REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2014 poz. 39

Departament Wychowania i Promocji Obronności

DECYZJA Nr 17/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 29 stycznia 2014 r.

w sprawie informowania o nastrojach społecznych w resorcie obrony narodowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 189 i 852) w związku z § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w celu uregulowania zasad informowania o nastrojach społecznych i reagowania na przedstawiane w informacjach problemy, ustala się, co następuje:

1. Użyte w decyzji pojęcie „nastroje społeczne” oznacza oceny, opinie, poglądy i oczekiwania żołnierzy, pracowników, pracowników wojska, dotyczące procesów, zjawisk i wydarzeń zachodzących w resorcie obrony narodowej, w środowisku służby i pracy oraz w kraju i na arenie międzynarodowej.

2. Dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych są zobowiązani:

1) znać nastroje społeczne podporządkowanych żołnierzy, pracowników i pracowników wojska, w szczególności kształtujące się pod wpływem czynników związanych ze służbą wojskową i pracą;

2) w przypadku wystąpienia czynników wywierających negatywny wpływ na nastroje społeczne (problemów), niezwłocznie podejmować – zgodnie z właściwością i w zakresie potrzeb – działania wyjaśniające, informacyjne lub interwencyjne.

3. Niezależnie od obowiązku wynikającego z pkt 2, w jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi” – na szczeblu jednostki wojskowej oraz na wyższych szczeblach dowodzenia – dowódca (szef, komendant), zwany dalej „dowódcą”, dokonuje analizy i oceny nastrojów społecznych, nie rzadziej niż raz na kwartał.

4. Sposób i terminy dokonywania analizy i oceny nastrojów społecznych określa dowódca.

5. Analizy i oceny nastrojów społecznych dokonuje się na odprawie kadry kierowniczej, z udziałem innych osób wskazanych przez dowódcę, w zależności od potrzeb.

6. W porządku odprawy, o której mowa w pkt 5, uwzględnia się w szczególności:

1) rozliczenie z realizacji zadań określonych na poprzedniej odprawie dotyczącej nastrojów społecznych;

2) analizę i ocenę nastrojów społecznych na tle:

a) szkolenia i innych ważniejszych przedsięwzięć,

b) warunków realizacji zadań służbowych,

c) zaspokojenia potrzeb socjalno-bytowych żołnierzy, pracowników i pracowników wojska,

d) ważniejszych wydarzeń w kraju i na arenie międzynarodowej,

e) innych problemów nurtujących żołnierzy oraz pracowników i pracowników wojska;

3) wnioski i zadania wynikające z oceny nastrojów społecznych;

4) problemy wymagające wyjaśnienia lub rozwiązania na wyższym szczeblu dowodzenia, lub w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.

7. Dowódca zapewnia organom przedstawicielskim żołnierzy oraz pracowników i pracowników wojska udział w opracowaniu informacji o nastrojach społecznych, przesyłanej na wyższy szczebel dowodzenia.

8. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2–5 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 40/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 21, poz. 270 z późn. zm.1)), z wyjątkiem osoby zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Warszawa, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz Rektorzy – Komendanci uczelni wojskowych:

1) określają sposób i terminy przesyłania przez podległych dowódców (dyrektorów) informacji o nastrojach społecznych;

2) przesyłają kwartalne informacje o nastrojach społecznych Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem osoby zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych, w terminie do dziesiątego dnia miesiąca za poprzedni kwartał;

3) w przypadku wystąpienia nagłych zdarzeń lub czynników wywierających negatywny wpływ na nastroje społeczne, niezwłocznie przesyłają informację na ten temat do osoby zajmującej kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych;

9. Dyrektorzy komórek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w miarę potrzeb, informują o nastrojach społecznych bezpośrednio Ministra Obrony Narodowej.

10. Osoba zajmująca kierownicze stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw społecznych:

1) określa sposób i terminy informowania o nastrojach społecznych przez podległych mu dyrektorów (szefów);

2) udostępnia dyrektorowi komórki organizacyjnej właściwej do spraw społecznych problemów służby, informacje, o których mowa w ppkt 1 oraz w pkt 8 ppkt 2;

3) parafuje sporządzoną przez komórkę organizacyjną, właściwą do spraw społecznych problemów służby, informację zbiorczą, przed jej przesłaniem do Ministra Obrony Narodowej i innych osób, zgodnie z rozdzielnikiem;

4) zatwierdza stały rozdzielnik informacji o nastrojach społecznych w resorcie obrony narodowej;

5) zapewnia zamieszczenie na stronie intranetowej komórki organizacyjnej właściwej do spraw społecznych problemów służby, kopii odpowiedzi na sprawy zgłaszane w informacjach o nastrojach społecznych, do wglądu ogółu żołnierzy i pracowników wojska;

6) przedstawia, na posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, informację o stanie nastrojów społecznych środowisk wojskowych oraz działaniach podejmowanych w reakcji na problemy zgłaszane przez dowódców w informacjach o nastrojach społecznych, w miesiącu marcu za poprzedni rok kalendarzowy.

11. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej, o których mowa w pkt 8, są zobowiązane, niezwłocznie po otrzymaniu zbiorczej informacji o nastrojach społecznych:

1) podjąć odpowiednie działania, zgodnie z właściwością, w reakcji na wnioski dowódców, zamieszczone w informacji;

2) zapewnić przesłanie odpowiedzi zgłaszającemu sprawę dowódcy (dyrektorowi);

3) przekazać kopię odpowiedzi do wiadomości osoby zajmującej kierownicze stanowisko w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwej do spraw społecznych, w celu jej uwzględnienia w informacji, o której mowa w pkt 10 ppkt 6.

12. Wzór informacji o nastrojach społecznych określa załącznik do decyzji.

13. Traci moc decyzja Nr 200/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 kwietnia 2007 r. w sprawie informowania o nastrojach w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 9, poz. 114).

14. Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

Załącznik 1. [WZÓR – INFORMACJA O NASTROJACH SPOŁECZNYCH]

Załącznik do decyzji Nr 17/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 29 stycznia 2014 r. (poz. 39)

WZÓR – INFORMACJA O NASTROJACH SPOŁECZNYCH

infoRgrafika

 

 

1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2007 r. Nr 4, poz. 38, Nr 6, poz. 73, Nr 17, poz. 176 i Nr 21, poz. 209, z 2008 r. Nr 8, poz. 85, Nr 15, poz. 188, Nr 20, poz. 260 i Nr 23, poz. 287, z 2009 r. Nr 2, poz. 17, z 2010 r. Nr 10, poz. 106 i Nr 23, poz. 304, z 2011 r. Nr 5, poz. 54, z 2012 r. poz. 106, 307, 313 i 363 oraz z 2013 r. poz. 157 i 231.

2) Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), klauzulę tajności przyznają, stosownie do treści informacji, osoby upoważnione do ich podpisania.

3) Jeżeli wywierały wpływ na nastroje środowisk wojskowych.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-02-03
  • Data wejścia w życie: 2014-01-01
  • Data obowiązywania: 2014-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA