REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 23 poz. 340
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 404/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia
Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 404/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 3 listopada 2011 r. (poz. 340)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W POZNANIU
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W POZNANIU
Załącznik Nr 3
REGULAMIN
ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W POZNANIU
1. Celem wprowadzenia odznaki pamiątkowej jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji administracji wojskowej na terenie Wielkopolski, uhonorowanie żołnierzy zawodowych i pracowników wojska Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, zwanego dalej „WSzW”, za ich sumienną i nienaganną służbę i pracę. Odznaka ma utożsamiać kadrę zawodową i pracowników wojska z jednostką, w której pełnią służbę i pracują oraz podnosić jej prestiż i znaczenie w kontaktach ze społeczeństwem.
2. Odznaka pamiątkowa WSzW wykonana jest w kształcie krzyża maltańskiego, na którym zawarte są elementy nawiązujące do miejsca dyslokacji WSzW (herb Województwa Wielkopolskiego) i terenu administrowanego, a także elementy historycznie związane z wojskiem (szabla, lanca i wieniec wawrzynu). Granatowy kolor krzyża nawiązuje do koloru historycznego munduru polskiego.
3. Prawo do otrzymania odznaki pamiątkowej przysługuje:
1) szefowi WSzW z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) pozostałym żołnierzom zawodowym WSzW po co najmniej 12 miesięcznej nienagannej służbie. W uzasadnionych przypadkach (np. dokonanie czynu bohaterskiego, szczególnych zasług dla umacniania systemu obronnego i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) okres ten może być skrócony;
3) pracownikom wojska WSzW wzorowo wywiązującym się z obowiązków służbowych po co najmniej 24 miesięcznej pracy w WSzW oraz byłym żołnierzom zawodowym WSzW posiadającym przydział mobilizacyjny lub kryzysowy do sztabu, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w czasie realizacji zadań wpływających na podnoszenie gotowości bojowej i kryzysowej;
4) wyjątkowo, na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”, innym osobom fizycznym i prawnym, które stale współpracują w dziedzinie umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie się zasłużyły w upowszechnianiu i popularyzacji tradycji administracji wojskowej.
4. Odznakę pamiątkową nadaje szef WSzW na wniosek Komisji.
5. Komisję wybiera się na zebraniu ogólnym żołnierzy zawodowych i pracowników wojska WSzW. Komisję tworzy trzech żołnierzy zawodowych i jeden pracownik wojska WSzW. Szef WSzW zamieszcza skład Komisji w rozkazie dziennym.
6. Pracą Komisji kieruje przewodniczący każdorazowo wybierany spośród jej składu. W celu usprawnienia pracy, Komisja wybiera każdorazowo sekretarza spośród swoich członków.
7. Do zadań Komisji w szczególności należy:
1) opiniowanie wniosków o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki pamiątkowej;
2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak pamiątkowych;
3) przedkładanie wniosków o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki pamiątkowej szefowi WSzW.
8. Opinie Komisji formułowane są na zasadzie jednomyślności. Treść opinii odnotowuje się na wniosku przedłożonym szefowi WSzW do rozpatrzenia.
9. Zajęcie stanowiska przez Komisję powinno następować nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Dla ważności posiedzeń Komisji zwołanych w celu rozpatrzenia przedłożonych wniosków, wymagana jest obecności co najmniej 3/4 składu Komisji.
10. Odznakę pamiątkową wręcza się:
1) z okazji świąt państwowych i wojskowych;
2) w związku z przeniesieniem służbowym lub zwolnieniem do rezerwy żołnierza zawodowego
– zgodnie z przepisami ceremoniału wojskowego.
11. Prawo do odznaki pamiątkowej tracą osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub wykroczenie popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek, a żołnierze zawodowi dodatkowo w przypadku prawomocnego orzeczenia kary dyscyplinarnej za szczególnie rażące przewinienie dyscyplinarne.
12. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje szef WSzW z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji. Od decyzji szefa WSzW przysługuje prawo wniesienia odwołania na piśmie do dowódcy (szefa, komendanta) wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
13. Nadanie lub pozbawienie prawa do odznaki pamiątkowej ogłasza się w rozkazie dziennym szefa WSzW.
14. Odznakę pamiątkową nadaje się imiennie wraz z legitymacją. Osobom prawnym zamiast legitymacji wręczany jest dyplom.
15. Z tytułu nadania odznaki pamiątkowej nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
16. Odznakę pamiątkową nosi się na środku lewej kieszeni munduru wyjściowego (galowego). Szczegółowe zasady jej noszenia określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby pozbawione prawa do odznaki pamiątkowej nie noszą jej.
17. Posiadaczowi odznaki pamiątkowej nie wolno jej zbywać, użyczać, darować lub wymieniać.
18. Wizerunek odznaki pamiątkowej może być umieszczany i używany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących WSzW za zgodą szefa WSzW.
19. Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki pamiątkowej nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2011-12-07
- Data wejścia w życie: 2011-12-22
- Data obowiązywania: 2011-12-22
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA