REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 181
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 189/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 lipca 2013 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz godła 1. Bazy Lotnictwa Transportowego
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. d rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oraz godło 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzór godła, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4. Ustala się, że wielkość godła powinna być proporcjonalna do wielkości szachownicy lotniczej umieszczonej na kadłubie statku powietrznego i nie może przekraczać 2/3 wielkości szachownicy.
5. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 189/MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 03.07.2013 r. (poz. 181)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BAZY LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BAZY LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO
Załącznik Nr 3
WZÓR GRAFICZNY GODŁA
1. BAZY LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO
Załącznik Nr 4
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
1. BAZY LOTNICTWA TRANSPORTOWEGO
1. Celem wprowadzenia odznaki pamiątkowej 1. Bazy Lotnictwa Transportowego (1 BLTr), zwanej dalej „odznaką”, jest uhonorowanie żołnierzy oraz pracowników wojska za sumienną, wzorową służbę i pracę. Odznaka stanowi również świadectwo kultywowania historii i tradycji jednostek będących jej prawnymi poprzednikami. Będzie także symbolem przynależności do 1 BLTr.
2. Odznaka 1 BLTr, wykonana z metalu metodą tłoczenia, zgrzewania i emaliowania ma kształt stylizowanych skrzydeł, pomiędzy którymi, symetrycznie w części górnej umieszczona jest biało-czerwona szachownica lotnicza, a w części dolnej usytuowany jest owalny pierścień (częściowo zachodzący na szachownicę), na którym w górnej części umieszczono napis – „1 BLTr” – skrót od nazwy jednostki. Na pierścień nałożono tło z obrysem kuli ziemskiej, stylizowany śmigłowiec W-3W Sokół oraz strzałki pokazujące kontynenty, na które wykonywano loty.
3. Prawo od otrzymania odznaki przysługuje:
1) dowódcy 1 BLTr wraz z objęciem stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym 1 BLTr, po co najmniej rocznej nienagannej służbie;
3) żołnierzom rezerwy oraz żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych, którzy posiadają przydział mobilizacyjny do 1 BLTr, za osiąganie wysokich wyników podczas szkolenia, ćwiczeń wojskowych oraz udział w akcjach kryzysowych (zwłaszcza w likwidacji skutków klęsk żywiołowych);
4) pracownikom wojska, po przepracowaniu co najmniej 2 lat w 1 BLTr;
5) w szczególnych przypadkach żołnierzom i pracownikom wojska za wybitne osiągnięcia oraz zasługi dla 1 BLTr;
6) w wyjątkowych przypadkach - na wniosek Komisji do Spraw odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”, innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla 1 BLTr.
4. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją. Niedopuszczalne jest przekazywanie odznaki innym osobom, darowanie lub sprzedaż.
5. Odznakę, na wniosek Komisji nadaje Dowódca 1 BLTr.
6. Odznakę wręcza się z okazji świat państwowych i wojskowych, w dniu przekazania stanowiska Dowódcy 1 BLTr oraz w innych, szczególnie ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
7. Odznakę nosi się na środku lewej górnej kieszeni munduru galowego, zgodnie z zasadami noszenia odznak, określonymi w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych RP.
8. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby ukarane prawomocnym wyrokiem sądu lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie oraz przewinienie dyscyplinarne popełnione z winy umyślnej.
9. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Dowódca 1 BLTr z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji. Od decyzji Dowódcy 1 BLTr przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja dowódcy wyższego szczebla jest ostateczna.
10. Pozbawienie prawa do odznaki odbywa się:
1) w przypadku żołnierzy – na zebraniach środowiskowych w poszczególnych korpusach osobowych żołnierzy;
2) w przypadku pracowników wojska – na zebraniu pracowników wojska.
11. Dowódca 1 BLTr z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji może przywrócić prawo do odznaki osobie zrehabilitowanej.
12. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym Dowódcy 1 BLTr.
13. Komisję na okres jednego roku, powołuje rozkazem Dowódca 1 BLTr.
14. W skład Komisji wchodzą:
1) przewodniczący – Zastępca Dowódcy 1 BLTr;
2) zastępca przewodniczącego – szef sekcji wychowawczej 1 BLtr;
3) sekretarz – pomocnik Dowódcy 1 BLTr do spraw podoficerów;
4) członkowie – mężowie zaufania korpusu: oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych 1 BLTr.
15. Pracą Komisji kieruje przewodniczący, natomiast sekretarz zamawia odznaki u wytwórcy i prowadzi ewidencję nadanych odznak.
16. Opinie Komisji formułowane są na zasadzie jednomyślności. Treść opinii w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia i podpisaną przez wszystkich członków Komisji przedstawia bezpośrednio na przedłożonym wniosku.
17. Rozpatrzenie wniosków powinno następować, na posiedzeniu Komisji w obecności co najmniej 2/3 jej składu, w ciągu 7 dni. Zaopiniowane pozytywnie wnioski, przewodniczący przedstawia do zatwierdzenia Dowódcy 1 BLTr.
18. Posiadaczom odznaki nie przysługują jakiekolwiek prawa ani przywileje z tytułu jej posiadania.
19. Wizerunek odznaki może być, za zgodą Dowódcy 1 BLTr, używany na drukach, których tematyka ściśle jest związana z 1 BLTr.
20. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki 1 BLTr nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2013-07-08
- Data wejścia w życie: 2013-07-23
- Data obowiązywania: 2013-07-23
- Dokument traci ważność: 2024-09-26
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA