REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 57

Departament Prasowo-Informacyjny

ZARZĄDZENIE Nr 3/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 27 lutego 2013 r.

w sprawie nadania statutu Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406), w związku z § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej na działalność kulturalną prowadzoną przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 195) oraz § 5 ust. 2 pkt 2 zarządzenia Nr 40/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. MON Nr 21, poz. 270, z późn. zm.1)), zarządza się, co następuje:

§ 1.

Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie nadaje się statut, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia .

§ 2.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

Załącznik 1. [STATUT WOJSKOWEGO INSTYTUTU WYDAWNICZEGO W WARSZAWIE]

Załącznik do zarządzenia Nr 3 /MON
Ministra Obrony Narodowej
z dnia 27 lutego 2013 r. (poz. 57)

STATUT

WOJSKOWEGO INSTYTUTU WYDAWNICZEGO W WARSZAWIE

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie, zwany dalej „Instytutem”, działa w szczególności na podstawie:

1) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406);

2) rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej na działalność kulturalną prowadzoną przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 195);

3) niniejszego statutu.

§ 2. 1. Organizatorem Instytutu jest Minister Obrony Narodowej, który zapewnia środki niezbędne do jego utrzymania i rozwoju oraz nadzoruje działalność Instytutu jako organ wykonujący uprawnienia majątkowe Skarbu Państwa.

2. Instytut jest bezpośrednio podporządkowany Dyrektorowi Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Instytut jest państwową instytucją kultury.

4. Instytut posiada osobowość prawną.

5. Instytut jest wpisany do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Obrony Narodowej pod nr RIK MON 4/2010.

§ 3. Siedzibą Instytutu jest Miasto Stołeczne Warszawa, a terenem działania obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym Instytut może podejmować działania poza granicami kraju.

§ 4. Instytut używa pieczęci okrągłej z pełną nazwą Instytutu.

Rozdział 2

Zakres działalności Instytutu

§ 5. Celem działalności Instytutu jest informowanie personelu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczeństwa o sprawach wojska i obronności oraz promowanie czytelnictwa prasy wojskowej (w szczególności w formie elektronicznej), w zgodzie z założeniami polityki informacyjnej resortu obrony narodowej.

§ 6. 1. Instytut realizuje cel działalności poprzez wydawanie i rozprowadzanie:

1) medialnych produktów internetowych, w tym w szczególności:

a) portalu-dziennika internetowego polska-zbrojna.pl,

b) serwisu informacyjnego,

c) serwisu fotograficznego,

d) profili społecznościowych,

e) serwisu plików multimedialnych;

2) miesięcznika „Polska Zbrojna”;

3) kwartalnika naukowego „Kwartalnik Bellona”;

4) kwartalników rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej:

a) „Przegląd Wojsk Lądowych”,

b) „Przegląd Sił Powietrznych”,

c) „Przegląd Morski”;

5) innego rodzaju wydawnictw (druków akcydensowych, dodatków, wydań specjalnych) w zależności od potrzeb zgłaszanych przez komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej, po uzyskaniu akceptacji dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

2. Redagowanie kwartalników, o których mowa w ust. 1 pkt 4, odbywa się w ścisłej współpracy ze służbą prasową odpowiednio Dowództw: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych lub Marynarki Wojennej.

3. Do zadań Instytutu należy także:

1) realizacja polityki informacyjnej resortu obrony narodowej w zakresie działalności Instytutu;

2) promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza środowiskiem żołnierzy, w szczególności poprzez udostępnianie produktów w Internecie;

3) upowszechnianie czytelnictwa i szeroko pojętej kultury;

4) świadczenie usług informacyjnych i wydawniczych;

5) świadczenie usług reklamowych wyłącznie w wydawnictwach innych, niż wymienione w ust. 1.

4. Instytut nie świadczy usług reklamowych wobec instytucji będących w sporze prawnym z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Rozdział 3

Organizacja i kierownictwo Instytutu

§ 7. 1. Działalnością Instytutu kieruje i reprezentuje go na zewnątrz Dyrektor Instytutu.

2. Do obowiązków Dyrektora Instytutu należy realizacja zadań statutowych, a w szczególności:

1) odpowiedzialność za bieżącą działalność Instytutu;

2) przygotowywanie i aktualizacja strategii, rocznych i wieloletnich planów działania i założeń finansowych Instytutu oraz ich uzgadnianie i przekazywanie do zatwierdzenia dyrektorowi Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej do dnia 15 stycznia każdego roku;

3) nadzór i koordynacja wykonania przygotowanych programów działania i planów finansowych Instytutu oraz przedstawianie kwartalnych sprawozdań z wykonania programów działania dyrektorowi Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej do 20 dnia po zakończeniu każdego kwartału;

4) wydawanie wewnętrznych decyzji, regulaminów, instrukcji, poleceń pokontrolnych.

3. Zarządzanie Instytutem odbywa się przy pomocy dwóch zastępców i głównego księgowego.

4. Pierwszy zastępca Dyrektora Instytutu pełni funkcję Redaktora Naczelnego miesięcznika „Polska Zbrojna”, kwartalników: „Bellona”, „Przegląd Wojsk Lądowych”, „Przegląd Sił Powietrznych”, „Przegląd Morski” i odpowiada za wszystkie produkty drukowane Instytutu.

5. Drugi zastępca Dyrektora Instytutu pełni funkcję Redaktora Naczelnego Redakcji Internetowej i jest odpowiedzialny za produkty internetowe. W związku z potrzebą pilnego przekazywania informacji z całych Sił Zbrojnych współpracuje ściśle z dyrektorem Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz służbą prasową resortu obrony narodowej.

6. Dyrektora Instytutu i jego zastępców powołuje Minister Obrony Narodowej na okres 3 lat.

7. Minister Obrony Narodowej powołuje Dyrektora Instytutu spośród osób wyłonionych w drodze otwartego konkursu.

8. Organizacja i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu, następuje w oparciu o przepisy rozporządzenia, o którym mowa w art. 16 ust. 6 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

9. Organizację wewnętrzną oraz zakres zadań komórek organizacyjnych i stanowisk samodzielnych Instytutu określa Regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora Instytutu, po zasięgnięciu opinii dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, wydawanej w imieniu Ministra Obrony Narodowej, oraz zasięgnięciu opinii działających w Instytucie organizacji pracowniczych.

10. Do składania oświadczeń woli w imieniu Instytutu jest uprawniony Dyrektor Instytutu samodzielnie albo jeden z zastępców Dyrektora Instytutu i główny księgowy Instytutu działający łącznie.

§ 8. 1. Organem opiniującym i doradczym Instytutu jest Rada Programowa, powoływana przez Dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej na okres dwóch lat, która liczy od 5 do 8 osób.

2. Rada Programowa przedstawia propozycje kierunków oraz sposoby weryfikacji zadań realizowanych przez Instytut.

3. Rada Programowa może, za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Prasowo -Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiać Ministrowi Obrony Narodowej wnioski z działalności Instytutu.

4. W skład Rady Programowej mogą wchodzić przedstawiciele Ministra Obrony Narodowej, komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowództw rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Dyrektora Instytutu, zastępców Dyrektora Instytutu i głównego księgowego Instytutu oraz eksperci.

5. Z tytułu członkostwa w Radzie Programowej nie przysługuje wynagrodzenie.

6. Rada Programowa działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rozdział 4

Gospodarka finansowa

§ 9. 1. Gospodarka finansowa Instytutu jest prowadzona na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

2. Podstawą gospodarki finansowej Instytutu jest zatwierdzony przez Dyrektora Instytutu plan finansowy, z zachowaniem wysokości dotacji Ministra Obrony Narodowej, uzgodniony z Dyrektorem Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Plan finansowy zawiera elementy określone w art. 31 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3)) oraz plan inwestycji.

§ 10. 1. Przychodami Instytutu są dotacje Ministra Obrony Narodowej, wpływy z prowadzonej działalności statutowej, środki otrzymywane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.

2. Instytut może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą, według zasad określonych w obowiązujących przepisach i zgodnie z zakresem działalności Instytutu, określonym w rozdziale 2.

3. Działalność, określona w ust. 2, może być prowadzona w zakresie:

1) produkcji i sprzedaży publikacji i wydawnictw książkowych;

2) organizacji przedsięwzięć o charakterze naukowo-kulturalnym (w tym konferencji, seminariów, wystaw);

3) organizacji szkoleń;

4) organizacji wizyt studyjnych;

5) obrotu majątkowymi prawami autorskimi.

4. Środki uzyskane z działalności gospodarczej mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej Instytutu.

§ 11. Dyrektor Instytutu zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, przy czym obligatoryjne jest jego zbadanie przez biegłego rewidenta oraz przedłożenie do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej.

Rozdział 5

Postanowienia końcowe

§ 12. Dyrektor Instytutu przekazuje do zatwierdzenia dyrektorowi Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej dokumenty opracowane po raz pierwszy zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 2 statutu w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

§ 13. Zmiany w statucie dokonuje się według procedur obowiązujących dla jego nadania.

 

 

1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. MON z 2007 r. Nr 4, poz. 38, Nr 6, poz. 73, Nr 17, poz. 176 i Nr 21, poz. 209, z 2008 r. Nr 8, poz. 85, Nr 15, poz. 188, Nr 20, poz. 260 i Nr 23, poz. 287, z 2009 r. Nr 2, poz. 17, z 2010 r. Nr 10, poz. 106 i Nr 23, poz. 304, z 2011 r. Nr 5, poz. 54 oraz z 2012 r. poz. 106, 307, 313 i 363.

2) Niniejszy statut był poprzedzony statutem, stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 13/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 marca 2012 r. w sprawie nadania statutu Wojskowemu Instytutowi Wydawniczemu w Warszawie (Dz. Urz. MON poz. 101), który traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578, Nr 257, poz. 1726, z 2011 r. Nr 185, poz. 1092, Nr 201, poz. 1183, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429, Nr 291, poz. 1707.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2013-03-01
  • Data wejścia w życie: 2013-03-01
  • Data obowiązywania: 2014-01-01
  • Z mocą od: 2013-02-27
  • Dokument traci ważność: 2014-07-09

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA