REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 376

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 464/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 25 listopada 2014 r.

w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:

1. W resorcie obrony narodowej tworzy się Radę do Spraw Kobiet, zwaną dalej „Radą”, jako nieetatowy organ opiniodawczo-doradczy Ministra Obrony Narodowej w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

2. Nadzór nad działalnością Rady sprawuje osoba zajmująca kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwa do spraw społecznych.

3. Do zadań Rady należy:

1) przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii, ekspertyz i raportów w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

2) przedstawianie na zlecenie Ministra Obrony Narodowej analiz dotyczących pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

3) identyfikowanie czynników mających wpływ na pełnienie przez kobiety służby wojskowej;

4) współpraca z Koordynatorem do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej w zakresie spraw związanych z pełnieniem przez kobiety służby wojskowej;

5) współpraca z organami przedstawicielskimi żołnierzy zawodowych w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

6) współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

7) współpraca z instytucjami państwowymi i międzynarodowymi oraz ich wyspecjalizowanymi agendami w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

8) informowanie żołnierzy zawodowych – kobiet o działaniach podejmowanych przez Radę w zakresie spraw wynikających z pełnienia przez kobiety służby wojskowej;

9) promowanie służby wojskowej żołnierzy zawodowych – kobiet.

4. Radę tworzą żołnierze zawodowi – kobiety reprezentujące korpusy oficerów zawodowych, podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych.

5. W skład Rady wchodzą żołnierze zawodowi – kobiety wyłaniane w ramach zebrań wyborczych z następujących struktur resortu obrony narodowej wraz z podległymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi:

1) Ministerstwo Obrony Narodowej – 2 członkinie;

2) Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – 9 członkiń;

3) Żandarmeria Wojskowa – 3 członkinie;

4) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – 3 członkinie;

5) Dowództwo Garnizonu Warszawa – 3 członkinie;

6) uczelnie wojskowe – 4 członkinie, w tym:

a) Wojskowa Akademia Techniczna – 1,

b) Akademia Marynarki Wojennej – 1,

c) Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – 1,

d) Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych – 1.

6. Kandydatką na członkinię Rady jest żołnierz zawodowy – kobieta, pełniąca zawodową służbę wojskową nie krócej niż 3 lata oraz wyrażająca chęć działalności na rzecz żołnierzy zawodowych – kobiet. W przypadku kobiet pełniących służbę kandydacką w uczelniach wojskowych wymaga się ukończenia drugiego roku studiów.

7. Organizatorami zebrań wyborczych są dyrektorzy (szefowie, dowódcy, komendanci, rektorzy-komendanci) właściwych komórek i jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 5.

8. Członkinie Rady wybiera się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 kobiet pełniących służbę wojskową w strukturach, o których mowa w pkt 4, do dnia 15 stycznia roku, w którym kończy się kadencja Rady.

9. Każda członkini ma swoją zastępczynię wskazaną przez zebranie wyborcze, w trybie, o którym mowa w pkt 7, która w usprawiedliwionych przypadkach nieobecności bądź wygaśnięcia mandatu członkini Rady zastępuje ją w pracach Rady.

10. Z zastrzeżeniem dalszych postanowień decyzji, funkcje w Radzie pełnione są społecznie.

11. Kadencja Rady rozpoczyna się z dniem 16 stycznia roku, w którym upływa kadencja dotychczasowej Rady, i trwa trzy lata.

12. Mandat członkini Rady wygasa w razie:

1) upływu kadencji Rady,

2) zwolnienia członkini Rady z zawodowej lub kandydackiej służby wojskowej albo wygaśnięcia stosunku służbowego,

3) zrzeczenia się funkcji członkini Rady,

4) przeniesienia do innej struktury, o której mowa w pkt 5, lub rezerwy kadrowej,

5) trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Rady, pod warunkiem, że zawiadomienie o posiedzeniu Rady zostało skutecznie dostarczone.

13. Rada składa się z Przewodniczącej Rady, Wiceprzewodniczącej Rady oraz członkiń Rady.

14. Przewodniczącą oraz Wiceprzewodniczącą wybierają członkinie Rady ze swojego składu, spośród żołnierzy zawodowych – kobiet zawodowych, na pierwszym jej posiedzeniu.

15. Wyboru Przewodniczącej i Wiceprzewodniczącej dokonuje się na posiedzeniu Rady w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 członkiń Rady.

16. Rada może powoływać ze swojego składu inne zespoły pomocnicze niezbędne dla jej funkcjonowania.

17. Przewodnicząca Rady zajmuje równocześnie stanowisko służbowe Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet.

18. Przewodnicząca Rady – Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet zajmuje stanowisko etatowe usytuowane w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności. Po wyborze Przewodniczącej Rady osoba, o której mowa w pkt 2, występuje do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o wyznaczenie na stanowisko Przewodniczącej Rady – Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet.

19. Do zadań Przewodniczącej Rady – Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet należy:

1) koordynowanie prac Rady oraz reprezentowanie jej wobec Ministra Obrony Narodowej;

2) zwoływanie posiedzenia Rady, nie rzadziej niż 3 razy w roku;

3) przewodniczenie obradom Rady;

4) opracowywanie rocznego Planu działalności Rady wraz z planem wydatków, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności;

5) dokumentowanie prac Rady;

6) opracowanie i przedłożenie Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdania z działalności Rady, za pośrednictwem osoby, o której mowa w pkt 2, w terminie do dnia 30 marca za rok poprzedni;

7) bezpośrednia współpraca z Koordynatorem do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej w zakresie spraw wynikających z zadań realizowanych przez Radę.

20. Przewodnicząca Rady – Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet ma prawo zwracać się do dowódców (dyrektorów, komendantów, szefów, kierowników) jednostek wojskowych i instytucji resortowych o udzielanie informacji w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

21. Przewodnicząca Rady – Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet ma prawo zgłaszać, osobie o której mowa w pkt 2, problemy sygnalizowane przez środowisko żołnierzy zawodowych – kobiet wraz z propozycją działań w celu ich rozwiązania.

22. Przewodnicząca Rady – Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet może wypowiadać się w mediach w sprawach dotyczących pełnienia służby wojskowej przez kobiety wyłącznie po uprzednim uzyskaniu zgody Rzecznika Prasowego Ministra Obrony Narodowej.

23. Do zadań Wiceprzewodniczącej Rady należy zastępowanie Przewodniczącej Rady podczas jej nieobecności, w zakresie realizacji zadań określonych w niniejszej decyzji.

24. Członkinie Rady są zobowiązane do aktywnego udziału w pracach Rady oraz mają prawo do organizowania spotkań informacyjnych z żołnierzami struktur delegujących je do Rady, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w pkt 5, w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet.

25. Rada wykonuje swoje czynności kolegialnie lub może delegować swoje członkinie do indywidualnego wykonania określonych czynności, po uzyskaniu zgody właściwego przełożonego spośród wymienionych w pkt 5.

26. Z każdego posiedzenia Rady sporządzany jest protokół, stanowiący dokumentację prac Rady.

27. Obsługę funkcjonowania Rady zapewnia Departament Wychowania i Promocji Obronności.

28. Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje osoba, o której mowa w pkt 2, w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia kadencji Rady.

29. Na pierwszym posiedzeniu Rada przyjmie Regulamin posiedzeń Rady, w trybie głosowania, zwykłą większością głosów, który przedłoży do zatwierdzenia osobie, o której mowa w pkt 2.

30. Traci moc decyzja Nr 157/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie utworzenia i funkcjonowania Rady do Spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 9, poz. 111 oraz z 2014 r. poz. 98).

31. Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2015 r., z wyjątkiem pkt 4–9, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-11-26
  • Data wejścia w życie: 2015-02-01
  • Data obowiązywania: 2016-03-10
  • Dokument traci ważność: 2016-10-01

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA