REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 256
Departament Wychowania Promocji Obronności
DECYZJA Nr 287/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 października 2013 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Traci moc Decyzja Nr 101/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 9. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 106).
5. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 287/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 08.10.2013 r. (poz. 256)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
9. DYWIZJONU PRZECIWLOTNICZEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
9. DYWIZJONU PRZECIWLOTNICZEGO
Załącznik Nr 3
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
9. DYWIZJONU PRZECIWLOTNICZEGO
1. Odznaka pamiątkowa 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, zwanego dalej „Dywizjonem”, jest nadawana żołnierzom i pracownikom wojska za szczególne osiągnięcia w służbie, pracy wychowawczej, społecznej działalności pomnażającej dorobek Dywizjonu oraz innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla Dywizjonu. Będzie wyrazem poświęcenia i więzi posiadacza odznaki z Dywizjonem i rodzajem Sił Zbrojnych, czynnikiem podnoszącym prestiż Dywizjonu na zewnątrz i dumę z przynależności do niego. Fakt otrzymania odznaki zobowiązuje jej posiadacza do przestrzegania cnót obywatelskich i żołnierskich w służbie i poza nią.
2. Odznaka jest trójwarstwowa. Podstawę odznaki stanowi krzyż maltański w barwach artylerii przeciwlotniczej (żółtej i zielonej), którego brzegi zakończone są srebrzystą oblamówką. Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się skrzyżowane: lufa armatnia i rakieta barwy srebrzystej. W centralnej części krzyża znajduje się czarny okrąg i wpisane w niego granatowe koło otoczone złotą cumą. Na kole umieszczona jest srebrzysta cyfra „9” opleciona na złotej kotwicy. Elementy te nawiązują do charakteru zadań Dywizjonu.
3. Nadawanie i pozbawianie prawa do posiadania odznaki odbywa się na wniosek Komisji do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”. Komisję wybiera się na zebraniu ogólnym żołnierzy Dywizjonu. Skład Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym dowódcy Dywizjonu.
4. W skład Komisji wchodzi 7 przedstawicieli korpusów osobowych Dywizjonu: 3 oficerów, 2 podoficerów i 2 szeregowych. Spośród składu Komisji wybierany jest przewodniczący zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 5 członków Komisji w głosowaniu jawnym.
5. Rozpatrzenie wniosku o nadanie lub pozbawienie prawa do odznaki odbywa się na posiedzeniu Komisji, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 5 członków Komisji w głosowaniu jawnym. Protokół z posiedzenia Komisji podpisuje cały skład osobowy Komisji. Przewodniczący przedstawia wniosek do zatwierdzenia dowódcy Dywizjonu.
6. Dowódca Dywizjonu rozpatrzy wniosek w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.
7. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1) dowódcy Dywizjonu, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym, którzy posiadają co najmniej roczny staż służby w dywizjonie oraz dobrą ocenę z ostatniego opiniowania służbowego;
3) żołnierzom rezerwy, którzy mają nadany przydział mobilizacyjny do Dywizjonu;
4) wyjątkowo – na wniosek Komisji – innym osobom fizycznym i prawnym za wybitne zasługi dla Dywizjonu.
8. Odznakę wraz z legitymacją wręcza, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego, dowódca Dywizjonu lub jego przedstawiciel z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych szczególnie ważnych dla służby okolicznościach.
9. Sposób noszenia odznaki określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie wzorów, noszenia umundurowania, odznak i oznak oraz uzbrojenia przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej.
10. Wizerunek odznaki pamiątkowej może być umieszczany na drukach, wydawnictwach i w innych miejscach, za zgodą dowódcy Dywizjonu.
11. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. Ponadto prawa do odznaki mogą być, w uzasadnionych przypadkach pozbawieni żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.
12. Decyzję o pozbawieniu prawa do posiadania odznaki, z podaniem przyczyny, podejmuje dowódca Dywizjonu z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji. Od decyzji Dowódcy Dywizjonu przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
13. Osoba pozbawiona prawa do posiadania odznaki oddaje legitymację przewodniczącemu Komisji.
14. Posiadaczowi odznaki nie wolno jej użyczać, przekazywać lub wymieniać.
15. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
16. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2013-10-14
- Data wejścia w życie: 2013-10-29
- Data obowiązywania: 2013-10-29
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA