REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 24 poz. 379

Szefostwo Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia

DECYZJA Nr 450/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 25 listopada 2011 r.

w sprawie realizacji postanowień Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów przez komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane

Tekst pierwotny

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) w związku z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. Nr 76, poz. 812 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228) ustala się, co następuje:

1. Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane – za pośrednictwem Podsekretarza Stanu do Spraw Polityki Obronnej poprzez Szefa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia – przesyłają do Ministra Obrony Narodowej informacje o prowadzonej w resorcie obrony narodowej działalności z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów ujętych w Wykazach 1, 2 lub 3 Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzonej w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703), zwanej dalej „Konwencją”, w terminach:

1) do dnia 1 września – w przypadku informacji, które dotyczą działalności planowanej w następnym roku kalendarzowym;

2) do dnia 1 lutego – w przypadku informacji, które dotyczą działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym.

2. Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane – za pośrednictwem Podsekretarza Stanu do spraw Polityki Obronnej, poprzez Szefa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia – przesyłają do Ministra Obrony Narodowej deklaracje, o których mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowych danych, jakie powinny zawierać informacje o działalności z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów (Dz. U. Nr 56, poz. 507), na 14 dni przed rozpoczęciem biegu wymaganych w nim terminów.

3. Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane – w celu uzyskania pozwolenia na prowadzenie przez siebie niezabronionej przez Konwencję – działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów ujętych w Wykazie 1 Konwencji składają wniosek, o którym mowa w § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 9 listopada 2010 r. w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

4. Wzór wniosku, o którym mowa w pkt 3, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 stycznia 2002 r. w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów (Dz. U. Nr 17, poz. 160).

5. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:

1) uszczegółowi warunki szkolenia wojsk z wykorzystaniem związków chemicznych lub ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1 Konwencji;

2) za pośrednictwem Szefa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, sprawuje nadzór nad prowadzeniem działalności związanej z realizacją postanowień Konwencji w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych;

3) na wniosek występującego podmiotu lub przedsiębiorcy, w uzgodnieniu z Podsekretarzem Stanu do Spraw Polityki Obronnej, przedkłada do podpisu Ministrowi Obrony Narodowej decyzję w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie działalności dozwolonej Konwencją z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1 Konwencji;

4) określi szczegółowe zadania dla Szefa Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia w zakresie:

a) prowadzenia kontroli realizacji postanowień Konwencji,

b) weryfikacji i nadzoru nad przekazywaniem do Ministra Obrony Narodowej informacji i deklaracji, o których mowa w pkt 1 i 2,

c) weryfikacji pod względem formalnym i materialnym wniosku, o którym mowa w pkt 3,

d) wydawania w imieniu Ministra Obrony Narodowej, na wniosek występującego podmiotu lub przedsiębiorcy, opinii dotyczącej spełnienia warunków technicznych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem wymienionych w Wykazie 1 Konwencji,

e) przygotowania, na wniosek występującego podmiotu lub przedsiębiorcy, decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie działalności dozwolonej Konwencją, z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1 Konwencji.

6. Podsekretarz Stanu do Spraw Polityki Obronnej:

1) kieruje w resorcie obrony narodowej działaniami, związanymi z realizacją zobowiązań państwa wynikającymi z postanowień Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów;

2) przekazuje w imieniu Ministra Obrony Narodowej ministrowi właściwemu do spraw gospodarki informacje o prowadzonej lub planowanej w resorcie obrony narodowej działalności z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów ujętych w Wykazach 1, 2 lub 3 Konwencji.

7. Podsekretarz Stanu do Spraw Polityki Obronnej w uzgodnieniu z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego opracują wytyczne w sprawie przyjmowania inspekcji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

8. Dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego działa w sprawach dotyczących Konwencji w imieniu Podsekretarza Stanu do Spraw Polityki Obronnej, a w szczególności:

1) koordynuje współdziałanie Ministerstwa Obrony Narodowej z Organem Krajowym, którego funkcje wykonuje minister właściwy do spraw zagranicznych oraz innymi organami administracji publicznej w zakresie realizacji zadań, nałożonych postanowieniami Konwencji na Ministra Obrony Narodowej;

2) w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych, koordynuje współpracę międzynarodową Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie realizacji zadań, nałożonych postanowieniami Konwencji na Ministra Obrony Narodowej.

9. Dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego w porozumieniu z Szefem Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia corocznie opracowuje i przedstawia, do dnia 15 listopada, do Dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych propozycje przedsięwzięć do planu współpracy na następny rok kalendarzowy, związanych z realizacją zadań nałożonych postanowieniami Konwencji.

10. Dyrektorzy, szefowie, komendanci, dowódcy jednostek i komórek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim, w zakresie przyznanych im kompetencji, wspierają realizację przedsięwzięć wynikających z postanowień Konwencji.

11. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, we współpracy z innymi służbami, zapewnia bezpieczeństwo członkom personelu Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej w związku z realizowaniem przez nich postanowień Konwencji, w czasie przemieszczania się i pobytu w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

12. Traci moc decyzja Nr 321/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 października 2004 r. w sprawie realizacji postanowień Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, przez komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane (Dz. Urz. MON, Nr 15, poz. 161).

13. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA