnej w archiwum sww.
3. Wzór zezwolenia określa załącznik nr 3.
4. Zezwolenia otrzymują kolejny numer w rejestrze zezwoleń na brakowanie, którego wzór określa załącznik nr 4. Rejestr zezwoleń na brakowanie przechowywany jest w Biurze Ewidencji i Archiwum SWW.
§ 8.
1) spisie zdawczo-odbiorczym,
2) rejestrze spisów zdawczo-odbiorczych,
– których wzory określa instrukcja wydana na podstawie art. 6 ust. 2i ustawy.
2. Przed dokonaniem fizycznego zniszczenia wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej, treść wykazu dokumentów podlegających brakowaniu, o którym mowa w § 5 ust. 4, podlega sprawdzeniu w stosownych urządzeniach ewidencyjnych, w których dokumenty są zarejestrowane.
3. Ewidencja dotycząca wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej jest przechowywana w archiwum SWW i stanowi materiał archiwalny.
§ 9.
2. Fizyczne zniszczenie wybrakowanej dokumentacji powinno nastąpić niezwłocznie po wydaniu zezwolenia, w sposób uniemożliwiający jej odczytanie.
3. Jednostka organizacyjna powiadamia pisemnie archiwum SWW o fizycznym zniszczeniu wybrakowanej dokumentacji w terminie 14 dni od dnia jej zniszczenia.
§ 10.
2. Zgodę na brakowanie dokumentów wyraża Minister Obrony Narodowej albo działający z jego upoważnienia Szef SWW.
2. Dokumenty podlegają brakowaniu, jeżeli są nieważne, uszkodzone lub niewykorzystywane albo niepotrzebne i zostały wycofane.
3. Brakowania dokumentów dokonuje komisja powoływana przez Szefa SWW, na wniosek kierownika jednostki wydającej dokument w rozumieniu odrębnych przepisów.
4. Przewodniczący komisji, o której mowa w ust. 3, przedstawia do zatwierdzenia protokół zniszczenia dokumentów zawierający wykaz dokumentów przeznaczonych do brakowania. Wzór protokołu zniszczenia dokumentów określa załącznik nr 5.
5. Komisja niszczy dokumenty na podstawie zatwierdzonego protokołu zniszczenia dokumentów. Protokół sporządza się w egzemplarzu pojedynczym i przechowuje w jednostce, o której mowa w ust. 3.
6. Brakowanie materiałów kryptograficznych odbywa się na podstawie przepisów dotyczących postępowania z materiałami kryptograficznymi w resorcie obrony narodowej.
Rozdział 3
Sposób postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w przypadku trwałego zaprzestania działalności przez SWW
§ 11.
2. W przypadku braku następcy prawnego, organem właściwym w sprawach archiwum SWW staje się Minister Obrony Narodowej, a realizację zadań dyrektora archiwum SWW przejmuje ustanowiony przez Ministra Obrony Narodowej likwidator SWW.
§ 12.
2. Materiały, o których mowa w ust. 1, przygotowuje się w sposób określony w przepisach w sprawie klasyfikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do centralnego archiwum wojskowego i brakowania dokumentacji niearchiwalnej.
3. Informację o przekazaniu materiałów archiwalnych do centralnego archiwum wojskowego zamieszcza się w rejestrze spisów zdawczo-odbiorczych i w rejestrze spisów materiałów przekazanych dotychczas prowadzonych przez archiwum SWW.
4. Dokumentacja niearchiwalna, której okres przechowywania upłynął podlega brakowaniu przez likwidatora SWW w sposób określony w zarządzeniu.
§ 13.
2. Następca prawny albo likwidator SWW zapewniają we własnym zakresie organizację przekazania materiałów archiwalnych do centralnego archiwum wojskowego.
Rozdział 4
Przepisy przejściowe
§ 14.
§ 15.
Rozdział 5
Przepisy końcowe
§ 16.
Minister Obrony Narodowej: A. Macierewicz
|
1) Zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem Nr 5/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie zasad i trybu postępowania z materiałami archiwalnymi oraz dokumentacją nie archiwalną w Służbie Wywiadu Wojskowego (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 4, poz. 25), które utraciło moc z dniem 1 listopada 2015 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. poz. 566).
Załączniki do zarządzenia Nr 10/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 12 kwietnia 2016 r. (poz. 53)
Załącznik nr 1
WZÓR – PROTOKÓŁ OCENY DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ
Załącznik nr 2
WZÓR – SPIS DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ KATEGORII „B” PRZEZNACZONEJ DO ZNISZCZENIA
Załącznik nr 3
WZÓR – ZEZWOLENIE NA ZNISZCZENIE DOKUMENTACJI NIEARCHIWALNEJ
Załącznik nr 4
WZÓR – REJESTR ZEZWOLEŃ NA BRAKOWANIE
Załącznik nr 5
WZÓR – PROTOKÓŁ ZNISZCZENIA DOKUMENTÓW
- Data ogłoszenia: 2016-04-14
- Data wejścia w życie: 2016-04-14
- Data obowiązywania: 2016-04-14
- Dokument traci ważność: 2022-08-18
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA