REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 375
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 463/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 listopada 2014 r.
w sprawie powołania Koordynatora do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933) ustala się, co następuje:
1. W resorcie obrony narodowej ustanawia się etatowe stanowisko Koordynatora do Spraw Równego Traktowania, zwanego dalej „Koordynatorem”.
2. Koordynatora wyznacza i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek osoby zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych.
3. Stanowisko Koordynatora usytuowane jest w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności
4. Koordynator w zakresie realizacji zadań podlega osobie zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych.
5. Do zadań Koordynatora należy:
1) monitorowanie przestrzegania w resorcie obrony narodowej zasady równego traktowania;
2) identyfikowanie incydentów i zjawisk związanych z dyskryminacją, w tym między innymi ze względu na: płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, poglądy polityczne, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny oraz podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie naruszeniom w resorcie obrony narodowej zasady równego traktowania;
3) upowszechnianie i koordynowanie w resorcie obrony narodowej zadań wynikających z Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania oraz problematyki dotyczącej aspektów równościowych wynikających z regulacji międzynarodowych.
4) opracowywanie i inicjowanie resortowych programów antydyskryminacyjnych oraz organizowanie przedsięwzięć szkoleniowo-edukacyjnych dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej w zakresie równego traktowania;
5) występowanie do dowódców (dyrektorów, komendantów, szefów, kierowników) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w sprawach dotyczących równego traktowania;
6) współpraca z dyrektorami (szefami) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcami (dyrektorami, szefami, komendantami) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, organami przedstawicielskimi żołnierzy zawodowych oraz Przewodniczącą Rady do Spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej - Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do Spraw Wojskowej Służby Kobiet w sprawach dotyczących równego traktowania, a także z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Równego Traktowania oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi krajowymi i międzynarodowymi, które zgodnie z kompetencjami realizują zadania dotyczące problematyki równego traktowania;
7) udział w szkoleniach, konferencjach, warsztatach i innych formach wymiany doświadczeń na forum krajowym i międzynarodowym w zakresie tematyki równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji,
8) opracowanie i przedłożenie Ministrowi Obrony Narodowej sprawozdania z działalności, za pośrednictwem osoby, o której mowa w pkt 4, w terminie do dnia 30 marca za rok poprzedni;
9) wypowiadanie się w mediach w sprawach dotyczących równego traktowania, po uprzednim uzyskaniu zgody Rzecznika Prasowego Ministra Obrony Narodowej.
6. Koordynator ma prawo występować z inicjatywami dotyczącymi:
1) wdrażania w resorcie obrony narodowej pożądanych zmian zmierzających do równego traktowania;
2) nowelizacji wewnątrzresortowych aktów prawnych tak, aby uwzględniały zasadę równego traktowania;
3) programów i wytycznych dotyczących profilaktyki dyskryminacji oraz zasad jej wdrażania;
4) szkoleń oraz badań społecznych w obszarze równego traktowania.
7. Dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dowódcy (dyrektorzy, szefowie, komendanci) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej mają obowiązek udzielać Koordynatorowi – na jego wniosek – pomocy, w zakresie swojej właściwości, w szczególności przedkładać informacje niezbędne do realizacji zadań określonych w decyzji.
8. W sprawach dotyczących równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji żołnierze oraz pracownicy wojska mają prawo zwracać się bezpośrednio do Koordynatora z zachowaniem prawa do anonimowości.
8. Obsługę pracy Koordynatora zapewnia Departament Wychowania i Promocji Obronności.
9. Z dniem wejścia w życie decyzji odwołuje się Koordynatora powołanego na podstawie decyzji, o której mowa w pkt 10.
10. Traci moc decyzja Nr 108/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 kwietnia 2013 r. w sprawie powołania Koordynatora do Spraw Równego Traktowania w resorcie obrony narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 112 oraz z 2014 r. poz. 97).
11. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
- Data ogłoszenia: 2014-11-26
- Data wejścia w życie: 2014-11-26
- Data obowiązywania: 2018-09-25
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA