REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 258
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 289/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 października 2013 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 289/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 08.10.2013 r. (poz. 258)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 22. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 22. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 22. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
1. Odznaka pamiątkowa 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego (22 BLT), zwana dalej „odznaką”, jest formą uhonorowania żołnierzy, pracowników wojska oraz innych osób fizycznych i prawnych szczególnie zasłużonych dla Bazy. Jest ona wyrazem poświęcenia i więzi posiadacza odznaki z jednostką wojskową i rodzajem Sił Zbrojnych. Fakt otrzymania odznaki zobowiązuje jej posiadacza do przestrzegania cnót obywatelskich i żołnierskich w służbie oraz poza nią.
2. Odznaka wykonana jest z metalu metodą tłoczenia, zgrzewania i emaliowania. Odznaka ma kształt koła zwieńczonego elementami łopat turbiny silnika lotniczego, które nawiązują do inżynieryjno-logistycznego charakteru jednostki. W środku (w połowie odznaki) zarysowana jest północna granica kraju, a w miejscu lokacji Bazy umiejscowiony jest herb miasta Malborka. W lewej górnej części odznaki umieszczono sylwetkę samolotu MiG – 29. Pomiędzy samolotem i herbem, na niebieskim tle umieszczony jest skrót nazwy jednostki „22 BLT”.
3. Nadawanie i pozbawianie prawa do posiadania odznaki odbywa się na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”. Komisję, która pracuje społecznie, wybiera się na zebraniu ogólnym żołnierzy 22 BLT na okres dwóch lat. Skład Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym dowódcy.
4. W skład Komisji wchodzi 6 przedstawicieli korpusów osobowych Bazy. Spośród składu Komisji wybierany jest przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz.
5. Rozpatrzenie wniosku o nadanie odznaki odbywa się na posiedzeniu Komisji. Komisja przedstawia swoją pozytywną lub negatywną opinię. Protokół z posiedzenia Komisji podpisuje cały skład osobowy Komisji. Przewodniczący przedstawia wniosek do zatwierdzenia dowódcy Bazy.
6. Dowódca rozpatrzy wniosek w terminie 7 dni.
7. Raz w roku (przed świętem jednostki wojskowej), na zebraniu żołnierzy zawodowych 22 BLT, przewodniczący składa sprawozdanie z działalności Komisji.
8. Prawo do posiadania odznaki przysługuje:
1) dowódcy 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym i kontraktowym, którzy posiadają co najmniej roczny, nienaganny staż służby w Bazie oraz co najmniej dobrą ocenę z ostatniego opiniowania służbowego;
3) żołnierzom rezerwy, którzy mają nadany przydział mobilizacyjny do Bazy;
4) pracownikom wojska po przepracowaniu, co najmniej 2 lat w Bazie;
5) wyjątkowo – na wniosek Komisji – innym osobom fizycznym i prawnym za wybitne zasługi dla Bazy.
8. Odznakę wraz z legitymacją wręcza, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego, dowódca Bazy lub jego przedstawiciel z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby okolicznościach.
9. Szczegółowe zasady noszenia odznaki określone są w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych RP.
10. Wizerunek odznaki pamiątkowej może być umieszczany na drukach, wydawnictwach oraz w innych miejscach, za zgodą dowódcy Bazy.
11. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby prawomocnie ukarane sądownie za przestępstwo, popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. Ponadto w uzasadnionych przypadkach prawa do odznaki mogą być pozbawieni żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.
12. Decyzję o pozbawieniu prawa do posiadania odznaki, z podaniem przyczyny, podejmuje dowódca z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji.
13. Od decyzji dowódcy przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
14. Osoba pozbawiona prawa do posiadania odznaki oddaje legitymację przewodniczącemu Komisji.
15. Posiadaczowi odznaki nie wolno jej użyczać, przekazywać lub wymieniać.
16. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2013-10-14
- Data wejścia w życie: 2013-10-29
- Data obowiązywania: 2013-10-29
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA